Προς το περιεχόμενο

Αρση υποθήκης και κόστος


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 hour ago, eidikos33 said:

πηρα βεβαιωση εξοφλησης υποθηκης τωρα πρεπει να παω στο υποθηκοφυλακειο και να κανω τι? πρεπει να παω αυτοπροσωπως την βεβαιωση που ελαβα απο το fund?

Πας σε δικηγορο. Εφόσον έχει εγγραφεί προσημείωση στο ακίνητο, χρειάζεται να γίνει δικαστικά η άρση της Προσημειωσης. 
Βρες δικηγορο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, paredwse είπε

Πας σε δικηγορο. Εφόσον έχει εγγραφεί προσημείωση στο ακίνητο, χρειάζεται να γίνει δικαστικά η άρση της Προσημειωσης. 
Βρες δικηγορο. 

Είναι υποθήκη όχι προσημειωση. Έλαβα την συναινεση από το fund και μου έδωσε ένα χαρτί να πάω στο υποθηκοφυλακείο ώστε να γίνει διαγραφή του βάρους,ο υποθηκοφύλακας μου ανέφερε ότι θα πρέπει πρώτα να προσκομισω ένα χαρτί από το κτηματολόγιο που λέγεται Δ2, καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
5 ώρες πριν, taskon είπε

Στη δική μου περίπτωση η τράπεζα ζητά 170€+50€ και ο δικηγόρος μου 600€, δηλ 820€ σύνολο. 

Να ρωτήσεις εάν η τράπεζα αναλαμβάνει και το δικό σου μέρος (με μικρότερο κόστος?) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για Άρση υποθήκης, η δικηγόρος της τράπεζας ζήτησε 180€ (+50€ που είχα δώσει στην alpha για την αίτηση άρσης, τον Οκτώβριο που πήγα για την εξόφλησητου δανείου), πριν απο λίγο (24/4 21:01) (μετά από ~δύο εβδομάδες απο την δικάσιμο (04/04)), επικοινώνησε ο δικηγόρος μου και μου ζήτησε 500€ (+150€ τα δικά του έξοδα αλλά επειδή είναι συγγενής, μου τα κάνει δώρο).

Όταν άκουσα τα 500€ στο τηλέφωνο δεν το πολυσυνειδιτοποίησα.

Βαρβάτο έξοδο. 

Ελπίζω τα κόστη να είναι λογικά και να μην με πιάσανε κότσο.

Επειδή δεν σκοπεύω να πουλήσω το διαμέρισμα μου, αν καθυστερούσα την πληρωμή κάνα χρόνο, λέτε να πέσει το κόστος ;;

Τι λέτε ;;

Ναι, το διαμέρισμα 58 τ.μ. βρίσκεται Καλλιθέα Αττικής. 

Δηλαδή συνολικά η άρση υποθήκης (που λογικά έπρεπε να αιρόταν αυτοδικαίως και με μηδενικό κόστος με την εξόφληση του δανείου) μου κόστισε: 50 +180 +500 +9,50 πιστοποιητικό μεταγραφής +18,50 εγγραφή πράξης στα βιβλία ματαγραφών και υποθηκών =758

Τράπεζες +Δικηγόροι +Δικαστήρια =Αλήτες

Και από την μύγα ξύγκι να βγάλουνε.

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dhmak είπε

Για Άρση υποθήκης, η δικηγόρος της τράπεζας ζήτησε 180€, μετά από ~δύο εβδομάδες απο την δικάσιμο, επικοινώνησε ο δικηγόρος μου και μου ζήτησε 500€ (+150€ τα δικά του έξοδα αλλά επειδή είναι συγγενής, μου τα κάνει δώρο).

Όταν άκουσα τα 500€ στο τηλέφωνο δεν το πολυσυνειδιτοποίησα.

Βαρβάτο έξοδο. 

Ελπίζω τα κόστη να είναι λογικά και να μην με πιάσανε κότσο.

Επειδή δεν σκοπεύω να πουλήσω το διαμέρισμα μου, αν καθυστερούσα την πληρωμή κάνα χρόνο, λέτε να πέσει το κόστος ;;

Τι λέτε ;;

Το κόστος ειναι λογικό νομίζω.... Εαν καθυστερούσες ενα χρονο δεν θα γλίτωνες κατι, οι τιμες στις υπηρεσίες δεν πέφτουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, dhmak said:

Για Άρση υποθήκης, η δικηγόρος της τράπεζας ζήτησε 180€, μετά από ~δύο εβδομάδες απο την δικάσιμο, επικοινώνησε ο δικηγόρος μου και μου ζήτησε 500€ (+150€ τα δικά του έξοδα αλλά επειδή είναι συγγενής, μου τα κάνει δώρο).

Όταν άκουσα τα 500€ στο τηλέφωνο δεν το πολυσυνειδιτοποίησα.

Βαρβάτο έξοδο. 

Ελπίζω τα κόστη να είναι λογικά και να μην με πιάσανε κότσο.

Επειδή δεν σκοπεύω να πουλήσω το διαμέρισμα μου, αν καθυστερούσα την πληρωμή κάνα χρόνο, λέτε να πέσει το κόστος ;;

Τι λέτε ;;

Γενικά, στην Αθήνα τουλάχιστον, δικηγόρος δεν παίρνει κάτω από 700-800 ευρώ για άρση προσημείωσης.

Οπότε τα 500 (+150 που στα χαρίζει, ήτοι 650) είναι μια πολύ καλή τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα για το συγκεκριμένο τόπικ και το θέμα. Τον περασμένο μήνα τελείωσε ένα δάνειο της μάνας μου (επιτέλους) και πήγα στην Εθνική για να κάνω αυτήν την άρση (δεν γνώριζα έλεγα θα μου δώσουν ένα χαρτί και τέλος) πλήρωσα 50 ευρώ και μου λέει η εκεί υπάλληλος "Καλύτερα δικό σου δικηγόρο πιάσε γιατί της τράπεζας δαγκώνουν" ο δικός μου είπε 700-800 ευρώ άρα απότι διαβάζω και εδώ τόσο είναι, εγώ μιλάω επαρχία συγκεκριμένα για Ξάνθη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, BlackBoldog said:

Δεν ήξερα για το συγκεκριμένο τόπικ και το θέμα. Τον περασμένο μήνα τελείωσε ένα δάνειο της μάνας μου (επιτέλους) και πήγα στην Εθνική για να κάνω αυτήν την άρση (δεν γνώριζα έλεγα θα μου δώσουν ένα χαρτί και τέλος) πλήρωσα 50 ευρώ και μου λέει η εκεί υπάλληλος "Καλύτερα δικό σου δικηγόρο πιάσε γιατί της τράπεζας δαγκώνουν" ο δικός μου είπε 700-800 ευρώ άρα απότι διαβάζω και εδώ τόσο είναι, εγώ μιλάω επαρχία συγκεκριμένα για Ξάνθη

Αν πας συναινετικά, είναι πολύ πιο γρήγορο αλλά πληρώνεις δικηγόρο τράπεζας και τον δικό σου. Αν πας με αγωγή τότε πληρώνεις μόνο τον δικό σου αλλά κάνει περισσότερο καιρό (να πάρεις δικάσιμο).

Αν δε βιάζεσαι πήγαινε με το δεύτερο τρόπο. Οπότε (εφόσον δε βιάζεσαι κιόλας) κάνε μια γύρα από τους δικηγόρους της πόλης σου και πάρε τιμές. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και δε χρειάζεσαι και κανέναν "Λυκουρέζο". Το μόνο να μην κάνει το λάθος και ζητήσει έξοδα δικάστικά από την τράπεζα, γιατί τότε θα εμφανιστεί η τράπεζα στο δικαστήριο και δε θα συνεναίσει (γινόταν παλιότερα όταν μερικοί δικηγόροι δεν είχαν κατανοήσει ότι αν και αγωγή, ουσιαστικά πρόκειται για συναινετική διαδικασία).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostza είπε

Αν πας συναινετικά, είναι πολύ πιο γρήγορο αλλά πληρώνεις δικηγόρο τράπεζας και τον δικό σου. Αν πας με αγωγή τότε πληρώνεις μόνο τον δικό σου αλλά κάνει περισσότερο καιρό (να πάρεις δικάσιμο).

Αν δε βιάζεσαι πήγαινε με το δεύτερο τρόπο. Οπότε (εφόσον δε βιάζεσαι κιόλας) κάνε μια γύρα από τους δικηγόρους της πόλης σου και πάρε τιμές. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και δε χρειάζεσαι και κανέναν "Λυκουρέζο". Το μόνο να μην κάνει το λάθος και ζητήσει έξοδα δικάστικά από την τράπεζα, γιατί τότε θα εμφανιστεί η τράπεζα στο δικαστήριο και δε θα συνεναίσει (γινόταν παλιότερα όταν μερικοί δικηγόροι δεν είχαν κατανοήσει ότι αν και αγωγή, ουσιαστικά πρόκειται για συναινετική διαδικασία).

Δεν βιάζομαι καθόλου με καθόλου. Μάλιστα μπορεί να το καθυστερήσω και λίγο και εγώ εκτός και αν τα βρω με τον δικηγόρο μου στο οικονομικό γιατί αυτό το διάστημα μου έπεσαν μαζεμένα κάποια πράγματα (έξοδο για την γεώτρηση, ταυτότητα κτιρίου) οπότε καταλαβαίνεις στο χαλαρό θα πάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...