Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, apostolispd είπε

Δεν κατάλαβες, δε θα πλήρωνε ούτε αυτός ούτε το κράτος τη μεταφορά μου. Το "σε στέλνω" είχε την έννοια του "παραπέμπω", όχι "σου φέρνω ελικόπτερο". Blue Star κι άλλαξε τις γάζες στην τουαλέτα μέχρι να φτάσεις.

ειπα γω ποτε οτι θα πληρωνε ιδιωτικος τη μεταφορα? το εκαβ καλουνε για μεταφορα.

απο κει και περα δε ξερω τι γινεται στα οδοντιατρικα, σε αλλα περιστατικα ομως (πχ καρδιολογικα) προφανως δε γινεται να μεταφερθει ο ασθενης μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/12/2018 στις 4:04 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε τι ιδιωτικα εχεις παει?

Δεν ξέρω εσύ με ποια ιδιωτικά έχεις κάνει σύμβαση.

Αλλά είχα τον πατέρα μου και τον κουνιάδο μου στο ΕΚΑΒ και την κουμπάρα μου μαία σε ιδιωτική κλινική.

Δυστυχώς αυτό γίνεται. Αν πάει κάτι στραβά στη γέννα σε ιδιωτική κλινική, φεύγουν πακέτο για δημόσιο νοσοκομείο.

Και το πιο ακραίο ήταν κάποιες κλινικές τους κατέβαζαν στο πεζοδρόμιο και τους παρότρυναν να πάνε με ΙΧ/ταξί κ.λπ. μην τυχόν αργήσει το ασθενοφόρο!

Το ζητούμενο ήταν μην πεθάνουν μέσα στην κλινική!

Και δεν μιλάμε για κλινικές του κώλου αλλά για φημισμένες και ακριβές κλινικές. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν ξέρω εσύ με ποια ιδιωτικά έχεις κάνει σύμβαση.

Αλλά είχα τον πατέρα μου και τον κουνιάδο μου στο ΕΚΑΒ και την κουμπάρα μου μαία σε ιδιωτική κλινική.

Δυστυχώς αυτό γίνεται. Αν πάει κάτι στραβά στη γέννα σε ιδιωτική κλινική, φεύγουν πακέτο για δημόσιο νοσοκομείο.

Και το πιο ακραίο ήταν κάποιες κλινικές τους κατέβαζαν στο πεζοδρόμιο και τους παρότρυναν να πάνε με ΙΧ/ταξί κ.λπ. μην τυχόν αργήσει το ασθενοφόρο!

Το ζητούμενο ήταν μην πεθάνουν μέσα στην κλινική!

Και δεν μιλάμε για κλινικές του κώλου αλλά για φημισμένες και ακριβές κλινικές. 

Ευτυχως δεν εχει χρειαστει ακομα κατι...Αλλα τι να πω...ειναι απογοητευτικα αυτα που μου λετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2018 στις 9:02 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτο το εχουμε ξεχασει στην Ελλαδα για τα καλα...xD

εε βεβαια μου φαινεται. Δεν το εχω ξανακουσει ποτε. Ναι μεν ειναι γνωστο οτι στα δημοσια υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι ομως οχι να φυγει απο το ιδιωτικο στην μεση αγωγης γιατι σε δημοσιο ειναι καλυτερα...Ενα τετοιο περιστατικο να μαθαινοταν θα εξαφανιζοταν ο ομιλος απο προσωπου Γης...Πως θα τον επελεγαν μετα οι ασφαλιστικες και οι πελατες?Με ποια αξιοπιστια?

Μήπως θα τον επέλεγαν επειδή ακριβώς δεν φαίνεται μεγάλο το ποσοστό των θανάτων αφού διώχνει κρίσιμα περιστατικά και "καταλήγουν" σε δημόσια νοσοκομεία? Όλοι είναι γνωστοί στο χώρο μεταξύ τους, όπως επίσης και τα κόλπα που χρησιμοποιούν. Δεν προσπαθώ να αποδείξω οτι τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι χειρότερα, απλά αναφέρω και εγώ οτι έχω ακούσει. Φαντάζομαι οτι δεν συμβαίνει στον ίδιο βαθμό που μπορεί να συνέβαινε στο παρελθόν.

Είναι πάντως γεγονός οτι στα ιδιωτικά συνήθως έχεις καλύτερες συνθήκες στους θαλάμους νοσηλείας.

Στις 15/12/2018 στις 9:33 ΠΜ, The_Judas είπε

Αυτό δεν είναι όμως τελείως ανελεύθερο;

Να μην έχω δικαίωμα επιλογής σχολείου και να μου επιβάλει το κράτος ένα σχολείο με το ζόρι ή να πληρώνω για μια παροχή που δεν μου χρειάζεται; Στο οποίο δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στους καθηγητές; 

Στην Αγγλία κάθε σχολείο έχει rating.  Εδώ γίνεται επανάσταση κάθε φορά που ακούγεται η λέξη αξιολόγηση. Οταν οι μισθοί στο δημόσιο είναι ίδιοι για όλους, αυτό αποτελεί αντικίνητρο αποδοτικότητας. Ο καλύτερος... πέφτει στο επίπεδο του χειρότερου.

Οι κορυφαίες οικονομίες στον κόσμο, δεν έγιναν κορυφαίες Είχαν ένα σύστημα ελεύθερης οικονομίας και γι' αυτό λαμβάνουν και τις αντίστοιχες καλές παροχές. 

Αντιθέτως στην Ελλάδα πληρώνουμε χιλιάδες ευρώ ασφάλιση και δεν έχουμε καμία παροχή αλλά τα πληρώνουμε ξανά από την τσέπη μας. Μη μου πεις για τα νοσοκομεία, οι καλοί γιατροί έχουν φύγει εδώ και χρόνια από εκεί ενώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε εκεί κάποια σοβαρή αξιολόγηση ούτε θα βγάλεις άκρη αν συμβεί ιατρικό λάθος.

Ενα σύστημα όταν δεν είναι ανταποδοτικό, δεν είναι δίκαιο και ανταγωνιστικό. Οπότε αυτό οδηγεί εξ ορισμού στη λαμογιά.

Οι καλύτερες οικονομίες στον κόσμο δεν είχαν μόνο σύστημα ελεύθερης οικονομίας και ανεπτυγμένη τεχνολογία, είχαν και χώρες κατεκτημένες ή εξαρτημένες που τους έδιναν τζάμπα τις πρώτες ύλες και αγόραζαν στη συνέχεια τα προιόντα που αυτές παρήγαγαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...