Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Twoface είπε

Και οι 2 είναι τραγικοί ! 

Φτάσαμε να θέλουμε 1.500€ για ένα game pc ( μόνο πύργο ) 

Πλέον παγιώθηκε και τιμή στα κινητά πάνω από 1000€ 

Όλα οκ !!! 

Νεα ταξη πραγματων δεν θελατε? Τωρα η ζωη θα ειναι για τους πλουσιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Twoface είπε

Και οι 2 είναι τραγικοί ! 

Φτάσαμε να θέλουμε 1.500€ για ένα game pc ( μόνο πύργο ) 

Πλέον παγιώθηκε και τιμή στα κινητά πάνω από 1000€ 

Όλα οκ !!! 

Μαντεψε φιλε γτ παγιωθηκε η τιμη στα 1000€ στα κινητα κτλ. γιατι οι ανθρωποι στο εξωτερικο εκτος απο κατι μπανανιες σαν και μας δεν παιρνουν 2-3 ευρω την ωρα και αν τα παιρνουν και αυτα. Δεν εχει εσενα και μενα στο μυαλο του ο CEO. Δεν φτιαχνονται για σενα και για μενα το highend, εσυ θα παρεις Midrange και κινητο με 100-150 ευρω και αν το παρεις και αυτο. Απο τη στιγμη που τα εχουν σε αυτες και τιμες και τα πουλανε γτ να τα χρεωσουν λιγοτερο; Προσωπικα πηρα μια 1080 στα 500 ευρω πριν κανα 2 χρονια σχεδον και ακομα ποναει η τσεπη μου και εχω σταθερη δουλεια χωρις ιδιαιτερα εξοδα. Ποτε θα καταλαβετε οτι ειμαστε τριτοκοσμικη χωρα;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάτε τα 3 δωρεάν παιχνίδια. Είναι καλή τιμή αν λάβετε υπόψη ότι τα 3 αυτά παιχνίδια συνολικά κοστίζουν $180. 

 

Μακάρι να βγάλουν και μια 8GB έκδοση γιατί 16GB είναι πολλά και ανεβάζει τη τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Τιποτα κανε uninstall το geforce experience μονο χωρο στον δισκο και RAM σου τρωει.

γιατι νομιζεις το χω συχνα στον υπολογιστη? ειδικα τη πρωτη χρονια που βγηκε δε μπορουσε να κανει update χωρις να τα μαμησει ολα. στη μεγαλυτερη διαρκεια πολυ απλα δεν εχω καν driver, αφηνω αυτα που βαζουν τα windows διοτι βαριεμαι καθε μηνα να κατεβαζω drivers. απλα καθε τοσο δοκιμαζω και το αφηνω μεχρι να τα ξανακανει κωλος. οχι οτι εχει διαφορα, μετα το πρωτο χρονο η nvidia σου λεει bye bye.

στην προηγουμενη μου καρτα μαλιστα ειχα σταματησει επιτηδες σε ενα συγκεκριμενο update διοτι οποιοδηποτε επομενο μου μαμουσε το oc. ενω ειχα ενα απολυτα σταθερο +140 core, πλεον δεν μπορουσα να κανω καθολου oc χωρις να κρασαρει. οποτε αναγκαστικα επεστρεφα σ αυτο το update διοτι ειχα μεγαλυτερο οφελος απ το oc αντι απ τα update (0 οφελος). α και αυτο ηταν προ experience εποχης, οποτε εφταιγαν καθαρα οι drivers

χρησιμοποιω μεχρι και σημερα nvidia διοτι σ οσους ειχα φτιαξει pc με amd αμα ειχαν θεμα με driver δεν φτιαχνοταν ή ηθελε κουλες μεθοδους. σε nvidia αντιστοιχα με 2-3 ρυθμισεις απο το control panel το εφτιαχνα. βεβαια τα θεματα της amd συνηθως ηταν μικροπραματα, ενω της nvidia πιο "σοβαρα" αλλα αφου εφτιαχναν ευκολα δε μ ενοιαζε

οποτε μη μου λες εμενα οτι ειμαι amd fanboy και ιστοριες, 10+ χρονια nvidia χρησιμοποιω και ξερω πολυ καλα τι drivers εχει. δεν ειναι δυνατον ομως να εχουμε 2019 και ακομα μηδενικη υποστηριξη μετα το πρωτο χρονο και να μη μπορουμε να κανουμε αυτοματες ενημερωσεις γιατι φοβομαστε μη θα μας καψει το pc*

*δεν υπερβαλλω, 2 φορες ενημερωση με ειχε κανει να νομιζω οτι καηκε η καρτα γραφικων, η μια μαλιστα εγινε πριν 1-2 μηνες. η οθονη γινοταν πρασσινη και μοβ με γραμμες και αναβοσβηνε. ευτυχως με το που απεγκαταστουσα τους drivers και κατεβαιναν των windows το θεμα εφτιαχνε

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ouranium είπε

https://www.youtube.com/watch?v=BOsCvRRTAgw

δν εχει ιδια τιμι εγω ειμαι σουηδια και βρισκω πιο φτηνα την 56. στο βιντεο αν κατσεις να το δεις δειχνη review  που σκοπιμως εχουν ριξει τα φπς των vega.

τα scores απο gamers nexus κοίταξα, όλα τα άλλα είναι ότι νάνε. Το θεμα είναι οτι σε όλες τις περιπτώσεις που η 56 είναι καλύτερη ειναι και oced, και θέλει και το διπλό ζουμί από τροφοδοτικό.  Όσο για τιμές, θα δείξει από βδομάδα, η 56 πάντως εδώ παίζει κοντά στα 400 για φτηνές υλοποιήσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Εγω μειωνω τον εαυτο μου γιατι επειδη λεω τι ισχυει? Μαλλον εσυ εισαι παραπανω ισχυρογωμον αποτι θα επρεπε. Τι νομιζες οτι ειμαι καποιος ασχετος απο PC? Τα PC ειναι ολη μου η ζωη. Ενα προιον παντα ειναι αναλογο με την τιμη του γιατι οπως ειπες οριζεται απο το ποσο πολυ το θελει ο καταλωτης. Οι καταναλωτες λοιπον εμπειρικα και μονο επειδη ξερουν τι παιζει με AMD ζητουν πιο πολυ Nvidia. Μονος σου πεφτεις σε αντιφασεις.

Όχι δεν λες τι ισχύει, σου παρέθεσα την έρυνα και την μείωσες ότι αυτά τα λένε τα fanboys. Εδώ μιλήσες για drivers και για το 2018 συγκεκριμένα της amd ήταν πιο σταθεροί. Αν θέλεις να μιλήσουμε σε θέμα hardware τα τελευταία χρόνια η nvidia είναι καλύτερη στην high end κατηγορία. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΠΑΝΤΑ.

Στο ξαναλέω η τιμή δεν είναι ανάλογη της απόδοσης. Για παράδειγμα μια εταιρία μπορεί να μειώσει την προσφορά από μόνη της για να επηρεάσει την τιμή (δες intel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Όχι δεν λες τι ισχύει, σου παρέθεσα την έρυνα και την μείωσες ότι αυτά τα λένε τα fanboys. Εδώ μιλήσες για drivers και για το 2018 συγκεκριμένα της amd ήταν πιο σταθεροί. Αν θέλεις να μιλήσουμε σε θέμα hardware τα τελευταία χρόνια η nvidia είναι καλύτερη στην high end κατηγορία. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ ΠΑΝΤΑ.

Στο ξαναλέω η τιμή δεν είναι ανάλογη της απόδοσης. Για παράδειγμα μια εταιρία μπορεί να μειώσει την προσφορά από μόνη της για να επηρεάσει την τιμή (δες intel).

Κοιτα ουτε εγω πολυγουσταρω την Nvidia σαν εταιρεια, θεωρω οτι την εχει δει πολυ, αλλα το γεγονος οτι τα GPU της ειναι καλυτερα απο ολες τις αποψεις (drivers, θερμοκρασιες, overclocks, fps, stability κτλπ) απο αυτα της AMD ειναι γεγονος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theodore PC Enthusiast είπε

Κοιτα ουτε εγω πολυγουσταρω την Nvidia σαν εταιρεια, θεωρω οτι την εχει δει πολυ, αλλα το γεγονος οτι τα GPU της ειναι καλυτερα απο ολες τις αποψεις (drivers, θερμοκρασιες, overclocks, fps, stability κτλπ) απο αυτα της AMD ειναι γεγονος.

Πραγματικά δεν μπορώ να κάνω συζήτηση μαζί σου. Όταν βγάλεις τις παροπίδες ξαναδιάβασε την έρευνα. Λοιπόν το θέμα μας ήταν πόσο stable είναι οι drivers και αναφερόμαστε στον τελευταίο χρόνο και μόνο.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι στο μόνο θέμα που δεν μου αρέσει η nvidia είναι η τιμολογιακή πολιτική της. Αλλά είναι φυσικό αφού παίζει μόνη της στην υψηλή κατηγορία.

Υ.Γ.: Επίσης όταν λες όλες τις απόψεις να είσαι σε θέση να το στηρίξεις, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην έχεις επιχειρήματα και να αντιδράς σαν "*15χρονο*". (το 15χρονο είναι τρόπος του λέγειν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Πραγματικά δεν μπορώ να κάνω συζήτηση μαζί σου. Όταν βγάλεις τις παροπίδες ξαναδιάβασε την έρευνα. Λοιπόν το θέμα μας ήταν πόσο stable είναι οι drivers και αναφερόμαστε στον τελευταίο χρόνο και μόνο.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι στο μόνο θέμα που δεν μου αρέσει η nvidia είναι η τιμολογιακή πολιτική της. Αλλά είναι φυσικό αφού παίζει μόνη της στην υψηλή κατηγορία.

Υ.Γ.: Επίσης όταν λες όλες τις απόψεις να είσαι σε θέση να το στηρίξεις, γιατί το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην έχεις επιχειρήματα και να αντιδράς σαν "*15χρονο*". (το 15χρονο είναι τρόπος του λέγειν)

Ε τι να κανω λεω τα μηλα μηλα και τα αχλαδια αχλαδια. Ειμαι σε θεση να στηριξω οτι λεω, τοση ωρα μονος μου μιλαω? Δεν διαβαζεις τι γραφω? Δεν με πληρωνει η Nvidia για να την υποστηριζω, οτι βλεπω λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theodore PC Enthusiast είπε

Ε τι να κανω λεω τα μηλα μηλα και τα αχλαδια αχλαδια. Ειμαι σε θεση να στηριξω οτι λεω, τοση ωρα μονος μου μιλαω? Δεν διαβαζεις τι γραφω? Δεν με πληρωνει η Nvidia για να την υποστηριζω, οτι βλεπω λεω.

Λοιπόν εγώ σου παρέθεσα μια επίσημη έρευνα για τους drivers. Βέβαια εσύ την μείωσες λέγοντας αυτά τα λένε τα fanboys (ασχολίαστο).

Αφού λοιπόν στηρίζεις ότι λες περιμένω μια έρευνα να δείχνει το αντίθετο να ξεστραβωθούμε και όλοι εμείς. Ας είναι και από nvidia fanboys εγώ δεν έχω πρόβλημα. Απεδειξέ το.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, armagedwnn said:

Απεδειξέ το.

Τώρα θα ακούσεις το κλασικό "δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω σε κάποιον κάτι"... 😛

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα εχουν τα μονοπωλια..

καποτε ειχες να διαλεξεις μεταξυ nvidia, ati, s3, 3dfx, matrox κλπ...τα μεγαλα ψαρια φαγανε τα μικρα και ξεμειναμε με 2 παιχτες που κανουν ο,τι θελουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theodore PC Enthusiast είπε

Ναι καλα.. AMD fanboys τα λενε αυτα.. Στην πραξη ποτε δεν θα αλλαξει αυτο. Η AMD το ξερει πολυ καλα αυτο γιαυτο και τα προιοντα της ειναι πιο προσιτα σε τιμες, τι νομιζες οτι μας κανει χαρη γιατι μας αγαπαει?

Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω οτι τα προιοντα της AMD δεν δουλευουν.. Φυσικα και δουλευουν απλα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποιος να εχει προβληματα με GPU της AMD αντιθετα πολυ μικρη πιθανοτητα καποιος να εχει προβλημα με τα προιοντα της Nvidia ασχετα με το προβλημα που προεκυψε με την σειρα 2000 λογο της προβληματικης RAM GDDR6

Εσένα ποια GPU της AMD σου βγήκε προβληματική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Λοιπόν εγώ σου παρέθεσα μια επίσημη έρευνα για τους drivers. Βέβαια εσύ την μείωσες λέγοντας αυτά τα λένε τα fanboys (ασχολίαστο).

Αφού λοιπόν στηρίζεις ότι λες περιμένω μια έρευνα να δείχνει το αντίθετο να ξεστραβωθούμε και όλοι εμείς. Ας είναι και από nvidia fanboys εγώ δεν έχω πρόβλημα. Απεδειξέ το.

Επισημη ερευνα? Δεν ξερω αμα διαβασες το αρθρο αλλα καπου λεει οτι η ερευνα αυτη ηταν της AMD.. Τι περιμενες να πει η AMD στην ιδια της της ερευνα? Λοιπον επειδη θες αποδειξη για ολα δες αυτο το βιντεο αν θες 

 

Επεξ/σία από Theodore PC Enthusiast
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...