Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ Apple και εκδοτών λίγο πριν την παρουσίαση της νέας συνδρομητικής ειδησεογραφικής της υπηρεσίας


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paredwse είπε

Εντάξει, προφανώς δεν απευθύνεται σε όσους νομίζουν ότι "θα ζησουμε και χωρις ειδησεις" γιατί συνηθώς αυτοί έχουν και αλλεργία στο διάβασμα γενικώς.

Εάν μπορώ να επιλέγω τις πηγές (μεταξύ των συνεργαζόμενων με την υπηρεσία ειδησιογραφικών πηγών) δεν το βλέπω καθόλου άσχημα. Προσωπικά πληρώνω ήδη σε δύο ειδησιογραφικά μέσα για να διαβάζω ειδήσεις & άρθρα που με ενδιαφέρουν και (στην μία περίπτωση) δεν είναι διαθέσιμες δωρεάν στο ευρύ κοινό, οπότε μια λογική συνδρομή που θα καλύπτει περισσότερα μέσα είναι μια χαρά.

Χωρίς να γνωρίζω τις λεπτομέρειες των διαπραγματεύσεων, έχω μια υποψία πως το μεγαλύτερο ζήτημα των ειδησεογραφικών μέσων δεν είναι το φημολογούμενο 50% αλλά ο φόβος του εγκλωβισμού τους εάν το εγχείρημα πετύχει, όσον αφορά τη μελλοντική ισχυροποίησης της διαπραγματευτικής θέσης της Apple.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα εδώ μέσα, έτσι? Η "Wall Street Journal" χρεώνει 12$/μήνα και η "Washington Post"  χρεώνει 9$/μήνα συνδρομή. Οι συνδρομητές του Amazon Prime (amazon=Jeff Bezos=WP) πληρώνουν επιπλέον 4$/μήνα για να έχουν ειδήσεις από WP. Εκτός από WSJ και WP θα υπάρχει ειδησεογραφικό περιεχόμενο από πολλές άλλες (μεγάλες) πηγές. Συζητάμε λοιπόν εάν το Apple News θα έχει συνδρομή ή όχι? Φυσικά και θα έχει και τα 10$ ακούγονται πολύ λίγα για το κοινό που απευθύνεται.

Spoiler

προφανώς και δεν απευθύνεται στο μέσο χρήστη του insomnia

 

 

Επεξ/σία από magnett
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε € στην Apple για ειδήσεις...μια χαρά διαβάζω τα νεα απο tilestwra, makeleio και espressonews. Τι παραπάνω δηλαδή έχει το Washington Post και οι New York Times, δεν καταλαβα...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2019 στις 1:42 ΜΜ, Plapoutas είπε

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

Άνοιξε ένα άρθρο από την WSJ στο Google News. Το διάβασες; Ωραία, τώρα άνοιξε ένα δεύτερο. Ωωωωω ζητάει συνδρομή. 

Συνδρομή που ο μέσος αναγνώστης δεν θα δώσει, ούτε στην πλατφόρμα του Google News, ούτε στην πλατφόρμα της WSJ. 

Το πρόβλημα τους όμως δεν είναι αν θα πληρώνει ο αναγνώστης 10$. Το πρόβλημα τους είναι πως θα μοιράζονται τα κέρδη στους εμπλεκόμενους. Ας τα βρουν μεταξύ τους, καπιταλισμό έχουνε.

Ενημερωτικα, η υπηρεσία ως τώρα λειτουργεί σε χώρες που μετρούνται στα δάκτυλά του ενός χεριού και η Ελλάδα φυσικά δεν είναι μια από αυτές. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, Federer said:

Ούτε € στην Apple για ειδήσεις...μια χαρά διαβάζω τα νεα απο tilestwra, makeleio και espressonews. Τι παραπάνω δηλαδή έχει το Washington Post και οι New York Times, δεν καταλαβα...;

Καλά έλεος δεν είναι ή το ένα ή το άλλο. Ούτε οι New York Times και η  Washington Post είναι οι πιο αντικειμενικές εφημερίδες. Μεγάλα αμερικανικά μέσα είναι. Το δυστυχές είναι ότι το μακελειο πουλάει περισσότερες εφημερίδες στην Ελλάδα από κανονικές εφημερίδες. Το ζητούμενο σε αυτό το θέμα δεν είναι το αν θα πληρώσει κάποιος, αλλά γιατί η Apple να παίρνει 50%. Βαριά ένα 10% θα το καταλάβαινα. Αλλά 50 μου φαίνεται ... απερίγραπτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εν τω μεταξύ Apple News δεν έχουμε ακόμη στην Ελλάδα, οπότε ας μη σκάμε και πολύ για τη συνδρομή... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσθέσει και κόμικς... θα το σκεφτώ, τώρα αυτο το μοντελο με τις συνδρομές  έχει πάρα γίνει αλλα από την άλλη είναι κι ένας " έντιμος " τρόπος συναλλαγής, ειδικά όταν θέλεις premium/no ads περιεχόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, elorant είπε

Ας μην έχουμε αυταπάτες. Το μοντέλο της δωρεάν ενημέρωσης έχει προβλήματα για τους εκδότες γιατί τα έοσδα από τη διαφήμιση συνεχώς μειώνονται. Το να αξιώνουμε να είναι όλα δωρεάν επειδή έτσι έχουμε συνηθίσει δεν είναι ρεαλιστικό. ΟΚ μπορείς να πεις στα @@ μου όπως λέμε οι περισσότεροι, αλλά το ρεύμα έχει ήδη αρχίσει να κινείται προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Τα νέα και οι ειδήσεις θα είναι δωρεάν, αλλά οποιαδήποτε σοβαρή ανάλυση θα πρέπει να πληρώσεις για να τη διαβάσεις.

Ακριβώς. Για εμένα το μέλλον είναι στα micropayments στους content creators. Δηλαδή να πληρώνονται οι content creators με τα δευτερόλεπτα προβολής ενός άρθρου. Οι χρήστες που σερφάρουν ας πούμε θα βλέπουν ένα άρθρο και για το χρόνο που θα κοιτάνε ένα άρθρο θα πληρώνουν απευθείας τον content creator που έχει ένα blog πχ.

Για τη ώρα δυστυχώς χρειάζονται τρίτες υπηρεσίες για αυτό όπως η Coil που πληρώνουν τους content creators σε κρυπτονόμισμα (XRP), αλλά στο μέλλον είμαι σίγουρος ότι όταν θα βγουν κρύπτο επίσημα (θα είναι backed απο το επίσημο νόμισμα της χώρας) από κεντρικές τράπεζες (το έχει αναφέρει ήδη η Lagarde του ΔΝΤ), τότε τα λεφτά θα πηγαίνουν απευθείας στο τραπεζικό λογαριασμό του εκδότη.

Πρέπει να καταργηθεί επιτέλους αυτό το αισχρό σύστημα με τις διαφημίσεις γιατί ούτε τους χρήστες βοηθάει , άλλα ούτε τους εκδότες. Για να υπάρχει ποιοτικό υλικό προϋποθέτει και οι χρήστες να μην χρησιμοποιούν adblock, αλλά έλα που χωρίς adblock οι διαφημίσεις είναι τόσο ενοχλητικές και πιάνουν τόσο χρήσιμο χώρο στις ιστοσελίδες που καταντάει εκνευριστικό.

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα δευτερόλεπτα δεν έχει νόημα. Υπάρχει ήδη το Blendle από μια ολλανδική εταιρία όπου πληρώνεις ανά άρθρο. Και από ότι ξέρω πάει πολύ καλά.

https://launch.blendle.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 13/02/2019 at 13:42, Plapoutas said:

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

https://9to5google.com/2019/02/14/future-of-google-news/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, elorant είπε

Αυτό με τα δευτερόλεπτα δεν έχει νόημα. Υπάρχει ήδη το Blendle από μια ολλανδική εταιρία όπου πληρώνεις ανά άρθρο. Και από ότι ξέρω πάει πολύ καλά.

https://launch.blendle.com/

Έχει νόημα γιατι θα γίνεται και σε streaming μουσικής, ταινιών, σειρών και οτιδήποτε άλλο θέλεις. Επίσης οι πληρωμές όπως είπα θα χειρίζονται απευθείας από ένα api (υπάρχει ήδη ένα api που δουλεύει έτσι) και τα λεφτά θα εμφανίζονται κατευθείαν στη τράπεζα, δεν θα χρειάζεται κάποιος τρίτος μεσάζοντας για να γίνει η συναλλαγή. O χρήστης θα έχει αποθηκευμένη τη πιστωτική στο browser όπως γίνεται και τώρα με τον chrome και θα streamαρει πληρωμές απευθείας σε άλλους χρήστες (content creators) για κάποιο περιεχόμενο που θα βλέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Ωραία με την λογική της Ε.Ε. να καταργήσουμε οτιδήποτε δωρεάν. Να τα κάνουμε όλα συνδρομητικά και να πληρώνουν οι εταιρίες νταβατζιλικι στην Ε.Ε. για να μην έχουν πρόστιμο. Μετά κοροϊδεύαμε τους Αμερικανούς με τους νόμους για το ίντερνετ. Δεν ξέρουν από που να τα αρπάξουν πλέον. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Καλά έλεος δεν είναι ή το ένα ή το άλλο. Ούτε οι New York Times και η  Washington Post είναι οι πιο αντικειμενικές εφημερίδες. Μεγάλα αμερικανικά μέσα είναι. Το δυστυχές είναι ότι το μακελειο πουλάει περισσότερες εφημερίδες στην Ελλάδα από κανονικές εφημερίδες. Το ζητούμενο σε αυτό το θέμα δεν είναι το αν θα πληρώσει κάποιος, αλλά γιατί η Apple να παίρνει 50%. Βαριά ένα 10% θα το καταλάβαινα. Αλλά 50 μου φαίνεται ... απερίγραπτο

Έχεις δίκιο, τίποτα δεν είναι αντικειμενικό.

Για το ποσοστό που λες, εξαρτάται.
Πόσο κοστίζει σε μια ηλεκτρονική εφημερίδα η κατασκευή και συντήρηση της ιστοσελίδας της, των mobile applications της και του paywall? 

Να το πω διαφορετικά, τι ποσοστό του τζίρου του θα ήταν διατεθειμένος να δίνει ένας που πουλάει παπούτσια αν ερχόταν κάποιος και του έλεγε πως θα του δώσει 70 τετραγωνικά μαγαζί σε δρόμο που θα του φτιάξει μαζί με μαζική συγκοινωνία, και ο δρόμος αυτός θα λέγεται Ερμού;
Τι δίνει σήμερα σε φόρους και ενοίκια ένας μαγαζάτορας;

Η Apple (και δεν κάνω καμία ηθική αξιολόγηση εδώ) έφτιαξε μια ηλεκτρονική Ερμού μέσα σε μια ηλεκτρονική Αθήνα εκατοντάδων εκατομμυρίων κατοίκων, με υψηλότερη τάση για ξόδεμα των κατοίκων αυτής από την ανταγωνιστική ηλεκτρονική πόλη της Google. Είναι ταυτόχρονα το ηλεκτρονικό κράτος και ο ηλεκτρονικός ιδιοκτήτης του ακινήτου. Φιλοσοφικά μιλάω, δεν είμαι μέτοχος για να χαρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...