Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την 7nm Radeon VII στα $699


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παλικάρι ο Apoll πιο πάνω,έγραψε  σωστά πράγματα γιατί είναι φανερό πως ασχολείται και όπως βλέπω είναι και αντικειμενικός.Για κάποιους που έχουν θέμα και λένε για κρασαρίσματα,θα πω πως φταίνε στο 99% η τα παιχνίδια και συνεργασία τους με τους Drivers,η τα conflicts,με κάποια άλλα προγράμματα του υπολογιστή.πχ τυχαίο αλλά αληθινό παράδειγμα στο Forza 4 είδα πως όταν έχεις το Steam ανοικτό,όταν το τρέξεις σου κάνει ένα θέμα με το χειριστήριο του Xbox,κάποιοι δεν το έχετε ψάξει και πολύ, αλλά απλά αναπαράγεται κάποια παράπονα που γράφουν στο internet άσχετοι. Εγώ προσωπικά (για να μην πάω πολύ πίσω σε χρόνια)τα 2 τελευταία χρόνια που έχω την Radeon RX580 δεν Θυμάμαι να μου έχει κρασάρει παιχνίδι και γιαυτό να ευθύνεται η κάρτα ! Φταίνε όπως είπα συνήθως οι Drivers και τα conflicts με άλλα προγράμματα,δεν ασχολούμαι πολύ με το Overclocking,πέραν κάποιων δοκιμών (απο περιέργεια),αλλά με την AMD ως τώρα μόνο και μόνο τα περιθώρια που σου δίνουν κάρτες,όπως η Vega,είναι απο μόνο του κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο,τώρα αν σου αρέσει να παίζεις με Overclocking και τα ρεύματα,αναλόγος βέβαια την υλοποίηση κάρτας /motherboard κλπ ,λογικό είναι να έχεις φαινόμενα μέχρι να την φέρεις εκεί που θέλεις.

 Με την ευκαιρία να αναφέρω πως ορισμένα προγράμματα όπως το Afterburner μπορεί να δημιουργήσουν Conflicts με το πρόγραμμα Wattman τις Radeon και να κάνουν παιχνίδια να κρασάρουν,αυτό μου συνέβαινε και μένα κάποιο καιρό και μέχρι να καταλάβω τι φταίει,στο 99% των περιπτώσεων λοιπόν δεν φταίει καθόλου η κάρτα,όπως ίσως νομίζουν κάποιοι που παραπονιούνται.

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 244
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, ELMastas είπε

Το παλικάρι ο Apoll πιο πάνω έγραψε  σωστά πράγματα γιατί ασχολείται όπως βλέπω πως είναι αντικειμενικός.Για κάποιους που έχουν θέμα με κρασαρίσματα,θα πω πως φταίνε στο 99% η τα παιχνίδια και οι Drivers,η τα conflicts με κάποια άλλα προγράμματα του υπολογιστή ! πχ τυχαίο παράδειγμα στο Forza 4 όταν έχεις το Steam ανοικτό σου κάνει ένα θέμα με τον χειριστήριο ! κάποιοι δεν το έχετε ψάξει και πολύ και απλά αναπαράγεται τα παράπονα που γράφουν στο internet άσχετοι. Εγώ προσωπικά (για να μην πάω πολύ πίσω)τα 2 τελευταία χρόνια που έχω Radeon RX580 δεν Θυμάμαι να μου έχει κρασάρει παιχνίδι και γιαυτό να ευθύνεται η κάρτα ! Φταίνε συνήθως οι Drivers και τα conflicts με άλλα προγράμματα,δεν ασχολούμαι με το Overclocking,πέραν κάποιων δοκιμών απο περιέργεια,αλλά με την AMD ως τώρα μόνο και μόνο τα περιθώρια που σου δίνουν κάρτες,όπως η Vega,είναι απο μόνο του κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο,τώρα αν σου αρέσει να παίζεις με Overclocking και τα ρεύματα,αναλόγος βέβαια την υλοποίηση κάρτας /motherboard κλπ ,λογικό είναι να έχεις φαινόμενα μέχρι να την φέρεις εκεί που θέλεις.

 Με την ευκαιρία να αναφέρω πως ορισμένα προγράμματα όπως το Afterburner μπορεί να δημιουργήσουν Conflicts με το πρόγραμμα Wattman τις Radeon και να κάνουν παιχνίδια να κρασάρουν,αυτό μου συνέβαινε και μένα κάποιο καιρό και μέχρι να καταλάβω τι φταίει,στο 99% των περιπτώσεων λοιπόν δεν φταίει καθόλου η κάρτα όπως ίσως νομίζουν κάποιοι που παραπονιούνται.

Φιλε μου, αξίζει να περιμένω για τους zen2 ?

Θελω να κανω αναβάθμιση, σκέφτομαι να παρω ryzen 2600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Το παλικάρι ο Apoll πιο πάνω έγραψε  σωστά πράγματα γιατί ασχολείται όπως βλέπω πως είναι αντικειμενικός.Για κάποιους που έχουν θέμα με κρασαρίσματα,θα πω πως φταίνε στο 99% η τα παιχνίδια και οι Drivers,η τα conflicts με κάποια άλλα προγράμματα του υπολογιστή ! πχ τυχαίο παράδειγμα στο Forza 4 όταν έχεις το Steam ανοικτό σου κάνει ένα θέμα με τον χειριστήριο ! κάποιοι δεν το έχετε ψάξει και πολύ και απλά αναπαράγεται τα παράπονα που γράφουν στο internet άσχετοι. Εγώ προσωπικά (για να μην πάω πολύ πίσω)τα 2 τελευταία χρόνια που έχω Radeon RX580 δεν Θυμάμαι να μου έχει κρασάρει παιχνίδι και γιαυτό να ευθύνεται η κάρτα ! Φταίνε συνήθως οι Drivers και τα conflicts με άλλα προγράμματα,δεν ασχολούμαι με το Overclocking,πέραν κάποιων δοκιμών απο περιέργεια,αλλά με την AMD ως τώρα μόνο και μόνο τα περιθώρια που σου δίνουν κάρτες,όπως η Vega,είναι απο μόνο του κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο,τώρα αν σου αρέσει να παίζεις με Overclocking και τα ρεύματα,αναλόγος βέβαια την υλοποίηση κάρτας /motherboard κλπ ,λογικό είναι να έχεις φαινόμενα μέχρι να την φέρεις εκεί που θέλεις.

 Με την ευκαιρία να αναφέρω πως ορισμένα προγράμματα όπως το Afterburner μπορεί να δημιουργήσουν Conflicts με το πρόγραμμα Wattman τις Radeon και να κάνουν παιχνίδια να κρασάρουν,αυτό μου συνέβαινε και μένα κάποιο καιρό και μέχρι να καταλάβω τι φταίει,στο 99% των περιπτώσεων λοιπόν δεν φταίει καθόλου η κάρτα,όπως ίσως νομίζουν κάποιοι που παραπονιούνται.

Όταν βλέπεις παράπονα χωρίς τεκμηριωμένες αναφορές (που προφανώς θα ενίσχυε το επιχείρημα τους) καταλαβαίνεις πως είναι με καμία GT 710 και έχουν το PC για κανά facebook και lol. Η τελευταία τους εμπειρία με AMD GPU ήταν με καμία ATI 4870 και νομίζουν πως το GUI του driver panel είναι ακόμα σαν του Catalyst.

Αντικειμενικά πλέον οι drivers τις AMD τα τελευταία 2 με 3 χρόνια όχι απλά προσφέρουν παραπάνω δυνατότητες αλλά είναι αρκετά σταθεροί, δεν είναι η AMD η εταιρεία που σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε να βγάζει 5 "WHQL" drivers τον μήνα

stTnc51.png

Φτιάχνοντας σημαντικά προβλήματα όπως

W2mjDk0.png

RfVlw5E.png

q9Q8Zxe.png

Flickering στο Witcher 3 ύστερα από 4 χρόνια ενώ είναι nvidia title σε όλες τις GPU !

8 λεπτά πριν, koula25 είπε

Φιλε μου, αξίζει να περιμένω για τους zen2 ?

Θελω να κανω αναβάθμιση, σκέφτομαι να παρω ryzen 2600

Άμα δεν βιάζεσαι περίμενε κανά 5μηνο για τους Zen2, άμα το θες τώρα πάρτο τώρα που να περιμένεις σχεδόν μισό χρόνο. Το καλό είναι πως άμα πάρεις τώρα τον Ryzen με ένα bios update θα παίρνει η μητρική την 3η γενιά οπότε δεν πάνε άδικα τα λεφτά της μητρικής.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Όταν βλέπεις παράπονα χωρίς τεκμηριωμένες αναφορές (που προφανώς θα ενίσχυε το επιχείρημα τους) καταλαβαίνεις πως είναι με καμία GT 710 και έχουν το PC για κανά facebook και lol. Η τελευταία τους εμπειρία με AMD GPU ήταν με καμία ATI 4870 και νομίζουν πως το GUI του driver panel είναι ακόμα σαν του Catalyst.

Αντικειμενικά πλέον οι drivers τις AMD τα τελευταία 2 με 3 χρόνια όχι απλά προσφέρουν παραπάνω δυνατότητες αλλά είναι αρκετά σταθεροί, δεν είναι η AMD η εταιρεία που σε κάποιες περιπτώσεις έφτασε να βγάζει 5 "WHQL" drivers τον μήνα

stTnc51.png

Φτιάχνοντας σημαντικά προβλήματα όπως

W2mjDk0.png

RfVlw5E.png

q9Q8Zxe.png

Flickering στο Witcher 3 ύστερα από 4 χρόνια ενώ είναι nvidia title σε όλες τις GPU !

Άμα δεν βιάζεσαι περίμενε κανά 5μηνο για τους Zen2, άμα το θες τώρα πάρτο τώρα που να περιμένεις σχεδόν μισό χρόνο. Το καλό είναι πως άμα πάρεις τώρα τον Ryzen με ένα bios update θα παίρνει η μητρική την 3η γενιά οπότε δεν πάνε άδικα τα λεφτά της μητρικής.

Μπα, που να περιμένω 5 μήνες..

Ενας ryzen 2600, θα εχει θεμα με την 2060 ;; Θα τον κόβει ο cpu ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, koula25 είπε

Μπα, που να περιμένω 5 μήνες..

Ενας ryzen 2600, θα εχει θεμα με την 2060 ;; Θα τον κόβει ο cpu ??

Μπα, ίσα ίσα ειδικά με τα λεφτά που διατίθεσε να δώσεις (~160) θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον ανταγωνισμό (i5 8400) ο οποίος κοστίζει και παραπάνω (~200 ευρώ)

Χάνεις 5% single core κερδίζεις +40% multi core λόγω των 12 threads αντί για 6 του i5. Καθαρά πιο διαχρονικός για το μέλλον και δυνατότερος στο παρόν 9 στις 10 περιπτώσεις χωρίς καν να σκεφτούμε αυτό που ανέφερα πριν για την μητρική.

___

https://www.thestreet.com/video/amd-cto-14830482

"What we do over the course of the year is what we do every year. We'll round out the whole roadmap," Papermaster said about AMD's 2019 plans for its 7nm GPU lineup. "We're really excited to start on the high-end....you'll see the announcements over the course of the year as we round out our Radeon roadmap."

Οπότε θα δούμε και mid range στα 7nm μες το 19, τώρα για entry level άγνωστο.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix4 είπε

Μπα, ίσα ίσα ειδικά με τα λεφτά που διατίθεσε να δώσεις (~160) θα έχεις πολύ καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον ανταγωνισμό (i5 8400) ο οποίος κοστίζει και παραπάνω (~200 ευρώ)

Χάνεις 5% single core κερδίζεις +40% multi core λόγω των 12 threads αντί για 6 του i5. Καθαρά πιο διαχρονικός για το μέλλον και δυνατότερος στο παρόν 9 στις 10 περιπτώσεις χωρίς καν να σκεφτούμε αυτό που ανέφερα πριν για την μητρική.

Καλά οταν παρω τον 2600, δεν θα τον αλλάξω τοσο γρηγορα.. τον θελω μονο για gaming, σκέφτομαι ryzen 2600

mobo: https://mustshop.gr/ilektronikoi-ypologistes/hardware/motherboards-mhtrikes-kartes/msi-b450m-bazooka-socket-am4-amd-b450-micro-atx-7a38-015r/

 

ram: https://www.mmplanet.gr/shop/ypologisti-933/42399-008072-g-skill-aegis-16gb-ddr4-3000mhz-f4-3000c16d-16gisb-detail

Προς το παρόν εχω μια 750ΤΙ, αλλα βολεύομαι γιατι παίζω σε full hd, και με ενδιαφερει κύριος pro και fifa 19..

 

Αν εχεις κατι καλύτερο να πρότεινες, θα σου ημουν ευγνώμων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mkp είπε

Την πανάκριβη 16GB HBM2 τι την ήθελε, 8GB HBM2 θα ήταν υπεραρκετά και θα έριχνε κατά πολύ το κόστος κατασκευής.

Γιατί άμα βάλει 8GB θα κόψει το bandwidth από 1ΤΒ στα 500GB/s ενώ ταυτοχρόνως όπως είπε ο Papermaster πριν από λίγο έχουν σκοπό μες το 19 να βγάλουν και άλλες GPU στα 7nm οπότε φαντάζομαι δεν θα ήθελαν να καλύψουν την τιμή των ~500 ευρώ με την V7-8GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο οσο βλεπω εγω ειτε φταιει το game ειτε drivers ειτε κατι βλακιες σαν το  msi afterburner ειναι που φταινει για τα crashes στα games,το hardware αν φταιει δεν δουελευει απλα ετσι ειναι το ρευμα δεν υπαρχει δουλευει λιγο στα ρευματα κατα την γνωμη μου φυσικα.Η nvidia τα εκανε χαλκια με τα drivers 2 μηνες τωρα τελειως ομως γιατι βιαζονται να βγαλουν πραγματα οπως οι περισσοτερες 2080ti που ειχαν προβληματα και τις εκαναν ανακληση η πηγαιναν τα RMA αερα απλα γελιο επαιζα pubg και στα πραγματα των γραφικων εβλεπα μαυρες σκιες οταν γυριζα το ποντικι δηλαδη ενταξει τι να πω......Για την AMD απο πριν 10 χρονια που ειχα μια r5770 hawk δεν θυμαμαι ποτε να ειχα crashes και τοτε ηταν το catalyst...ακομα και τοτε μια χαρα επαιζε τα παιχνιδια.Οσον αφορα για αναβαθμισεις περιμενεται τους ryzen 3000 παιδια δεν αξιζει να παρεις κατι απο 2η γενια για τωρα....υπομονη!

Επεξ/σία από gurgurant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Γιατί άμα βάλει 8GB θα κόψει το bandwidth από 1ΤΒ στα 500GB/s ενώ ταυτοχρόνως όπως είπε ο Papermaster πριν από λίγο έχουν σκοπό μες το 19 να βγάλουν και άλλες GPU στα 7nm οπότε φαντάζομαι δεν θα ήθελαν να καλύψουν την τιμή των ~500 ευρώ με την V7-8GB.

Για πιο λόγο? ότι να έχουν 4 HBM2 τον 4GB δεν θα γινόταν να έχουν 4 HBM2 τον 2GB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mkp είπε

Για πιο λόγο? ότι να έχουν 4 HBM2 τον 4GB δεν θα γινόταν να έχουν 4 HBM2 τον 2GB?

Φαντάζομαι θα ήταν πάλι ακριβό γιατί προτείνεις να πάνε από 4 stacks σε 4 stacks και χάνεται το νόημα, μικρή διαφορά. Και εγώ αυτό αναρωτιόμουν χθες αλλά μετά το κατάλαβα, δυστυχώς αυτό είναι το κακό με το HBM.

Ελπίζω και λογικά φαντάζομαι πως οι entry και mid range θα είναι με GDDR6, δεν θα έχει τέτοια παράξενα προβλήματα και πιο φθηνό.

16 λεπτά πριν, koula25 είπε

Καλά οταν παρω τον 2600, δεν θα τον αλλάξω τοσο γρηγορα.. τον θελω μονο για gaming, σκέφτομαι ryzen 2600

mobo: https://mustshop.gr/ilektronikoi-ypologistes/hardware/motherboards-mhtrikes-kartes/msi-b450m-bazooka-socket-am4-amd-b450-micro-atx-7a38-015r/

ram: https://www.mmplanet.gr/shop/ypologisti-933/42399-008072-g-skill-aegis-16gb-ddr4-3000mhz-f4-3000c16d-16gisb-detail

Προς το παρόν εχω μια 750ΤΙ, αλλα βολεύομαι γιατι παίζω σε full hd, και με ενδιαφερει κύριος pro και fifa 19..

Αν εχεις κατι καλύτερο να πρότεινες, θα σου ημουν ευγνώμων..

Για το budget που δίχνεις πως έχεις οι επιλογές δείχνουν άρτιες, άμα έχεις μεγαλύτερο budget πάνε στην b450 tomahawk και μνήμες στα 3200mhz/cas 16 (g.skill)

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Φαντάζομαι θα ήταν πάλι ακριβό γιατί προτείνεις να πάνε από 4 stacks σε 4 stacks και χάνεται το νόημα, μικρή διαφορά. Και εγώ αυτό αναρωτιόμουν χθες αλλά μετά το κατάλαβα, δυστυχώς αυτό είναι το κακό με το HBM.

Ελπίζω και λογικά φαντάζομαι πως οι entry και mid range θα είναι με GDDR6, δεν θα έχει τέτοια παράξενα προβλήματα και πιο φθηνό.

Για το budget που δίχνεις πως έχεις οι επιλογές δείχνουν άρτιες, άμα έχεις μεγαλύτερο budget πάνε στην b450 tomahawk και μνήμες στα 3200mhz/cas 16 (g.skill)

Πια η διάφορα ανάμεσα στα δυο mobo ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, koula25 είπε

Πια η διάφορα ανάμεσα στα δυο mobo ??

Αρκετές αλλά το πιο κύριο είναι τα καλύτερα VRM το οποίο κατά την άποψη μου είναι το πιο σημαντικό σε μία μητρική μετά από το bios.

Γενικά άμα το ψάξεις το πακετάκι R5 2600+MSI Tomahawk είναι από τα top στις προτιμήσεις για αυτόν τον λόγο, κορυφαίο VFM σε αυτά τα χρήματα.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, koula25 είπε

Φιλε μου, αξίζει να περιμένω για τους zen2 ?

Θελω να κανω αναβάθμιση, σκέφτομαι να παρω ryzen 2600

Βασικά εξαρτάται το τι έχεις τώρα και απο το αν θέλεις να περιμένεις,εγω πάντος μάλλον θα τον χτύπαγα,είναι σταθερή αξία και Value for money B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Βασικά εξαρτάται το τι έχεις τώρα και απο το αν θέλεις να περιμένεις,εγω πάντος μάλλον θα τον χτύπαγα,είναι σταθερή αξία και Value for money B)

Τώρα εχω Intel core2duo 8400

Και 4 gb ram

20 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αρκετές αλλά το πιο κύριο είναι τα καλύτερα VRM το οποίο κατά την άποψη μου είναι το πιο σημαντικό σε μία μητρική μετά από το bios.

Γενικά άμα το ψάξεις το πακετάκι R5 2600+MSI Tomahawk είναι από τα top στις προτιμήσεις για αυτόν τον λόγο, κορυφαίο VFM σε αυτά τα χρήματα.

Τι ακριβώς ειναι τα vrm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...