Προς το περιεχόμενο

Αρση υποθήκης και κόστος


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πριν από 8 χρόνια πήρα δάνειο 40.000 και έβαλα υποθήκη ένα διαμέρισμα. Το δάνειο μόλις αποπληρωθηκε χωρίς καθυστέρηση. Ξεκίνησα διαδικασίες στην τράπεζα για να γίνει άρση της υποθηκης, ήδη έβαλα 200 ευρώ για να έρθει ο φάκελος της σύμβασης από Αθήνα και να πάρω έγκριση της τράπεζας για αρση, και περίμενα τηλέφωνο από την δικηγόρο της τράπεζας για τα περαιτέρω. Μου είχαν πει ότι θα υπάρξει ένα κόστος γιατί πρέπει να γίνει δικαστήριο για την άρση... Σήμερα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι θέλει 500 ευρώ αμοιβή, για παραβολα, ΦΠΑ, παράσταση δικηγόρου και άλλα! 

Μου φάνηκαν υπερβολικά τα χρήματα για αμοιβή δικηγόρου!! Μπορώ να παραστω εγώ στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο? Να αναλάβω εγώ την εκπροσώπηση μου!  Δεν πάω για κατηγορουμενος να θέλω βοήθεια! 

Επεξ/σία από sstratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί μόνο οι κατηγορούμενοι χρειάζονται νομική εκπροσώπηση; να ζητήσεις την συμβουλή από άλλο δικηγόρο  να σε καθοδηγήσει για το πώς να κινηθείς.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπα γιατί δεν θα γίνει καμία συζήτηση - αμφισβήτηση,  τυπικά είναι τα πράγματα, δεν θα πιάσω κουβέντα με τον δικαστή. Ουσιαστικά μια έγκριση θα πάρω (εάν σκέφτομαι λογικά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πολύ γραφειοκρατία, δεν είναι μόνο η παράσταση στο δικαστήριο.

Τώρα ζυγίζεις, η τρέχεις εσύ η αναθέτει σε δικηγόρο.

ΥΓ. Ο δικηγόρος της ΤΡΑΠΕΖΑΣ είναι αυτός που πιστοποιεί ότι ολοκληρώθηκε η εξόφληση.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και εδώ όλα για τις τράπεζες....

Οταν έπερνες δάνειο με προσημείωση ακινήτου σε χρόνο dt γινόταν η διαδικασία στο δικαστήριο. Σε ρωτούσε ο δικαστής εν ριπή οφθαλμού αν συμφωνούσες με την προσημείωση και αλε..

Τώρα που θέλεις να τους ξεφορτωθείς γραφειοκρατία στο φούλ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, sstratos said:

Καλησπέρα. Πριν από 8 χρόνια πήρα δάνειο 40.000 και έβαλα υποθήκη ένα διαμέρισμα. Το δάνειο μόλις αποπληρωθηκε χωρίς καθυστέρηση. Ξεκίνησα διαδικασίες στην τράπεζα για να γίνει άρση της υποθηκης, ήδη έβαλα 200 ευρώ για να έρθει ο φάκελος της σύμβασης από Αθήνα και να πάρω έγκριση της τράπεζας για αρση, και περίμενα τηλέφωνο από την δικηγόρο της τράπεζας για τα περαιτέρω. Μου είχαν πει ότι θα υπάρξει ένα κόστος γιατί πρέπει να γίνει δικαστήριο για την άρση... Σήμερα με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι θέλει 500 ευρώ αμοιβή, για παραβολα, ΦΠΑ, παράσταση δικηγόρου και άλλα! 

Μου φάνηκαν υπερβολικά τα χρήματα για αμοιβή δικηγόρου!! Μπορώ να παραστω εγώ στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο? Να αναλάβω εγώ την εκπροσώπηση μου!  Δεν πάω για κατηγορουμενος να θέλω βοήθεια! 

Κατ'αρχήν, δεν μπορείς να παραστείς μόνος σου σε αστικό δικαστήριο (εκτός από ελάχιστες συγκεκριμένες περιπτώσεις) - είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. 

Αφ'ετέρου, μάλλον λίγα σου είπε. Μόνο τα έξοδα του δικηγόρου σου + τα έξοδα του δικηγόρου της τράπεζας (τα οποία επιβαρύνεσαι εσύ) ανέρχονται γύρω στα 350-380 ευρώ. Χωρίς αμοιβή και το τρέξιμο που θέλει. Η συνήθης τιμή (στην Αθήνα τουλάχιστον) είναι 550-600 ευρώ για άρση προσημείωσης υποθήκης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, paredwse είπε

Κατ'αρχήν, δεν μπορείς να παραστείς μόνος σου σε αστικό δικαστήριο (εκτός από ελάχιστες συγκεκριμένες περιπτώσεις) - είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. 

Σε περίπτωση που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για δικηγόρο τι γίνεται;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, christopher0016 said:

Σε περίπτωση που δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για δικηγόρο τι γίνεται;  

Εφ’οσον είσαι σε θέση να αποδείξεις οικονομική αδυναμία, μπορείς να αιτηθείς και να λάβεις δωρεάν νομική υποστήριξη από το Κράτος.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, piiii είπε

Οταν έπερνες δάνειο με προσημείωση ακινήτου σε χρόνο dt γινόταν η διαδικασία στο δικαστήριο. Σε ρωτούσε ο δικαστής εν ριπή οφθαλμού αν συμφωνούσες με την προσημείωση και αλε..

Τώρα που θέλεις να τους ξεφορτωθείς γραφειοκρατία στο φούλ....

Mα όταν πήρα το δάνειο , δεν μου ανέφεραν τίποτα  οτι πρέπει να γίνει δικαστήριο για να μπεί η υποθήκη... και 100% δεν μου ζητήσανε αμοιβή δικηγόρου τότε !! μόνο 150 ευρώ για "εξέταση αιτήματος" πολύ πριν φτάσουμε στην υποθήκη... Για να προσημειώσει το σπίτι η τράπεζα το έκανε τσακ-μπαμ και χωρίς να το ξέρω πλήρωσε δικηγορο κτλ , τώρα που ξεμπέρδεψα μαζί τους , πρέπει να τους πληρώσω και άλλα....  :devil:

 

2 ώρες πριν, paredwse είπε

Κατ'αρχήν, δεν μπορείς να παραστείς μόνος σου σε αστικό δικαστήριο (εκτός από ελάχιστες συγκεκριμένες περιπτώσεις) - είναι υποχρεωτική η παράσταση δικηγόρου. 

Αφ'ετέρου, μάλλον λίγα σου είπε. Μόνο τα έξοδα του δικηγόρου σου + τα έξοδα του δικηγόρου της τράπεζας (τα οποία επιβαρύνεσαι εσύ) ανέρχονται γύρω στα 350-380 ευρώ. Χωρίς αμοιβή και το τρέξιμο που θέλει. Η συνήθης τιμή (στην Αθήνα τουλάχιστον) είναι 550-600 ευρώ για άρση προσημείωσης υποθήκης. 

Δεν μου είπε οτι χρειάζομαι εγώ δικηγόρο ! της τράπεζας είναι η δικηγόρος που επικοινώνησε. Αυτή θέλει την αμοιβή.... Μην μου πείς να υπολογίζω τα διπλάσια (για  2 δικηγόρους ) !!!! να μήν επαιρνα τοτε 40.000 , να έπαιρνα 41.000 και τα 1000 να τα έβαζα στην άκρη για το κερασάκι στην τούρτα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 07/03/2019 at 00:56, sstratos said:

Mα όταν πήρα το δάνειο , δεν μου ανέφεραν τίποτα  οτι πρέπει να γίνει δικαστήριο για να μπεί η υποθήκη... και 100% δεν μου ζητήσανε αμοιβή δικηγόρου τότε !! μόνο 150 ευρώ για "εξέταση αιτήματος" πολύ πριν φτάσουμε στην υποθήκη... Για να προσημειώσει το σπίτι η τράπεζα το έκανε τσακ-μπαμ και χωρίς να το ξέρω πλήρωσε δικηγορο κτλ , τώρα που ξεμπέρδεψα μαζί τους , πρέπει να τους πληρώσω και άλλα....  :devil:

Δεν μου είπε οτι χρειάζομαι εγώ δικηγόρο ! της τράπεζας είναι η δικηγόρος που επικοινώνησε. Αυτή θέλει την αμοιβή.... Μην μου πείς να υπολογίζω τα διπλάσια (για  2 δικηγόρους ) !!!! να μήν επαιρνα τοτε 40.000 , να έπαιρνα 41.000 και τα 1000 να τα έβαζα στην άκρη για το κερασάκι στην τούρτα.....

Εσύ χρειάζεσαι σίγουρα δικηγόρο. Συνήθως το κόστος παράστασης δικηγόρου της Τράπεζας, το οποίο εννοείται ότι το επωμίζεσαι εσυ, είναι πολύ μ8κρο, της τάξης των 18-30 ευρώ. Στα έξοδα  που σου έγραψα περιλαμβάνω και το έξοδο αυτό - το αναφέρω άλλωστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλημέρα, σε συνέχεια της συζήτησης σας, μια διευκρίνηση θα ήθελα. Στην περίπτωση εξάλειψης προσημείωσης που διενεργούν δύο κληρονόμοι (σύζυγος και 1 τέκνο) τότε τα έξοδα επιρεαζονται καθόλου απο τον αριθμό των κληρονόμων; το δάνειο ήταν κάτω από 20. 000 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που έχω την Έγκριση Ολικής Εξάλειψης Υποθήκης και έχει επικοινωνήσει ο Δικηγόρος με mail (αρκετές φορές για να οριστεί δικάσιμη) και απλά δεν απαντάει η τράπεζα τι κάνουμε ; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρίζεις τα δόντια στο δικηγόρο σου. Είναι δυνατόν να μην ξέρει τι να κάνει αυτός που είναι η δουλειά του και τον πληρώνεις και ρωτάει εσένα τι να κάνει που δεν του απαντάει η τράπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...