Προς το περιεχόμενο

Συν και Πλην "μισθοδοσίας"


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Το σχολειο το πληρωνω μονος μου,ιδιωτικο γαρ

Για την υγεια παρομοιως

Επιδοματα δεν ξερω καν αν δικαιουμαι καποιο,δεν τα κυνηγαω, εκ πεποιθησεως

Δεν ειμαι απο αυτους που θελουν και χαμηλους φορους και κρατος σκανδιναυιας

πληρωνεις για την υγεια και το σχολειο μονος σου? 🤣

με μπαρμπα το κρατος εννοεις, τραβα αμερικη και δες ποσα σκανε εκει που τα πληρωνουν πραγματι μονοι τους.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι δε χρησιμοποιείς κάτι, όπως το σχολείο, δε σημαίνει ότι απαλλάσσεσαι και από την υποχρέωση να συνεισφέρεις. Αύριο, αν δεν πάνε καλά οι δουλειές και το ιδιωτικό γίνει δυσβάστακτο, δε θα το στείλεις στο δημόσιο; Το ιδιωτικό νοσοκομείο που πας π.χ. για μια γέννα το ξέρεις ότι στην παραμικρή επιπλοκή ρουτίνας θα σου πακετάρει τη γυναίκα για το πλησιέστερο δημόσιο; Στις μετακινήσεις σου δε χρησιμοποιείς δημόσιο δρόμο; Μόνο με ελικόπτερο από και προς ιδιωτικά ελικοδρόμια; Μπορώ να πω κι άλλα, αλλά ελπίζω να κατάλαβες πού θέλω να καταλήξω.

Για να προλάβω τυχόν παρόμοια απάντηση:

18 ώρες πριν, apostolispd είπε

Παράκληση, μη με πας στο επίπεδο των υπηρεσιών που προσφέρονται

Edit: Ναι, έχουμε βγει εκτός.

Επεξ/σία από apostolispd
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, vagos789 said:

Και μην ξεχνατε,χωρις τον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει τιποτα,ουτε δουλειες,ουτε κεφαλαιο προς φορολογηση.

Και χωρίς το κράτος δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας γιατί είτε θα σκοτωθούμε μεταξύ μας, είτε θα μας σκοτώσουν οι βάρβαροι.

Ήταν πολύ βαθύ αυτό το επιχείρημα που είπες, πήρε παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο να γελάσουμε.

16 hours ago, Alexandros7474 said:

Διαφωνείς ότι οι φόροι αυτό έγιναν , Γι αυτό καταλήξαμε σε Δ.Ν.Τ και μνημόνια ;

Π.χ.Οι Ολυμπιακοί αγώνες το 2004 πως έγιναν ; Από φόρους η ήρθαν επενδυτές ; 

Διαφωνείς ότι οι Ολυμπιακοί του 2004 είναι τέλειο, ίσως το τελειότερο που μπορεί να δοθεί, παράδειγμα του πώς καταλήξαμε σε μνημόνια;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, JoooJ είπε

ξεκολλήστε,. είναι ενδιαφέρον θέμα.

πιστεύω απασχολεί πολλούς. κρίμα να κλειδωθεί κι αυτό. μη το πάτε παρακάτω

ποιο σημειο βρισκεις ενδιαφερον? αν μη τι αλλο ο μονος λογος που χει μεινει ξεκλειδωτο ειναι γιατι εξ αρχης πηγε λιγακι off topic, διοτι το αρχικο θεμα εχει απαντηθει προ πολλου.

δεν βγαινει τιποτα καλο με τη φοροδιαφυγη και τις λαμογιες, θα πιστευε κανεις οτι ειδικα στην ελλαδα θα το ειχαμε μαθει πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

ποιο σημειο βρισκεις ενδιαφερον? αν μη τι αλλο ο μονος λογος που χει μεινει ξεκλειδωτο ειναι γιατι εξ αρχης πηγε λιγακι off topic, διοτι το αρχικο θεμα εχει απαντηθει προ πολλου.

δεν βγαινει τιποτα καλο με τη φοροδιαφυγη και τις λαμογιες, θα πιστευε κανεις οτι ειδικα στην ελλαδα θα το ειχαμε μαθει πια..

το λέω με την έννοια ότι σίγουρα σ αυτή τη φάση είναι πολλοί και με το αφορολογητο που συζητάτε θα βρεθούν περισσότεροι στο μέλλον.

με τη φοροδιαφυγή που λες δε βγαίνει άκρη διότι είναι φαύλος κύκλος. δεν έχει αξία να το συζητάμε 

το κράτος κλέβει εμάς επειδή το κλέβουμε κι εμείς το κλέβουμε επειδή μας κλέβει.

η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;

για απάντησε μου στο παραπάνω.

είναι σα να συζητάμε Android vs iOS, win vs Linux, ΠΑΟ vs ΟΣΦΠ, πειρατεία vs νόμιμη αγορά 

Πιστεύεις υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου κάνοντας μια από τις παραπάνω συζητήσεις;

και να σου κάνω μια ερώτηση ...

με τη βία πιστεύεις ότι βγαίνει κάτι καλό;

οι περισσότεροι θα σου πούνε οχι.

αν όμως σου επιτεθούν με μπουνιές τι θα κάνεις, θα καθίσεις να τις φας επειδή η βία δεν είναι λύση;

αν όλοι σε κλέβουν τι θα κάνεις; 

IBTL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, JoooJ είπε

το λέω με την έννοια ότι σίγουρα σ αυτή τη φάση είναι πολλοί και με το αφορολογητο που συζητάτε θα βρεθούν περισσότεροι στο μέλλον.

με τη φοροδιαφυγή που λες δε βγαίνει άκρη διότι είναι φαύλος κύκλος. δεν έχει αξία να το συζητάμε 

το κράτος κλέβει εμάς επειδή το κλέβουμε κι εμείς το κλέβουμε επειδή μας κλέβει.

η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;

για απάντησε μου στο παραπάνω.

είναι σα να συζητάμε Android vs iOS, win vs Linux, ΠΑΟ vs ΟΣΦΠ, πειρατεία vs νόμιμη αγορά 

Πιστεύεις υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου κάνοντας μια από τις παραπάνω συζητήσεις;

και να σου κάνω μια ερώτηση ...

με τη βία πιστεύεις ότι βγαίνει κάτι καλό;

οι περισσότεροι θα σου πούνε οχι.

αν όμως σου επιτεθούν με μπουνιές τι θα κάνεις, θα καθίσεις να τις φας επειδή η βία δεν είναι λύση;

αν όλοι σε κλέβουν τι θα κάνεις; 

IBTL

εχω απαντησει ηδη σ αυτο

14 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

υπαρχουν χωρες με μεγαλυτερη φορολογια και πολυ καλυτερες προοπτικες απ την ελλαδα. οποτε το προβλημα δεν ειναι οι φοροι αλλα αμα γινεται καλη διαχειρηση αυτων. αμα μειωναμε φορους και καναμε την ιδια σκατα διαχειρηση, τοτε οι ανεπαρκεις υποδομεις και υπηρεσιες της χωρας θα χειροτερευαν. για να γινει πιο σωστη διαχειρηση χρειαζομαστε αξιοκρατια, σπουδασμενους και ηθικους πολιτες. θελω να μου υποδειξεις πως θα τα βρουμε αυτα μειωνοντας του φορους 

φυσικα μπορεις να κλεψεις το κρατος και να πεταξεις το μπαλακι στα παιδια σου, εξ αλλου δουλεψε καλα την τελευταια φορα :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω διαβάσει μερικές απαντήσεις και βλέπω ότι αναφέρεται η λέξη "κλοπή" από μέρος των πολιτών.

Και ερωτώ εγώ, που ακριβώς είναι η κλοπή; Κλοπή είναι να βάλω το χέρι μου στην τσέπη σου και να σου πάρω χρήματα.

Στην περίπτωση που συζητάμε, ποιανού χέρι μπαίνει σε πιανού την τσέπη ακριβώς;

αν ένας προσπαθήσει να εισβάλει στο σπίτι σας με σκοπό να σας κλέψει και τον αποτρέψετε, πως θα σας φαίνοταν να σας κάνει μήνυση για διαφυγόντα κέρδη; Παράλογο ε; ακριβώς μα ακριβώς αυτό συζητάτε τώρα.

Κάποιος που υπερασπίζεται την περιουσία του δεν είναι κλέφτης, κλέφτης είναι αυτός που με χίλιους δυο τρόπους προσπαθεί να βάλει το χέρι του στην τσέπη αλλουνού. Το αν αυτή η κίνηση χαρακτηρίζεται νόμιμη ή όχι δεν εχει καμια απολύτως σημασία. Αύριο μπορεί να χαρακτηριστεί νόμιμη η δολοφονία. Θα πάτε να σκοτώσετε όποιον δε γουστάρετε επειδή κάποιοι το βαφτίσαν "νόμιμο";

Η χώρα αυτή δεν πήγε-πάει κατα διαόλου λόγω της φοροδιαφυγής.

Πάει καταδιαόλου διότι υπάρχουν πάρα πολλοί αφελείς-ητοπαθείς που στήνονται στα 4 και δε διεκδικούνε τίποτα. Τρώνε το χαστούκι και γυρίζουν από την άλλη πλευρά για να φάνε χαστούκι και στο άλλο μάγουλο. Σαν κάτι γυναίκες στην ανατολή και στην αφρική που βιάζονται και θεωρούν πως αυτή είναι η μοίρα τους και το δέχονται.

Έτσι και σε εσάς, σας φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να σας κλέβουν και με θράσος αποκαλείτε κλέφτες αυτούς που προσπαθούν να υπερασπιστούν την περιουσία τους.

Δεν είναι κλέφτης αυτός που μου παίρνει πάνω από το μισό εισόδημα και μου παρέχει ψίχουλα αλλά είμαι εγώ που δε του δίνω αυτά που μου ζητάει. Μάλιστα.

Και επειδή σε τέτοιες περιπτώσεις γίνονται αναφορές σε ξένες χώρες, να σας πω πως σε ξένες χώρες ο κόσμος αντιδρά σε τέτοιες περιπτωσεις όταν τους κλέβουν (πχ πρόσφατα στη Γαλλία) εδώ τι κάνει; Μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες συμπεριφέρονται όπως εδώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apostolispd είπε

Το ιδιωτικό νοσοκομείο που πας π.χ. για μια γέννα το ξέρεις ότι στην παραμικρή επιπλοκή ρουτίνας θα σου πακετάρει τη γυναίκα για το πλησιέστερο δημόσιο

Σε τι ιδιωτικα εχεις παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

υπαρχουν χωρες με μεγαλυτερη φορολογια και πολυ καλυτερες προοπτικες απ την ελλαδα. οποτε το προβλημα δεν ειναι οι φοροι αλλα αμα γινεται καλη διαχειρηση αυτων. αμα μειωναμε φορους και καναμε την ιδια σκατα διαχειρηση, τοτε οι ανεπαρκεις υποδομεις και υπηρεσιες της χωρας θα χειροτερευαν. για να γινει πιο σωστη διαχειρηση χρειαζομαστε αξιοκρατια, σπουδασμενους και ηθικους πολιτες. θελω να μου υποδειξεις πως θα τα βρουμε αυτα μειωνοντας του φορους 

 

Συμφωνώ, οτι, στην περίπτωση μας, δεν είναι κυρίως θέμα μεγαλύτερης ή μικρότερης φορολόγησης. Θα προσθέσω όμως οτι δεν είναι σε επέκταση, ούτε κυρίως θέμα κακής διαχείρισης των εσόδων απο φορολογία. (Αμφότερα, αποτελούν τη μόνιμη καραμέλα στο στόμα των φιλελεύθερων/εργοδοτών για τα δεινά της οικονομίας, συνοδευόμενα μαζί με το θέμα των ασφαλιστικών εισφορών & μεγάλων συντάξεων. Αλήθεια έχει ακούσει κανείς κάποιον εργοδότη να παραπονιέται για τους παπάδες και για τον μεγάλο αριθμό στρατιωτικών που πληρώνει το κράτος;)

Το πρόβλημα ξεκινάει απο τη μη εφαρμογή του νόμου και την ατιμωρησία των παραβατών. Όσο και αν ανεβάσεις το ποσοστό φορολόγησης αν η επιχείρηση δηλώνει πλασματική ζημιά και δεν ελέγχεται, το κράτος θα εισπράξει απο τα τρία το μακρύτερο. Άσε που, για όσους γνωρίζουν, μπορεί να επιδοτήσει και τον κλέφτη επιχειρηματία που θα δηλώνει προσωπικά έξοδα ως έξοδα της εταιρείας και θα εισπράτει και επιστροφή ΦΠΑ.

Και έρχεται μετά το κράτος, γνωρίζοντας οτι οι περισσότεροι φοροδιαφεύγουν, και υιοθετεί μέτρα όπως π.χ.,  υψηλό ποσοστό φορολόγησης, προκαταβολή φόρου 100%, τέλος επιτηδεύματος, υψηλές ασφαλιστικές εισφορές, κλείνοντας έμμεσα το μάτι σε όλους,  υπονοώντας, οτι γνωρίζουμε οτι κερδίζετε περισσότερα απο ότι δηλώνετε, οπότε θα σας πιάσουμε αλλιώς. Με αυτό τον τρόπο βέβαια όσοι θέλουνε να είναι νόμιμοι πληρώνουν διπλά το "νόμισμα", και κερδίζουν πλεονέκτημα οι παράνομοι με ότι αυτό συνεπάγεται. Συμβαίνει  μάλιστα, συνήθως, όπως συμβαίνει και με τους εργαζόμενους, να κλαίγονται περισσότερο όσοι έχουν εκμεταλλευτεί το σύστημα.

Δυστυχώς, φαύλος κύκλος και λύση δεν βλέπουμε. Σε αυτή τη χώρα οι μισοί συνεχίζουν να πληρώνουν παραπάνω και για τους άλλους μισούς. Τους "έξυπνους".

Φυσικά, για το θέμα της παραγωγικότητας, της αξιοκρατίας και απο που πληρώνεται ενα μεγάλο κομμάτι του ιδιωτικού τομέα στην Ελλάδα το αφήνουμε καλύτερα έξω απο αυτή τη συζήτηση (μόνιμες κατηγορίες εναντίον του δημοσίου και όχι άδικα βεβαίως).

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

έχω διαβάσει μερικές απαντήσεις και βλέπω ότι αναφέρεται η λέξη "κλοπή" από μέρος των πολιτών.

Και ερωτώ εγώ, που ακριβώς είναι η κλοπή; Κλοπή είναι να βάλω το χέρι μου στην τσέπη σου και να σου πάρω χρήματα.

Στην περίπτωση που συζητάμε, ποιανού χέρι μπαίνει σε πιανού την τσέπη ακριβώς;

αν ένας προσπαθήσει να εισβάλει στο σπίτι σας με σκοπό να σας κλέψει και τον αποτρέψετε, πως θα σας φαίνοταν να σας κάνει μήνυση για διαφυγόντα κέρδη; Παράλογο ε; ακριβώς μα ακριβώς αυτό συζητάτε τώρα.

Κάποιος που υπερασπίζεται την περιουσία του δεν είναι κλέφτης, κλέφτης είναι αυτός που με χίλιους δυο τρόπους προσπαθεί να βάλει το χέρι του στην τσέπη αλλουνού. Το αν αυτή η κίνηση χαρακτηρίζεται νόμιμη ή όχι δεν εχει καμια απολύτως σημασία. Αύριο μπορεί να χαρακτηριστεί νόμιμη η δολοφονία. Θα πάτε να σκοτώσετε όποιον δε γουστάρετε επειδή κάποιοι το βαφτίσαν "νόμιμο";

Η χώρα αυτή δεν πήγε-πάει κατα διαόλου λόγω της φοροδιαφυγής.

Πάει καταδιαόλου διότι υπάρχουν πάρα πολλοί αφελείς-ητοπαθείς που στήνονται στα 4 και δε διεκδικούνε τίποτα. Τρώνε το χαστούκι και γυρίζουν από την άλλη πλευρά για να φάνε χαστούκι και στο άλλο μάγουλο. Σαν κάτι γυναίκες στην ανατολή και στην αφρική που βιάζονται και θεωρούν πως αυτή είναι η μοίρα τους και το δέχονται.

Έτσι και σε εσάς, σας φαίνεται απολύτως φυσιολογικό να σας κλέβουν και με θράσος αποκαλείτε κλέφτες αυτούς που προσπαθούν να υπερασπιστούν την περιουσία τους.

Δεν είναι κλέφτης αυτός που μου παίρνει πάνω από το μισό εισόδημα και μου παρέχει ψίχουλα αλλά είμαι εγώ που δε του δίνω αυτά που μου ζητάει. Μάλιστα.

Και επειδή σε τέτοιες περιπτώσεις γίνονται αναφορές σε ξένες χώρες, να σας πω πως σε ξένες χώρες ο κόσμος αντιδρά σε τέτοιες περιπτωσεις όταν τους κλέβουν (πχ πρόσφατα στη Γαλλία) εδώ τι κάνει; Μόνο σε υπανάπτυκτες χώρες συμπεριφέρονται όπως εδώ.

 

οπότε, μην παραπονιέσαι για τις δημόσιες υπηρεσίες και το κράτος που δεν λειτουργούν όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JoooJ είπε

το λέω με την έννοια ότι σίγουρα σ αυτή τη φάση είναι πολλοί και με το αφορολογητο που συζητάτε θα βρεθούν περισσότεροι στο μέλλον.

με τη φοροδιαφυγή που λες δε βγαίνει άκρη διότι είναι φαύλος κύκλος. δεν έχει αξία να το συζητάμε 

το κράτος κλέβει εμάς επειδή το κλέβουμε κι εμείς το κλέβουμε επειδή μας κλέβει.

η κότα έκανε το αυγό η το αυγό την κότα;

για απάντησε μου στο παραπάνω.

είναι σα να συζητάμε Android vs iOS, win vs Linux, ΠΑΟ vs ΟΣΦΠ, πειρατεία vs νόμιμη αγορά 

Πιστεύεις υπάρχει περίπτωση να καταλήξουμε κάπου κάνοντας μια από τις παραπάνω συζητήσεις;

και να σου κάνω μια ερώτηση ...

με τη βία πιστεύεις ότι βγαίνει κάτι καλό;

οι περισσότεροι θα σου πούνε οχι.

αν όμως σου επιτεθούν με μπουνιές τι θα κάνεις, θα καθίσεις να τις φας επειδή η βία δεν είναι λύση;

αν όλοι σε κλέβουν τι θα κάνεις; 

IBTL

Δεν πρέπει να βλέπουμε το κράτος ως ένα απρόσωπο τέρας που λειτουργεί εναντίον μας. Το κράτος είμαστε όλοι εμείς (και όχι "Το κράτος είμαι εγώ" όπως λέγεται οτι είπε, με κάθε δικαίωμα βεβαίως για την περίπτωση του, ο Βασιλιάς της Γαλλίας Λουδουβίκος Δ-αυτό χρειάστηκε να το θυμηθώ απο το Google 😉 )

Γνώμη μου λοιπόν, είναι, οτι, ενεργώντας με το δικό σου σκεπτικό, στην ουσία χτυπάμε κάποιον που βρίσκεται στην ίδια θέση με εμάς αν όχι σε χειρότερη. Και για να γράφουμε σε αυτό το site θέλω να πιστεύω οτι πιθανότατα κανείς απο τους δυό μας δεν έχει λύσει το οικονομικό πρόβλημα της ζωής του. Οπότε, άν για παράδειγμα πέσεις με το όχημα σου άτσαλα σε μια λακούβα στο δρόμο και οδηγηθείς στο συνεργείο, σκέψου πόσο θα σε "πονέσει" εσένα που δεν έχεις σοβαρό κράτος, γιατί δεν υπάρχει σεβασμός στους συνανθρώπους μας και στους νόμους γενικότερα(ακομη και έτσι αν το δείς υπο το πνεύμα του φόβου), και πόσο θα "πονέσει" κάποιος που έχει λύσει το οικονομικό του πρόβλημα (πιθανότατα οδηγεί SUV οπότε δεν θα χρειαστεί να πάει καν συνεργείο). Αυτός έχει ιδιοτελές όφελος να κλέβει το κράτος γιατί στο κάτω-κάτω περνάει και 2 μήνες το χρόνο εκτός Ελλάδος και μια ζωή την έχουμε, οπότε "je m' en fous" (και αυτό κλεμμένο είναι 😉 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Σε τι ιδιωτικα εχεις παει?

Προσωπικά σε κανένα. Μια χαρά έχω αντιμετωπιστεί σε μικροθέματα δικά μου και πιο χοντρά της ευρύτερης οικογένειας στα δημόσια.

Φίλος πλήρωσε για τη γέννα 3χίλιαρο και το μωρό γεννήθηκε σε δημόσιο, έτσι για πλάκα. Γνωστή κλινική με πολλά υποκαταστήματα (παραρτήματα, αυτό τέλος πάντων) ανά την Ελλάδα. Ο φίλος το ήξερε τι παίζει, αλλά επέλεξε την κλινική για άλλο λόγο κι όχι για το καλύτερο επίπεδο υπηρεσιών.

Σου φαίνεται περίεργο;

2 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

Η χώρα αυτή δεν πήγε-πάει κατα διαόλου λόγω της φοροδιαφυγής.

Σωστό, πάει κατά διαόλου λόγω της νοοτροπίας Οθωμανού υπηκόου που διακρίνεται (και) στο κείμενό σου. Η φοροδιαφυγή, το ξύσιμο στο δημόσιο, ο γενικός σταρχιδισμός κλπ είναι παράγωγά της. Βάζουμε και 1-2 εξυπναδούλες να θολώσουμε τα νερά κι έδεσε η συνταγή.

 

Θέλουμε και Ε.Ε. Κεντροαφρικανική και πολύ μας είναι, με την Αγκόλα και τη Νιγηρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, defacer είπε

Και χωρίς το κράτος δεν υπάρχει ιδιωτικός τομέας γιατί είτε θα σκοτωθούμε μεταξύ μας, είτε θα μας σκοτώσουν οι βάρβαροι.

Ήταν πολύ βαθύ αυτό το επιχείρημα που είπες, πήρε παραπάνω από μισό δευτερόλεπτο να γελάσουμε.

Διαφωνείς ότι οι Ολυμπιακοί του 2004 είναι τέλειο, ίσως το τελειότερο που μπορεί να δοθεί, παράδειγμα του πώς καταλήξαμε σε μνημόνια;

Αυτό ειπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φοβερό το πόσες δικαιολογίες βρίσκει κανείς για να μην πληρώσει 1-2 χιλιάρικα φόρο και να πάρει κάνα επιδοματακι.  Παιδιά υπάρχει ΠΟΛΥΣ κόσμος που πληρώνει 10-12-18 χιλιάρικα φόρο.  Εγώ πλέον όταν κάθομαι σε παρέες που ξέρω κόσμο που παίρνει επιδοματακι ενώ κλέβει όσα πιο πολλά μπορεί γελάω από μέσα μου με τους γελοίους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...