Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο


teo.paranoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Miracle Worker said:

Να πει ότι έχει κάνει κατάληψη και δεν ήξερε τίποτα

Πρακτικα μπορει να πει οτι θελει, ο Ts θα παει να πει "μα το νοικιαζω"? Με τι ενοικιαστηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που νοικιάζω. Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά. Ο ιδιοκτήτης μετά από 8 μήνες που μένω θέλει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής? Όποιος έχει κάποια γνώμη και εμπειρία στο θέμα ας πει κάποια πρόταση. Ευχαριστώ πολύ

Μπορεις να αντιμετωπισεις την παρανομια(του να μην κανετε συμβολαιο) με μεγαλυτερη παρανομια,να τον απειλησεις οτι θα τον καρφωσεις αν δεν σε αφησει να μεινεις :P Αστειευομαι,νομικα ομως δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως,κανενα εγγραφο δεν αποδεικνυει οτι μενεις η οτι εμενες ποτε σε αυτο το σπιτι οποτε οχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Πρακτικα μπορει να πει οτι θελει, ο Ts θα παει να πει "μα το νοικιαζω"? Με τι ενοικιαστηριο?

Αλλά θα πάει ο αστυνόμος να τον πετάξει έξω ή θα του πει κάνε μήνυση και θα περιμένει μήνες έως χρόνια να εκδικαστεί; Επίσης φαντάζομαι μπορεί ο TS να χρησιμοποιήσει, μάρτυρες όπως νομίζω γίνεται και με τη χρησικτησία, που δεν έχει ο άλλος κανένα χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, fastnq2 said:

Μπορεις να αντιμετωπισεις την παρανομια(του να μην κανετε συμβολαιο) με μεγαλυτερη παρανομια,να τον απειλησεις οτι θα τον καρφωσεις αν δεν σε αφησει να μεινεις :P Αστειευομαι,νομικα ομως δεν μπορεις να κανεις τιποτα απολυτως,κανενα εγγραφο δεν αποδεικνυει οτι μενεις η οτι εμενες ποτε σε αυτο το σπιτι οποτε οχι..

Το ίδιο ισχύει και για την αντίπαλη πλευρά: αφού δεν υπάρχει μισθωτήριο δεν μπορεί να γίνει έξωση και για να τον βγάλει έξω θα πρέπει να προηγηθεί δικαστική απόφαση, με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που νοικιάζω. Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά. Ο ιδιοκτήτης μετά από 8 μήνες που μένω θέλει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής? Όποιος έχει κάποια γνώμη και εμπειρία στο θέμα ας πει κάποια πρόταση. Ευχαριστώ πολύ

Αν δεν υπάρχει συμβόλαιο θεωρείται σαν να μην νοικιάστηκε ποτέ. Δεν έχεις κανένα δικαίωμα, η ΔΕΗ δεν είναι στο όνομά σου οπότε δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι και ο άλλος μπορεί να σε καταγγείλει οτι μπήκες παράνομα στο σπίτι. Τώρα αν σε πάει δικαστικώς, και λεφτά θα δώσετε και θα ταλαιπωρηθείτε τζάμπα, οπότε όπως είπανε, ξεκίνα να πακετάρεις σιγά σιγά να είσαι έτοιμος. Επίσης, από μέρος το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μια καταγγελία στην εφορία στον ιδιοκτήτη, προφανώς εισπράττει τα ενοίκια χωρίς να δηλώνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την εντυπωση παντως οτι εκτος απο την σιγουρη ταλαιπωρια και των δυο, υπαρχει και ποινικη διασταση και ισως και βαρια αστικη. Μπορει δηλαδη ο ιδιοκτητης να ισχυριστει σοβαρες ζημιες και αν κερδισει τοτε να ζητησει και μεγαλα ποσα. Στο ποινικο, εαν καταφερει να αποδειξει καταληψη, δυσκολο αλλα ολα γινονται, φοβαμαι πως ο ενοικιαστης μπορει να εχει τραβηγματα.

Ζημια σιγουρα παντως θα υποστουν και οι δυο πλευρες. Αναλογη του ποσο θα το τραβηξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το ίδιο ισχύει και για την αντίπαλη πλευρά: αφού δεν υπάρχει μισθωτήριο δεν μπορεί να γίνει έξωση και για να τον βγάλει έξω θα πρέπει να προηγηθεί δικαστική απόφαση, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν παίζει και τόσο ρόλο αν υπάρχει μισθωτήριο, θα υποστηρίξει ο ιδιοκτήτης ένα σωρό, οτι έκανε κατάληψη, οτι του εμπιστεύτηκε το σπίτι για λίγο και αυτός παραμένει χωρίς να φεύγει. Θα γίνει σίγουρα δικαστήριο, ο καθένας θα πρέπει να φέρει και μάρτυρες , λεφτά σε δικηγόρους και δεν συμμαζεύεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έχω πει και άλλες φορές είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι να μαζεύουμε τα πραγματάκια μας και να φεύγουμε.

Δηλαδή αν ο άλλος δε σε γουστάρει και έστω αναγκάζεται να σου νοικιάσει το σπίτι, φύγε μόνος σου. Εγώ δηλαδή αν ήμουν στη θέση του θα σου έκανα τη ζωή δύσκολη. πχ αν τύχαινε και χαλούσε κάτι, δεν υπήρχε περίπτωση να το φτιάξω και γενικά θα υπήρχε πόλεμος νεύρων.

Η ΔΕΗ προφανω΄ς είναι στο όνομα του, αν στην κόψει τι θα κάνεις;

τώρα θες να το πας δικαστικώς; έστω ότι δικαιωθείς, πιστεύεις ότι αξίζει; γιατί σίγουρα θα έχει τρέξιμο και χρήμα.

Γι αυτό σου λέω εδώ είναι η λύση σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Θα μας τρελανεται εδω μεσα δηλαδη πραγματικα σκεφτομαι πολλες φορες οτι απουσιαζει ο απλος νους και η απλη λογικη σε ορισμενα ατομα. Τs δεχεσαι να μεινεις σε ενα σπιτι με ενοικιο εν ετη 2018 ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ και αυτα για να γλιτωσεις κατι απο το ενοικιο αν γλιτωνεις βεβαια κατι και ερχεσαι μετα εδω να μιλησεις για δικαιωματα σαν ενοικιαστης.\

Δηλαδη αληθεια το σκεφτηκες πολυ πριν ξεκινησεις να γραφεις αυτο το thread? και με συγχωρεις κιολας δεν ειναι ανοητα αυτα που λεει ο συμφουριτης απο πανω αλλα εσυ που ξανατονιζω οτι εν ετη 2018 δεχεσαι να μεινεις ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ.

Και απο την στιγμη που λες οτι το δεχτηκες για αλλους λογους δεν εχεις το δικαιωμα καν να μιλας για δικαιωματα ως ενοικιαστης ηξερες που εμπλεκες.

λοιπόν για να λήξει το θέμα περί ανοησίας μου εν έτη 2018 χωρίς συμβόλαιο κτλ, είχα ανάγκη από σπίτι και φίλος μου, μου προτείνει να μείνω στο δικό του αλλά υπάρχει ένα θέμα με το ρολόι της ΔΕΗ και δεν μπορεί να μου κάνει συμβόλαιο ακόμα. Μπες μέσα και μόλις λυθεί το θέμα τότε το κάνουμε το συμβόλαιο. Επαναλαμβάνω ότι είναι φίλος και ότι βρίσκομαι σε άμεση ανάγκη για σπίτι. Είπα οκ και με δεδομένο ότι τον ξέρω τον άνθρωπο 10 χρόνια. Η απορία μου έγκειται στο γενικό πλαίσιο συζήτησης τι γίνεται σε μια περίπτωση όπου κάποιος είναι χωρίς συμβόλαιο και τον διώχνουν αν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα και επιπλέον για να γνωρίζετε επειδή το έψαξα και λίγο υπάρχει και το προφορικό συμβόλαιο που έχει και αυτό ισχύ.

Τέλος δεν έχω πρόβλημα να γυρίσει να μου πει κάποιος "μεγάλε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα". Είναι σεβαστό και θεμιτό να ειπωθεί μία τέτοια γνώμη και για αυτό άλλωστε ρωτάω. Βέβαια άλλο είναι να γυρίζεις να λες "καλά να πάθεις, μακάρι να σε διώξουν κτλ". Δεν μπορεί κανείς να κρίνει σε τι κατάσταση βρισκόταν ο οποιοσδήποτε και για ποιους λόγους έκανε την όποια συμφωνία. Το ότι κάποιος γράφει στο forum κάτι και ζητάει γνώμες δεν καθιστά κανέναν από αυτούς που συμμετέχουν δικαστή και να ξεστομίζει κακίες. Δηλαδή σε κάποιον που βγάζει 500€ και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με ότι μπορεί και να εξοικονομήσει χρήματα από όπου μπορεί, αν είναι και τον βγάζουν από το σπίτι του και μένει άστεγος την επόμενη μέρα θα γυρίσεις να του πεις καλά να πάθεις και μείνε στο δρόμο ηλίθιε που εν έτη 2018 δεν έχεις συμβόλαιο. Αυτά τα σχόλια βγάζουν μόνο κακία και αποδεικνύουν περίτρανα πόσο μένος έχουν κάποιοι άνθρωποι που περιμένουν στη γωνία για να σε λιθοβολήσουν και να σε επικρίνουν με άσχημο τρόπο, λες και εκείνοι είναι οι άγιοι ή κάτω από συγκεκριμένες καταστάσεις δεν αναγκάστηκαν να συμφωνήσουν σε κάτι το οποίο μετά τους γύρισε μπούμερανγκ.

Επεξ/σία από teo.paranoid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος που σε εξυπηρετει και σκεφτεσαι τι να του κανεις.

Φιλος που σου δινει και ψαχνεις να βρεις πως θα τον πολεμησεις. Εαν κι εφοσον, αλιμονο.

Μπαινεις σε σπιτι χωρις συμβολαιο, εχεις πληρεις απαιτησεις, δεν μπορεις να το πληρωσεις,  στη λενε και βασικα οτι προκειται για μεγιστη α-νοησια για να το γυρισεις στην κακια του κοσμου και καταληγεις στην κακουργα κοινωνια λες και οι υπολοιποι, ΜΕΣΑ και ο φιλος σου που σε εξυπηρετησε, δεν ζουν σε αυτην αλλα σε καποια αλλη.

Και βρηκες και πατημα στο "προφορικο συμβολαιο εκμισθωσης κατοικιας" ( να μας πεις εδω ποιος σκιτζης σε πληροφορησε για αυτο για να κανεις εστω και μια κοινωνικη εξυπηρετηση ) και τη λες κιολας σε οσους, κομψα ή ακομψα, θελησαν να σε συνδραμουν.

Καλη τυχη μεσιε αν και με αυτη τη νοοτροπια......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, teo.paranoid είπε

Δηλαδή σε κάποιον που βγάζει 500€ και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με ότι μπορεί και να εξοικονομήσει χρήματα από όπου μπορεί, αν είναι και τον βγάζουν από το σπίτι του και μένει άστεγος την επόμενη μέρα θα γυρίσεις να του πεις καλά να πάθεις και μείνε στο δρόμο ηλίθιε που εν έτη 2018 δεν έχεις συμβόλαιο. 

καλά όλα αυτά που γράφεις αλλά το ότι κάποιος παίρνει 500€-300€ ή 100€ ή γενικά είναι σε μια άσχημη κατάσταση, δεν αποτελεί δικαιολογία ώστε να κάνει ό,τι γουστάρει.

Το αναφέρω διότι χρησιμοποιείται πολύ συχνά σαν δικαιολογία.

Αν δικαιολογείς αυτόν που παίρνει μόλις 500€ και ενεργεί με αυτόν τον τρόπο, θα δικαιολογήσεις και αυτόν που δε βγάζει μια; Διότι αυτός που δε βγάζει μια μπορεί να έρθει να σε κλέψει.

Άρα ο άνεργος με 0 εισόδημα μπορεί να κάνει ό,τι γουστάρει και δεν έχουμε δικαίωμα να τον πειράξουμε.

Μη το αναλύσουμε παραπέρα..

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μιας και σε ξερουμε προσωπικα και εχουμε αναγκη να βγαλουμε μενος και κακια για το προσωπο σου λες και θα κερδισουμε κατι. και πιστεψε με δεν εισια ο μονος αρκετοι απο εμας εχουμε φτασει να την βγαζουμε ακομα και με 100-200 ευρω για να φαμε αλλα δεν καναμε κατι τετοιο και μετα να λεμε για δικαιωματα σαν ενοικιαστες κανοντας κατι τοσο βλακωδες. Καταλαβε οτι σου λενε εδω μεσα δεν στο λενε για να νιωσουν αυτοι καλυτερα αλλα για να ξυπνησεις εσυ και να μην ξανακανεις κατι τετοιο ξανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, teo.paranoid είπε

λοιπόν για να λήξει το θέμα περί ανοησίας μου εν έτη 2018 χωρίς συμβόλαιο κτλ, είχα ανάγκη από σπίτι και φίλος μου, μου προτείνει να μείνω στο δικό του αλλά υπάρχει ένα θέμα με το ρολόι της ΔΕΗ και δεν μπορεί να μου κάνει συμβόλαιο ακόμα. Μπες μέσα και μόλις λυθεί το θέμα τότε το κάνουμε το συμβόλαιο. Επαναλαμβάνω ότι είναι φίλος και ότι βρίσκομαι σε άμεση ανάγκη για σπίτι. Είπα οκ και με δεδομένο ότι τον ξέρω τον άνθρωπο 10 χρόνια. Η απορία μου έγκειται στο γενικό πλαίσιο συζήτησης τι γίνεται σε μια περίπτωση όπου κάποιος είναι χωρίς συμβόλαιο και τον διώχνουν αν μπορεί να διεκδικήσει τίποτα και επιπλέον για να γνωρίζετε επειδή το έψαξα και λίγο υπάρχει και το προφορικό συμβόλαιο που έχει και αυτό ισχύ.

Τέλος δεν έχω πρόβλημα να γυρίσει να μου πει κάποιος "μεγάλε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα". Είναι σεβαστό και θεμιτό να ειπωθεί μία τέτοια γνώμη και για αυτό άλλωστε ρωτάω. Βέβαια άλλο είναι να γυρίζεις να λες "καλά να πάθεις, μακάρι να σε διώξουν κτλ". Δεν μπορεί κανείς να κρίνει σε τι κατάσταση βρισκόταν ο οποιοσδήποτε και για ποιους λόγους έκανε την όποια συμφωνία. Το ότι κάποιος γράφει στο forum κάτι και ζητάει γνώμες δεν καθιστά κανέναν από αυτούς που συμμετέχουν δικαστή και να ξεστομίζει κακίες. Δηλαδή σε κάποιον που βγάζει 500€ και προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με ότι μπορεί και να εξοικονομήσει χρήματα από όπου μπορεί, αν είναι και τον βγάζουν από το σπίτι του και μένει άστεγος την επόμενη μέρα θα γυρίσεις να του πεις καλά να πάθεις και μείνε στο δρόμο ηλίθιε που εν έτη 2018 δεν έχεις συμβόλαιο. Αυτά τα σχόλια βγάζουν μόνο κακία και αποδεικνύουν περίτρανα πόσο μένος έχουν κάποιοι άνθρωποι που περιμένουν στη γωνία για να σε λιθοβολήσουν και να σε επικρίνουν με άσχημο τρόπο, λες και εκείνοι είναι οι άγιοι ή κάτω από συγκεκριμένες καταστάσεις δεν αναγκάστηκαν να συμφωνήσουν σε κάτι το οποίο μετά τους γύρισε μπούμερανγκ.

Αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε κάποιοι, (το κάποιοι το λέω γιατί απευθύνομαι γενικά και οχι προσωπικά σε εσένα, απλά το δικό σου post μου έδωσε την αφορμή για να γράψω), είναι οτι ΔΕΝ συμφέρει τον ενοικιαστή να μπει χωρίς συμβόλαιο στο σπίτι. Έχοντας το συμβόλαιο μπορείς να διεκδικήσεις διάφορα αν προκύψει πρόβλημα λ.χ έρχεται ο ιδιοκτήτης ξαφνικά πριν λήξει η διάρκεια μίσθωσης και σου λέει δώσε μου το ακίνητο το θέλω για εμένα την κόρη τον μπατζανάκη μου και μπλα μπλα, εκεί δεν μπορεί να σε βγάλει εφόσον πληρώνεις, μπορείς ακόμα να έχεις και οικονομικές απαιτήσεις για να βγεις αν σε πάει δικαστικώς. 

Τώρα για την περίπτωση που λες εντάξει, θέλω να πιστεύω οτι δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν τόση ανάγκη να τρέχουν και να ρωτάνε φίλους για να μπούνε σε σπίτι χωρίς συμβόλαιο. Επίσης ο ιδιοκτήτης δεν δηλώνει πουθενά τα έσοδα από το ενοίκιο αν δεν υπάρχει συμβόλαιο. Σίγουρα δεν ανήκω σε αυτούς που θα πούνε καλά να πάθει ο άλλος αν μπει χωρίς συμβόλαιο, αλλά η αλήθεια να λέγεται.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας και του κάνεις καταγγελία ότι περνει μαύρα λεφτά θα φάει το πρόστιμο του αιώνα και δεν μπορεί να σε διώξει. Ετοιμάσου βέβαια να παίζεις μπουνιές κάθε μέρα. 

Από εκεί και πέρα αν δεν θες να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες κανονιζετε 1 μήνα περίπου μέχρι να βρεις αλλού και να φύγεις. 

Ακόμα και συμβόλαιο να έχεις τι θα έκανες μήνυση? Αυτά τα λένε οποίος δεν έχει πάει σε δικαστήριο όπου το 100αρικο είναι το μπουρπουαρ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...