Προς το περιεχόμενο

Αρση υποθήκης και κόστος


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costas_ είπε

Στην αποπληρωμή του στεγαστικού μου δανείου έκανα την διαδικασία για την αρση υποθηκης και μου στοίχισε 550 ευρώ. Μετά από αυτό πέρασα και από το κτηματολόγιο και ΤΕΛΟΣ σε μια περίοδο αποπληρωμής 15 ετών που με κρατούσε σε μια κατάσταση δεσμευτική από την τράπεζα. 

Τυχερέ!!! Εγώ το εξόφλησα το δάνειο πριν από 3,5 χρόνια και ακόμα μου κρατούν το σπίτι υποθηκευμένο.

Επεξ/σία από Stam53
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε όχι! Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Εχεις πάρει βεβαίωση μη οφειλής από την τράπεζα? Εχεις ξεκινήσει την διαδικασία άρσης ?

Στην δική μου περίπτωση, παρά το ότι είχα να κάνω με Eurobank που μου είχε κάνει αρκετές μπαπεσιές στην διάρκεια του δανείου, πίεσα αρκετά τον δικηγόρο μου αλλά και την Τράπεζα ώστε να ξεμπερδεύω από δαύτους όσο γίνεται ποιό σύντομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, costas_ είπε

Ε όχι! Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Εχεις πάρει βεβαίωση μη οφειλής από την τράπεζα? Εχεις ξεκινήσει την διαδικασία άρσης ?

Τίποτα δεν έκανα. Όταν εξόφλησα τον Φεβρ. του 19, μου είχαν πει οτι θα χρειαστεί 1 με 1,5 χρόνος για τη διαδικασία αυτή. Φέτος πόυ πήρα τηλ. μου είπαν πως άρουν υποθήκες των δανείων που εξοφλήθηκαν το Β΄εξάμηνο του ΄18, 3-4 χρόνια πρίν δηλαδή. (Το έχω ξαναγράψει και στη σελ.2 αυτού του θέματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η παπαροδιαδικασια παίρνει χρόνο γιατί θέλει να γίνει δικαστήριο που είναι απλά τυπική διαδικασία. Ο μόνος τρόπος να πάει νωρίτερα από το προγραμματισμένο είναι να τους πεις ότι πας για πώληση μπας και ξεκινήσουν να το κάνουν νωρίτερα. Τουλάχιστον έτσι λειτούργησε σε γνωστό μου παλιότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα , οτι εφόσον πάρεις το χαρτί της εξόφλησης , εαν δώσεις τα χρήματα σε 1 μήνα περίπου έχει γίνει η άρση.... Αποκλείεται να επιταχύνουν την διαδικασία λόγο "πώλησης" κτλ , δεν τους νοιάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sstratos είπε

.... Αποκλείεται να επιταχύνουν την διαδικασία λόγο "πώλησης" κτλ , δεν τους νοιάζει...

Απ΄ ό,τι μου είχαν πει τότε, η διαδικασία επιταχύνεται μόνο αν τους καταθέσεις το "προσύμφωνο της αγοροπωλησίας".

Τέλος πάντων δεν έχω πρόθεση να πουλήσω κάτι, οπότε θα περιμένω, αλλά είναι λίγο απαράδεκτο να χρειάζονται 4 χρόνια για όλη αυτή τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2022 στις 12:01 ΠΜ, Ilias_Dell είπε

Καλησπέρα και απο εμένα,

για την άρση προσημειώσης αναφέρω μέχρι στιγμής τα παρακάτω κόστη:

  • Φωτοτυπία απόφασης εγγραφής βάρους ή περίληψης απο το υποθηκοφυλάκιο = 20€
  • αίτηση στην τράπεζα για άρση προσημείωσης = 60€
  • αίτηση απο τον δικηγόρο μου προς το δικαστήριο για την αίτηση άρσης προσημειώσης = 300 € !!!!!!! (δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η αμοιβή του σε αυτό το ποσό...)
  • πληρωμή δικογόρου της τράπεζας = 174 €

Μέχρι στιγμής 554,00€ και βοήθα παναγία μου!!!

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν και άλλα έξοδα????

***update 14.04.2022***

Η δικηγόρος μου που έχει αναλάβει την υπόθεση, μου ζήτησε ακόμα 200€ για την αμοιβή της!!!!! Το λοιπόν??

ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΗΣ = 754,00€ !!!!!! 😮

Ευχαριστώ!

 

Στις 11/4/2022 στις 4:30 ΜΜ, paredwse είπε

Τόσα χοντρικά είναι τα έξοδα με μια μικρή διαφοροποίηση: Όσον αφορά την αίτηση του δικηγόρου, υποθέτω ότι η τιμή των 300 ευρώ αφορά την κατάθεση της αίτησης + αμοιβή δικηγόρου - όχι την εκδίκαση της αίτησης. Και το γράφω αυτό διότι μόνο τα παράβολα κατάθεσης και εκδίκασης ξεπερνούν τα 300 ευρώ...

Δυστυχώς τα 300€ αφορόυν ΜΟΝΟ την κατάθεση αίτησης στο δικαστήριο και ΟΧΙ την αμοιβή του δικηγόρου... Η αμοιβή είναι ακόμα 200 € 🤕😩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2022 στις 9:20 ΠΜ, costas_ είπε

Ε όχι! Κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Εχεις πάρει βεβαίωση μη οφειλής από την τράπεζα? Εχεις ξεκινήσει την διαδικασία άρσης ?

Στην δική μου περίπτωση, παρά το ότι είχα να κάνω με Eurobank που μου είχε κάνει αρκετές μπαπεσιές στην διάρκεια του δανείου, πίεσα αρκετά τον δικηγόρο μου αλλά και την Τράπεζα ώστε να ξεμπερδεύω από δαύτους όσο γίνεται ποιό σύντομα. 

Καλησπέρα!

Επειδή μόλις πήρα στεγαστικό δάνειο από την Eurobank, αν είναι εύκολο να με ενημερώσεις για τις μπαπεσιες που σ έκαναν για να έχω το νου μου. Η αν έχεις κάποια συμβουλή μπας και γλιτώσουμε τπτ Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πρωτο θυμηθω απο αυτά τα μπουμούκια τα 15 χρονια που πληρωνα το στεγαστικό μου δάνειο. Να σου πω 1-2 χοντρά θέματα που είχα μαζί τους.

Οταν ζήτησα να αλλάξω το ασφαλιστήριο συμβόλαιο του σπιτιού ώστε να βάλω επιπλέον καλύψεις για πραγματικούς κινδύνους και μεγαλύτερα καλυπτόμενα ποσά, μου το αρνήθηκαν κατηγορηματικά με την δικαιολογία ότι είναι όρος της σύμβασης, ότι το αφαλιστήριο αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της, δεν αλλάζει κλπ κλπ . Φυσικά πρώτος δικαιούχος σε περίπτωση αποζημίωσης ήταν η τράπεζα και παρά το ότι δεν θα ήμουν εγώ αυτός που θα έπαιρνα πρώτος κάποια αποζημίωση.. δεν το δέχθηκαν. Μετά από λίγα χρόνια που έπαθα μια μεγάλη ζημιά από πλυμμήρα στο σπίτι.. δεν υπήρξε κάλυψη από την ασφαλιστική και φυσικά έγινα έξαλος . 

Ακόμα ποιο εξωφρενικό ήταν το επιτόκιο και οι τόκοι που αναλογούσαν σε αυτό. Ενω είχα πάρει δάνειο με κυμαινόμενο επιτόκιο, στο 4ο ή 5ο έτος με δόση στα €650/μήνα διαπίσωσα ότι δεν μου είχαν μειώσει το επιτόκιο για 15 μήνες!!!. Το ανακάλυψα τυχαία όταν έβαλα δίπλα δίπλα ένα ίδιο δάνειο συναδέλφου, με ακριβώς με τους ίδιους όρους και αυτός πλήρωνε €550 και εγώ σαν μα&^%$κας πλήρωνα €650 για πάνω από 1 χρόνο !! Με επιστολή μου - καταγγελία με αναφορά στο δάνειο του συναδέλφου προς την τράπεζα "θυμηθηκαν" να μου διορθώσουν το επιτόκιο αλλά χωρίς να μου το εφαρμόσουν αναδρομικά !!! 

Τέλος, ποτέ μα ποτέ δεν υπήρξε η παραμικρή ευελιξία από την τράπεζα. Για παράδειγμα κάπου στον 10ο χρόνο του δανείου, μου έπεσαν κάποια χρήματα και πήγα στην τράπεζα και ζήτησα να προεξοφλήσω τα 5 χρόνια και να τελειώνω. Εκαναν λες και τους ζητούσα παραπάνω δανεικά ! Με απέτρεψαν να το κάνω προφανώς γιατί είχαν μεταβιβάσει ή είχαν κάνει χρήση του δανείου μου προς κάποιον τρίτο και μου έλεγαν βλακείες για να με αποτρέψουν να προχωρήσω.  Τελικά μου είπαν ότι εαν έβαζα όλο το ποσό στον λογαριασμό εξυπηρέτησης θα μπορούσα να προπληρώσω όλες τις δόσεις αλλά όχι να κλείσω το δάνειο. Δεν το έψαξα παραπάνω, ούτε είχα όρεξη να ασχοληθώ μαζί τους γιατί εκείνο τον καιρό ήμουν στο εξωτερικό και άφησα τελικά το δάνειο να τρέχει.  

Οταν ήλθε η ώρα και η λήξη της 15ετίας και εξόφλησα το δάνειο, έβγαλα όλη μου την πίκρα από την συνεργασία και έκανα ότι μπορούσα για την άρση της προσημείωσης. Το κατάφερα σε 2-3 μήνες και 'απελευθερώθηκα' από αυτή την ιστορία και είπα ότι δεν θα ξαναπατήσω ποτέ στην Τράπεζα !!! 

Επεξ/σία από costas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ κι εγώ να κάνω άρση του δανείου μου.. μόλις ξεκίνησα τις διαδικασίες στην Alpha. Σχετικά με την πρόωρη αποπλήρωση δεν είχα θέμα μου είπαν θα φανεί σε 2 εργάσιμες στο web banking μου. Μετά που θα ξεκινήσω τα υπόλοιπα... θα δείξει. Μου ΄ρθε κι εμένα κάπως ότι το ότι το αποπληρώνεις δεν το αποπληρώνεις τελικά.. Πρέπει να ξανα πληρώσεις για κάτι που έχεις.. Απελπισία είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έφυγε το μεγάλο βάρος από πάνω σου. Όταν με το καλό ξεμπερδέψεις, γράψε μας το κόστος της διαδικασίας για την άρση της υποθήκης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 14/4/2022 στις 2:36 ΜΜ, Ilias_Dell είπε

Καλησπέρα και απο εμένα,

για την άρση προσημειώσης αναφέρω μέχρι στιγμής τα παρακάτω κόστη:

  • Φωτοτυπία απόφασης εγγραφής βάρους ή περίληψης απο το υποθηκοφυλάκιο = 20€
  • αίτηση στην τράπεζα για άρση προσημείωσης = 60€
  • αίτηση απο τον δικηγόρο μου προς το δικαστήριο για την αίτηση άρσης προσημειώσης = 300 € !!!!!
  • πληρωμή δικογόρου της τράπεζας = 174 €

Μέχρι στιγμής 554,00€ και βοήθα παναγία μου!!!

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν και άλλα έξοδα????

***update 14.04.2022***

Η δικηγόρος μου που έχει αναλάβει την υπόθεση, μου ζήτησε ακόμα 200€ για την αμοιβή της!!!!! Το λοιπόν??

ΣΥΝΟΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΣΗ ΠΡΟΣΗΜΕΙΩΣΗΣ = 754,00€ !!!!!! 😮

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε υπόθεση έχει και τις παραλλαγές της, οι οποίες επηρεάζουν άμεσα το κόστος. Μην ψαχνεστε άδικα για 50€ ή 100€ διαφορά. Παράδειγμα, ορισμένες φορές οι τράπεζες χρησιμοποιούν δικό τους δικηγόρο (έμμισθο) τα έξοδα του οποίου είναι γύρω στα δέκα οκτώ ευρώ. Άλλες φορές οι ίδιες τράπεζες χρησιμοποιούν εξωτερικό δικηγόρο, τα έξοδα του οποίου είναι περί τα 174€. 

Αμέσως αμέσως προκύπτει διαφορά στο κόστος. 

Άλλες φορές στο υποθηκοφυλακείο είναι πολυσέλιδη η απόφαση εγγραφής προσημειωσης που πρέπει να ληφθεί, επομένως το κόστος αυτής είναι μεγαλύτερο από 20€ που αναφέρθηκε. Αν υπάρχει κτηματολόγιο εν λειτουργία χρειάζεται αντίγραφο κτηματολογικού φύλλου και απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος. Το φύλλο αν είναι μεγαλύτερο από δύο σελίδες (πχ πολλοί ιδιοκτήτες ή πολλά βάρη) έχει έξτρα χρέωση που μπορεί να φτάσει και 30 και 40 ευρώ.

Αν η περιοχή είναι υπό κτηματογραφηση χρειάζεται και πιστοποιητικό κτηματογραφουμενου ακινήτου,π με κόστος 5€ ανά ιδιοκτήτη και μετά την έκδοση της απόφασης χρειάζεται υποβολή δήλωσης εξάλειψης και στο κτηματολόγιο και στο υποθηκοφυλακείο.

Η αμοιβή δικηγόρου σας (έξτρα ο δικηγόρος της τράπεζας) κοστίζει από 500€ το λιγότερο και άνω και ανεβαίνει ανάλογα με την πολυπλοκότητα (πχ προσημειωση σε περισσότερα του ενός ακίνητα) το κύρος και την εμπειρία του δικηγόρου. Δεν θέλετε να κάνετε τσιγγουνιες για λίγα ευρώ παραπάνω. Πληρώστε το δικηγόρο που εμπιστεύεστε.

Μιλω ως δικηγόρος και σας χαιρετώ από το Υποθηκοφυλακείο Αθηνών όπου αυτή τη στιγμή καταθέτω απόφαση άρσης προσημειωσης υποθήκης. 

Επεξ/σία από spikou23
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@spikou23 Έχεις μήπως άποψη για κατάθεση αίτησης ασφαλιστικών μέτρων ζητώντας την εξάλειψη της προσημείωσης του ακινήτου αντί για την συνηθισμένη συναινετική αίτηση εξάλειψης προσημείωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...