Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο


teo.paranoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να ξέρουμε λεπτομέρειες για την κατάσταση της, τα εισοδήματα της, κτλ φυσικά και δεν μπορούμε να σου πούμε αν και τι χάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/4/2022 στις 12:01 ΜΜ, DjTony είπε

Θέλω να επαναφέρω λίγο το θέμα μιας και είναι σε δίλημμα η κουνιάδα μου να μείνει σε σπίτι χωρίς μισθωτήριο διότι είναι σε χωριό και τα σπίτια είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Τα μισά είναι ερείπια τα υπόλοιπα τρύπες και ένα σωστό που βρέθηκε δε της κάνει μισθωτήριο. 

 

Υπάρχει η δυνατότητα να δηλώσει ότι μένει στο σπίτι των γονιών της που είναι εξοχική κατοικία λίγο πιο μακριά από εκεί. Θα το κάνουν κυρία κατοικία και θα δηλώσει ότι μένει εκεί. Μπορεί κάποιος όμως να μου πει τι χάνει με το να μη δηλώνει ότι νοικιάζει σπίτι; ευχαριστώ. 

Χονδρικά, πρέπει κάτι να δηλώσει ως κύρια κατοικία στην εφορία, γιατί δεν γίνεται να φαίνεται άστεγη. Δεύτερον χάνει επιδότηση στο ρεύμα και στη θέρμανση ή ακόμα και ΚΟΤ αν δικαιούται, και επίδομα ενοικίου. Το πιο σημαντικό είναι η ανασφάλεια ότι οποτεδήποτε μπορεί να τη διώξει ο ιδιοκτήτης, καθώς δεν θα φαίνεται ότι νοικιάζει άρα δεν θα έχει προστασία. Ακόμα, καραμπινάτη περίπτωση φοροδιαφυγής και για τις δύο μεριές καθώς δεν θα δηλώνονται τα εισοδήματα από ενοίκια άρα δεν θα πληρώνεται φόρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι σε χωριό ε;Το πιο πιθανό να το  νοικιάζει κρυφά  ένας απο τους ιδιοκτητες ,συνήθως αδέρφια ξαδερφια,και να αρχίσουν οι ιστορίες όταν το πάρουν χαμπάρι οι αλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...