Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τελικά ρε παιδιά η τάση που είναι κάτω από το hbm  slider ,έχει να κάνει με την ραμ η με το p6 γιατί άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Τι σκατα κάνει αυτή η ρύθμιση τελικά?

Με την ram έχει να κάνει, αλλά η τιμή που ορίζεις είναι και το κατώτατο όριο του p6 voltage.... 

Έστω ότι έχεις 1000 το voltage του hbm, και 500va να ορίσεις την τιμή του p6, 1000va θα έχει το p6

Επεξ/σία από leros2004
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τους 65 βαθμους,εχουν τρελο σκαλωμα παντως ε?

Με 1100mv στο Ρ7 το μεγιστο που παει ειναι 1647.

Παραπανω κρασαρει σε superposition.Εαν μεινει κατω απο 65 ,τη παλευει και σε 1652.

Τα ρολογια εκει ειναι καπου στο 1610-1620,τουλαχιστον στο 8Κ optimized που τρεχω.Τσιμπαει πιο ευκολα την ασταθεια.

Επισης εκανα δοκιμες με το Ρ6 και δε δινει τιποτα.Ισα ισα ανεβαζει τη καταναλωση για καποιο περιεργο λογο.

Μιλαω για σταθερη ταση στο 6 και 7 και σταθερη συχνοτητα στο 7 και να ανεβαζω μονο στο 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικα το προβλημα που δεν μου κραταει ρολογια ειναι καθαρα λογω Power limit. Εριξα εντελως την μνημη χαμηλωνοντας τα mv κατω απο το Hbm και ο πυρηνας επαιξε χωρις θεμα στα 1670Mhz , η διαφορα με τις υπολοιπες υλοποιησεις σε σχεση με την reference: small power limit 200watt για την δικη μου ,220watt για την sapphire limited edition και 264 για Liquid και nitro+, οποτε οταν μπει στο νερο τρωει και ενα bios απο liquid η nitro+ και νομιζω διορθωνεται.

 Επισης ριχνωντας τα mv κατω απο την Hbm στα 900mv δεν επηρέασε καθολου το P6 που ηταν 1050mv ,εριξε μονο το ρολοι της μνημης στα 500Mhz.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Tελικα το προβλημα που δεν μου κραταει ρολογια ειναι καθαρα λογω Power limit. Εριξα εντελως την μνημη χαμηλωνοντας τα mv κατω απο το Hbm και ο πυρηνας επαιξε χωρις θεμα στα 1670Mhz , η διαφορα με τις υπολοιπες υλοποιησεις σε σχεση με την reference: small power limit 200watt για την δικη μου ,220watt για την sapphire limited edition και 264 για Liquid και nitro+, οποτε οταν μπει στο νερο τρωει και ενα bios απο liquid η nitro+ και νομιζω διορθωνεται.

Το liquid bios έχει θέμα με τα καινούργια drivers . Μια καλή λύσει είναι να βάλεις PPT με μεγάλο power L. 

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Το liquid bios έχει θέμα με τα καινούργια drivers . Μια καλή λύσει είναι  βάλεις PPT με μεγάλο power L. 

Δεν καταλαβα τιποτα :lol: ,οταν ερθει η ωρα θα σου ζητησω πληρη ενημερωση επι του θεματος

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα θέματα που είχα στο BFV (και μόνο εκεί), έφτασα να ρίξω τη μνήμη στο 970 (από 1100), για να είμαι ξανά σταθερός.

Τρέχω μερικές κονσέρβες, να δω διαφορά σε scores.

Ingame, πάντως, δεν είναι πολλά αντιληπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε, με μνήμη στα 970 (BFV stable) vs 1100 (everything else stable):

Superposition 1080X: +0%

Super4K: +1.8%

Super8K: +4.4%

TimeSpy: +2.6%

Firstrike: +1.7%

DE:MD (V.Hi, Tess On, 1440, DX11): +3.8% (average fps)

WoT Encore (1440, Ultra): +4.5%

Δεν είναι να πετάς πυροτεχνήματα οι διαφορές, δεν είναι και αδιάφορες, ιδιαίτερα αν δεν στοιχίζουν σε wattage κλπ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση παντως που δε σου εδωσε τιποτα στο 1080Χ.

Στη δικια μου κανω δοκιμες και ανεβασα τη μνημη 10mhz και μου εδωσε μια 20αρια ποντους,δε μπορει 130 να μη σου δωσαν κατι.

Τρεχεις παντα με κρυα τη καρτα?

Γιατι οταν ειναι ζεστη,εχει αρκετη διαφορα σε καθε run.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έδωσε ακριβώς 10 πόντους...ανάξιο λόγου.

Πρώτα έτρεξα με 970 (εντελώς κρύα) και μετά με 1100, αλλά στο HWInfo εμφανιζόταν κρύα η κάρτα, οι ανεμιστήρες είχαν σταματήσει κλπ.

Θα ρίξω ακόμα ένα γρήγορο σε 4Κ τώρα, που έχει περάσει πολλή ώρα.

edit:

18 πόντοι παραπάνω σε σχέση με πριν.

Το περίεργο είναι πως ο πυρήνας έμεινε καρφωμένος στα 1600...ούτε παραπάνω, ούτε παρακάτω.

Ξεκάθαρη "τεμπελιά".

 

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Eγω με τα πολλα κατεληξα σε αυτα προς το παρον ,ελαφρυ Overclock στον πυρηνα και 1040Mhz με 1000mv στην Hbm. Κραταει 1600+ με Max 250watt

2049946865_wattmanlighoverclock.png.91c99b03718e4734ccd000344ebf5a95.png

1413751931_1040.png.2e5f15d41b85cecbc57dcc2ef22928dd.png

https://www.3dmark.com/3dm/34833263?

https://www.3dmark.com/3dm/34833092?

valley.png.b8983714ccf6bc2b73e94f35e14fa306.png

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορρω γιατί σηκώνετε OC με +80-150 watt κατανάλωση για +10% επιδόσεις.

Η κάρτα δεν χαλάει μόνο με τάση ή θερμοκρασία, το electromigration πάει σύννεφο με τόσο ρεύμα. You have been warned.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Απορρω γιατί σηκώνετε OC με +80-150 watt κατανάλωση για +10% επιδόσεις.

Η κάρτα δεν χαλάει μόνο με τάση ή θερμοκρασία, το electromigration πάει σύννεφο με τόσο ρεύμα. You have been warned.

που τα ειδες βρε τα +80-150?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

που τα ειδες βρε τα +80-150?

Γενικά το λέω, η 56αρα πχ στα τέρματα τραβάει και 400+. Εδώ πιο πάνω ειδα για 350+. Δεν λέω, δικά σας είναι, αλλά έχετε τον νου σας. Δεν είμαστε στα 90nm που είχαν "αέρα να πέσουν στα ~85" μετα από χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Γενικά το λέω, η 56αρα πχ στα τέρματα τραβάει και 400+. Εδώ πιο πάνω ειδα για 350+. Δεν λέω, δικά σας είναι, αλλά έχετε τον νου σας. Δεν είμαστε στα 90nm που είχαν "αέρα να πέσουν στα ~85" μετα από χρόνια.

δεν ειναι περαν του Power limit που δινει ο κατσκευαστης αυτα που εχω δει να ανεβαζουν ,η καρτα απο μονη της καιει τον κ@λο της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...