Προς το περιεχόμενο

Αρση υποθήκης και κόστος


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Καλησπέρα.

Σε περίπτωση που έχω την Έγκριση Ολικής Εξάλειψης Υποθήκης και έχει επικοινωνήσει ο Δικηγόρος με mail (αρκετές φορές για να οριστεί δικάσιμη) και απλά δεν απαντάει η τράπεζα τι κάνουμε ; 

Είναι Τράπεζα ή το ΤΠ&Δ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Stam53 είπε

Είναι Τράπεζα ή το ΤΠ&Δ;

Τράπεζα. 

η οποία μας έχει δώσει (ότι έγινε) η εξόφληση του Δανείου (σε έγγραφο).

Στην ουσία έχουμε όλα τα χαρτιά στα χέρια μας (όπως και ο Δικηγόρος)  , έχει γίνει αίτηση για ημερομηνία από τον ίδιο στα στοιχεία που μας έδωσε η ίδια η τράπεζα  (και έχουμε μείνει εκεί αρκετό καιρό). 

Επεξ/σία από maxdore217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Τράπεζα. 

η οποία μας έχει δώσει (ότι έγινε) η εξόφληση του Δανείου (σε έγγραφο).

Ρώτησα γιατί το ΤΠ&Δ άρει αυτό το διάστημα, υποθήκες δανείων που εξοφλήθηκαν το Β΄ εξάμηνο του ΄18, πριν από 3+ χρόνια δηλαδή! Για τράπεζες δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια και εγω, αποπληρωμη δανειου μετα απο 15 ετη (ΟΕΚ).

Τα πας πολυ λαθος το πραγμα, πρωτα ρωτας δυο τρεις δικους σου δικηγορους για το κοστος, και οποιος σου πει καλυτερη τιμη του αναθετεις την δουλεια.

Ετσι και εγω, ενημερωσα την τραπεζα για να προχωρησουμε την αρση και τους εδωσα το τηλεφωνο του δικηγορου.

Ολα τα αλλα ειναι να'χαμε να λεγαμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και απο εμένα,

για την άρση προσημειώσης αναφέρω μέχρι στιγμής τα παρακάτω κόστη:

  • Φωτοτυπία απόφασης εγγραφής βάρους ή περίληψης απο το υποθηκοφυλάκιο = 20€
  • αίτηση στην τράπεζα για άρση προσημείωσης = 60€
  • αίτηση απο τον δικηγόρο μου προς το δικαστήριο για την αίτηση άρσης προσημειώσης = 300 € !!!!!!! (δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η αμοιβή του σε αυτό το ποσό...)
  • πληρωμή δικογόρου της τράπεζας = 174 €

Μέχρι στιγμής 554,00€ και βοήθα παναγία μου!!!

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν και άλλα έξοδα????

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Ilias_Dell
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είχα δει κι εγώ και τρόμαξα. Περιμένω να έρθει κάποιο ευνοϊκό νομικό καθεστώς που θα κάνει την διαδικασία απλούστερη και οικονομικότερη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κλασικά "κερατιάτικα" που χρεώνουν τράπεζες και δημοσιο.

Παλίοτερα όσοι θυμουνται ειχαμε και εξοδα φακελου και λοιπες χαζομάρες. Τώρα υπάρχουν ακομα τετοια απομεινάρια όπως τα χαρτόσημα (ψηφιακή εποχή αλλά χάρτινο χαράτσι :)) και τα έξοδα που αναφέρονται ανωτέρω. Δυστυχώς όμως συντηρείται μια μεγάλη ομάδα "επαγγελματιών" γύρω απο αυτά και δύσκολα αποφασίζουν να τα εξαλείψουν. Πρόσφατα ζήτησαν από συγγενή μου να καταθέσει σε υποθηκοφυλακείο έγγραφα που αφορούν τον ίδιο και ο υπάλληλος δεν τα δέχονταν αν δεν συνοδευόταν απο μονοσέλιδη "έκθεση" δικηγορου που αναφέρει απλά τα περιεχόμενα και υποβολή απο τον ίδιο δικηγόρο. Έκθεση + υποβολή = 50€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί οτι μέχρι να γίνει η εξόφληση , το ακίνητο δεν σας ανήκει. Ανήκει στην τράπεζα και ουσιαστικά το "επιστρέφει" σε εσας. Αυτή η "επιστροφή" θελει γραφειοκρατία και ονομάζεται "αρση υποθηκης/προσημείωσης"

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 hours ago, Ilias_Dell said:

Καλησπέρα και απο εμένα,

για την άρση προσημειώσης αναφέρω μέχρι στιγμής τα παρακάτω κόστη:

  • Φωτοτυπία απόφασης εγγραφής βάρους ή περίληψης απο το υποθηκοφυλάκιο = 20€
  • αίτηση στην τράπεζα για άρση προσημείωσης = 60€
  • αίτηση απο τον δικηγόρο μου προς το δικαστήριο για την αίτηση άρσης προσημειώσης = 300 € !!!!!!! (δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται και η αμοιβή του σε αυτό το ποσό...)
  • πληρωμή δικογόρου της τράπεζας = 174 €

Μέχρι στιγμής 554,00€ και βοήθα παναγία μου!!!

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν και άλλα έξοδα????

Ευχαριστώ!

Τόσα χοντρικά είναι τα έξοδα με μια μικρή διαφοροποίηση: Όσον αφορά την αίτηση του δικηγόρου, υποθέτω ότι η τιμή των 300 ευρώ αφορά την κατάθεση της αίτησης + αμοιβή δικηγόρου - όχι την εκδίκαση της αίτησης. Και το γράφω αυτό διότι μόνο τα παράβολα κατάθεσης και εκδίκασης ξεπερνούν τα 300 ευρώ...

4 hours ago, stelakis1914 said:

Αυτά είχα δει κι εγώ και τρόμαξα. Περιμένω να έρθει κάποιο ευνοϊκό νομικό καθεστώς που θα κάνει την διαδικασία απλούστερη και οικονομικότερη. 

Δεν πρόκειται να υπάρξει κάτι τέτοιο. Από τη στιγμή που η εγγραφή προσημείωσης έχει γίνει με δικαστική απόφαση, μόνο με δικαστήριο εξαλείφεται.
Κι αφού υπάρχει δικαστήριο, χρειάζεται δικηγόρος και η διαδικασία του δικαστηρίου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paredwse είπε

Τόσα χοντρικά είναι τα έξοδα με μια μικρή διαφοροποίηση: Όσον αφορά την αίτηση του δικηγόρου, υποθέτω ότι η τιμή των 300 ευρώ αφορά την κατάθεση της αίτησης + αμοιβή δικηγόρου - όχι την εκδίκαση της αίτησης. Και το γράφω αυτό διότι μόνο τα παράβολα κατάθεσης και εκδίκασης ξεπερνούν τα 300 ευρώ...

Δλδ να περιμένω και άλλα??? 😮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ilias_Dell είπε

Δλδ να περιμένω και άλλα??? 😮

Όχι εκεί θα είσαι στα €500-€600.

Μια συμβουλή για όποιον θέλει και ισχύει τουλ/στον για ΕΤΕ και πιθανόν και για άλλες τράπεζες. Για να γλιτώσεις την αμοιβή του δικηγόρου της ΕΤΕ, όταν πάρεις το χαρτί για τη συναίνεση εξόφλησης, αντί να πας συναινετικά με την τράπεζα (οπότε πληρώνεις δικηγόρο δικό σου και δικηγόρο της τράπεζας), κάνεις αγωγή για εξάλειψη και απλώς προσέχεις να μην αναφέρεται ότι ζητάς οποιαδήποτε δικαστικά ή άλλα έξοδα από την τράπεζα. Η αγωγή επιδίδεται στην τράπεζα και εφόσον δεν ζητάς κάτι από αυτή (πέρα από την εξάλειψη που ήδη έχει συναινέσει), η τράπεζα δεν εμφανίζεται στο δικαστήριο και έτσι έχεις γλιτώσει τα έξοδα του δικηγόρου της τράπεζας. Εννοείται πως αν ο δικηγόρος σου από υπερβάλλων ζήλο ή κάτι ζητήσει πχ δικαστικά έξοδα από την τράπεζα, αυτή θα εμφανιστεί και απλώς θα πληρώσεις όλα τα εξτρά για να βγει η προσημείωση.

Νομίζω βέβαια ότι το πιο πάνω το λένε στην ΕΤΕ αν ρωτήσει κάποιος πως να βγάλει την προσημείωση από το ακίνητό του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sstratos είπε

Εννοεί οτι μέχρι να γίνει η εξόφληση , το ακίνητο δεν σας ανήκει. Ανήκει στην τράπεζα και ουσιαστικά το "επιστρέφει" σε εσας. Αυτή η "επιστροφή" θελει γραφειοκρατία και ονομάζεται "αρση υποθηκης/προσημείωσης"

 

Α, μάλιστα. Να υποθέσω ότι αν κάποιο σπίτι ή αυτοκίνητο αγοραστεί με δάνειο αλλά ΔΕΝ υπάρχει κάποια υποθήκη, η όλη διαδικασία γίνεται χωρίς κανένα έξοδο δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αποπληρωμή του στεγαστικού μου δανείου έκανα την διαδικασία για την αρση υποθηκης και μου στοίχισε 550 ευρώ. Μετά από αυτό πέρασα και από το κτηματολόγιο και ΤΕΛΟΣ σε μια περίοδο αποπληρωμής 15 ετών που με κρατούσε σε μια κατάσταση δεσμευτική από την τράπεζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Α, μάλιστα. Να υποθέσω ότι αν κάποιο σπίτι ή αυτοκίνητο αγοραστεί με δάνειο αλλά ΔΕΝ υπάρχει κάποια υποθήκη, η όλη διαδικασία γίνεται χωρίς κανένα έξοδο δηλαδή;

Λογικά ναι, αλλά το επιτόκιο μεταξύ καταναλωτικού η προσωπικού δανείου σε σχέση με στεγαστικό η επισκευαστικό είναι χαώδης και τα χρήματα που θα έχεις δώσει θα είναι ΠΟΛΥ παραπάνω από το χιλιάρικο που θέλει. Nonetheless και εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για τα γνωστά "γαμησιάτικα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...