Προς το περιεχόμενο

Διαμάχη μεταξύ Apple και εκδοτών λίγο πριν την παρουσίαση της νέας συνδρομητικής ειδησεογραφικής της υπηρεσίας


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

Εγω δεν εχω καμια τετοια ψευδαιαθηση, εσυ ζητησες να μην πληρωνεις τις ειδησεις.

Όταν ανοίγω ένα σάιτ ειδήσεων και με βομβαρδίζει με διαφημίσεις, κρυμμένες tracking λειτουργίες, ακόμα και διαφημίσεις πριν τα βίντεο και πληρωμένα άρθρα, θα το πληρώσω και από πάνω; Μια χαρά λεφτά βγάζουν τα μεγάλα σάιτ, μην έχεις την εντύπωση ότι η Apple θέλει να πουλάει ειδήσεις από μικρά σάιτ. 

Επεξ/σία από Plapoutas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλώς η κακώς μάθαμε πως οι ειδήσεις είναι δωρεάν (εννοώ χωρίς συνδρομή, γιατί υπάρχουν έσοδα από διαφημίσεις, content sharing και πολλά άλλα). το εγχείρημα να γίνει συνδρομητικό κάτι τέτοιο θεωρώ πως θα βρει μεγάλες αντιστάσεις από τον κόσμο. Ειναι σαν να μας κάνουν συνδρομητικό το email αύριο το πρωί.

Προσωπικά δεν θα πλήρωνα - πιστεύω πως υπάρχουν εναλλακτικές ενημέρωσης. 

Δεν ξέρω και τι αντίσταση θα βρει αυτή η κίνηση από άλλα ειδησεογραφικά/social δίκτυα (facebook, twitter, κτλ). 

υπάρχει πάντως μεγάλη δραστηριότητα γύρω από την ειδησεογραφία (συνδρομητικά μοντέλα, φόρος από την ΕΕ, κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τι είδους άρθρα δεν υπάρχουν σε αφθονία στο Web και θα χρειαζόταν συνδρομή κάποιος για να τα διαβάζει; 🤔

Πες πχ ότι θέλεις να διαβάσεις ένα συγκεκριμένο άρθρο από την wsj πατάς το link και ξαφνικά subscribe 😛

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coffeex είπε

Πες πχ ότι θέλεις να διαβάσεις ένα συγκεκριμένο άρθρο από την wsj πατάς το link και ξαφνικά subscribe 😛

Ξαφνικά back button και bounce :P Θα με καλύψει άλλο σάιτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν συμφερει ουτε την Apple αλλα ουτε και τα 2 μεγαθηρια της ενημερωσης να τα τσουγκρισουν θα βρουν μια συμβιβαστικη λυση επωφελης για ολους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

Ξαφνικά back button και bounce :P Θα με καλύψει άλλο σάιτ.

Δεν αντιλέγω αλλά υπάρχουν άνθρωποι που διαβάζουν από συγκεκριμένες πηγές, προσωπικά δεν πρόκειται ποτέ να δώσω λεφτά για κάτι τέτοιο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

Ρε πούστη και από την μύγα ξύγκι θέλουν να βγάλουν πλέον. Όχι ευχαριστούμε, Google News any day και μην μου έρθουν με την δικαιολογία των Google Analytics γιατί λειτουργεί άψογα στην εφαρμογή Google News να μου εμφανίζει τις ειδήσεις που με ενδιαφέρουν αυτόματα. Δεν χρειάζεται να πληρώνουμε ακόμα και για τις ειδήσεις.

Που κολάνε τα Google Analytics;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Όταν ανοίγω ένα σάιτ ειδήσεων και με βομβαρδίζει με διαφημίσεις, κρυμμένες tracking λειτουργίες, ακόμα και διαφημίσεις πριν τα βίντεο και πληρωμένα άρθρα, θα το πληρώσω και από πάνω; Μια χαρά λεφτά βγάζουν τα μεγάλα σάιτ, μην έχεις την εντύπωση ότι η Apple θέλει να πουλάει ειδήσεις από μικρά σάιτ. 

Η υπηρεσια οντας συνδρομητικη δεν θα εχει διαφημισεις. Θα ναι αλλο το επιχειρηματικο κοντελο απο αυτο που εχει οταν εχει δικο της καναλι διαθεσης της υπηρεσιας της η εκαστορε εφημεριδα.

θα αντλει χρηματα απο τις συνδρομες, οι οποιες θα μοιραζονται αναμεσα στην Χ και την apple, καθως η δευτερη θα προσφερει την πλατφορμα και προσβαση σε ενα μεγαλο (ή μεγαλυτερο) κοινο απο αυτο που εχει η Χ τωρα.

Σε καθε περιπτωση, αυτο που εννοουσα ειναι οως και τωρα πληρωνεις για τις ειδησεις, απλα το κανεις με εναν πιο εμμεσο τροπο,  αφηνοντας την google να σε αναλυσει και να σου προβαλει στοχευμενες διαφημισεις, τις οποιες πληρωνει η εταιρια που διαφημιζεται στον Χ και την google, και εσυ (αν η διαφημιση πιασει και σε μετατρεψει σε πελατη) στην εταιρια που διαφημιζεται.

 

γενικα τπτ δεν ειναη δωρεαν, οποτε ηθελα να καταληξω πως μην πιστευεις πως η ενημερωση αυτη τη στιγμη ειναι δωρεαν ή πως θα επρεπε να ναι δωρεαν (διοτι κανεια δεν δουλευει για την ψυχη της μανας του).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, randomcat είπε

Τι είδους άρθρα δεν υπάρχουν σε αφθονία στο Web και θα χρειαζόταν συνδρομή κάποιος για να τα διαβάζει; 🤔

Οτιδήποτε εξειδικευμένο. Προσωπικά πληρώνω συνδρομές στον Economist, το Wired και διάφορα άλλα άρθρα που βρίσκω από πλατφόρμες micropayments.

Ας μην έχουμε αυταπάτες. Το μοντέλο της δωρεάν ενημέρωσης έχει προβλήματα για τους εκδότες γιατί τα έοσδα από τη διαφήμιση συνεχώς μειώνονται. Το να αξιώνουμε να είναι όλα δωρεάν επειδή έτσι έχουμε συνηθίσει δεν είναι ρεαλιστικό. ΟΚ μπορείς να πεις στα @@ μου όπως λέμε οι περισσότεροι, αλλά το ρεύμα έχει ήδη αρχίσει να κινείται προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση. Τα νέα και οι ειδήσεις θα είναι δωρεάν, αλλά οποιαδήποτε σοβαρή ανάλυση θα πρέπει να πληρώσεις για να τη διαβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι αρκετά τα σοβαρά site που έχουν τις ειδήσεις τους πίσω από paywall.

Δεν μπορώ να τους κατηγορήσω γι' αυτό. Τα έντυπα έχουν χάσει τη μάχη πλέον και δεν γίνεται να συντηρούνται όλα τα Μέσα με κάποια μπάνερ. Γενικά μου φαίνεται λίγο γελοίο κάποιος να θέλει τα πάντα τζάμπα, να μη θέλει συνδρομές, να μη θέλει διαφημίσεις και μετά να γκρινιάζει κιόλας για το που πάει ο άδικος κόσμος μας. Κάποιοι εργάζονται για να προσφέρουν αυτό το περιεχόμενο. Και δεν μιλάμε για σαβουρο-σάιτ με κόπι πέιστ από άλλα σάιτ. Πολλά από τα άρθρα είναι έρευνες ή σοβαρά ρεπορτάζ.

Η Apple προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το τεράστιο κοινό της ώστε να φέρει κόσμο σε αυτά τα ΜΜΕ, από την άλλη προσπαθεί να τα αρμέξει με κάθε δυνατό τρόπο γιατί... είναι η Apple. Δεν μπορώ να γνωρίζω αν θα πετύχει το εγχείρημα, νομίζω ότι θα έπρεπε να το είχε κάνει νωρίτερα, αλλά μια που είναι Apple ποτέ δεν ξέρεις. Από την άλλη οι εκδότες όπως είναι φυσικό θέλουν το περισσότερο κοινό δίνοντας όσο λιγότερο μπορούν.

Επεξ/σία από Q-Taxys
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ω ρε νταβατζιλικι η apple, παντως εγω δεν διαβαζω καμια ειδηση απο κανενα απο αυτα τα site , δεν με ενδιαφερει αν με παρακολουθουν και στο φιναλε δε με νοιαζει κιολας θα ζησουμε και χωρις ειδησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...