Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Έρχεται . Μάλλον παρασκευή παραλαμβάνω 

http://shop.watercool.de/epages/WatercooleK.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/WatercooleK/Products/15046

Ωραίος! Θα ησυχασουν τα αφτια σου!Εγώ λέω για ek η alphacool. Eκτος αν βρω κάτι μεταχειρισμένο σε καλή τιμή.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε απάντηση, εδώ, για να μη φωνάζουν οι γνωστοί.

Για κάποιο λόγο, όσοι βάλαμε 64ρι BIOS (όλοι το XFX) σε 56ρα κάρτα, είδαμε ότι με ακριβώς τα ίδια ρολόγια με πριν, είχαμε χαμηλότερα score παντού.

Για να πιάσουμε δε τα ίδια score με πριν, χρειάστηκαν 60-80MHz παραπάνω στη μνήμη. Το (όποιο) κέρδος προήλθε από τον παραπάνω χρονισμό που τελικά πετύχαμε (στην περίπτωσή μου +150ΜΗz στη μνήμη, άνετα).

Υποθέτω πως αιτία είναι ότι τα 64ρια BIOS έχουν χαμηλότερα timings από ότι τα 56ρια. Από την άλλη, όμως, όσοι έχουν 64ρες (με τα ίδια 64ρια BIOS) βλέπουν μεγάλες αυξήσεις σηκώνοντας τη μνήμη.

Επειδή σε άλλα fora δεν πήρε το μάτι μου "γκρίνια" για το φαινόμενο αυτό, ίσως να είναι το συγκεκριμένο BIOS (το XFX) πιο "χαλαρό" (υποθέσεις μόνο, κάνω) σε σχέση με τίποτα Nitro(+) κλπ.

Θα δούμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σε απάντηση, εδώ, για να μη φωνάζουν οι γνωστοί.

Για κάποιο λόγο, όσοι βάλαμε 64ρι BIOS (όλοι το XFX) σε 56ρα κάρτα, είδαμε ότι με ακριβώς τα ίδια ρολόγια με πριν, είχαμε χαμηλότερα score παντού.

Για να πιάσουμε δε τα ίδια score με πριν, χρειάστηκαν 60-80MHz παραπάνω στη μνήμη. Το (όποιο) κέρδος προήλθε από τον παραπάνω χρονισμό που τελικά πετύχαμε (στην περίπτωσή μου +150ΜΗz στη μνήμη, άνετα).

Υποθέτω πως αιτία είναι ότι τα 64ρια BIOS έχουν χαμηλότερα timings από ότι τα 56ρια. Από την άλλη, όμως, όσοι έχουν 64ρες (με τα ίδια 64ρια BIOS) βλέπουν μεγάλες αυξήσεις σηκώνοντας τη μνήμη.

Επειδή σε άλλα fora δεν πήρε το μάτι μου "γκρίνια" για το φαινόμενο αυτό, ίσως να είναι το συγκεκριμένο BIOS (το XFX) πιο "χαλαρό" (υποθέσεις μόνο, κάνω) σε σχέση με τίποτα Nitro(+) κλπ.

Θα δούμε.

Σε όλες τις κάρτες και σε όλα τα bios γίνεται αυτό . Και σε μένα με την powercolor (ηλεκτρικά σκούπα)   έτσι είναι . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σε απάντηση, εδώ, για να μη φωνάζουν οι γνωστοί.

Για κάποιο λόγο, όσοι βάλαμε 64ρι BIOS (όλοι το XFX) σε 56ρα κάρτα, είδαμε ότι με ακριβώς τα ίδια ρολόγια με πριν, είχαμε χαμηλότερα score παντού.

Για να πιάσουμε δε τα ίδια score με πριν, χρειάστηκαν 60-80MHz παραπάνω στη μνήμη. Το (όποιο) κέρδος προήλθε από τον παραπάνω χρονισμό που τελικά πετύχαμε (στην περίπτωσή μου +150ΜΗz στη μνήμη, άνετα).

Υποθέτω πως αιτία είναι ότι τα 64ρια BIOS έχουν χαμηλότερα timings από ότι τα 56ρια. Από την άλλη, όμως, όσοι έχουν 64ρες (με τα ίδια 64ρια BIOS) βλέπουν μεγάλες αυξήσεις σηκώνοντας τη μνήμη.

Επειδή σε άλλα fora δεν πήρε το μάτι μου "γκρίνια" για το φαινόμενο αυτό, ίσως να είναι το συγκεκριμένο BIOS (το XFX) πιο "χαλαρό" (υποθέσεις μόνο, κάνω) σε σχέση με τίποτα Nitro(+) κλπ.

Θα δούμε.

Ψήνεσαι να βάλουμε bios της Nitro να δούμε; 😋 Εσύ πάντως έχεις πολύ καλύτερα νούμερα από μένα και δεν αντιλαμβάνομαι το γιατί. Δεν μπορεί να είναι μόνο η περισσότερη μνήμη (1100 εσύ 1035 εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν είναι μόνο η μνήμη.

Πιθανότατα έχει να κάνει και με χρονισμούς πυρήνα, όχι μόνο "ποσοτικά" (πόσο ψηλά φτάνει), αλλά και "ποιοτικά" (πόσο κρατά ψηλά).

Βάλε στην εξίσωση διαφορές από τσιπάκι σε τσιπάκι, σύστημα τροφοδοσίας+ψύξης, κι άντε βγάλε άκρη.

Τον επόμενο μήνα πρέπει να βγάλω μπόλικη δουλειά, οπότε τα πειράματα προς το παρόν "παγώνουν", δυστυχώς.

Περιμένω τα νέα όλων, πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άλλο ρεύμα δίνω στο πρόγραμμα της AMD και το MSI afterburner μου λέει ότι η κάρτα γραφικών παίρνει άλλο ρεύμα από αυτό που δίνω ποιο από όλα είναι το πραγματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Παιδιά άλλο ρεύμα δίνω στο πρόγραμμα της AMD και το MSI afterburner μου λέει ότι η κάρτα γραφικών παίρνει άλλο ρεύμα από αυτό που δίνω ποιο από όλα είναι το πραγματικό

Εγώ αποφεύγω να χρησιμοποιώ και τα δύο να σου πω την αλήθεια. 

Από ότι έχω καταλάβει η κάρτα τραβάει στάνταρ τάση 1.356v και αυτό το μοιράζει σε πυρήνα και μνήμη. Όταν αλλάζεις εσυ τα mv στο wattman στην ουσία δεν του λες πόση τάση να πάρει, αλλά ότι αν πεσει κάτω από την τάση αυτή που έχεις ορίσει θα αρχίσει να ρίχνει ρολόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Εγώ αποφεύγω να χρησιμοποιώ και τα δύο να σου πω την αλήθεια. 

Από ότι έχω καταλάβει η κάρτα τραβάει στάνταρ τάση 1.356v και αυτό το μοιράζει σε πυρήνα και μνήμη. Όταν αλλάζεις εσυ τα mv στο wattman στην ουσία δεν του λες πόση τάση να πάρει, αλλά ότι αν πεσει κάτω από την τάση αυτή που έχεις ορίσει θα αρχίσει να ρίχνει ρολόγια. 

Θέλω να πω ότι το πρόγραμμα της AMD εχει Max τιμή ρεύματος το 1,2 στο πρόγραμμα hwinfo δεν έχω δει ποτέ πάνω από 1, 15 σε overclock κατάσταση 

Δεν θα έπρεπε να πάει στο 1,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, birel-motosport είπε

Θέλω να πω ότι το πρόγραμμα της AMD εχει Max τιμή ρεύματος το 1,2 στο πρόγραμμα hwinfo δεν έχω δει ποτέ πάνω από 1, 15 σε overclock κατάσταση 

Δεν θα έπρεπε να πάει στο 1,2

Aν τα κρατάει λογικά ναι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν τα κρατάει λογικά ναι

Σε παιχνίδι κρατάει 1695 έως 1710 το ρεύματα στο 1,2 και το MSI λέει ότι παίρνει 1,15 δεν καταλαβαίνω γιατί δίνει λιγότερο

IMG_20190312_194232.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Σε παιχνίδι κρατάει 1695 έως 1710 το ρεύματα στο 1,2 και το MSI λέει ότι παίρνει 1,15 δεν καταλαβαίνω γιατί δίνει λιγότερο

IMG_20190312_194232.jpg

στην κατασταση 6 ποσο εχει ορισει στα Mv και στην συχνοτητα ? και στα ποσα watt εχεις Power limit?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...