Προς το περιεχόμενο

Epic Games Store


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω ανοίξει καν αυτό το στορ, απλά απορώ πως το συντηρούν αφού όλα τσάμπα τα δίνουν? Μήπως αυτά είναι P2W και έχει αγορές εντός εφαρμογής και τέτοια? Μόνο έτσι εξηγείται 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι, απλά τα σκάει η EPIC για να προσελκύσει κόσμο στο store της.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα με το epic. Αυτό που έχω ακούσει εδώ είναι ότι δεν έχει καλάθι αγορών. Ε οκ εντάξει, είναι μια έλλειψη αλλά δεν είναι και του θανατά. Τι άλλο πρόβλημα υπάρχει; Αν ένα game είναι φθηνότερο εκεί (ειδικά με το κουπόνι που δίνει κατά καιρούς) γιατί να μην αγοράσω από εκεί; και το έχω κάνει κιόλας αρκετές φορές. Το steam πάντως τα τελευταία χρόνια γτπ εκτώσεις κάνει. Τέτοιες τιμές βρίσκεις στα official κλειδάδικα όλο το χρόνο. Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ψώνισα από steam. Και εννοώ μέσα από το δικό τους store, και όχι π.χ. να αγοράσω steam key από fanatical.

Η δική μου ένσταση είναι το cloud save. Πρεπει να μπει παντού και όχι σε ελάχιστα παιχνίδια που έχουν στο Epic. Το 10αρικο παραπάνω που μπορεί να έχει στο steam ένα μεγάλο παιχνίδι το δίνεις μόνο και μόνο για αυτό το θετικό. Σε ένα store πρέπει να βλέπουμε τη συνολική εμπειρία που προσφέρει στον gamer. Δεν έδωσα 2 ευρώ για να παίξω forza στο game pass έδωσα όμως πολλαπλάσια στο steam για να έχω τα cloud save του. Έχω αφήσει χρήματα στο Epic αλλά κυρίως για παιχνίδια που είναι για άλλα store πχ uplay οπότε έχω τα καλα από εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ioannis__ είπε

 Τέτοιες τιμές βρίσκεις στα official κλειδάδικα όλο το χρόνο. Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που ψώνισα από steam. 

Στο epic store έχεις official κλειδάδικα? Για ριξε μια ματια.

5 ώρες πριν, Malthador είπε

Επειδή μπορεί να ήσαστε μικροί τότε και να μην τα θυμάστε καλά, το EGS ξεκίνησε την καριέρα του αγοράζοντας 3rd-party αποκλειστικότητες, επιβάλλοντας την χρήση του σε όποιον ήθελε να παίξει μια τέτοια αποκλειστικότητα στο πισί του. Το ουσιαστικό πρόβλημα δεν ήταν το καλάθι ή το remote play. Το πρόβλημα ήταν η καταναγκαστική λογική.

Δεν είναι μόνο αυτό. Ειναι και το ότι σαν store για δεδομένα τελευταίων ετών ήταν και είναι γενικά πολύ φτωχό σε αυτά που προσφέρει.

Ασε που ειχαν πει και την χαζομάρα ότι λόγω του 12% προμήθειας που κρατάνε σε σχέση με το steam,θα βλέπαμε και καλύτερες τιμές στα παιχνίδια(προφανώς και day one τιμές)που ποτέ δεν είδαμε.

Η μήπως να σου θυμήσω περιπτώσεις να μπαίνουν παιχνίδια σε τρελές εκπτώσεις χωρις να ρωτήσουν τις εταιρείες 

https://www.destructoid.com/epic-games-stores-first-sale-is-off-to-a-rocky-start/

Θελώ να πω ότι είναι ένας συνδιασμός παραγόντων που ο κόσμος εξακολουθεί να γυρνάει την πλάτη στο store, παρόλες τις καλές τιμές 

https://www.polygon.com/2019/4/5/18295833/epic-games-store-controversy-explained

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Στο epic store έχεις official κλειδάδικα? Για ριξε μια ματια.

ναι, λέω ότι κλειδιά για steam εδώ και πολύ καιρό αγοράζω μόνο από official κλειδάδικα γιατί έχουν καλύτερες τιμές από το steam store ακόμη και στα steam sales. Βασικά απλά αγοράζω το φθηνότερο από τα official που βγάζει το ggdeals, είτε είναι για steam, epic, ubisoft, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2021 στις 4:53 ΜΜ, Anuminas είπε

ρε φλώροι δώστε κανα Red Dead Redemption 2 δωρεάν;😄

Δωρεάν μπορεί να μην το δώσουν ποτέ αλλά με 9,79 ευρώ το παίρνεις τώρα. 😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παθιαζόμαστε έτσι με μια πλευρά. Όλα για το pc είναι, μακάρι να υπάρχουν παντού και να διαλέγει ο καθένας ότι του αρέσει, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για εμάς. Εγώ το EGS το βλέπω ως συμπλήρωμα του Steam και όχι ως αντίπαλο και μακάρι να συνεχίσει να πετάει λεφτά δεξιά αριστερά, λίγο με ενδιαφέρει όσο εγώ βγαίνω κερδισμένος από αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παθιαζόμαστε έτσι με μια πλευρά. Όλα για το pc είναι, μακάρι να υπάρχουν παντού και να διαλέγει ο καθένας ότι του αρέσει, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για εμάς. Εγώ το EGS το βλέπω ως συμπλήρωμα του Steam και όχι ως αντίπαλο και μακάρι να συνεχίσει να πετάει λεφτά δεξιά αριστερά, λίγο με ενδιαφέρει όσο εγώ βγαίνω κερδισμένος από αυτό.

Ακριβώς! Η μόνη αλληλεπίδραση που έχω με τα διάφορα game stores (μόνο official ώστε τα λεφτά να πηγαίνουν στους devs) είναι τα λεφτά που δίνω, οπότε και επιλέγω το φθηνότερο. Αν αύριο βγει το "All Hail our Dark Lord Satan" store οι οποίοι θυσιάζουν παρθένες στην πανσέληνο για να έχουν historical lows θα αγοράζω από αυτούς, δεν με απασχολεί τι γίνεται από πίσω. Καταλαβαίνω βέβαια ότι σε κάποιους δεν αρέσουν κάποιες πρακτικές και το σέβομαι, απλά είμαι πιο κυνικός. Στα του epic το χρησιμοποιώ κανά 2 χρόνια και δεν έχω αντιμετωπίσει κάτι που να είναι deal breaker για 'μένα. Βέβαια δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα store και τους launchers. Δύο πράγματα θέλω: επιλογή του φακέλου εγκατάστασης και όριο στο download speed.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως συνεχιζω ακαθεκτος να ειμαι ο τυπος απο την meme photo.Δεν εχω σκασει ουτε ενα ευρω και ναι τους κραταω ακομη μουτρακια για το metro exodus γιατι ηθελα την συγκεκριμενη συλλογη μαζεμενη σε ενα σημειο(πειτε το κολλημα, χωρια τις ελλειψεις που ειχε τοτε το store και συνεχιζει να εχει).Απο την αλλη μερια για την κινηση αυτη "τιμωρησα" αντιστοιχα publisher αγοραζοντας το παιχνιδι κατω απο 20 ευρω ενω ειχα σκοπο να το παρω αν οχι στην αρχικη τιμη σιγουρα στους πρωτους μηνες της κυκλοφοριας του(το πηρα και τελικα δεν το παιζω λογω παιδιου-αλλων προτεραιοτητων).

Για την ωρα παιρνω τα τσαμπε παιχνιδια και θα το σκεφτω σοβαρα ποτε θα τους σκασω τα λεφτα μου.Βασικα πρεπει να διορθωσουν πολλα ακομη πχ δεν γινεται να πεφτει ο launcher καθε φορα που δινει ενα παιχνιδι τσαμπα.Δηλαδη αν για καποιον λογο ειχα σαν βασικη πλατφορμα το επικ και ηθελα να παιξω ενα παιχνιδι χθες στις 6 ωρα θα επρεπε να κανω το σταυρο μου μεχρι να συνδεθει και το λεω γιατι εμενα συνδεθηκε τουλαχιστον μιση ωρα μετα.Ποσο σπασιμο μπαλων θα ηταν αν ειχα ελευθερο χρονο 1 ωρα μεταξυ 6-7.Δεν ειναι τοσο παραλογο το παραδειγμα μου γιατι εγω για παραδειγμα εχω ελευθερο χρονο να παιξω μεταξυ 4-5 που κοιμαται η μικρη αλλα συνηθως τετοια ωρα ειτε ειμαι στην δουλεια ειτε γυριζω, καλη ωρα τωρα ειμαι στη δουλεια και μπορω και στελνω εδω.

Μην κολλησετε στο παραδειγμα που τυχαινει να συμβαινει 1 φορα μεσα στην μερα τωρα στις γιορτες ή 1 φορα την εβδομαδα, αυτο απλα θελω να πω οτι εχει δρομο ακομη μεχρι να γινει store ωστε καποιος να μπορει να το παρει σοβαρα.Τα cloud save ειναι αλλος ενα αποτρεπτικος παραγοντας αν ειναι να ψαχνω να δω σε ποια παιχνιδια το υποστηριζει και σε ποια οχι τι να πω και μονο που το γραφω αυτο μου φαινεται τραγελαφικο.

Επισης δεν θελω ενα καρο launcher για να τρεξει ενα παιχνιδι εξου και δεν αγοραζω παιχνιδια στο steam που θελουν να τρεξουν μαζι και τον δικο τους launcher οπως ειναι το Uplay, origin κτλ προτιμω να τα αγορασω τα παιχνιδια κατευθειαν στο δικο τους store.Σορρυ για το κατωσεντονο...

Δεν ξερω για μενα ευχης εργο θα ητανε να μπορουσαν ολες οι πλατφορμες μεταξυ τους να γινονταν connect απο παιχνιδια,achievements κτλ και με καποιον τροπο να ητανε ολα μαζεμενα νοικοκυρεμενα.Λιγο δυσκολο μια τετοια συνεργασια αλλα φανταστειτε να ανοιγες μια πλατφορμα και απλα να αγοραζες απο οποιο store ηθελες κατι σαν ηλεκτρονικο εμπορικο κεντρο παιχνιδιων φανταστειτε.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

ναι, λέω ότι κλειδιά για steam εδώ και πολύ καιρό αγοράζω μόνο από official κλειδάδικα γιατί έχουν καλύτερες τιμές από το steam store ακόμη και στα steam sales. Βασικά απλά αγοράζω το φθηνότερο από τα official που βγάζει το ggdeals, είτε είναι για steam, epic, ubisoft, κτλ.

Πάμε άλλη μια φορά.

Τα παιχνίδια που πωλούνται στο steam στην πλειοψηφία τους τα βρίσκεις και αλλού από 3ους μεταπωλητές επίσημους,δεν βασίζονται οι αγορές σου μόνο από το ίδιο το steam.

Σε Epic store μερία δεν παίζει κάτι τέτοιο. Δεν έχεις επιλογή να αγοράσεις απο αλλου(και άρα φθηνότερα).

Δες στο ggdeals ποσοι πωλητές έχουν το πρόσφατο final fantasy,το kena,το tony hawk και άλλα ''exclusives''.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πάμε άλλη μια φορά.

Τα παιχνίδια που πωλούνται στο steam στην πλειοψηφία τους τα βρίσκεις και αλλού από 3ους μεταπωλητές επίσημους,δεν βασίζονται οι αγορές σου μόνο από το ίδιο το steam.

Σε Epic store μερία δεν παίζει κάτι τέτοιο. Δεν έχεις επιλογή να αγοράσεις απο αλλου(και άρα φθηνότερα).

Δες στο ggdeals ποσοι πωλητές έχουν το πρόσφατο final fantasy,το kena,το tony hawk και άλλα ''exclusives''.

ναι το ξέρω δεν λέω αυτό. Απλά τώρα για παράδειγμα το epic με το κουπόνι σε αρκετά games έχει την χαμηλότερη τιμή από όλα τα stores. Ε σε αυτήν την περίπτωση θα αγοράσω από το epic.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, p4n0s86 είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παθιαζόμαστε έτσι με μια πλευρά. Όλα για το pc είναι, μακάρι να υπάρχουν παντού και να διαλέγει ο καθένας ότι του αρέσει, δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για εμάς. Εγώ το EGS το βλέπω ως συμπλήρωμα του Steam και όχι ως αντίπαλο και μακάρι να συνεχίσει να πετάει λεφτά δεξιά αριστερά, λίγο με ενδιαφέρει όσο εγώ βγαίνω κερδισμένος από αυτό.

Υπάρχουν αυτοί που προτιμάνε να έχουν όλα τα παιχνίδια σε ένα store και ας τα πληρώνουν ακριβότερα(ακόμα και παιχνιδια που χρειάζονται ξεχωριστό launcher όπως της EA),και υπάρχουν και άτομα που  δεν αγοράζουν τίποτα από epic λόγω τσιγγουνιάς.

Αυτο το καταλαβαίνεις γιατί δεν αγοράζουν ούτε παιχνίδια που παίζουν σε δικό τους launcher οπως καλή ώρα τωρα της rockstar ή της ubisoft/EA.

Οι υπόλοιποι αγοράζουμε από όπου βγαίνει φθηνότερα αν δεν υπάρχει κάτι που να θεωρούμε deal breaker πχ cloud saves,achievements κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ioannis__ είπε

ναι το ξέρω δεν λέω αυτό. Απλά τώρα για παράδειγμα το epic με το κουπόνι σε αρκετά games έχει την χαμηλότερη τιμή από όλα τα stores. Ε σε αυτήν την περίπτωση θα αγοράσω από το epic.

Εσύ δεν λές αυτό αλλά εγώ αυτό λέω. Τώρα το epic με το κουπόνι έχει καλές τιμές.

Οταν όμως σε λίγες μέρες φυγει το κουπόνι θα ειναι ολα τα παιχνιδια full price και θα πρέπει να περιμένεις πότε πάλι θα μπουν σε έκπτωση και αν και τότε δίνουν πάλι κουπόνια για να βγαίνουν φθηνότερα. Γιατί οι προηγούμενες εκπτώσεις του epic χωρίς το κουπόνι είναι αδιάφοροες.

Σε steam μεριά δεν έχεις αυτό το θέμα γιατί έχεις και τους 3ους μεταπωλητές,οι οποίοι στο Epic Store(λόγω συμφωνιών προφανώς),δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Εσύ δεν λές αυτό αλλά εγώ αυτό λέω. Τώρα το epic με το κουπόνι έχει καλές τιμές.

Οταν όμως σε λίγες μέρες φυγει το κουπόνι θα ειναι ολα τα παιχνιδια full price και θα πρέπει να περιμένεις πότε πάλι θα μπουν σε έκπτωση και αν και τότε δίνουν πάλι κουπόνια για να βγαίνουν φθηνότερα. Γιατί οι προηγούμενες εκπτώσεις του epic χωρίς το κουπόνι είναι αδιάφοροες.

Σε steam μεριά δεν έχεις αυτό το θέμα γιατί έχεις και τους 3ους μεταπωλητές,οι οποίοι στο Epic Store(λόγω συμφωνιών προφανώς),δεν υπάρχουν.

Ε προφανώς. Κάθε φορά παίρνω το πιο φθηνό official τη δεδομένη στιγμή ανεξαρτήτως store ή launcher, το ίδιο game είναι είτε τρέχει στο steam είτε το epic, είτε στο ubisoft. Σήμερα είναι το epic, αύριο μπορεί να είναι το steam, μεθαύριο το fanatical, και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...