Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

στην κατασταση 6 ποσο εχει ορισει στα Mv και στην συχνοτητα ? και στα ποσα watt εχεις Power limit?

P6 1611 1150v power τέρμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, birel-motosport είπε

P6 1611 1150v power τέρμα

Δεν εχω ιδεα ,στα ποσα watt εχει Power limit ,αν εχει στα 300watt ισως ριχνει την ταση μιας και απο οτι φαινεται τα χτυπας In game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν εχω ιδεα ,στα ποσα watt εχει Power limit ,αν εχει στα 300watt ισως ριχνει την ταση μιας και απο οτι φαινεται τα χτυπας In game.

έχω καταλήξει σε αυτές τις ρυθμίσεις για 1620 mhz

1620.jpg

Όχι ρε δεν κόβει πουθενά η κάρτα

 

IMG_20190312_191623.jpg

και για 1700 

1712.jpg

μέχρι 1730 πάμε άνετα :)

Βλέπετε κάτι που να είναι πολύ εκτός

Επεξ/σία από birel-motosport
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος ουτε για αστειο τα ρολογια σου με τις τασεις αυτες μολις η καρτα περασει τους 60-65 βαθμους τρωω ακυρο... μεχρι να κολλησει κραταει πανω απο 1600+ ωστοσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

@Πέτρος ουτε για αστειο τα ρολογια σου με τις τασεις αυτες μολις η καρτα περασει τους 60-65 βαθμους τρωω ακυρο... μεχρι να κολλησει κραταει πανω απο 1600+ ωστοσο.

Λέγοντας "τρώω άκυρο", εννοείς πως πέφτουν ή πως κολλάει ξέρω γω και σε πετάει? Αν είσαι σταθερός και απλά πέφτει λόγω thermal throttling, το λύνουμε.

Γιατί περνάς τους 65, βασικά? Πώς τους φτάνεις?

Δες τι μπορείς να κάνεις με κάποιο πιο φασαριόζικο προφίλ στους ανεμιστήρες, ρίξε και κανέναν ανεμιστήρα του κουτιού προς την κάρτα (ειδικά στην πλάτη της αν γίνεται ή στο πλαϊνό).

Αν μπορείς, τρέξε Ηwmonitor παράλληλα με το όποιο bench να δούμε τι μέγιστα πιάνει, αν σε κόβει η ισχύς ή η θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Λέγοντας "τρώω άκυρο", εννοείς πως πέφτουν ή πως κολλάει ξέρω γω και σε πετάει? Αν είσαι σταθερός και απλά πέφτει λόγω thermal throttling, το λύνουμε.

Γιατί περνάς τους 65, βασικά? Πώς τους φτάνεις?

Δες τι μπορείς να κάνεις με κάποιο πιο φασαριόζικο προφίλ στους ανεμιστήρες, ρίξε και κανέναν ανεμιστήρα του κουτιού προς την κάρτα (ειδικά στην πλάτη της αν γίνεται ή στο πλαϊνό).

Αν μπορείς, τρέξε Ηwmonitor παράλληλα με το όποιο bench να δούμε τι μέγιστα πιάνει, αν σε κόβει η ισχύς ή η θερμοκρασία.

κολλαει το superposition ,τερμα ειναι ο ανεμιστηρας Πετρο δεν μπορω να κανω κατι για την θερμοκρασια 😁 (να σου υπενθυμησω ειναι refernce)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

κολλαει το superposition ,τερμα ειναι ο ανεμιστηρας Πετρο δεν μπορω να κανω κατι για την θερμοκρασια 😁 (να σου υπενθυμησω ειναι refernce)

To ξέχασα αυτό.

Αν κολλάει, πρέπει να πέσεις λίγο σε ρολόγια.

Δοκίμασες stock χρονισμούς να δεις πόσο undervolt μπορείς να δώσεις χωρίς να κολλάει ή να πέφτουν οι επιδόσεις?

Ξεκίνα μία-μία τις μεταβλητές, να ξέρεις τουλάχιστον τι σε επηρεάζει και πως, κάθε φορά.

Πότε το περιμένεις το block, τελικά?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

20 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To ξέχασα αυτό.

Αν κολλάει, πρέπει να πέσεις λίγο σε ρολόγια.

Δοκίμασες stock χρονισμούς να δεις πόσο undervolt μπορείς να δώσεις χωρίς να κολλάει ή να πέφτουν οι επιδόσεις?

Ξεκίνα μία-μία τις μεταβλητές, να ξέρεις τουλάχιστον τι σε επηρεάζει και πως, κάθε φορά.

Πότε το περιμένεις το block, τελικά?

καπου μεσα στον απριλη

Με αυτα τα settings μου κραταγε 1560-1570 με 250-270watt στο 4K optimized

1wattman.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε αν θες λίγο το Power, κάπου στο 30%, και δες αν χάνεις σε scores κλπ.

Δεν έχει νόημα να τραβάει παραπάνω η κάρτα, αν ζεσταίνει γρήγορα και πέφτεις σε throttle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ρίξε αν θες λίγο το Power, κάπου στο 30%, και δες αν χάνεις σε scores κλπ.

Δεν έχει νόημα να τραβάει παραπάνω η κάρτα, αν ζεσταίνει γρήγορα και πέφτεις σε throttle.

Το κουλο ειναι οτι αυτα μου τα κανει μονο στο superposition και δεν ειμαι και σιγουρος οτι τα εκανε και πριν τους 19.3.2,  περναω τωρα ενα fresh 19.3.3 να δω και τι βιολα βαραει και βλεπω, Thanks

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το κουλο ειναι οτι αυτα μου τα κανει μονο στο superposition και δεν ειμαι και σιγουρος οτι τα εκανε και πριν τους 19.3.2,  περναω τωρα ενα fresh 19.3.3 να δω και τι βιολα βαραει και βλεπω, Thanks

 Ρίξε τα mVolt από την ραμ κάτω από 1000 αν χρειαστεί και ram cock . Κάνε μία δοκιμή . 

( Βάλε και ένα ανεμιστήρα πάνω στην GPU όπως στο video)  

 

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου αποτελέσματα στην Nitro+ Vega 64 μου. Stable σε benchmark και games, και χρησιμοποιώντας την εργοστασιακή καμπύλη ανεμιστήρων.

P6 1550MHz 1000mV

P7 1702MHz 1175mV

HBM 1075MHz 1000mV

GPU only Power Draw στο GPU-Z στα 356W.

image.png.78bec2990d860d88e8e53c798bc2c979.pngimage.png.35fe4e65d1c070d5a8af0fdca87f43f3.png

image.png.365d71f38afe4dc5cdf287cc8efa890f.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και απο μενα, εκανα μια δοκιμη με τους νεους drivers, πηρα το καλυτερο αποτελεσμα που εχω παρει ως τωρα.

Eιχα καποια settings που μου εδιναν 5004 score, το παρακατω run ειναι με τις ρυθμισεις του ferongr, πιθανον να μπορω να ανεβασω κ αλλο, θα δοκιμασω μελλοντικα.

Stock bios.

Reference ηταν η καρτα, πλεον με alphacool eiswolf 120

 

download.png

download (2).png

Επεξ/σία από Markerparts
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ρε παιδιά η τάση που είναι κάτω από το hbm  slider ,έχει να κάνει με την ραμ η με το p6 γιατί άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Τι σκατα κάνει αυτή η ρύθμιση τελικά?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τελικά ρε παιδιά η τάση που είναι κάτω από το hbm  slider ,έχει να κάνει με την ραμ η με το p6 γιατί άλλοι λένε το ένα και άλλοι το άλλο. Τι σκατα κάνει αυτή η ρύθμιση τελικά?

Trying to fix an issue I had with HBM being stuck at ~500MHz with not GPU load, after ~30min+ normal use, I discovered what HBM mV in WattMan/OverdriveNTool is, link to post (read info there carefully so below will make sense).

Each HBM DPM has an association with SOCCLK, the SOCCLK I believe is linking to a GPU state.

So what happens is WattMan/OverdriveNTool picks up the HBM DPM, sees the link from it to SOCCLK/GPUCLK and shows a value of mV for that GPU DPM. If you read the linked post earlier you will have seen that HBM and SOC clock tables have no voltages, just link via ID number, etc.

For example if you change GPU DPM 5 voltage in PowerPlay using reg mod you will see that value in WattMan (OverdriveNTool HBM P3). Change GPU DPM 0 in PowerPlay reg mod and you will see HBM P0/1 mV change in OverdriveNTool. Change GPU DPM 2 to see HBM P2 mV change.

I currently think when we change HBM mV in WattMan and HBM P3 in OverdriveNTool it causes detachment of HBM highest clock from relevant GPU DPM. Thus we see lowered mV as we lower GPU state 6 in these apps. I believe both these apps need updating as to not cause confusion.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...