Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/12/2018 στις 11:31 ΜΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω απο την αλλη εχω ακουσει το αναποδο...στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

Σε ενδιαφέρει το μεικτό, διότι εάν αλλάξει κάτι με τη φορολογία ή το ΙΚΑ είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω τότε θα αλλάξει και το καθαρό ποσό που θα παίρνει ο εργαζόμενος. Για παράδειγμα εάν μειωθεί το ποσοστό που δίνει ο εργαζόμενος για το ΙΚΑ (και το πληρώνει για λογαριασμό του εργαζομένου ο εργοδότης) τότε θα αυξηθεί το καθαρό ποσό που θα του καταθέτει στο τραπεζικό του λογαριασμό ο εργοδότης. Για αυτό το λόγο η σύμβαση αναφέρει πάντα τα μεικτά.

Επεξ/σία από CyberCr33p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, CyberCr33p είπε

Για παράδειγμα εάν μειωθεί το ποσοστό που δίνει ο εργαζόμενος για το ΙΚΑ (και το πληρώνει για λογαριασμό του εργαζομένου ο εργοδότης) τότε θα αυξηθεί το καθαρό ποσό που θα του καταθέτει στο τραπεζικό του λογαριασμό ο εργοδότης. Για αυτό το λόγο η σύμβαση αναφέρει πάντα τα μεικτά.

Αυτο το εχουμε ξεχασει στην Ελλαδα για τα καλα...xD

2 ώρες πριν, apostolispd είπε

Σου φαίνεται περίεργο;

5 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

εε βεβαια μου φαινεται. Δεν το εχω ξανακουσει ποτε. Ναι μεν ειναι γνωστο οτι στα δημοσια υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι ομως οχι να φυγει απο το ιδιωτικο στην μεση αγωγης γιατι σε δημοσιο ειναι καλυτερα...Ενα τετοιο περιστατικο να μαθαινοταν θα εξαφανιζοταν ο ομιλος απο προσωπου Γης...Πως θα τον επελεγαν μετα οι ασφαλιστικες και οι πελατες?Με ποια αξιοπιστια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, είναι πάγια τακτική (μερικών τουλάχιστον). Το ιδιωτικό στην Ελλάδα είναι με πλάτες δημοσίου, όπως έχει προαναφέρει κάποιος. Γενικά, όχι μόνο στην υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτο το εχουμε ξεχασει στην Ελλαδα για τα καλα...xD

εε βεβαια μου φαινεται. Δεν το εχω ξανακουσει ποτε. Ναι μεν ειναι γνωστο οτι στα δημοσια υπαρχουν πολλοι καλοι γιατροι ομως οχι να φυγει απο το ιδιωτικο στην μεση αγωγης γιατι σε δημοσιο ειναι καλυτερα...Ενα τετοιο περιστατικο να μαθαινοταν θα εξαφανιζοταν ο ομιλος απο προσωπου Γης...Πως θα τον επελεγαν μετα οι ασφαλιστικες και οι πελατες?Με ποια αξιοπιστια?

πηγαινε σε νοσοκομειο μαιευτηριο και ρωτα, ειναι πολυ κλασσικη περιπτωση. υπαρχουν φυσικα και αλλες περιπτωσεις οπου καποιος που νοσηλευεται σε ιδιωτικο να μεταφερθει σε δημοσιο επειδη η κατασταση του επιδεινωθηκε. 

στα ερωτηματα που κανεις αντιστοιχα μπορω να σε ρωτησω ποιος θα ασχοληθει να κοιταξει ποσες μεταφορες σε αλλα νοσοκομεια γινανε? αντιθετα ποια ασφαλιστικη δε θα εμπιστευοταν ιδιωτικο που στα χαρτια του εχει ελαχιστους ή μηδενικους θανατους? διοτι οταν στελνουν ανθρωπους σε αλλο νοσοκομειο φαινεται οτι απο αυτους εφυγε ζωντανος, το τι εγινε αργοτερα ειναι πλεον θεμα/ευθυνη του νοσοκομειου που μεταφερθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

στα ερωτηματα που κανεις αντιστοιχα μπορω να σε ρωτησω ποιος θα ασχοληθει να κοιταξει ποσες μεταφορες σε αλλα νοσοκομεια γινανε? αντιθετα ποια ασφαλιστικη δε θα εμπιστευοταν ιδιωτικο που στα χαρτια του εχει ελαχιστους ή μηδενικους θανατους? διοτι οταν στελνουν ανθρωπους σε αλλο νοσοκομειο φαινεται οτι απο αυτους εφυγε ζωντανος, το τι εγινε αργοτερα ειναι πλεον θεμα/ευθυνη του νοσοκομειου που μεταφερθηκε.

Αυτος που μεταφερθηκε?Να το ανεβασει καπου και να γινει χαμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτος που μεταφερθηκε?Να το ανεβασει καπου και να γινει χαμος...

αμα το ανεβασει αυτος που μεταφερθηκε πραγματι θα γινει χαμος, για αλλο λογο ομως (black humorακι :P)

παντως γιατι συνεχιζεις να απαντας σα να πιστευεις πως δε γινεται αυτο? συνεχεια γινεται και οπως βλεπεις δε κουνιεται φυλλο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι που μου κανει τρομερη εντυπωση...προφανως αν το λετε και εχει τυχει σε κοντινους ανθρωπους σας δεν εχω λογο να μην σας πιστεψω...κατσε να παρω και τον ασφαλιστη μου ενα τηλεφωνο...xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, apostolispd είπε

Το ότι δε χρησιμοποιείς κάτι, όπως το σχολείο, δε σημαίνει ότι απαλλάσσεσαι και από την υποχρέωση να συνεισφέρεις. Αύριο, αν δεν πάνε καλά οι δουλειές και το ιδιωτικό γίνει δυσβάστακτο, δε θα το στείλεις στο δημόσιο; Το ιδιωτικό νοσοκομείο που πας π.χ. για μια γέννα το ξέρεις ότι στην παραμικρή επιπλοκή ρουτίνας θα σου πακετάρει τη γυναίκα για το πλησιέστερο δημόσιο; Στις μετακινήσεις σου δε χρησιμοποιείς δημόσιο δρόμο; Μόνο με ελικόπτερο από και προς ιδιωτικά ελικοδρόμια; Μπορώ να πω κι άλλα, αλλά ελπίζω να κατάλαβες πού θέλω να καταλήξω.

Για να προλάβω τυχόν παρόμοια απάντηση:

Edit: Ναι, έχουμε βγει εκτός.

Αυτό δεν είναι όμως τελείως ανελεύθερο;

Να μην έχω δικαίωμα επιλογής σχολείου και να μου επιβάλει το κράτος ένα σχολείο με το ζόρι ή να πληρώνω για μια παροχή που δεν μου χρειάζεται; Στο οποίο δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στους καθηγητές; 

Στην Αγγλία κάθε σχολείο έχει rating.  Εδώ γίνεται επανάσταση κάθε φορά που ακούγεται η λέξη αξιολόγηση. Οταν οι μισθοί στο δημόσιο είναι ίδιοι για όλους, αυτό αποτελεί αντικίνητρο αποδοτικότητας. Ο καλύτερος... πέφτει στο επίπεδο του χειρότερου.

Οι κορυφαίες οικονομίες στον κόσμο, δεν έγιναν κορυφαίες Είχαν ένα σύστημα ελεύθερης οικονομίας και γι' αυτό λαμβάνουν και τις αντίστοιχες καλές παροχές. 

Αντιθέτως στην Ελλάδα πληρώνουμε χιλιάδες ευρώ ασφάλιση και δεν έχουμε καμία παροχή αλλά τα πληρώνουμε ξανά από την τσέπη μας. Μη μου πεις για τα νοσοκομεία, οι καλοί γιατροί έχουν φύγει εδώ και χρόνια από εκεί ενώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε εκεί κάποια σοβαρή αξιολόγηση ούτε θα βγάλεις άκρη αν συμβεί ιατρικό λάθος.

Ενα σύστημα όταν δεν είναι ανταποδοτικό, δεν είναι δίκαιο και ανταγωνιστικό. Οπότε αυτό οδηγεί εξ ορισμού στη λαμογιά.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αυτό δεν είναι όμως τελείως ανελεύθερο;

Να μην έχω δικαίωμα επιλογής σχολείου και να μου επιβάλει το κράτος ένα σχολείο με το ζόρι ή να πληρώνω για μια παροχή που δεν μου χρειάζεται; Στο οποίο δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στους καθηγητές; 

Όχι, δεν είναι ανελεύθερο. Από τη στιγμή που έχεις αποφασίσει να έχεις δημόσια παιδεία, υγεία, ασφάλεια, δρόμους κλπ τα πληρώνουν όλοι. Ο Κρητικός πληρώνει για ένα δρόμο στη βόρεια Ελλάδα που δεν θα τον χρησιμοποιήσει ποτέ, ο Τριπολιτσιώτης στη ΔΕΗ του πληρώνει και το αυξημένο κόστος του ρεύματος του Ροδίτη, ο φιτ πληρώνει το νοσοκομείο του παχύσαρκου, ο Νευροκοπίτης πληρώνει τα καναντέρ που σβήνουν στην Καλαμάτα κι ας μην τα έχει δει ποτέ στον τόπο του κοκ. 

Ο vagos στέλνει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολείο. Αν αύριο η δουλειά πέσει έξω, θα το στείλει στο δημόσιο. Το δημόσιο δεν μπορεί να είναι stand by πότε θα το χρειαστεί ο κάθε vagos για να αρχίσει να λειτουργεί και να χρεώνει.

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Εδώ γίνεται επανάσταση κάθε φορά που ακούγεται η λέξη αξιολόγηση

Τώρα πας στο επίπεδο των υπηρεσιών που παρέχονται, που προσπάθησα εξ αρχής να μην μπλέξουμε. Και πάλι, εν μέρει, έρχεται να συμπληρώσει τα πιο πάνω. Όταν στο νοσοκομείο μπαίνουν 100 κι έχουν πληρώσει οι 20, ή θα κάνουμε ανάληψη από την Τράπεζα της Ανατολής το υπόλοιπο ποσό ή θα μοιράσουμε τις υπηρεσίες των 20 στους 100.

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

σύστημα ελεύθερης οικονομίας

Την ελεύθερη οικονομία, όταν είχαμε την ψευδαίσθηση των πιο καπάτσων, την τεντώσαμε όσο δεν πήγαινε. Πες σε οποιονδήποτε πολίτη των οικονομιών που αναφέρεις ότι πχ έκοβες επιταγές με ημ/νία 6 μήνες μετά να πάθει εγκεφαλικό. Το άκουσε Ελληνο-Αμερικανός και δεν το πίστευε ο άνθρωπος.

Για να το καταλάβεις, κάνω μια κατάθεση €1.000 και μετά αρχίζω να κόβω επιταγές €1.000 με ημ/νία 6 μηνών. Η τράπεζα δανείζει σε σένα τα 1.000. Οπότε εκείνη τη στιγμή, με 1.000 πραγματικά, για 6 μήνες στην αγορά κυκλοφορούν 2.000. Στο 6μηνο όμως δεν έχεις καταφέρει να παράξεις τα  πλασματικά 1.000, οπότε συνεχίζεται ο φαύλος κύκλος. Ελεύθερη ή ασύδοτη η οικονομία; Έφταιξε κι εκεί το κράτος;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτά που γράφεις απλά προτρέπεις τον TS να τα παίρνει στα μαύρα και να έχει δωρεάν υγεία και παιδεία στην υγειά του κορόιδου που πληρώνει.

Η ελευθερία δεν είναι είναι on/off όταν μας βολεύει.  Ούτε είναι λογικό το δημόσιο να ανταγωνίζεται ή να βάζει εμπόδια σε ιδιώτες.

Δεν μιλάμε για περιπτώσεις ανάγκης. Προφανώς για περιπτώσεις εθνικής ασφάλειας θα υπάρχει στρατός/αστυνομία και πυροσβεστική. Δεν μιλάμε για τέτοιες περιπτώσεις.

Μιλάμε για ανταποδοτικότητα και δικαιοσύνη. Αν δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα, δεν υπάρχει κίνητρο για ανάπτυξη και πρόοδο και δεν είναι βιώσιμο το σύστημα.  Για να μοιραστεί ο πλούτος, πρέπει αρχικά να υπάρχει κίνητρο για να παραχθεί.

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

προτρέπεις τον TS να τα παίρνει στα μαύρα και να έχει δωρεάν υγεία και παιδεία στην υγειά του κορόιδου που πληρώνει

 

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Μιλάμε για ανταποδοτικότητα και δικαιοσύνη. Αν δεν υπάρχει ανταποδοτικότητα, δεν υπάρχει κίνητρο

Κι αν δεν υπάρχει δικαιοσύνη, το πρώτο που θα πάει άκλαφτο είναι η ανταποδοτικότητα, είτε για το κορόιδο είτε για τον μάγκα TS.

 

16 ώρες πριν, apostolispd είπε
19 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε τι ιδιωτικα εχεις παει?

Προσωπικά σε κανένα.

Άκυρο, έχω βρεθεί προ ετών με πρόβλημα στο φρονιμίτη σε μέρος που το νοσοκομείο δεν είχε γναθοχειρούργο. Πάω σε ιδιώτη, τον πληρώνω από την τσέπη μου και ξεκινάμε με μερική αναισθησία. Τελικά το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο απ' όσο περίμενε, με ταλαιπωρεί κανα 2ωρο και κάποια στιγμή μου λέει: Πάμε μια τελευταία, αλλιώς σε κλείνω όπως - όπως και σε στέλνω Αθήνα (σε δημόσιο, εννοείται). Τελικά τα κατάφερε, αλλά αν δεν... θα είχε πάρει ένα 400άρι στην πλάτη του δημόσιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μιλας για Ιδιωτικο στην επαρχια ε?

Αυτο οντως μου ακουγεται πιο λογικο...Οχι οτι θα επρεπε να γινεται αλλα καταλαβαινω καπως οτι στην επαρχια ουτε καν τα ιδιωτικα δεν ειναι full εξοπλισμενα για περιεργα η πιο δυσκολα περιστατικα. Ουτε εχουν εκει τους καλους γιατρους τους...Κακως...αλλα το καταλαβαινω καπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχία ή Αθήνα, αδιάφορο. Κι ο Αθηναίος συνάδελφός του το ίδιο θα έκανε. Το "δάσος" είναι ότι στην ειδικότητά του μόλις βρει τα ζόρια πετάει το μπαλάκι στο δημόσιο.

Σαν να λέμε ότι πληρώνεις ιδιώτη να σου σβήσει μια φωτιά στο σπίτι και μόλις τα πάρει να σου πει "Α ξέρεις, εγώ μέχρι κάδο σκουπιδιών σβήνω, πάρε το 199".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αρα μιλας για Ιδιωτικο στην επαρχια ε?

Αυτο οντως μου ακουγεται πιο λογικο...Οχι οτι θα επρεπε να γινεται αλλα καταλαβαινω καπως οτι στην επαρχια ουτε καν τα ιδιωτικα δεν ειναι full εξοπλισμενα για περιεργα η πιο δυσκολα περιστατικα. Ουτε εχουν εκει τους καλους γιατρους τους...Κακως...αλλα το καταλαβαινω καπως

μπα, απο αθηνα ειμαι και ειναι τα ιδια χαλια. η διαφορα ειναι οτι προφανως κοστιζει λιγοτερο στο κρατος η μεταφορα απο ιδιωτικο μεγαλης πολης λογο μικρης αποστασης.

3 ώρες πριν, The_Judas είπε

Αυτό δεν είναι όμως τελείως ανελεύθερο;

Να μην έχω δικαίωμα επιλογής σχολείου και να μου επιβάλει το κράτος ένα σχολείο με το ζόρι ή να πληρώνω για μια παροχή που δεν μου χρειάζεται; Στο οποίο δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση στους καθηγητές; 

Στην Αγγλία κάθε σχολείο έχει rating.  Εδώ γίνεται επανάσταση κάθε φορά που ακούγεται η λέξη αξιολόγηση. Οταν οι μισθοί στο δημόσιο είναι ίδιοι για όλους, αυτό αποτελεί αντικίνητρο αποδοτικότητας. Ο καλύτερος... πέφτει στο επίπεδο του χειρότερου.

Οι κορυφαίες οικονομίες στον κόσμο, δεν έγιναν κορυφαίες Είχαν ένα σύστημα ελεύθερης οικονομίας και γι' αυτό λαμβάνουν και τις αντίστοιχες καλές παροχές. 

Αντιθέτως στην Ελλάδα πληρώνουμε χιλιάδες ευρώ ασφάλιση και δεν έχουμε καμία παροχή αλλά τα πληρώνουμε ξανά από την τσέπη μας. Μη μου πεις για τα νοσοκομεία, οι καλοί γιατροί έχουν φύγει εδώ και χρόνια από εκεί ενώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε εκεί κάποια σοβαρή αξιολόγηση ούτε θα βγάλεις άκρη αν συμβεί ιατρικό λάθος.

Ενα σύστημα όταν δεν είναι ανταποδοτικό, δεν είναι δίκαιο και ανταγωνιστικό. Οπότε αυτό οδηγεί εξ ορισμού στη λαμογιά.

δε μπορεις να ξερεις ποτε και αν θα χρειαστεις κατι. απο κει και περα ναι εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια, αλλα τι προτεινεις να γινει? σιγουρα δε διορθωνεται τιποτα αμα ο καθενας μας πληρωνει φορους επιλεκτικα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

κοστιζει λιγοτερο στο κρατος η μεταφορα απο ιδιωτικο μεγαλης πολης λογο μικρης αποστασης.

Δεν κατάλαβες, δε θα πλήρωνε ούτε αυτός ούτε το κράτος τη μεταφορά μου. Το "σε στέλνω" είχε την έννοια του "παραπέμπω", όχι "σου φέρνω ελικόπτερο". Blue Star κι άλλαξε τις γάζες στην τουαλέτα μέχρι να φτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...