Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στο να νοικιασω νεο σπιτι


Xrhstaras.GS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γι αυτο συμβολαιο-συμφωνητικο εξαρχης και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν σε κουναει κανεις απο πουθενα.

Παντως στο λεω εγω που μενω εκει τριγυρω ειναι αδυνατον θα ελεγα να βρεις κατι σε αυτη την τιμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο νεο σπιτι που θα βρεις κανε συμβολαιο ωστε να παιρνεις το επιδομα στεγασης. Αφου εχεις και τη μητερα σου θα ειναι πανω απ τα 70 ευρω που ειναι το ελαχιστο

Οποτε μπορεις να ψαξεις ενα αξιοπρεπες σπιτι με 300 ευρω περιπου

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι οτι με 400 ευρώ μισθό,ακόμα και με επιδόματα,θα πρεπει να πληρώσει ενοίκιο,κοινόχρηστα,ρεύμα,νερό,τηλέφωνα,και φαγητο.

Εκτός αν έχει μαζεμένα χρήματα ή έσοδα απο κάπου αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε που τι έξωση να του κάνει δηλαδή, αφού δεν έχει συμβόλαιο και είναι μαύρα.

Στην ουσία δεν υπάρχει σαν ενοικιαστής

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπαν και οι αλλοι, στα λεφτα που λες σπιτι στα βορεια αδυνατο να βρεις, οπως φανταζομαι θα ειδες και μονος σου κοιτωντας τις αγγελιες.

 

Ρεαλιστικα:

1) Δικαιουσαι επιδομα ενοικιου και με αυτο βελτιωνονται λιγο τα πραγματα, εφοσον πας σε ενοικιαση αλλου διαμερισματος

2) Λες στον ιδιοκτητη να του δινεις 70 ευρω παραπανω το μηνα, για το ενδεχομενο το προβλημα του να ειναι τα λεφτα και οχι η ιδιοκατοικιση

3) Χρησιμοποιεις ενα απο τα σχετικα σαιτ για να βρεις συγκατοικο

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panos4tw είπε

 

Ρεαλιστικα:

1) Δικαιουσαι επιδομα ενοικιου και με αυτο βελτιωνονται λιγο τα πραγματα

 

εχεις δει σε κανενα μερος του πλανητη να δινουν επιδομα ενοικιου οταν πληρωνεις το ενοικιο μαυρα??

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheSubZ3r0 είπε

Γι αυτο συμβολαιο-συμφωνητικο εξαρχης και εχεις το κεφαλι σου ησυχο και δεν σε κουναει κανεις απο πουθενα.

Παντως στο λεω εγω που μενω εκει τριγυρω ειναι αδυνατον θα ελεγα να βρεις κατι σε αυτη την τιμη..

Υπάρχει ένα παραθυράκι σε αυτό, αν το σπίτι δεν είναι κύρια κατοικία δεν ισχύει και η τριετία. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Γεια σας παιδια. Εδω και περιπου 7 χρονια ειμαι σε ενα σπιτι με ενοικιο αλλα χωρις συμβολαιο. Πριν ενα μηνα ο ιδιοκτητης που ειπε πως το θελει για ιδιοκατοικηση.

Το θεμα ειναι πως το σπιτι που ειμαι πληρωνω νοικι 150€ στα βορεια προαστια. Η δουλεια μου ειναι επισης στα βορεια προαστια και τωρα ψαχνω σπιτι καπου κοντα στο χαλανδρι που ειναι η δουλεια μου μεχρι 200€.

Δεν εχω τρελες απαιτησεις. 40-45 τμ καθως ειμαι με την μανα μου και δεν μπορει να δουλεψει λογο προβληματος υγειας, οποτε ολο το βαρος πεφτει πανω μου.

Ολοι ζητανε 2 νοικια μπροστα για να μπω κατι που μου ειναι δυσκολο αφου ειμαι 6ωρος και παιρνω κοντα στα 400€.

Ο ιδιοκτητης θελει να πληρωσω νοικι και ρευμα μεχρι τελος μαρτιου και να φυγω και δεν τον νοιαζει που δεν θα εχω λεφτα να φυγω.

Ξερω οτι μπορει να μην ειναι το πλεον καταλληλο μερος για να ψαξω για σπιτι αλλα εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω τιποτα...

Αν ρε παιδια ξερετε το οτιδηποτε για περιοχες κοντα στο χαλανδρι (δεν με ενδιαφερει να ειναι στο χαλανδρι η εξω απο αυτο) πειτε μου σας παρακαλω γιατι με εχει φαει το αγχος.

Με τις οικονομικες υποχρεωσεις μου παντα ημουν και ειμαι κυριος γιατι δουλευω απο τα 16 μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

Καταρχάς, να ζητήσεις περιθώριο άλλον έναν μήνα, να φύγεις δηλαδή τέλος Απρίλη. Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις, δίνεται ένα περιθώριο στον ενοικιαστή 2-3 μηνών για να βρει νέα κατοικία. Αυτό είναι το ανθρώπινο.  Κατά δεύτερον, επειδή μεγάλωσα σε όμορη περιοχή και είμαι αρκετά κατατοπισμένος σχετικά με τις αξίες, μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να βρεις κάτι σε αυτά τα χρήματα. Στη θέση σου θα κοιτούσα όποια περιοχή εξυπηρετεί μέσο σταθερής τροχιάς (μετρό-ηλεκτρικός). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε

Πώς ορίζεται η κύρια κατοικία;

Από τη φορολογική δήλωση ίσως; Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά εκεί έχω δει να δηλώνεται κύρια κατοικία, δευτερεύουσα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zio10 είπε

Υπάρχει ένα παραθυράκι σε αυτό, αν το σπίτι δεν είναι κύρια κατοικία δεν ισχύει και η τριετία. 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

ε και του έδινε τσάμπα το σπίτι, ε και μετά να του εναντιωθεί που του έκανε τη χάρη και του το έδινε και τόσο. Ωραία λογική!!!

Εντάξει ας μην του το έδινε τόσο ή ας του ζητούσε αύξηση. Είχαν συμφωνήσει 150 ευρώ, του τα έδινε κάθε μήνα απ' ότι λέει κανένας δεν χρωστάει χάρη σε κανέναν.

Δεν λέω ότι πρέπει να πατήσει στο γεγονός ότι δεν μπορεί να του κάνει έξωση και να μην φύγει με τίποτα. Όμως για ιδιόχρηση αν δεν κάνω λάθος ο νόμος προβλέπει να ειδοποιήσει ο ιδιοκτήτης 6 μήνες πριν. Δεν μπορεί ο ιδιοκτήτης να του ζητάει να φύγει μέσα σε ένα μήνα. Εγώ στην θέση του Χρηστάρα θα έλεγα στον Ιδιοκτήτη ότι θα ψάξω να βρω καινούριο σπίτι και θα μετακομίσω μόλις το βρω αλλά όχι και υπό καθεστώς πίεσης εντός ενός μήνα αλλά μέσα στο εξάμηνο που προβλέπεται.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες στον ιδιοκτητη οτι θα μετακομισεις αμεσως οταν βρεις καινουργιο σπιτι αλλα δεν μπορεις να του εγγυηθεις οτι θα ειναι τελος μαρτιου.. 

Μπορει να ειναι αργοτερα μπορει και νωριτερα ...

Εαν δεν το δεχεται ξεκινα αντεπιθεση και εσυ....

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εριξα μια ματια στις τιμες , μπορει να ειναι και κραχτες οι περισσοτερες , αλλα.....

.... τι νομιζουν ? Οτι εχουν θεα στον πυργο του Αιφελ ? 😆

Ελα σιγα σιγα επαρχια ts , να βρεις σπιτια της προκοπης.Να εισαι σε 10 λεπτα στην παραλια , σε 10 λεπτα στο κεντρο ,και σε αλλα 15 στην δουλεια. Σε σουπερμαρκετ εισαι εξαωρος ? 

 

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...