Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για Amd Κάρτες


Πέτρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στις 28/2/2019 στις 1:50 ΜΜ, Inler είπε

Όποιος μπορεί ας τρέξει μία το benchmark του Far Cry New Dawn στο ultra και να ποστάρει σκορ

result.html

Χωρίς OC στην vega 56

ryzen 1600 me 4000 και 3466 cl14 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 790
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξαναγύρισα τη μνήμη σε 1100MHz - 1000mV (από 1100/980).

Ελάχιστα καλύτερα scores στα συνήθη bench (2-5 πόντοι σε Superposition), 5-10ΜΗz παραπάνω τελίκιασμα ο πυρήνας, αλλά 5-7Watt χαμηλότερη max κατανάλωση, συστηματικά.

Όλα αυτά, σε 1-2-3 περάσματα.

Σε 1.5 ώρα BFV, 230W max κατανάλωση, με τον πυρήνα να πηγαίνει >1640ΜΗz.

Θερμοκρασίες πυρήνα/ΗΒΜ <55, θερμοκρασία hotspot <85.

Μυστήριο τραίνο αυτά τα Vega...πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ξαναγύρισα τη μνήμη σε 1100MHz - 1000mV (από 1100/980).

Ελάχιστα καλύτερα scores στα συνήθη bench (2-5 πόντοι σε Superposition), 5-10ΜΗz παραπάνω τελίκιασμα ο πυρήνας, αλλά 5-7Watt χαμηλότερη max κατανάλωση, συστηματικά.

Όλα αυτά, σε 1-2-3 περάσματα.

Σε 1.5 ώρα BFV, 230W max κατανάλωση, με τον πυρήνα να πηγαίνει >1640ΜΗz.

Θερμοκρασίες πυρήνα/ΗΒΜ <55, θερμοκρασία hotspot <85.

Μυστήριο τραίνο αυτά τα Vega...πραγματικά.

Τόσο καιρό προσπαθούμε και ακόμα δεν μάθαμε τίποτα .

Που να δοκίμαζες και   crossfire setup μία με samsung και η άλλη με hynix εκεί χάνεις την μπάλα .

π.χ. στο SOTTR gia 97 fps με samsung είναι 1692core και 1100ram ενώ με hynix είναι 1752core με 940ram 

 

Επεξ/σία από IoaZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες αύριο θα έχω μια Vega 64 reference ,θα μείνει με το στοκ κουλερ μέχρι να πάρω waterblock, άμα έχει κανένας όρεξη μπορεί να μου πει τι settings να βάλω ώστε να μην αγκομαχά ο ανεμιστήρας?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

Παίδες αύριο θα έχω μια Vega 64 reference ,θα μείνει με το στοκ κουλερ μέχρι να πάρω waterblock, άμα έχει κανένας όρεξη μπορεί να μου πει τι settings να βάλω ώστε να μην αγκομαχά ο ανεμιστήρας?

Όπα!! Καλορίζικη!! Με το καλό να την λάβεις + install.. :D 

Την 56 την έχω συνέχεια 1100 rpm περίπου. Στους 58c όταν φτάσει αρχίζει ο θόρυβος, ανεκτός κάπως. Πιο μετά... κάτι σαν μικρή ηλεκτρική σκούπα.. Βέβαια με αυτά που χρησιμοποιώ δεν την ακούω συχνά.. Σπάνια. Τα default rpm είναι λιγότερα αλλά δεν την άφησα ποτέ. Με αρέσει να την βλέπω δροσερή. Σε αυτήν την κατάσταση δεν ακούγεται καθόλου. 

P.S: Undervolt το έχω χρησιμοποιήσει μόνο για να δοκιμάσω benchmarks.. έτσι που την λειτουργώ.. δεν...

Περιμένω σκοράκια!! 

123.JPG

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Παίδες αύριο θα έχω μια Vega 64 reference ,θα μείνει με το στοκ κουλερ μέχρι να πάρω waterblock, άμα έχει κανένας όρεξη μπορεί να μου πει τι settings να βάλω ώστε να μην αγκομαχά ο ανεμιστήρας?

Καλορίζικη 

Ξεκίνα να φτιάξεις ο OC να έχεις μία ιδέα τι μπορεί να κάνει η κάρτα και ας ανέβουν τα db αφού το water block έρχεται :)

Ότι και να κάνεις τα 3000 rpm θα τα ξεπεράσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Καλορίζικη 

Ξεκίνα να φτιάξεις ο OC να έχεις μία ιδέα τι μπορεί να κάνει η κάρτα και ας ανέβουν τα db αφού το water block έρχεται :)

Ότι και να κάνεις τα 3000 rpm θα τα ξεπεράσεις 

Κάπου διάβαζα ότι θέλει 0.1v η 0.01v δεν θυμαμαι ,κάτω και σε μνήμες και σε πυρήνα και πάνω το power limit ,ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Κάπου διάβαζα ότι θέλει 0.1v η 0.01v δεν θυμαμαι ,κάτω και σε μνήμες και σε πυρήνα και πάνω το power limit ,ισχύει?

μπορείς να δοκιμάσεις το δικό μου 

1692/1160     ( πραγματικά είναι στα 1630-1660 ) και και 1100/1000

power limit +50%

Θα το δεις στην πράξει .

Θα ανεβοκατεβάζεις την τάση από το core και θα βλέπεις που πάνε τα MHz από τον πύρινα .  

Στην ram θα βάλεις την ελάχιστη που μπορείς να έχεις και να μην σου ρίχνει τα clock από την ram ( π.χ στο 950mV μπορεί να παίρνεις 800 αντί για 1100 )

Όσο πέφτεις στην τάση από ram έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία και μεγαλύτερο core clock .

  

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IoaZ είπε

μπορείς να δοκιμάσεις το δικό μου 

1692/1160     ( πραγματικά είναι στα 1630-1660 ) και και 1100/1000

power limit +50%

Θα το δεις στην πράξει .

Θα ανεβοκατεβάζεις την τάση από το core και θα βλέπεις που πάνε τα MHz από τον πύρινα .  

Στην ram θα βάλεις την ελάχιστη που μπορείς να έχεις και να μην σου ρίχνει τα clock από την ram ( π.χ στο 950mV μπορεί να παίρνεις 800 αντί για 1100 )

Όσο πέφτεις στην τάση από ram έχεις χαμηλότερη θερμοκρασία και μεγαλύτερο core clock .

Οκ θα τα δοκιμάσω, ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Παίδες αύριο θα έχω μια Vega 64 reference ,θα μείνει με το στοκ κουλερ μέχρι να πάρω waterblock, άμα έχει κανένας όρεξη μπορεί να μου πει τι settings να βάλω ώστε να μην αγκομαχά ο ανεμιστήρας?

Πόσο σου βγήκε? 

Για αρχή αν θες δοκίμασε με στοκ τα ρολόγια, p6 voltage: 1025 & p7: 1055 και 1000 για τη μνήμη.

Επίσης ως λάτρης των timings βάλε και memory timing level 1, σφίγγει ελαφρώς τα timings... 

Aν αρχίσεις τα bench ενεργοποίησε και το HBCC memory segment, δίνει καλύτερα σκορ, στο gaming δεν είδα διαφορά 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το στοκ κουλερ δεν ειναι για πολλα απο οτι καταλαβαινω...  επαιξα λιγο με τον πυρηνα και ανεβασα και λιγο την μνημη ,απο οτι καταλαβαινω τα 2 τελευταια stages εχουν πιο πολυ σημασια ε?

wattman.png.1bd19c6f54597b5d9eba410d29e6318c.png1976843643_sotrvega.png.9a6d03b2080a370ce01cadc6e386fe85.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα το στοκ κουλερ δεν ειναι για πολλα απο οτι καταλαβαινω...  επαιξα λιγο με τον πυρηνα και ανεβασα και λιγο την μνημη ,απο οτι καταλαβαινω τα 2 τελευταια stages εχουν πιο πολυ σημασια ε?

wattman.png.1bd19c6f54597b5d9eba410d29e6318c.png1976843643_sotrvega.png.9a6d03b2080a370ce01cadc6e386fe85.png

Τα δύο τελευταία ή το τελευταίο  έχουν σημασία ακόμα δεν ξέρω. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν βάζουμε τα ίδια στα δύο τελευταία.      

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, IoaZ είπε

Τα δύο τελευταία ή το τελευταίο  έχουν σημασία ακόμα δεν ξέρω. Αλλά αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν βάζουμε τα ίδια στα δύο τελευταία.      

εσενα η μια vega ειναι reference? Πως την παλευεις με τον ανεμιστηρα ? με εχει ξενερωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εσενα η μια vega ειναι reference? Πως την παλευεις με τον ανεμιστηρα ? με εχει ξενερωσει

Έρχεται . Μάλλον παρασκευή παραλαμβάνω 

http://shop.watercool.de/epages/WatercooleK.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/WatercooleK/Products/15046

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...