Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Εβαλα κι εγω speedbooster, με την ελπιδα τα 12mbps να γινουν τουλάχιστον 40..μεγάλη απογοήτευση, καθώς τα 12 έγιναν 15-20mbps με το ζόρι και αφου ξετίκαρα το IPv6 στις ρυθμίσεις..τι άλλο μπορώ να κάνω, γνωρίζει κανεις? Η λύση του να φωνάξω τεχνικό της Cosmote μου φαίνεται αστεια, αφού ο τεχνικός που μου έστειλαν, έκανε εξ αρχης λάθος στην καλωδίωση..συν του ότι δουλευω καθε μερα στο πανεπιστήμιο μεχρι αργά κ δεν ξέρω αν θα μπορέσει αυτος να έρθει κανα Σάββατο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω το booster 6 χρόνια περίπου με σχετικά καλές ταχύτητες,είμαι επαρχία με σταθερή γραμμή στα 6mbps.

Από τον καινούριο χρόνο Θα γίνει διακοπή σταθερής+booster και θα πάω σε gigamax unlimited με 5G router.

Θα δίνω 5 ευρώ τον μήνα παραπάνω και θα έχω ταχύτητα 500mbps.

Δεν αξίζει το booster τώρα που ήρθε το 5G.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Damned7 είπε

Έχω το booster 6 χρόνια περίπου με σχετικά καλές ταχύτητες,είμαι επαρχία με σταθερή γραμμή στα 6mbps.

Από τον καινούριο χρόνο Θα γίνει διακοπή σταθερής+booster και θα πάω σε gigamax unlimited με 5G router.

Θα δίνω 5 ευρώ τον μήνα παραπάνω και θα έχω ταχύτητα 500mbps.

Δεν αξίζει το booster τώρα που ήρθε το 5G.

από ρουτερ ποιο θα προτιμήσεις; επίσης το unlimited είναι όντως unlimited στην φουλ ταχύτητα ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Georpap1987 said:

; επίσης το unlimited είναι όντως unlimited στην φουλ ταχύτητα ε; 

Ναι κανονικά χωρίς κόφτη και παπαριες,ρουτερ θα πάρω ZTE  η  Huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Damned7 είπε

Ναι κανονικά χωρίς κόφτη και παπαριες,ρουτερ θα πάρω ZTE  η  Huawei.

Κάτοχος του booster και εγώ με την ίδια λογική έψαχνα 5G ρούτερ και έχω μιλήσει με φίλο που έχει το  cosmote unlimited να μου βγάλει 2η SIM...

Αλλά κοίτα τι μου είπαν και το έγραψα ΕΔΩ και αναθεώρησα.

Επεξ/σία από papaleole
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, papaleole είπε

Κάτοχος του booster και εγώ με την ίδια λογική έψαχνα 5G ρούτερ και έχω μιλήσει με φίλο που έχει το  cosmote unlimited να μου βγάλει 2η SIM...

Αλλά κοίτα τι μου είπαν και το έγραψα ΕΔΩ και αναθεώρησα.

εγώ το θέλω καθαρά για το σπίτι.. μιλάς για κόφτη στην 2καρτα sim? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2023 στις 3:31 ΜΜ, papaleole είπε

Κάτοχος του booster και εγώ με την ίδια λογική έψαχνα 5G ρούτερ και έχω μιλήσει με φίλο που έχει το  cosmote unlimited να μου βγάλει 2η SIM...

Αλλά κοίτα τι μου είπαν και το έγραψα ΕΔΩ και αναθεώρησα.

Οντως ειπαν για τις νεες καρτες θα μπει κοφτης? Την εχω κοντα χρονο απο περσι Δεκεμβριο κανενα θεμα full ταχυτητα μονιμα. Χρηση απο 6 με 20TB το μηνα. Αν μπει στις νεες 300gb οριο ειναι αχρηστες τελειως. 300gb θελουμε μονο τη μερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Οντως ειπαν για τις νεες καρτες θα μπει κοφτης? Την εχω κοντα χρονο απο περσι Δεκεμβριο κανενα θεμα full ταχυτητα μονιμα. Χρηση απο 6 με 20TB το μηνα. Αν μπει στις νεες 300gb οριο ειναι αχρηστες τελειως. 300gb θελουμε μονο τη μερα. 

Για τις κάρτες που βγαίνουν απο 1/11 και μετά για Voda. (Αυτό μου είπαν απο κατάστημα Voda)

Για τις παλιές ισχύει ως έχει.

Προχθές έβγαλα Extra Sim Cosmote απο unlimited φίλου και ο πωλητής μου είπε ότι είναι απεριόριστο και οτι δεν έχουν κόφτη.

Θα δω πως θα πάει 1-2 μήνες, ανάλογα με την κατανάλωση που θα κάνω, και θα ενημερώσω τι ισχύει για Cosmote.  

Επεξ/σία από papaleole
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ πολύ για κάποιον που εχει το booster μια πολύ σημαντική ερώτηση για μένα.
Όταν λειτουργεί το bonding έχουμε δηλαδή την άθροιση της ταχύτητας Dsl 4G,το ρούτερ παίρνει PUBLIC IP? Με ενδιαφέρει αφάνταστα λόγω server καμερών κτλ τα οποία αλλιώς δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση εκτός.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2023 στις 3:31 ΜΜ, papaleole είπε

 

γνωρίζει κανείς αν το cosmote neo unlimited είναι όντως ulnimeted με φουλ ταχύτητα; 

Επεξ/σία από Georpap1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, μπορεί ένα SpeedBooster DN9245X6 να χρησιμοποιηθεί με μια κανονική SIM Cosmote, χωρίς σταθερή γραμμή;
Ή το έχουν κλειδώσει;
Μπορείς δηλαδή να αλλάξεις το APN και να μη χρειάζεται σύνδεση στον bonding server;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Νέος κάτοχος και εγώ του Speed Booster DN9245X6-10, και όσο και να έψαξα δεν βρίσκω πουθενά σε καμμία γλώσα ένα αναλυτικό User Manual. Το έχει κανείς. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/9/2023 στις 3:02 ΜΜ, aris.04 είπε

Ναι έβγαλα, άπλα δεν είμαι στο σπίτι να δω τις ρυθμίσεις στείλε μου ένα screenshot αν είναι και τι portforward θες.

Καλησπέρα μπορείς να μου πεις πως έκανες portforward?Με έχει παιδέψει 3 μέρες και ακόμα δε το έχω καταφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω βάλει κι εγώ ένα Booster από τον Αύγουστο, επειδή στη γειτονιά μου κανένας πάροχος δεν προσφέρει οτιδήποτε καλύτερο από το αισχρό "ADSL έως 24", αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω νιώσει αισθητή βελτίωση. 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να προσπαθήσω να αλλάξω για να βελτιώσω την κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 2:36 ΜΜ, iTzevelekos είπε

Έχω βάλει κι εγώ ένα Booster από τον Αύγουστο, επειδή στη γειτονιά μου κανένας πάροχος δεν προσφέρει οτιδήποτε καλύτερο από το αισχρό "ADSL έως 24", αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω νιώσει αισθητή βελτίωση. 

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορώ να προσπαθήσω να αλλάξω για να βελτιώσω την κατάσταση;

Από σήμα κινητής πώς είναι στο σημείο που το έχεις; Η μεγαλύτερη βελτίωση που μπορείς να του κάνεις είναι να μπει σε σημείο με καλό σήμα. Εγώ, όταν το είχα, το είχα βάλει στο μπαλκόνι μέσα σε αδιάβροχο ηλεκτρολογικό κουτί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...