Προς το περιεχόμενο

Lenovo ideapad 330s (προσφορά από germanos.gr)


ChrisN.S.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Το laptop το αγοράσαμε 265€. Νομίζω αξίζει μια σχετική αναβάθμιση. Λοιπόν, αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αυτός ο NVMe κι αυτή η RAM. Επίσης αφαίρεσα και τον HDD για να μην ακούγεται ο μεταλλικός του ήχος και για να ελαφρύνει η συσκευή έτι περαιτέρω. Η 4αρα RAM και ο 500άρης NVMe αναγνωρίστηκαν αμέσως. Στη συνέχεια προέβην σε καθαρή εγκατάσταση των windows και όλα λειτουργούν απρόσκοπτα. 

Συμπέρασμα: Αν έχετε διαθέσιμα γύρω στα 100€, η αναβάθμιση αξίζει. Αν όχι, δεν πειράζει να μείνει το laptop ως έχει. Διαφορές στη λειτουργία του υπάρχουν, αλλά μπορείτε να ζήσετε και χωρίς αυτές.

Επεξ/σία από nasosto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 583
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, nasosto είπε

Καλησπέρα.

Το laptop το αγοράσαμε 265€. Νομίζω αξίζει μια σχετική αναβάθμιση. Λοιπόν, αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αυτός ο NVMe κι αυτή η RAM. Επίσης αφαίρεσα και τον HDD για να μην ακούγεται ο μεταλλικός του ήχος και για να ελαφρύνει η συσκευή έτι περαιτέρω. Η 4αρα RAM και ο 500άρης NVMe αναγνωρίστηκαν αμέσως. Στη συνέχεια προέβην σε καθαρή εγκατάσταση των windows και όλα λειτουργούν απρόσκοπτα. 

Συμπέρασμα: Αν έχετε διαθέσιμα γύρω στα 100€, η αναβάθμιση αξίζει. Αν όχι, δεν πειράζει να μείνει το laptop ως έχει. Διαφορές στη λειτουργία του υπάρχουν, αλλά μπορείτε να ζήσετε και χωρίς αυτές.

Πως τα παει απο θερμοκρασιες ο p1;

Kαλη τιμη για 500αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasosto είπε

Καλησπέρα.

Το laptop το αγοράσαμε 265€. Νομίζω αξίζει μια σχετική αναβάθμιση. Λοιπόν, αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αυτός ο NVMe κι αυτή η RAM. Επίσης αφαίρεσα και τον HDD για να μην ακούγεται ο μεταλλικός του ήχος και για να ελαφρύνει η συσκευή έτι περαιτέρω. Η 4αρα RAM και ο 500άρης NVMe αναγνωρίστηκαν αμέσως. Στη συνέχεια προέβην σε καθαρή εγκατάσταση των windows και όλα λειτουργούν απρόσκοπτα. 

Συμπέρασμα: Αν έχετε διαθέσιμα γύρω στα 100€, η αναβάθμιση αξίζει. Αν όχι, δεν πειράζει να μείνει το laptop ως έχει. Διαφορές στη λειτουργία του υπάρχουν, αλλά μπορείτε να ζήσετε και χωρίς αυτές.

Εαν δεν σου είναι κόπος τρέξε ένα benchmark με το ATTO για τον SSD και ποσταρε ενα screeenshot εδώ στο νήμα όπως έχουμε κάνει όλοι που κάναμε αναβάθμιση σε δίσκο.

 https://www.majorgeeks.com/files/details/atto_disk_benchmark.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Crucial P1 500GB. Πώς σας φαίνεται;

1405851320_2019-03-14190925.png.7c59590264f39d3481ec4897de297d87.png

.

.

.

 

1 ώρα πριν, papafigos84 είπε

Πως τα παει απο θερμοκρασιες ο p1;

 

Τώρα έβαλα το Speccy και μου δείχνει 37 - 41 βαθμούς.

Επεξ/σία από nasosto
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/3/2019 στις 1:31 ΜΜ, papafigos84 είπε

Στην επισημη σελιδα της Lenovo με τα συμβατα parts, βλεπω κανονικα m.2 sata 3 εως 512 gb.

Στις 14/3/2019 στις 1:11 ΜΜ, papafigos84 είπε

Φιλε, ο συγκεκριμενος ειναι ισως ο χειροτερος επωνυμος ssd. Δες τον adata su800. Eιναι παρα πολυ καλος. Mπορεις να παρεις και τον 128αρη ο οποιος εχει καλες επιδοσεις.  

https://ssd.userbenchmark.com/Compare/Adata-Ultimate-SU800-128GB-vs-WD-Green-SATA-M2-240GB/3911vsm211712

Γιατι να μην υποστηριζεται;  Μια χαρα θα τους διαβαζει τους sata 3. Το αντιθετο δε γινεται.

Παιδια, επειδη μου εκανε εντυπωση να μην υποστηριζει m.2 sata 3, τηλεφωνησα στη lenovo. O κυριος χωρις να ειναι απολυτα σιγουρος, μου ειπε οτι μαλλον δεν υποστηριζει.  

Οποτε μενουμε στο ΔΕΝ υποστηριζει και αν αλλαξει αυτο, το γραφουμε εδω. Ειναι πολυ πιθανο εγω να το δοκιμασω καποια στιγμη.

Κανω edit τα προηγουμενα ποστ μου για να μην υπαρξει καποιο προβλημα με φιλο που θα το δει στο μελλον.

Επεξ/σία από papafigos84
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, nasosto said:

Καλησπέρα.

Το laptop το αγοράσαμε 265€. Νομίζω αξίζει μια σχετική αναβάθμιση. Λοιπόν, αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν αυτός ο NVMe κι αυτή η RAM. Επίσης αφαίρεσα και τον HDD για να μην ακούγεται ο μεταλλικός του ήχος και για να ελαφρύνει η συσκευή έτι περαιτέρω. Η 4αρα RAM και ο 500άρης NVMe αναγνωρίστηκαν αμέσως. Στη συνέχεια προέβην σε καθαρή εγκατάσταση των windows και όλα λειτουργούν απρόσκοπτα. 

Συμπέρασμα: Αν έχετε διαθέσιμα γύρω στα 100€, η αναβάθμιση αξίζει. Αν όχι, δεν πειράζει να μείνει το laptop ως έχει. Διαφορές στη λειτουργία του υπάρχουν, αλλά μπορείτε να ζήσετε και χωρίς αυτές.

Η μόνη αναβάθμιση/αλλαγή που πρέπει να γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ είναι προσθήκη ssd. 

O hdd απλά δε παλεύεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, d_gkal είπε

Η μόνη αναβάθμιση/αλλαγή που πρέπει να γίνει ΣΙΓΟΥΡΑ είναι προσθήκη ssd. 

O hdd απλά δε παλεύεται

Ισχύει είναι αισθητά χειρότερος ακόμα και από άλλα λαπτοπ με hdd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papafigos84 είπε

Kαι νεα αναβαθμιση bios. 

Η 31 εκδοση. Το δουλευει το μηχανακι η lenovo. Μπραβο.

Summary of changes
==================
General Information:
7SCN31WW:
1.Change EC to import lenovo <Low temp DC mode power design guide -V1.1.docx>
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εμενα, ενα coil whine το εχει. Εντομεταξύ το παρατήρησα απο τότε που έβαλα την έξτρα μνήμη και απορω μήπως συνδέονται... Κατα τα άλλα είναι super.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...