Προς το περιεχόμενο

Ελαστικα για αυτοκίνητο


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Αυτοί που έχουν γνώμη δεν μπορούν να μιλήσουν πλέον

 

ρωταω απο τους συγγενεις των εκλιποντων να μου εκφερουν γωνμη τοτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, blazar είπε

Έβαλα τα bridgestone turanza t005 165/65/15 τη περασμένη εβδομάδα σε Renault clio mk3. Εμένα μου έλεγαν για τα falken σαν αντιπρόταση. Εξαρτάται τι θες.. Εγώ κοίταξα τις επιδόσεις τους, τις δοκιμές που έχουν περάσει και έκρινα πως δεν αξίζει για 55€ να μην βάλω τα Bridgestone (375€ τα Bridgestone, 320 τα Falken)

Εντυπώσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, blazar είπε

Έβαλα τα bridgestone turanza t005 165/65/15 τη περασμένη εβδομάδα σε Renault clio mk3. Εμένα μου έλεγαν για τα falken σαν αντιπρόταση. Εξαρτάται τι θες.. Εγώ κοίταξα τις επιδόσεις τους, τις δοκιμές που έχουν περάσει και έκρινα πως δεν αξίζει για 55€ να μην βάλω τα Bridgestone (375€ τα Bridgestone, 320 τα Falken)

Θα πάω και τη περιοχή σε λάστιχα που γνωρίζω να δω τις ίσως βάλω ξανά τα Bridgestone . Θα επανέλθω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο οικονομικό ελαστικό είναι αυτό που θα σου δώσει τις καλύτερες πιθανότητες να γλιτώσεις ένα ατύχημα ή/και να σε κρατήσει μέσα στο δρόμο σε 2-3 πολύ δύσκολες στιγμές που θα το χρειαστείς στα περίπου 3 χρόνια που θα τα φοράς. Άρα κατά τη γνώμη μου τα πιο φτηνά ελαστικά είναι τα Goodyear, Michelin και Continental. Αυτά......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Εντυπώσεις;

Επειδή τα έχω μια βδομάδα δεν μπορώ να σου κάνω μια ασφαλή εκτίμηση. Φαίνονται να είναι πολύ καλά. Τα τέσταρα και στη βροχή, γτ στη περιοχή μου βρέχει από χθες. Καταλαβαίνεις την διαφορά.. Πριν φορούσα continental.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα πήγα στο λάστιχαδικο σήμερα και ανάμεσα στην οικομικη κατηγορία σε kormoran 230ευρω και falken επέλεξα τα falken με 270 ευρώ την 4αδα. 

Για να δούμε τι θα βγει και αυτό το λάστιχο 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με βλέπω (19") για SportContact 7 αφού έλαβα υπ όψιν

Michelin Pilot Sport 5

Goodyear Eagle F1 Asymmetric

Uniroyal rainsport 5 (ψιλοάκυρο αλλά μου τα πρότεινε ο πωλητής)

εκτός βγήκαν τα

pilot sport 4s λόγω τιμής 

Turanza 6 λόγω κλίματος (UK)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε τα low budget ελαστικά να πω και εγώ την εμπειρία μου.

Αλλαξα προ 3 μηνου τα michelin pilot sport 4 225/45/17

Τέλειο λάστιχο στην αρχή. Πολύ καλό feedback στο τιμόνι. Δεν τα λες value for money για αυτά που ζητάνε, αλλά λογικό είναι.

Εκείνο όμως που με απέτρεψε να τα ξαναγοράσω ήταν η γρήγορη φθορά και δεν έχω και κανα κτήνος για αυτοκίνητο (116 μουλάρια).

Επέλεξα τους κορμοράνους καθώς διάβασα ότι είναι θυγατρική της michelin.

Οι εντυπώσεις έχουν ως εξής:

Είναι ΠΟΛΥ μαλακό λάστιχο. Εχει βοηθήσει πολύ στην απόσβεση των κραδασμών στις λακούβες. Πιάνουν πολύ καλά τώρα που είναι καινούργια και σε στεγνό αλλά και σε βρεγμένο δρόμο.

Απο τα κακά τώρα, δεν έχει καλό feedback στο τιμόνι, και μερικές φορές μου δίνει την αίσθηση ότι δεν ακολουθεί το αμάξι, αλλά το έχω πλέον συνηθίσει. 

Δεν ξέρω τι αντοχή θα έχουν στον χρόνο, αλλά κατά μία έννοια δεν με νοιάζει, καθώς με 230 ευρώ την τετράδα(VFM) αν βγάλουν μια 2ετία θα είμαι υπερευχαριστημένος.

Πάντως δεν είναι λάστιχο που απευθύνεται για γρήγορη οδήγηση σε καμία των περιπτώσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σε Opel Corsa C με 175/65/14 , με  Bridgestone turanza t005 ήρθε η ώρα αλλαγής ελαστικών λόγω χιλιομετρων 45000/2,5 έτη 

Ο λάστιχας μου πρότεινε BF Goodrich Advantage Go 

Και Pirelli Cinturato Verde

Έχουμε άποψη ; Το 80%  των χιλιομέτρων είναι εκτός πόλης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2023 στις 12:59 ΜΜ, meletis_m είπε

Σε Opel Corsa C με 175/65/14 , με  Bridgestone turanza t005 ήρθε η ώρα αλλαγής ελαστικών λόγω χιλιομετρων 45000/2,5 έτη 

Ο λάστιχας μου πρότεινε BF Goodrich Advantage Go 

Και Pirelli Cinturato Verde

Έχουμε άποψη ; Το 80%  των χιλιομέτρων είναι εκτός πόλης.

 

Τελικά τοποθετήθηκαν τα Yokohama Blue earth . + ευθυγράμμιση γιατί είχαν γίνει εργασίες στο σύστημα διεύθυνσης.

270€ η 4αδα , παρτίδα Σεπτέμβριος 2023 .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...