Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο


teo.paranoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aias είπε

Αν πας και του κάνεις καταγγελία ότι περνει μαύρα λεφτά θα φάει το πρόστιμο του αιώνα και δεν μπορεί να σε διώξει. Ετοιμάσου βέβαια να παίζεις μπουνιές κάθε μέρα. 

Από εκεί και πέρα αν δεν θες να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες κανονιζετε 1 μήνα περίπου μέχρι να βρεις αλλού και να φύγεις. 

Ακόμα και συμβόλαιο να έχεις τι θα έκανες μήνυση? Αυτά τα λένε οποίος δεν έχει πάει σε δικαστήριο όπου το 100αρικο είναι το μπουρπουαρ

Το προστιμο θα το φαει με την καταγγελια αν και νομιζω πως θα το φανε και οι δυο. Ακομα κι ετσι ομως να μην ειναι, να την πληρωσει δηλαδη μονον ο ιδιοκτητης, τον νοικαρη τι τον νοιαζει; Αφου σε καμια περιπτωση δεν θα μεινει στο σπιτι. Και ναι θα τον διωξει κανονικοτατα και μπορει μαλιστα να τον τρεχει και με αξιωσεις, πχ ζημιες και κοστη. Το αν θα κερδισει - ο ιδιοκτητης - ειναι και παλι αδιαφορο για τον ενοικιαστη αφου και εξω θα βγει και ενοικια για τον καιρο που μενει θα πληρωσει και αλλα εξοδα θα εχει. Και εδω κολλαει το "100αρικο πουρμπουαρ". Και επισης μυνηση με καποια αφορμη μονον ο ιδιοκτητης μπορει να κανει, πχ καταληψη, διαταρη οικιακης ειρηνης ή οπως αλλιως το λενε νομικα και θα ισχυριστει ενας νομικος που τα ξερει. Αγωγη θα μπορουσε να κανει ο ενοικιαστης αν και δεν μπορω να καταλαβω με ποια βαση και τι θα μπορουσε να ζητησει. Ο δε ιδιοκτητης ομως στην δικη του αγωγη σιγουρα θα μπορουσε να ζητησει τον ουρανο με τα αστρα και οπωσδηποτε ολο και κατι θα παρει.

 

 

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Παιδιά, αφού δεν υπάρχει συμβόλαιο, πως θα του κάνει ΕΞΩΣΗ ο ιδιοκτήτης ?

ΥΓ. Τα περί κατάληψης είναι δύσκολο να σταθούν!

Καθολου δυσκολο. Καλεις ως ιδιοκτητης το 100, δηλωνεις οτι δεν μπορεις να μπεις στο σπιτι σου, ακολουθειται μια διαδικασια και παιρνοντας την αναφορα τραβας για τα περαιτερω νομικα. Αλλο το εαν  συμφερει ή οχι το κοστος. Ομως γινεται κανονικοτατα

4 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Παιδιά, αφού δεν υπάρχει συμβολαιο, δεν μπορεί να τον διώξει, παρά μόνο με τσαμπουκα!

Ο τσαμπουκας ναι συμφερει οικονομικα. Ομως ειναι δυσκολος και επιφοβος. Βεβαια τσαμπουκας δε σημαινει απαραιτητα και ξυλο. Οπως λενε παραπανω τα παιδια σημαινει διακοπη ΔΕΗ, ΟΤΕ και νερου ας πουμε. Σημαινει συνεργειο κατεδαφισεως για παραδειγμα. Σημαινει την ωρα που λειπεις αλλαζονται κλειδαριες και τα πραγματα σου τα βρισκεις διπλα στον καδο σκουπιδιων της γωνιας. Πολλα πραματα.😉

Επεξ/σία από 29gk
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που νοικιάζω. Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά. Ο ιδιοκτήτης μετά από 8 μήνες που μένω θέλει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής? Όποιος έχει κάποια γνώμη και εμπειρία στο θέμα ας πει κάποια πρόταση. Ευχαριστώ πολύ

Εγώ λέω να σοβαρευτείτε γενικά και να μάθετε να είστε προληπτικοί.... Στην αρχή λες, έλα μωρέ και τι έγινε χωρίς συμβόλαιο.... Τώρα που έρχονται γιορτές και θα ψάχνεις να βρεις (κι αν βρείς...) ψάχνεις να σωθείς στην ουσία.... Στο λέω απο εμπειρία.... Να μιλάς απο δω και πέρα.... ότι δεν σου αρέσει η δεν σου κάνει κλίκ να το λες... Άνθρωποι είμαστε όλοι όχι κροκόδειλοι...  Δεν μπορείς δυστυχώς να του κάνεις κάτι... και εάν μπορούσες... θα έθετες στόχο τον εαυτό σου να ξέρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είστε και φίλοι βρείτε τα και φύγε. Απλά ζητά λίγες μέρες προθεσμία. Τι δικαστήρια και τσακωμοί και ιστορίες. Για μένα δεν αξίζει τον κόπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 29gk είπε

Το προστιμο θα το φαει με την καταγγελια αν και νομιζω πως θα το φανε και οι δυο. Ακομα κι ετσι ομως να μην ειναι, να την πληρωσει δηλαδη μονον ο ιδιοκτητης, τον νοικαρη τι τον νοιαζει; Αφου σε καμια περιπτωση δεν θα μεινει στο σπιτι. Και ναι θα τον διωξει κανονικοτατα και μπορει μαλιστα να τον τρεχει και με αξιωσεις, πχ ζημιες και κοστη. Το αν θα κερδισει - ο ιδιοκτητης - ειναι και παλι αδιαφορο για τον ενοικιαστη αφου και εξω θα βγει και ενοικια για τον καιρο που μενει θα πληρωσει και αλλα εξοδα θα εχει. Και εδω κολλαει το "100αρικο πουρμπουαρ". Και επισης μυνηση με καποια αφορμη μονον ο ιδιοκτητης μπορει να κανει, πχ καταληψη, διαταρη οικιακης ειρηνης ή οπως αλλιως το λενε νομικα και θα ισχυριστει ενας νομικος που τα ξερει. Αγωγη θα μπορουσε να κανει ο ενοικιαστης αν και δεν μπορω να καταλαβω με ποια βαση και τι θα μπορουσε να ζητησει. Ο δε ιδιοκτητης ομως στην δικη του αγωγη σιγουρα θα μπορουσε να ζητησει τον ουρανο με τα αστρα και οπωσδηποτε ολο και κατι θα παρει.

Καθολου δυσκολο. Καλεις ως ιδιοκτητης το 100, δηλωνεις οτι δεν μπορεις να μπεις στο σπιτι σου, ακολουθειται μια διαδικασια και παιρνοντας την αναφορα τραβας για τα περαιτερω νομικα. Αλλο το εαν  συμφερει ή οχι το κοστος. Ομως γινεται κανονικοτατα

Ο τσαμπουκας ναι συμφερει οικονομικα. Ομως ειναι δυσκολος και επιφοβος. Βεβαια τσαμπουκας δε σημαινει απαραιτητα και ξυλο. Οπως λενε παραπανω τα παιδια σημαινει διακοπη ΔΕΗ, ΟΤΕ και νερου ας πουμε. Σημαινει συνεργειο κατεδαφισεως για παραδειγμα. Σημαινει την ωρα που λειπεις αλλαζονται κλειδαριες και τα πραγματα σου τα βρισκεις διπλα στον καδο σκουπιδιων της γωνιας. Πολλα πραματα.😉

επιτελους το ειπε και καποιος.. 

οποτε θελει αλαζει κλειδαριες, και σιγα μη πεταξει και τα πραματα. αμα εχεις κατι ακριβο θα το κανει και δωρακι στο σπιτι τ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα το λύνεις νομικά φορολογικά με συνέπειες και για τους δυο σας ή φιλικά με όφελος για όλους διαλέγεις και παίρνεις ,νικητής δεν θα είσαι μόνο εσύ , τώρα το τι γράφουμε εμείς εδώ καλά ή κακά για σένα τα φιλτράρεις και αποφασίζεις , αλλωστε το προβλημα είναι δικό σου !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 29gk είπε

σημαινει διακοπη ΔΕΗ, ΟΤΕ και νερου ας πουμε. Σημαινει συνεργειο κατεδαφισεως για παραδειγμα. Σημαινει την ωρα που λειπεις αλλαζονται κλειδαριες και τα πραγματα σου τα βρισκεις διπλα στον καδο σκουπιδιων της γωνιας

Σοφά λόγια.

Είναι σπίτι του και κάποιος (ανεπιθύμητος πλέον) μένει εκεί παράνομα. Οποιοσδήποτε θα τα έκανε αυτά αν δεν υπήρχε συνεννόηση και θα άφηνε τον πρώην ένοικο να τρέχει εκείνος σε αστυνομίες και δικηγόρους (χωρίς ελπίδα φυσικά).

Καταγγελία στην εφορία να γίνει με ποιά βάση; Χωρίς συμφωνητικό, χωρίς δήλωση στο taxis, χωρίς ούτε μια χειρόγραφη απόδειξη; (υποθέτω πως έτσι είναι). Τι είναι η εφορία; γραφείο ντετέκτιβ να ψάχνει τους ισχυρισμούς του ενός και του άλλου; Όφελος για τον ένοικο δεν θα υπάρξει έτσι κι αλλιώς, ίσως επιταχύνει καταστάσεις σαν της προηγούμενης παραγράφου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής?

ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω μερικούς γιατί πρέπει να γράφετε ολόκληρες εκθέσεις ο TS έκανε 2 ερωτήσεις δεν μπορείτε να απαντήστε απλά να τελειώνουμε πρέπει το τόπικ να τραβήξει 3 σελίδες έλεος.

 

Όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν έχεις δικαιώματα γιατί δεν είσαι ενοικιαστής. Φιλική συμβουλή διάλεγε καλύτερα τους φίλους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 hours ago, teo.paranoid said:

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω στο σπίτι που νοικιάζω. Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά. Ο ιδιοκτήτης μετά από 8 μήνες που μένω θέλει το σπίτι για ιδιοκατοίκηση. Η ερώτησή μου είναι αν μπορώ με τη δεδομένη κατάσταση να κάνω κάτι γιατί δεν θέλω να φύγω. Το γνωρίζω ότι ήταν λάθος το να μην έχω υπογράψει συμβόλαιο αλλά αυτό καταργεί τα δικαιώματα που έχω σαν ενοικιαστής? Όποιος έχει κάποια γνώμη και εμπειρία στο θέμα ας πει κάποια πρόταση. Ευχαριστώ πολύ

Για να απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση, να τι θα έκανα εγώ εάν ήμουν στη θέση σου: από εδώ και στο εξής θα κατέθετα το συμφωνηθέν ενοίκιο κάθε μήνα στο Παρακαταθηκών και Δανείων ανελλιπώς στις συμφωνηθείσες ημερομηνίες. Και μετά ας πάει δικαστικώς ο ιδιοκτητής να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Το ότι δεν υπάρχει μισθωτήριο δεν σημαίνει ότι η όποια προφορική συμφωνία δεν έχει ισχύ, μην διαβάζεις ότι βλακεία σου γράφουν εδώ.

Σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου δικηγόρο. Αν δεν πληρώσεις, δεν θα βρεις τζάμπα λύση από ένα ράντομ φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για να απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση, να τι θα έκανα εγώ εάν ήμουν στη θέση σου: από εδώ και στο εξής θα κατέθετα το συμφωνηθέν ενοίκιο κάθε μήνα στο Παρακαταθηκών και Δανείων ανελλιπώς στις συμφωνηθείσες ημερομηνίες. Και μετά ας πάει δικαστικώς ο ιδιοκτητής να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Το ότι δεν υπάρχει μισθωτήριο δεν σημαίνει ότι η όποια προφορική συμφωνία δεν έχει ισχύ, μην διαβάζεις ότι βλακεία σου γράφουν εδώ.

Σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου δικηγόρο. Αν δεν πληρώσεις, δεν θα βρεις τζάμπα λύση από ένα ράντομ φόρουμ.

Επειδη εγω εγραψα μια τετοια βλακεια, σχολιο δηλαδη περι του προφορικου που εχει ταχα και κανονικη ισχυ, να διευκρινησω οτι εαν καποιος ειναι διατεθειμενος να μπει σε περιπετειες "πολεμικου τυπου" θα πρεπει και να κατανοει οτι ενας πολεμος,  ασχετα εαν κερδηθει ή χαθει, εχει σιγουρα και παντοτε απωλειες εκατερωθεν. Και ξανα ο νοων νοειτο.

Στα πρακτικα τωρα, ενας ανθρωπος που "αναγκαζεται" επειδη δεν εχει χρηματα αλλα εχει φιλο, να μπει σε μια τετοια κατασταση, το πιθανοτερο ειναι να μην εχει και την παραμικρη θεληση και βασικα δυνατοτητα να ταισει δικηγορους ετσι ωστε να καταφερει να κερδισει οφελη τα οποια δεν ειναι διατυπωμενα σε χαρτια, δεν εχουν ευκολα αποδειξη και ειναι και εξαιρετικα χρονοβορα οπως και κοστοβορα γενικοτερα.

Και φυσικα, το σωστο να λεγεται. Οταν θελουμε και εχουμε αποφασισει να παμε σε πολεμο, δεν ψαχνομαστε σε "ραντομ φορουμς" αλλα συμβουλευομαστε, τουλαχιστον μια συμβουλη εστω, εναν νομικο για να μας κατατοπισει. Οταν ομως ψαχνουμε εξυπνακιστικους τροπους για να ριξουμε τον αλλο, το πιθανοτερο ειναι να εισπραξουμε και κακιστης ποιοτητας ιδεες. Οπως και τσαμπα, αν και στην πραγματικοτητα πανακριβες, νομικες ταχα παραινεσεις.

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ας κάνω και εγώ μια ερώτηση μιάς και δεν γνωρίζω, εάν κάνεις συμβόλαιο για 1 χρόνο για μίσθωση ακινήτου μετά το πέρας του συμβολαίου χρειάζεται να υπογράψεις καινούργιο η φαίνεται στο taxis ότι συνεχίζεται η μίσθωση του ακινήτου χωρίς να κάνεις κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, teo.paranoid είπε

Στο σπίτι λοιπόν που μένω δεν έχω συμβόλαιο και το ενοίκιο το καταβάλω στο χέρι με μετρητά

Αν δεν εχεις καποιου ειδους αποδειξη οτι πληρωνες νοικι οπως καποια χειρογραφη η χαρτι οτι το κανεις καταθεση σε τραπεζα πως θα αποδειξεις οτι πληρωνες ενοικιο ? Αυτο σημαινει οτι απο την στιγμη που δεν μπορεις να το αποδειξεις δεν μπορεις να κανεις καταγγελια στο σδοε η να κινηθεις νομικα, απο την αλλη ο ιδιοκτητης μπορει να σε πεταξει εξω με συνοπτικες διαδικασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vanni είπε

ειλικρινά δεν μπορώ να σας καταλάβω μερικούς γιατί πρέπει να γράφετε ολόκληρες εκθέσεις ο TS έκανε 2 ερωτήσεις δεν μπορείτε να απαντήστε απλά να τελειώνουμε πρέπει το τόπικ να τραβήξει 3 σελίδες έλεος.

Όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν έχεις δικαιώματα γιατί δεν είσαι ενοικιαστής. Φιλική συμβουλή διάλεγε καλύτερα τους φίλους σου.

αμα κρινουμε απο το ΤΣ.. δειξε μ το φιλο σ να σ πω ποιος εισαι.

 

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Για να απαντήσω στην αρχική σου ερώτηση, να τι θα έκανα εγώ εάν ήμουν στη θέση σου: από εδώ και στο εξής θα κατέθετα το συμφωνηθέν ενοίκιο κάθε μήνα στο Παρακαταθηκών και Δανείων ανελλιπώς στις συμφωνηθείσες ημερομηνίες. Και μετά ας πάει δικαστικώς ο ιδιοκτητής να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Το ότι δεν υπάρχει μισθωτήριο δεν σημαίνει ότι η όποια προφορική συμφωνία δεν έχει ισχύ, μην διαβάζεις ότι βλακεία σου γράφουν εδώ.

Σε κάθε περίπτωση, συμβουλεύσου δικηγόρο. Αν δεν πληρώσεις, δεν θα βρεις τζάμπα λύση από ένα ράντομ φόρουμ.

δηλαδη αμα θελω παω και βαζω ενα 50ικο καθε μηνα και ερχομαι να σε διωξω απ το σπιτι σ οτι μ το νοικιαζες προφορικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 minutes ago, Lezantas26 said:

δηλαδη αμα θελω παω και βαζω ενα 50ικο καθε μηνα και ερχομαι να σε διωξω απ το σπιτι σ οτι μ το νοικιαζες προφορικα?

Ναι φίλε μου, έτσι θα είναι αφού έτσι κατάλαβες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...