Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Σε τι δουλειές σας λένε για μικτούς μισθούς; Εμένα ό,τι μισθό μου έχουν πει ήταν τα καθαρά.

Σε εταιρείες φίλε μου. Πάντα σου αναφέρουν τα μικτά και ενίοτε και τα καθαρά που αναλογουν. Σου αναφέρουν πάντα τα μικτά γιατί αυτό είναι και το ποσό που θα υπογράψεις στην σύμβαση προσλήψης.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Σε εταιρείες φίλε μου. Πάντα σου αναφέρουν τα μικτά και ενίοτε και τα καθαρά που αναλογουν. Σου αναφέρουν πάντα τα μικτά γιατί αυτό είναι και το ποσό που θα υπογράψεις στην σύμβαση προσλήψης.

Εγω απο την αλλη εχω ακουσει το αναποδο...στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

 

Οσων αφορα το θεμα εχω μια παρομοια περιπτωση που προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τον εργοδοτη και θα ηθελα τις σκεψεις σας:

Ενας γνωστος δουλευει σε εταιρια σε χωρο παραιατρικο. Τον δηλωνουν με βασικο μισθο του δινει ομως 1100 πλεον...Δωρα κτλπ παιρνει τα 1100. Απλα τα μισα τσεπη τα μισα τραπεζα. Αυτο γινεται κοντα 2 χρονια χωρις καθυστερησεις χωρις προβληματα. Ισα ισα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχει παρει 2 η 3 αυξησεις των ~100 ευρο...Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια (σημειωση: εχει καμια 25αρια υπαλληλους ολους υπο αυτο το καθεστως απο τι καταλαβαινω και αρα γλιτωνει πολλα λεφτα...απλα λογω του οτι ειναι καλοπληρωτης,τους κανει δωρα σε γιορτες γενεθλια,τους βαζει υπερωριες και υπαρχουν καλες συνθηκες εργασιας,δεν εχει κανενας προβλημα...) Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?Εννοωντας θες να αγορασεις ενα αμαξι η να βγαλεις ενα δανειο για χ,ψ λογους. Δεν θα εχεις προβλημα με την εγκριση?Η αν αγοραζεις πραγματα με μετρητα δεν θα εχεις προβλημα για το πως τα δικαιολογεις?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω απο την αλλη εχω ακουσει το αναποδο...στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

Οσων αφορα το θεμα εχω μια παρομοια περιπτωση που προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τον εργοδοτη και θα ηθελα τις σκεψεις σας:

Ενας γνωστος δουλευει σε εταιρια σε χωρο παραιατρικο. Τον δηλωνουν με βασικο μισθο του δινει ομως 1100 πλεον...Δωρα κτλπ παιρνει τα 1100. Απλα τα μισα τσεπη τα μισα τραπεζα. Αυτο γινεται κοντα 2 χρονια χωρις καθυστερησεις χωρις προβληματα. Ισα ισα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχει παρει 2 η 3 αυξησεις των ~100 ευρο...Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια (σημειωση: εχει καμια 25αρια υπαλληλους ολους υπο αυτο το καθεστως απο τι καταλαβαινω και αρα γλιτωνει πολλα λεφτα...απλα λογω του οτι ειναι καλοπληρωτης,τους κανει δωρα σε γιορτες γενεθλια,τους βαζει υπερωριες και υπαρχουν καλες συνθηκες εργασιας,δεν εχει κανενας προβλημα...) Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?Εννοωντας θες να αγορασεις ενα αμαξι η να βγαλεις ενα δανειο για χ,ψ λογους. Δεν θα εχεις προβλημα με την εγκριση?Η αν αγοραζεις πραγματα με μετρητα δεν θα εχεις προβλημα για το πως τα δικαιολογεις?

Σχετικά με το μικτο πόσο σε νοιάζει γιατί αυτό είναι το ποσό που θα υπογράψεις.

Τώρα στο άλλο θέμα με τα μαύρα προφανώς και θα μπορούν να δικαιολογησουν όσο μπορούν με το βασικό  μισθό. Πχ ο βασικός μισθος είναι 585 μικτά 490 καθαρά σύνολο 6880 το χρόνο καθαρά.

Άρα αν κάποιος φιλοξενείται και δεν έχει αυτοκίνητο η εφορία του χρεώνει τεκμήριο διαβιωσης 3000 ευρώ άρα τα υπόλοιπα 3880 τα θεωρεί ότι μπορεί να τα βάζει στην άκρη. Δηλ χοντρικά σε 3 χρόνια δικαιολογίες ένα αυτοκίνητο 10.000.

Δάνειο και πιστωτική δύσκολα.

Επίσης βγαίνει χαμένος και στο θέμα σύνταξης και σε τυχόν αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

Έχουμε μάθει να μη μας νοιάζει. Οπουδήποτε έξω το μεικτό σου λένε κι από κει βγάζεις τα καθαρά σου.

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια

Δεν γλυτώνει την εφορία. Ίσα-ίσα, χάνει γιατί τα μαύρα θα τα πέρναγε στα έξοδα της επιχείρησης - εκτός βέβαια αν δεν τα έχει δηλώσει ούτε στα έσοδα ;) .
Γλυτώνει όμως τις εργοδοτικές εισφορές σου που του αναλογούν. Για να έχεις μια πολύ γενική εικόνα του τι πληρώνει (όχι αυτά που σου παρακρατά κάθε μήνα), διπλασίασε ότι εισφορά σε ταμείο βλέπεις στο χαρτάκι μισθοδοσίας.

Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι κλέβετε το κράτος, αλλά στην ουσία κλέβετε τον εαυτό σου. Ο εργοδότης τα παντελονιάζει άμεσα κι εσύ τα χάνεις στη σύνταξη (πολύ γενικά πάλι, ένα μέρος της θα βγει ανάλογα με το μέσο όρο των αποδοχών σου όλη σου τη ζωή, και κατ' επέκταση των εισφορών που πλήρωσες εσύ και οι εργοδότες σου).

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?

Σε βάααααθος, όχι. Εξήγησα από πάνω γιατί. Σε ορίζοντα μηνών, άντε χρόνου, ίσως, αν αποσκοπείς σε επιδόματα, μερίσματα κ.λπ.

Επεξ/σία από apostolispd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Ενας γνωστος δουλευει σε εταιρια σε χωρο παραιατρικο. Τον δηλωνουν με βασικο μισθο του δινει ομως 1100 πλεον...Δωρα κτλπ παιρνει τα 1100. Απλα τα μισα τσεπη τα μισα τραπεζα. Αυτο γινεται κοντα 2 χρονια χωρις καθυστερησεις χωρις προβληματα. Ισα ισα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχει παρει 2 η 3 αυξησεις των ~100 ευρο...Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια (σημειωση: εχει καμια 25αρια υπαλληλους ολους υπο αυτο το καθεστως απο τι καταλαβαινω και αρα γλιτωνει πολλα λεφτα...απλα λογω του οτι ειναι καλοπληρωτης,τους κανει δωρα σε γιορτες γενεθλια,τους βαζει υπερωριες και υπαρχουν καλες συνθηκες εργασιας,δεν εχει κανενας προβλημα...) Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?Εννοωντας θες να αγορασεις ενα αμαξι η να βγαλεις ενα δανειο για χ,ψ λογους. Δεν θα εχεις προβλημα με την εγκριση?Η αν αγοραζεις πραγματα με μετρητα δεν θα εχεις προβλημα για το πως τα δικαιολογεις?

Ωραία πράματα 

Βέβαια όλοι νομίζουν ότι είναι πονηροί, αλλά κράζουν όταν πληρώνουν π.χ. τη βενζίνη 2 € ή τον ΦΠΑ 24%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω απο την αλλη εχω ακουσει το αναποδο...στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

Οσων αφορα το θεμα εχω μια παρομοια περιπτωση που προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τον εργοδοτη και θα ηθελα τις σκεψεις σας:

Ενας γνωστος δουλευει σε εταιρια σε χωρο παραιατρικο. Τον δηλωνουν με βασικο μισθο του δινει ομως 1100 πλεον...Δωρα κτλπ παιρνει τα 1100. Απλα τα μισα τσεπη τα μισα τραπεζα. Αυτο γινεται κοντα 2 χρονια χωρις καθυστερησεις χωρις προβληματα. Ισα ισα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχει παρει 2 η 3 αυξησεις των ~100 ευρο...Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια (σημειωση: εχει καμια 25αρια υπαλληλους ολους υπο αυτο το καθεστως απο τι καταλαβαινω και αρα γλιτωνει πολλα λεφτα...απλα λογω του οτι ειναι καλοπληρωτης,τους κανει δωρα σε γιορτες γενεθλια,τους βαζει υπερωριες και υπαρχουν καλες συνθηκες εργασιας,δεν εχει κανενας προβλημα...) Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?Εννοωντας θες να αγορασεις ενα αμαξι η να βγαλεις ενα δανειο για χ,ψ λογους. Δεν θα εχεις προβλημα με την εγκριση?Η αν αγοραζεις πραγματα με μετρητα δεν θα εχεις προβλημα για το πως τα δικαιολογεις?

Περιγράφεις έναν εργασιακό παράδεισο 

Σε τέτοιες συνθήκες είναι ηλιθιο κάποιος να λέει «ναι αλλά θα γράψω λιγότερα ένσημα έτσι »

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tommy2486 είπε

Σε εταιρείες φίλε μου. Πάντα σου αναφέρουν τα μικτά και ενίοτε και τα καθαρά που αναλογουν. Σου αναφέρουν πάντα τα μικτά γιατί αυτό είναι και το ποσό που θα υπογράψεις στην σύμβαση προσλήψης.

Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ίσως παίζει ρόλο το είδος των εταιρειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Περιγράφεις έναν εργασιακό παράδεισο 

Σε τέτοιες συνθήκες είναι ηλιθιο κάποιος να λέει «ναι αλλά θα γράψω λιγότερα ένσημα έτσι »

Όσο ηλίθιο είναι πχ που ένας ντελιβεράς που κολλάει μισά ένσημα και μάλιστα όχι για όλο το μήνα και αν πάθει ατύχημα θα πληρωθεί με τον μισθό που δήλωνε. Αν χρειαστεί να δικαιολογήσει μία αγορά αυτοκινήτου θα πληρώσει φόρο και κάποια στιγμή που θα πλησιάζει η σύνταξη και δεν θα μαζεύει τα ένσημα εκεί να δεις ηλίθιο που θα είναι.

Συμφωνούμε πως οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα των δύσκολων καιρών που ζούμε.

Τα ίδια και χειρότερα συνέβαιναν ακόμη και με το καλό ΠΑΣΟΚ. Εκεί να δεις μαύρη εργασία. 

Το πρόβλημα είναι θέμα νοοτροπίας. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που εκβιαστικά αποδέχονται να εργάζονται με μισά και καθόλου ένσημα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που είτε το επιζητούν είτε δεν σκέφτονται πόσο επιζήμια είναι για αυτούς μακροπρόθεσμα. 

Κλείνοντας παραθέτω παράδειγμα γνωστού μου σε εταιρεία security. Δουλεύουν 12 ώρες και τους λένε 3 ευρώ την ώρα με 8 ώρα ένσημα ή 3.5 τελείως μαύρα. Και επέλεξε το δεύτερο γιατί λέει θέλει να μαζέψει λεφτά να πάρει αυτοκίνητο. Οπότε σίγουρα φταίνε τα λαμόγια οι εργοδότες αλλά φταίμε και εμείς.

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

 Δεν μου έχει τύχει ποτέ, ίσως παίζει ρόλο το είδος των εταιρειών.

Και στην σύμβαση πρόσληψης τι υπογράφεις; Εκεί το μόνο ποσό που υπάρχει είναι το μικτό.

Επεξ/σία από tommy2486
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

12 λεπτά πριν, tommy2486 είπε
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Περιγράφεις έναν εργασιακό παράδεισο 

Σε τέτοιες συνθήκες είναι ηλιθιο κάποιος να λέει «ναι αλλά θα γράψω λιγότερα ένσημα έτσι »

Όσο ηλίθιο είναι πχ που ένας ντελιβεράς που κολλάει μισά ένσημα και μάλιστα όχι για όλο το μήνα και αν πάθει ατύχημα θα πληρωθεί με τον μισθό που δήλωνε. Αν χρειαστεί να δικαιολογήσει μία αγορά αυτοκινήτου θα πληρώσει φόρο και κάποια στιγμή που θα πλησιάζει η σύνταξη και δεν θα μαζεύει τα ένσημα εκεί να δεις ηλίθιο που θα είναι.

Συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Εδω μιλαμε για περιπτωση με πληρη μισθο + δωρα για τα υπολοιπα

Δεν θα στερηθει την συνταξαρα των 460 ευρω που θα παρει οταν και εαν φτασει σε ηλικια συνταξης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tommy2486 είπε

Όσο ηλίθιο είναι πχ που ένας ντελιβεράς που κολλάει μισά ένσημα και μάλιστα όχι για όλο το μήνα και αν πάθει ατύχημα θα πληρωθεί με τον μισθό που δήλωνε. Αν χρειαστεί να δικαιολογήσει μία αγορά αυτοκινήτου θα πληρώσει φόρο και κάποια στιγμή που θα πλησιάζει η σύνταξη και δεν θα μαζεύει τα ένσημα εκεί να δεις ηλίθιο που θα είναι.

Συμφωνούμε πως οι καιροί είναι δύσκολοι, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι πρόβλημα των δύσκολων καιρών που ζούμε.

Τα ίδια και χειρότερα συνέβαιναν ακόμη και με το καλό ΠΑΣΟΚ. Εκεί να δεις μαύρη εργασία. 

Το πρόβλημα είναι θέμα νοοτροπίας. Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που εκβιαστικά αποδέχονται να εργάζονται με μισά και καθόλου ένσημα, αλλά υπάρχουν και πολλοί που είτε το επιζητούν είτε δεν σκέφτονται πόσο επιζήμια είναι για αυτούς μακροπρόθεσμα. 

Κλείνοντας παραθέτω παράδειγμα γνωστού μου σε εταιρεία security. Δουλεύουν 12 ώρες και τους λένε 3 ευρώ την ώρα με 8 ώρα ένσημα ή 3.5 τελείως μαύρα. Και επέλεξε το δεύτερο γιατί λέει θέλει να μαζέψει λεφτά να πάρει αυτοκίνητο. Οπότε σίγουρα φταίνε τα λαμόγια οι εργοδότες αλλά φταίμε και εμείς.

Και στην σύμβαση πρόσληψης τι υπογράφεις; Εκεί το μόνο ποσό που υπάρχει είναι το μικτό.

Τη συμφωνία την κάνω με τα καθαρά. Το πόσα μικτά βγαίνουν στον εργοδότη δεν το ξέρω. Άρα ό,τι γράφει, δικό του θέμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Εγω απο την αλλη εχω ακουσει το αναποδο...στο κατω κατω τι σε νοιαζει ποιο ειναι το ποσο των μικτων? 

Οσων αφορα το θεμα εχω μια παρομοια περιπτωση που προσπαθω να καταλαβω τι παιζει με τον εργοδοτη και θα ηθελα τις σκεψεις σας:

Ενας γνωστος δουλευει σε εταιρια σε χωρο παραιατρικο. Τον δηλωνουν με βασικο μισθο του δινει ομως 1100 πλεον...Δωρα κτλπ παιρνει τα 1100. Απλα τα μισα τσεπη τα μισα τραπεζα. Αυτο γινεται κοντα 2 χρονια χωρις καθυστερησεις χωρις προβληματα. Ισα ισα σε αυτο το χρονικο διαστημα εχει παρει 2 η 3 αυξησεις των ~100 ευρο...Αν υποθεσουμε οτι ο εργοδοτης το κανει για να γλιτωσει αυτα που γλιτωνει απο την εφορια (σημειωση: εχει καμια 25αρια υπαλληλους ολους υπο αυτο το καθεστως απο τι καταλαβαινω και αρα γλιτωνει πολλα λεφτα...απλα λογω του οτι ειναι καλοπληρωτης,τους κανει δωρα σε γιορτες γενεθλια,τους βαζει υπερωριες και υπαρχουν καλες συνθηκες εργασιας,δεν εχει κανενας προβλημα...) Τον εργαζομενο τον συμφερει σε βαθος χρονου αυτη η κατασταση η οχι?Εννοωντας θες να αγορασεις ενα αμαξι η να βγαλεις ενα δανειο για χ,ψ λογους. Δεν θα εχεις προβλημα με την εγκριση?Η αν αγοραζεις πραγματα με μετρητα δεν θα εχεις προβλημα για το πως τα δικαιολογεις?

οταν ρωτας αμα τους συμφερει ειναι σχετικο. λιγοτερα λεφτα στα ταμεια του κρατους σημαινει προβληματα σε πολλες παροχες. το δημοσιο εχει χιλια δυο προβληματα και ΦΤΑΙΕΙ που οι ανθρωποι εχουν σχηματισει την οποια γνωμη εχουν γι αυτο, αλλα δε θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο αμα πανε ολοι και δουλευουν μαυρα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Συγκρινεις ανομοια πραγματα.

Εδω μιλαμε για περιπτωση με πληρη μισθο + δωρα για τα υπολοιπα

Δεν θα στερηθει την συνταξαρα των 460 ευρω που θα παρει οταν και εαν φτασει σε ηλικια συνταξης

Φίλε μου έχεις δίκιο για την συγκεκριμένη περίπτωση στο θέμα της πλήρης απασχόλησης (και ας υποβαθμίζεις το θέμα της σύνταξης), αλλά με επιβεβαιώνεις πλήρως πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα λαμόγια αφεντικά αλλά και το άτομα που επιζητούν μαύρη εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tommy2486 είπε

το πρόβλημα δεν είναι μόνο τα λαμόγια αφεντικά αλλά και το άτομα που επιζητούν μαύρη εργασία

 

Γιατι πρεπει τα "λαμογια" και οι εργαζομενοι να πληρωνουν στο κρατος οσα του λειπουν;

Ποια ηθικη λεει οτι το κρατος πρεπει να παιρνει φορο 30%,προκαταβολη φορου για την επομενη χρονια στο 100% και εισφορες που διπλασιαζουν το κοστος των μισθων;

Και ας αφησουμε την ηθικη,ποιος λεει οτι αυτο ειναι βιωσιμο;

https://www.liberal.gr/arthro/117008/oikonomia/2017/pos-oi-foroi-kai-oi-kratiseis-fouskonoun-enan-mistho-40000-sta-94000.html

Μακαρι να μπορουσα να δινω κι εγω μαυρα,δεν μπορω για πολλους λογους.Θα ηταν υπερ της μακροβιοτητας της επιχειρησεως μου και αρα και των εργαζομενων σε αυτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Γιατι πρεπει τα "λαμογια" και οι εργαζομενοι να πληρωνουν στο κρατος οσα του λειπουν;

Ποια ηθικη λεει οτι το κρατος πρεπει να παιρνει φορο 30%,προκαταβολη φορου για την επομενη χρονια στο 100% και εισφορες που διπλασιαζουν το κοστος των μισθων;

 Και ας αφησουμε την ηθικη,ποιος λεει οτι αυτο ειναι βιωσιμο;

 https://www.liberal.gr/arthro/117008/oikonomia/2017/pos-oi-foroi-kai-oi-kratiseis-fouskonoun-enan-mistho-40000-sta-94000.html

Μακαρι να μπορουσα να δινω κι εγω μαυρα,δεν μπορω για πολλους λογους.Θα ηταν υπερ της μακροβιοτητας της επιχειρησεως μου και αρα και των εργαζομενων σε αυτη.

Δεν θέλω να ανοίξουμε συζήτηση περί ηθικής. 

Όταν δίνεις μαύρα λεφτά το κάνεις για την πάρτη σου για να έχεις μεγαλύτερο κέρδος και τυπικά κλέβεις εκτός από του εργαζόμενους και την επιχείρηση που δεν κάνει την ίδια λαμογιά με εσένα.

Μακάρι να κλείνανε όλες τις επιχειρήσεις που δουλεύουν με μαύρα.  

ΥΓ. Ένας εργοδότης που θέλει να είναι νόμιμος μπορεί να προσφέρει εναλλακτικά κάποιες παροχές (κουπόνια, ιδιωτική ασφάλεια υγείας κ.α)  αντί να δίνει μαύρα λεφτά. Και ο εργοδότης θα είναι νόμιμος και ο εργαζόμενος εξασφαλισμένος στο να μην χάσει τα μαύρα λεφτά κάποια στιγμή.

Επεξ/σία από tommy2486
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...