Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Γενικά το λέω, η 56αρα πχ στα τέρματα τραβάει και 400+. Εδώ πιο πάνω ειδα για 350+. Δεν λέω, δικά σας είναι, αλλά έχετε τον νου σας. Δεν είμαστε στα 90nm που είχαν "αέρα να πέσουν στα ~85" μετα από χρόνια.

Όχι βρε συ...

Η 56ρα με +50% θα φτάσει τα 300, κι αυτό με το ζόρι.

Θες πειραγμένα Power table και άλλες αλχημείες για να πας εκεί πάνω.

Σε "extreme oc" είδα 275W σε 4/8Κ Superposition που την πουσάρει αλύπητα. Firestrike(X)/TimeSpy(X) κλπ, 25-40 παρακάτω.

Στα καθημερινά μου, σε gaming, 220-225 (κι ακόμα παρακάτω...BFV με πυρήνα στα 1640 217-218).

Οι καλές 64ρες (και οι liquid) μπορεί να φτάσουν τόσο ψηλά, αλλά μόνο σε benching, όχι στα καθημερινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Πέτρος εχω αρχισει να πιστευω οτι το wattman ειναι λιγο οτι να ναι η ειναι η ιδεα μου αντιθετα το Overdrive ntool δουλευει πολυ καλυτερα αλλα δυστυχως δεν με αφηνει να πειραξω τον ανεμιστηρα. Υπαρχει κανενας τροπος?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 12:31 ΠΜ, Πέτρος είπε

Τί εννοείς?

Μια χαρά μου ελέγχει εμένα τον ανεμιστήρα...εκτός από το zero fan, ανάλογα τις παραξενιές του κάθε οδηγού.

Στην δικιά μου ότι και να αλλάξω με το που πατήσω  apply τα γυρίζει όπως τα είχε και αναγκαστηκα τον ρυθμιζω από msi ab

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Στην δικιά μου ότι και να αλλάξω με το που πατήσω  apply τα γυρίζει όπως τα είχε και αναγκαστηκα τον ρυθμιζω από msi ab

Το wattman  πολλές φορές αναισθητοποιείται, ήταν bug Και (υποτίθεται) το έχουν φτιάξει. Το παρατήρησα και εγώ με τον ανεμιστήρα, αν το βάλω πχ 100% και μετά πάω φορτώσω προφίλ με άλλη καμπύλη, κάποιες φορές δεν το παίρνει απευθείας... Πιθανών να μην παίρνει και τις άλλες ρυθμίσεις. Με restart στρώνει, αλλά από το να κάνεις restart όλο το Pc, κάνεις restart μόνο το wattman.

Restart Φετίχ: Ενεργοποιώ το HBCC Memory Segment Και καπάκι να το απενεργοποιώ :P 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους 19.3.3 δεν μπορώ να βγάλω άκρη . Καμία σχέσει με τα παλιότερα OC profiles  .  

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Το wattman  πολλές φορές αναισθητοποιείται, ήταν bug Και (υποτίθεται) το έχουν φτιάξει. Το παρατήρησα και εγώ με τον ανεμιστήρα, αν το βάλω πχ 100% και μετά πάω φορτώσω προφίλ με άλλη καμπύλη, κάποιες φορές δεν το παίρνει απευθείας... Πιθανών να μην παίρνει και τις άλλες ρυθμίσεις. Με restart στρώνει, αλλά από το να κάνεις restart όλο το Pc, κάνεις restart μόνο το wattman.

Restart Φετίχ: Ενεργοποιώ το HBCC Memory Segment Και καπάκι να το απενεργοποιώ :P 

cd %~dp0
timeout /t 5
devcon.exe disable "PCI\VEN_1002&DEV_687F"
timeout /t 45
devcon.exe enable "PCI\VEN_1002&DEV_687F"
timeout /t 5
OverdriveNTool.exe -r0 -r1 -r2 -r3 -p00vegat -p11vegat -p22vegat -p33vegat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, leros2004 είπε

Το wattman  πολλές φορές αναισθητοποιείται, ήταν bug Και (υποτίθεται) το έχουν φτιάξει. Το παρατήρησα και εγώ με τον ανεμιστήρα, αν το βάλω πχ 100% και μετά πάω φορτώσω προφίλ με άλλη καμπύλη, κάποιες φορές δεν το παίρνει απευθείας... Πιθανών να μην παίρνει και τις άλλες ρυθμίσεις. Με restart στρώνει, αλλά από το να κάνεις restart όλο το Pc, κάνεις restart μόνο το wattman.

Restart Φετίχ: Ενεργοποιώ το HBCC Memory Segment Και καπάκι να το απενεργοποιώ :P 

Για το ntool μιλαω ρε συ ,στο wattman παιζει κομπλε το fan curve αλλα του εχω ριξει ακυρο γτ ειναι οτι να'ναι.

οτι και να πειραξω απο της ρυθμισεις του Fan δεν τις παιρνει

337590503_.png.3a09f82d68c728a81b1e37b7b255eee0.png

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως το overdrivetool μια χαρα κλεινει και τον ανεμιστηρα.Αλλα τον εχω να τρεχει ρελαντι προς το παρον.

Πιστευω καποτε θα το φτιαξουν και στους drivers αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2019 στις 10:58 ΠΜ, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Κατέβασε το τελευταίο, είσαι πίσω σε έκδοση και μάλλον για αυτό σου κάνει κόλπα.

Έχω την 0.2.8 beta1

εισαι αρχηγος, ουτε καν ειχα δει οτι ειχε και αλλο λινκ απο κατω, κομπλε με αυτην

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://imgur.com/gallery/tYnV8nR

Εδώ η αλλαγή των ανεμιστήρων με αυτών από την 280Χ vaporx και το βάψιμο του μεσαίου κίτρινου κομματιού σε μαυρο.

Eρωτω, θερμοκρασια 87 βαθμων κελσιου στον αισθητηρα 1 των vrm κατα το furmark ειναι καλα ή κατι δεν εχει πατησει σωστα απο τα thermal pads? Το furmark ετρεξε 5 λεπτα και το εκοψα λογω θερμοκρασιας στο vrm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βαθμοί αυτοί για Furmark είναι μια χαρά...είναι εξωπραγματικό φορτίο για την κάρτα το συγκεκριμένο.

Αν θες, παίξε κάποιο παιγνίδι μια ωρίτσα, να δεις πόσο πιάνεις σε καθημερινό-φυσιολογικό σενάριο.

Btw, παραπάνω λες πως ξεκινάς oc...για κάνε μια δοκιμή πρώτα με uv, μην έχεις πέσει σε κομμάτι σαν το δικό μου (-71mV σε stock χρονισμούς σε σχέση με το αρχικό setup) και δεις τεράστιες διαφορές προς το καλύτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οι βαθμοί αυτοί για Furmark είναι μια χαρά...είναι εξωπραγματικό φορτίο για την κάρτα το συγκεκριμένο.

Αν θες, παίξε κάποιο παιγνίδι μια ωρίτσα, να δεις πόσο πιάνεις σε καθημερινό-φυσιολογικό σενάριο.

Btw, παραπάνω λες πως ξεκινάς oc...για κάνε μια δοκιμή πρώτα με uv, μην έχεις πέσει σε κομμάτι σαν το δικό μου (-71mV σε stock χρονισμούς σε σχέση με το αρχικό setup) και δεις τεράστιες διαφορές προς το καλύτερο.

Mε power limit στο 0 έφτασα μόνο μέχρι -12 στον πυρήνα πρώτου κλείσει.

Μπηκα και στο hawaii info, δυστυχως η καρτα ειναι κλειδωμενη 290 αρα παιζω μπαλιτσα χωρις bios flash και ξεκλειδωμα καθως η καρτα εχει το bios της Trix OC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...