Προς το περιεχόμενο

Μίσθωση ακινήτου χωρίς συμβόλαιο


teo.paranoid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Το   αποφευγουν   ολοι  οι  ιδιοκτητες    οπως   ο  διαλος   το  λιβανι    γιατι   τα   τελευταια   χρονια   τα   φεσια   πανε   συνεφο.....

Στον   αξιωματικο   υπηρεσιας   που  θα   δωσουν  καταθεσεις   θα   φανουν   πολλα   πραγματα   οπως   κλειδια,  οικοσκευη   κλπ

Απλοικες   καταστασεις   δεν  υπαρχουν  και  γι  αυτο   τα   δικαστηρια   ειναι  γεματα.

αρα λες οτι αμα παω σε ενα ακατοικητο διαμερισμα το παραβιασω, αλλαξω κλειδαρια (εχω πλεον κλειδια), και μετακομισω, ο αξιωματικος θα ναι υπερ μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 122
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, 29gk είπε

Καλα ασε τους νομους και ποσο τους ξερω ή οχι αφου ειδα κι εσενα και τι παρεθεσες για το συμφωνητικο μισθωσης που το αντικατεστησε η ηλεκτρονικη δηλωση στο Taxis και σχολιασε 2 σεναρια:

α) σε ωρα που λειπει ο "ενοικιαστης"  το σπιτι αδειαζεται και η οικοσκευη μετακομιζει στην παρακατω γωνια. Μετα αλλαζουν και οι κλειδαριες. Πως αντιδρα ο ενοικιαστης; Εαν καλεσει την αστυνομια και αυτη τον ιδιοκτητη και ο ιδιοκτητης κανει τον ανηξερο, ποιος θα κοιμηθει σπιτι του εκεινο το βραδυ και ποιος στο δρομο;

β) η οικοσκευη μενει εκει που ειναι, οι κλειδαριες αλλαζουν και ο ιδιοκτητης την αραζει στο σπιτι, με τα σωβρακα και οταν του χτυπησουν την πορτα μετα απο φασαρια κανει και παλι τον ανηξερο. Και παλι ποιος θα κοιμηθει σπιτι του και ποιος στο δρομο;

Τα δυο παραπανω, προφανως και δεν ειναι σωστα, δεν ειναι πολιτισμενες πρακτικες και σιγουρα οδηγουν σε ταλαιπωριες. Ξαναρωτω ομως, πως ζυγιζονται τα συμφεροντα; Ποιος τρεχει να αποδειξει; Ποιος τελικα ειναι ο χαμενος;

Στις   μισες   τουλαχιστον  περιπτωσεις    που  γνωριζω   δεν   προχωρησαν  σε   κατι   περισσοτερο   απο  τα   βασικα.

Επισης   καποιες   απαιτησεις   των   ιδιοκτητων   που   υποχρεωνονται    να   υπογραψουν  οι  ενοικιαστες   ειναι   ουσιαστικα   μη  εφαρμοσιμες   οπως  ο  περιορισμος   για   μωρα

η  σκυλια   η  οτι   αλλο.

α)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης.

β)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης   για   περισσοτερα   αδικηματα.

Χαμενοι   οπως   σωστα   ειπωθηκε   ειναι  και  οι   δυο   ειτε   χρηματικα   ειτε   χασιμο   χρονου   ειτε   με   ψυχικη  φθορα.

7 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

αρα λες οτι αμα παω σε ενα ακατοικητο διαμερισμα το παραβιασω, αλλαξω κλειδαρια (εχω πλεον κλειδια), και μετακομισω, ο αξιωματικος θα ναι υπερ μου?

Μια   προταση   χωρις   ποινικο   αδικημα   γινετε?:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tigergreg είπε

α)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης.

β)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης   για   περισσοτερα   αδικηματα.

Πώς ακριβώς θα διωχθεί?

Με ποιες ενέργειες τίνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Στις   μισες   τουλαχιστον  περιπτωσεις    που  γνωριζω   δεν   προχωρησαν  σε   κατι   περισσοτερο   απο  τα   βασικα.

Επισης   καποιες   απαιτησεις   των   ιδιοκτητων   που   υποχρεωνονται    να   υπογραψουν  οι  ενοικιαστες   ειναι   ουσιαστικα   μη  εφαρμοσιμες   οπως  ο  περιορισμος   για   μωρα

η  σκυλια   η  οτι   αλλο.

α)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης.

β)ΠΑΡΑΝΟΜΟ  διωκεται   ο  ιδιοκτητης   για   περισσοτερα   αδικηματα.

Χαμενοι   οπως   σωστα   ειπωθηκε   ειναι  και  οι   δυο   ειτε   χρηματικα   ειτε   χασιμο   χρονου   ειτε   με   ψυχικη  φθορα.

Μια   προταση   χωρις   ποινικο   αδικημα   γινετε?:lol:

Στο παρακατω

Στις   μισες   τουλαχιστον  περιπτωσεις    που  γνωριζω   δεν   προχωρησαν  σε   κατι   περισσοτερο   απο  τα   βασικα.

Επισης   καποιες   απαιτησεις   των   ιδιοκτητων   που   υποχρεωνονται    να   υπογραψουν  οι  ενοικιαστες   ειναι   ουσιαστικα   μη  εφαρμοσιμες   οπως  ο  περιορισμος   για   μωρα

η  σκυλια   η  οτι   αλλο.

δεν καταλαβαινω ουτε τι εννοεις ουτε και σε τι αναφερεσαι.

Εγω ανταπαντησα στο σχολιο σου περι αγνοιας των νομων εκ μερους μου, το οποιο και μπορει να αληθευει, οταν ομως αυτο το λεει καποιος που μπαινει στη συζητηση γραφοντας πως πλεον δεν υπαρχει υποχρεωση/αναγκη /καταργηθηκε το ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης μεταξυ δυο ιδιωτων επειδη στην εφορια πλεον η δηλωση γινεται ηλεκτρονικα, ηχει καπως η κριτικη.

Στη συνεχεια δεν σε ρωτησα να αποφανθεις περι νομιμου ή παρανομου, ουτε εσυ οπως ουτε και η αστυνομια δεν κανει καθως δεν δικαζει αλλα εκτελει κι ετσι κι ο αξιωματικος υπηρεσιας το πολυ να σε κρατησει στο μπαλαουρο για κανα βραδυ αλλα δικαιωματα σπιτιου δεν οριζει, αλλα το εαν ο ιδιοκτητης θα παρει τον ελεγχο του σπιτιου του με ταυτοχρονα αστεγο τον "ενοικιαστη". Αυτη ειναι η ερωτηση.

Συμπληρωματικα και επειδη προφανως τα δυο σεναρια που εβαλα δεν ειναι σωστα και οπωσδηποτε θα εχουν συνεπειες, ρωτησα για το ποιος θα χρειαστει να αποδειξει, ποιος θα τρεχει πρωτος βρε αδελφε. Εαν θες δινεις μια απαντηση σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες επειδη την εχω πατησει σαν ιδιοκτητης.Ειχα ενα ενοικιαστη 2 χρονια χωρις προβληματα,πληρωνε στην ωρα του με συμβολαιο εννοειται και μετα τα 2 χρονια μου λεει φευγω.Οκ κανενα προβλημα ,αλλα ελα που κατα διαστηματα φιλοξενουσε ενα φιλο του και αυτος πηγε και αραξε μεσα!! και δεν εφευγε.

Εχω φιλο υψηλοβαθμο στελεχος στην αστυνομια,που πηρε το διοικητη της περιοχης και δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτε που να καλυπτετε απο το νομο.Η διαδικασια για να βγει ειναι αφανταστα χρονοβορα.Μετα απο συνενοηση του δικηγορου μου και του αστυνομικου διοικητη αποφασιστηκε να παει ενας αστυνομικος και ο δικηγορος μαζι να τον απειλησουν μηπως τσιμπησει.Βρηκα ομως εγω μια πιο απλη λυση.Πηρα 3 φιλους ντερεκια του χτυπησαμε την πορτα και του ειπαμε αυριο φευγεις.

Κουιζ: Εφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Πώς ακριβώς θα διωχθεί?

Με ποιες ενέργειες τίνος?

Προφανως   του   θιγομενου.

Πιστευει   κανεις   οτι  αν   κανει   καποιος   κατι   τετοιο   ο  αλλος   θα  φυγει   ετσι  απλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Προφανως   του   θιγομενου.

Πιστευει   κανεις   οτι  αν   κανει   καποιος   κατι   τετοιο   ο  αλλος   θα  φυγει   ετσι  απλα?

Δεν θα φύγει, "έφυγε" ήδη αφού αλλάχτηκε η κλειδαριά.

Δεν βλέπω κανένα τρόπο αντίδρασης...

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

Στο παρακατω

Στις   μισες   τουλαχιστον  περιπτωσεις    που  γνωριζω   δεν   προχωρησαν  σε   κατι   περισσοτερο   απο  τα   βασικα.

Επισης   καποιες   απαιτησεις   των   ιδιοκτητων   που   υποχρεωνονται    να   υπογραψουν  οι  ενοικιαστες   ειναι   ουσιαστικα   μη  εφαρμοσιμες   οπως  ο  περιορισμος   για   μωρα

η  σκυλια   η  οτι   αλλο.

δεν καταλαβαινω ουτε τι εννοεις ουτε και σε τι αναφερεσαι.

Εγω ανταπαντησα στο σχολιο σου περι αγνοιας των νομων εκ μερους μου, το οποιο και μπορει να αληθευει, οταν ομως αυτο το λεει καποιος που μπαινει στη συζητηση γραφοντας πως πλεον δεν υπαρχει υποχρεωση/αναγκη /καταργηθηκε το ιδιωτικο συμφωνητικο μισθωσης μεταξυ δυο ιδιωτων επειδη στην εφορια πλεον η δηλωση γινεται ηλεκτρονικα, ηχει καπως η κριτικη.

Στη συνεχεια δεν σε ρωτησα να αποφανθεις περι νομιμου ή παρανομου, ουτε εσυ οπως ουτε και η αστυνομια δεν κανει καθως δεν δικαζει αλλα εκτελει κι ετσι κι ο αξιωματικος υπηρεσιας το πολυ να σε κρατησει στο μπαλαουρο για κανα βραδυ αλλα δικαιωματα σπιτιου δεν οριζει, αλλα το εαν ο ιδιοκτητης θα παρει τον ελεγχο του σπιτιου του με ταυτοχρονα αστεγο τον "ενοικιαστη". Αυτη ειναι η ερωτηση.

Συμπληρωματικα και επειδη προφανως τα δυο σεναρια που εβαλα δεν ειναι σωστα και οπωσδηποτε θα εχουν συνεπειες, ρωτησα για το ποιος θα χρειαστει να αποδειξει, ποιος θα τρεχει πρωτος βρε αδελφε. Εαν θες δινεις μια απαντηση σε αυτα.

Σε  τετοιες   ακραιες   περιπτωσεις   συνηθως   υποβαλλονται   μηνυσεις   και  αναλαμβανει   το  δικαστηριο   και  αν  υπαρχει   αυτοφωρο   αδικημα   κανεις   μια   ωραια   ημερησια

βολτα   πρωτα   για   αποτυπωματα   στην  ΓΑΔΑ   και  μετα   στον  εισαγγελεα.

Η  απαντηση   ειναι  οτι  θα   τρεχουν  αμφοτεροι....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Προφανως   του   θιγομενου.

Πιστευει   κανεις   οτι  αν   κανει   καποιος   κατι   τετοιο   ο  αλλος   θα  φυγει   ετσι  απλα?

Εγω παντως δεν το πιστευω. Το ξερω καθως το εχω δει !!!

3 λεπτά πριν, cumulus είπε

Παιδες επειδη την εχω πατησει σαν ιδιοκτητης.Ειχα ενα ενοικιαστη 2 χρονια χωρις προβληματα,πληρωνε στην ωρα του με συμβολαιο εννοειται και μετα τα 2 χρονια μου λεει φευγω.Οκ κανενα προβλημα ,αλλα ελα που κατα διαστηματα φιλοξενουσε ενα φιλο του και αυτος πηγε και αραξε μεσα!! και δεν εφευγε.

Εχω φιλο υψηλοβαθμο στελεχος στην αστυνομια,που πηρε το διοικητη της περιοχης και δεν μπορουσαμε να κανουμε τιποτε που να καλυπτετε απο το νομο.Η διαδικασια για να βγει ειναι αφανταστα χρονοβορα.Μετα απο συνενοηση του δικηγορου μου και του αστυνομικου διοικητη αποφασιστηκε να παει ενας αστυνομικος και ο δικηγορος μαζι να τον απειλησουν μηπως τσιμπησει.Βρηκα ομως εγω μια πιο απλη λυση.Πηρα 3 φιλους ντερεκια του χτυπησαμε την πορτα και του ειπαμε αυριο φευγεις.

Κουιζ: Εφυγε;

Καπως ετσι. Η αστυνομια δεν βαζει ποδι στο κατωφλι και η - σωστη -νομικη οδος ειναι πολυ δυσκολη καθως το ολο ειναι κυριολεκτικα εκτος νομου. Οποτε μονοδρομος.

1 λεπτό πριν, tigergreg είπε

Σε  τετοιες   ακραιες   περιπτωσεις   συνηθως   υποβαλλονται   μηνυσεις   και  αναλαμβανει   το  δικαστηριο   και  αν  υπαρχει   αυτοφωρο   αδικημα   κανεις   μια   ωραια   ημερησια

βολτα   πρωτα   για   αποτυπωματα   στην  ΓΑΔΑ   και  μετα   στον  εισαγγελεα.

Η  απαντηση   ειναι  οτι  θα   τρεχουν  αμφοτεροι....

Ναι οκ αυτο λεω κι εγω και καμποσοι παραπανω. Το βασικο ομως δεν απαντας. Που θα κοιμηθει το ιδιο βραδυ και τα επομενα ο ιδιοκτητης και που ο "ενοικιαστης";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν θα φύγει, "έφυγε" ήδη αφού αλλάχτηκε η κλειδαριά.

Δεν βλέπω κανένα τρόπο αντίδρασης...

Και   οι  δυο   στο  τμημα   οπως   γραφω   παρακατω.

Εδω   να   πω   οτι  οι  περισσοτεροι    ενοικιαστες   αλλαζουν   κλειδαρια   η  αφαλο   στο   σπιτι   που   μπαινουν  για   λογους   ασφαλειας   οποτε   τιθεται   θεμα   διαρηξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tigergreg είπε

Και   οι  δυο   στο  τμημα   οπως   γραφω   παρακατω.

Εδω   να   πω   οτι  οι  περισσοτεροι    ενοικιαστες   αλλαζουν   κλειδαρια   η  αφαλο   στο   σπιτι   που   μπαινουν  για   λογους   ασφαλειας   οποτε   τιθεται   θεμα   διαρηξης.

Βρε φιλε τι δεν καταλαβαινεις; Εχεις παει μαρτυρας οπως λες και μιλας για διαρηξεις και δεκτα ολα. Ομως αλλο οταν εκει που πηγες και σχολιαζεις ηταν εκει που υπηρχε αποδεδειγμενη σχεση μεταξυ ιδιοκτητη και "ενοικιαστη" και αλλο εδω που λεει ο ιδιοκτητης "δεν τονε ξερω και πως μπηκε σπιτι μου αυτος ο ξενος".

Μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα; Οπως ελπιζω οτι καταλαβες εκεινη του ιδιωτικου συμφωνητικου με το TAXIS και του αστυνομου με τον δικαστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cumulus είπε

Κουιζ: Εφυγε;

Εξαρταται  απο  την   "περιπτωση"....

Καντο   σε   κανεναν   αρτι  αποφυλακισθεντα    αλλα   φροντισε   να  το  παρεις   βιντεο   γιατι   πιανει  καλη  τιμη   στα   καναλια.....:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tigergreg είπε

 Και   οι  δυο   στο  τμημα   οπως   γραφω   παρακατω.

Γιατί και οι δύο?

Ο "ενοικιαστής" ίσως πάει, αλλά ως τί?

Τον ιδιοκτήτη ποιός θα τον "σύρει" ως εκεί?

Διάρρηξη ποιός θα καταγγείλει, πού και ως τί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 29gk είπε

"δεν τονε ξερω και πως μπηκε σπιτι μου αυτος ο ξενος".

Εσυ   μπορεις   να   καταλαβεις   οτι  αυτες   οι  λογικες   δεν  περνανε   οταν  φτασεις   στον  αξιωματικο   υπηρεσιας?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Εσυ   μπορεις   να   καταλαβεις   οτι  αυτες   οι  λογικες   δεν  περνανε   οταν  φτασεις   στον  αξιωματικο   υπηρεσιας?

Ε τί θα κάνει ο αξιωματικός υπηρεσίας?

Χαρτιά δεν θα ζητήσει που να τεκμηριώνουν τους ισχυρισμούς εκατέρωθεν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...