Προς το περιεχόμενο

Αρση υποθήκης και κόστος


sstratos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο άποψη κόστους είναι λίγο φθηνότερη μόνο στην περίπτωση που ο δικηγόρος της τράπεζας ζητάει μεγάλη αμοιβή. Πλην όμως καθυστερεί από δύο μήνες έως και ένα έτος παραπάνω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...

Παιδιά πήγα να πουλήσω ένα ακίνητο και βρέθηκε από τον δικηγόρο του αγοραστή βάρος στο ακίνητο για ένα δάνειο του 90 άτοκο το οποίο έχει εξοφληθεί μου λέει ο πατέρας μου,το θέμα είναι ότι δεν έχουμε κάποιο έντυπο φυλαγμένο,αν χρωσταγσνε δεν θα φαινόταν καπου? Τώρα για να το πουλήσω πρέπει να γίνει η άρση η μπορώ και με ένα απλό χαρτί από αυτούς ότι δεν οφείλω κάτι να το πουλήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Παιδιά πήγα να πουλήσω ένα ακίνητο και βρέθηκε από τον δικηγόρο του αγοραστή βάρος στο ακίνητο για ένα δάνειο του 90 άτοκο το οποίο έχει εξοφληθεί μου λέει ο πατέρας μου,το θέμα είναι ότι δεν έχουμε κάποιο έντυπο φυλαγμένο,αν χρωσταγσνε δεν θα φαινόταν καπου? Τώρα για να το πουλήσω πρέπει να γίνει η άρση η μπορώ και με ένα απλό χαρτί από αυτούς ότι δεν οφείλω κάτι να το πουλήσω?

Εφόσον δεν έχετε ούτε αποδεικτικά εξόφλησης , ή οποιοδήποτε άλλο νομιμο έγγραφο που να πιστοποιεί την πλήρη και οριστική εξόφληση , θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οργανισμό που έβγαλε το δάνειο (και υποθήκευσε το σπίτι) , πχ τράπεζα κτλ , και να ζητήσετε να ανασύρουν την σύμβαση απο το αρχείο και να βρούν αυτοί την οριστική εξόφληση εαν υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sstratos είπε

Εφόσον δεν έχετε ούτε αποδεικτικά εξόφλησης , ή οποιοδήποτε άλλο νομιμο έγγραφο που να πιστοποιεί την πλήρη και οριστική εξόφληση , θα πρέπει να απευθυνθείτε στον οργανισμό που έβγαλε το δάνειο (και υποθήκευσε το σπίτι) , πχ τράπεζα κτλ , και να ζητήσετε να ανασύρουν την σύμβαση απο το αρχείο και να βρούν αυτοί την οριστική εξόφληση εαν υπάρχει...

Mπορουν να μου δώσουν κάποιο έγγραφο που να το αναφέρει αυτο ώστε να προχωρήσει η πώληση γιατί η εξάλειψη μπορεί να πάρει και κάνα χρόνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το οτι εχει γίνει εξόφληση του δανειου δεν σημαίνει οτι εχει γινει άρση της υποθήκης.

Εαν δεν έχετε χρόνο, πρέπει να πάτε σε δικηγόρο να τρέξει την υπόθεσης της αρσης. Λογικά θα πάρει αρκετές ημέρες (ισως και μήνα).

Οσο υπάρχει η υποθήκη δεν νομιζω κάποιος να προχωρήσει στην αγορά του ακινήτου 

Επεξ/σία από sstratos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά για άρση προσημείωσης στεγαστικού στην Εθνική το 2022.

Ξεκίνησα την διαδικασία 2 ημέρες μετά από την πληρωμή της τελευταίας δόσης.

Η Εθνική δέσμευσε 223,00€ στο συνδεδεμένο λογαριασμό που πληρωνόταν το δάνειο για έξοδα και αμοιβή δικηγόρου, τα οποία τα τράβηξε όταν βγήκε η απόφαση.

Ζητάει 2 πράγματα ακόμα.  1) Το όνομα και τηλέφωνο πληρεξούσιου δικού σου δικηγόρου και 2) απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος και Φύλλο κτηματολογίου. Επειδή είχα Σπίτι και αποθήκη στην υποθήκη, χρειάστηκαν και από τα δύο, συνολικά δηλαδή τέσσερα. Βγαίνουν online από το site του κτηματολογίου, σου βγάζει το σύστημα και κωδικούς πληρωμής και μέσα σε τρεις ημέρες που πιστοποιούν την πληρωμή σου δίνουν τα αντίστοιχα pdf για κατέβασμα. Κόστος λιγότερο από 20 ευρώ (δεν το θυμάμαι ακριβώς). Επειδή το απόσπασμα κτηματολογικού διαγράμματος είναι το ίδιο και για το σπίτι και για την αποθήκη ίσως να μην χρειάζεται διπλό αλλά το κόστος ήταν πολύ μικρό και δεν το διακινδύνευσα.

Πήρα έπειτα ένα τηλέφωνο δικηγορικό γραφείο που ήταν στον δρόμο μου, αναλαμβάνεται; ναι αναλαμβάνουμε, πόσα θέλετε; 450 ευρώ και θα σας τα καταθέσουμε και στο κτηματολόγιο και θα σας δώσουμε και πλήρη φάκελο. Προκαταβολή 250 ευρώ και τα υπόλοιπα με την παράδοση του φακέλου σε εσάς. Πάρτε τα και ξεκινήστε. Σε δύο μήνες με πήραν τηλέφωνο, μου έδωσαν πλήρη φάκελο (Απόφαση δικαστηρίου, βεβαιώσεις κτηματολογίου) και τους εξόφλησα.

Βοηθάει πολύ εάν πάτε στον δικηγόρο σας την αρχική σύμβαση δανείου, την αρχική απόφαση του δικαστηρίου για την υποθήκη, και το αντίγραφο του υποθηκοφυλακίου από την τότε εγγραφή.

Αξία ανεκτίμητη η αίσθηση να παίρνεις τον φάκελο στα χέρια σου μετά από 20 χρόνια αποπληρωμές.

Και στα δικά σας.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω αποστείλει τα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν εδώ και ενάμιση μήνα και ακόμα το αίτημα μου απλά έχει πάρει αριθμό πρωτοκόλλου εδώ και τόσο καιρό.

Τι μπορώ να κάνω για να γίνει επίσπευση της διαδικασίας; Η εταιρία είναι η pqh

ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 με 2000 ευρω για αρση υποθήκης ακινήτου απο δάνειο σε τράπεζα που έχει πληρωθεί  πριν πολλά χρόνια στέκει? 

Το ακίνητο δεν αξίζει πάνω απο 60000 ευρώ τωρα μπορεί λίγο παραπάνω.. το δάνειο ηταν σε δραχμές  και εχει πληρωθεί κανονικά στην τράπεζα αλλά δεν γνωρίζω ποσο δάνειου να σας πω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε

1500 με 2000 ευρω για αρση υποθήκης ακινήτου απο δάνειο σε τράπεζα που έχει πληρωθεί  πριν πολλά χρόνια στέκει? 

Το ακίνητο δεν αξίζει πάνω απο 60000 ευρώ τωρα μπορεί λίγο παραπάνω.. το δάνειο ηταν σε δραχμές  και εχει πληρωθεί κανονικά στην τράπεζα αλλά δεν γνωρίζω ποσο δάνειου να σας πω.. 

εφοσον εχει πληρωθει το δανειο κατι τετοιο ειναι παρανομο και καταχρηστικο. Προσοχη ομως αν υπαρχουν καποιοι ειδικοι οροι στη συμβαση δανειου που ειχε υπογραφει. Αν γνωριζεις το ψαχνεις εσυ διαφορετικα δικηγορος επι πληρωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vamvakoolas είπε

εφοσον εχει πληρωθει το δανειο κατι τετοιο ειναι παρανομο και καταχρηστικο. Προσοχη ομως αν υπαρχουν καποιοι ειδικοι οροι στη συμβαση δανειου που ειχε υπογραφει. Αν γνωριζεις το ψαχνεις εσυ διαφορετικα δικηγορος επι πληρωμη

Ευχαριστώ μάλλον θα το ψάξω μονο ς μου τα τρεχάματα δλδ για χαρτιά αλλά κάπου νομίζω θα θέλει δικηγόρο για δική για την άρση ?? Εκεί τι γίνεται δλδ η δεν θέλει δική υποχρεωτικά? κλα θα ρωτήσω κ άλλον δικηγόρο.. Επίσης υπάρχει πρόβλημα με κτηματολόγιο γτ δεν εχει γινει εγγραφή έχω μιλήσει με κτηματολογικο γραφείο κ μ είπαν καθε Πέμπτη έχει νομική υπηρεσία ανοιχτή αλλά θα γίνει εκτός προθεσμίας η εγγραφή απο οτι κατάλαβα.. Αυτή η διαδικασία μήπως γινετε απο ίντερνετ η μονο στο κτηματολόγικο γραφείο με δικιγορο πάλι και θέλει παλι δική ισως?!! Επειδή ειναι εκτός προθεσμίας η εγγραφή.. 

 

Θα μπορούσα να στείλω δλδ συμβολεα στο κτηματολογικο γραφείο με mail και οτι χρειαστεί κ να γίνει η εγγραφή γτ θα με βοηθούσε ετσι πολύ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ενα τα βηματα: δες αν εχει ξεχρεωθει το δανειο. Μιλησε με τη τραπεζα ή τον οργανισμο που το εχει και ζητα λεπτομεριες γιατι σου ζητανε 1500 ευρ για αρση παρακρατησης. Αν γινεται και γραπτως (γιατι ζητανε αυτο το ποσο). Απο εκει και περα μετα προχωρας και στο κτηματολογιο (εκει πρεπει να πας εσυ ή εκπροσωπος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

ενα ενα τα βηματα: δες αν εχει ξεχρεωθει το δανειο. Μιλησε με τη τραπεζα ή τον οργανισμο που το εχει και ζητα λεπτομεριες γιατι σου ζητανε 1500 ευρ για αρση παρακρατησης. Αν γινεται και γραπτως (γιατι ζητανε αυτο το ποσο). Απο εκει και περα μετα προχωρας και στο κτηματολογιο (εκει πρεπει να πας εσυ ή εκπροσωπος)

Αυτα τα χρήματα τα ζήτησε δικιγορος που ρωτησα όχι η τράπεζα το δάνειο απο οσο ξέρω έχει απο πληρωθεί μπορεί να υπάρχει καποιο πολι μικρο ποσο ισως.. 

Ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι σε δικηγόρο γτ κάποια πράματα μπορώ να τα κάνω κ μονος μου απο οσο ξέρω αλλά θέλει κ δική διάβασα αυτο δεν το γνώριζα για την άρση!! οπως δεν γνωρίζω αν χρειάζεται δική και στο κτηματολόγιο αρχικά οταν δώσω τα έγγραφα και βγει το ποσό που θα πληρώσω μαζι με πρόστιμο γτ είναι εκτός προθεσμίας.. αργότερα μετα νομίζω χρειάζεται σίγουρα δικη στο κτηματολόγιο αυτο το γνωρίζω.. 

 

Οκ οποία βοήθεια γνωμη δεκτή ευχαριστώ κ πάλι 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ ζητάνε τώρα και το παρακάτω επιπρόσθετα,μπορώ να το εκδοσω ηλεκτρονικά?

  • Βεβαίωση ΔΟΥ ότι δεν υπάρχει οφειλή από δάνεια εγγυημένα από το ελληνικό δημόσιο επ’ ονόματι του δανειοληπτη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

πηρα βεβαιωση εξοφλησης υποθηκης τωρα πρεπει να παω στο υποθηκοφυλακειο και να κανω τι? πρεπει να παω αυτοπροσωπως την βεβαιωση που ελαβα απο το fund?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...