Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βγάλει πάνω από 10 φορές AMD cpu's. Από κάτι duron, athlonxp, phenom 2 μέχρι και τον 1600 αρκετές φορές για αλλαγή πάστας. Ποτέ δε μου έχει στραβώσει pin. Σε όλους απλά πίεζα ελαφρά προς τα κάτω την ώρα που έστριβα τη ψύκτρα δεξιά αριστερά για να ξεκολλήσει. Μόνο στον duron μου είχε τσιμεντώσει η ψύκτρα και απλά τράβηξα το λεβιεδάκι τέρμα πίσω και σήκωσα τη cpu μαζί με την ψύκτρα ήρεμα και κατακόρυφα. Βασικά μόνο μια φορά μου έχει στραβώσει pin, όταν μου έπεσε στο πεζοδρόμιο ένας athlon, αλλά και πάλι τον ίσιωσα με μηχανικό μολύβι μέσα σε 2-3 λεπτά.😍

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, ilos είπε

Βασικά μόνο μια φορά μου έχει στραβώσει pin, όταν μου έπεσε στο πεζοδρόμιο ένας athlon,

Έχω ακούσει οτι ήταν "σκυλιά" οι Athlon αλλά πρώτη φορά ακούω να τους βγάζουν βόλτα στον δρόμο!!! :P

Spoiler

Υ.Γ. Κάνω πλάκα χωρίς παρεξήγηση και συγνώμη για το offtopic.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Έχω ακούσει οτι ήταν "σκυλιά" οι Athlon αλλά πρώτη φορά ακούω να τους βγάζουν βόλτα στον δρόμο!!! :P

  Απόκρυψη περιεχομένων

Υ.Γ. Κάνω πλάκα χωρίς παρεξήγηση και συγνώμη για το offtopic.

Τι παρεξήγηση ρε αδερφέ, κουλαμάρα είχα και μου γλίστρησε από τα χέρια.😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/3/2019 στις 7:43 ΜΜ, killertol είπε

Πριν 3 μερες εφτιαξα καινουριο PC.. παρατήρησα στην CPU 82 βαθμούς όταν έπαιζα παιχνίδια και αποφασισα να αλλαξω παστα στην stock ψηκτρα στην προσπάθεια μου να βγάλω την ψύκτρα βγήκε μαζί και  ο επεξεργαστής  στον  Nox Vidmate VLC οποίο έσπασε ένα pin το οποίο και έχασα. διάβασα εδώ στο forum σε δύο threads ότι αν βάλω το   pin στο socket και βάλω από πάνω τον επεξεργαστή  μπορει και να δουλέψει . Που μπορώ να βρω pin από άλλον επεξεργαστή για να το δοκιμασω;

το θεμα ειναι οτι δεν κανει σωστη επαφη ετσι οπως λες (εγω δεν θα το εβαζα ετσι)

 
Επεξ/σία από hanifanze
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2019 στις 1:58 ΠΜ, djtelis είπε

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως με πλαισιο ΑΜΔ εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

Φίλε Τέλη μου έχει τύχη να φτιάξω σε δυο περιπτώσεις pin σε amd, στην μια ήταν στραβά τρία pin και στην άλλη δύο στραβά και ένα σπασμένο ,και στις δύο περιπτώσεις είχα επιτυχία..

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να των στείλεις έτσι και αλλιώς δεν δουλεύει αν καταφέρω κάτι κερδισμένος θα βγεις, η στην χειρότερη πάλι θα έχεις ένα cpu για ντεκόρ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ των φίλο Τέλη για την εμπιστοσύνη του ,αφού όλοι του είπαν πετά των στα σκουπίδια και δεν φτιάχνεται με τίποτα..

Μετά από 6 σπασμένα pin και 17 στραβά  αλλά νικήσαμε στο τέλος, δουλεύει δύο ώρες benchmark τώρα και όλα τέλεια.

Άντε σε καλή μεριά και προσοχή στα pins..

 

 

 

 

 

IMG_20190909_232828.jpg

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, roulis37 είπε

Ευχαριστώ των φίλο Τέλη για την εμπιστοσύνη του ,αφού όλοι του είπαν πετά των στα σκουπίδια και δεν φτιάχνεται με τίποτα..

Μετά από 6 σπασμένα pin και 17 στραβά  αλλά νικήσαμε στο τέλος, δουλεύει δύο ώρες benchmark τώρα και όλα τέλεια.

Άντε σε καλή μεριά και προσοχή στα pin..

IMG_20190909_232828.jpg

Η επισκευή, με ποιον τρόπο έγινε; Και (αν θέλεις μας λες) τι κόστισε περίπου... Να ξέρουμε, να λέμε και σε άλλους που τυχόν πάθουν το ίδιο!
Συγχαρητήρια για την επιτυχία! Καλοδούλευτος στο παλικάρι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου φίλε Πάνο.

 Η επισκευή έγινε με ξεκόλλημα pin από άλλο cpu και μετά κόλλημα πάνω στο cpu.

Είναι μια δουλειά εξαιρετικά δύσκολη, πιο κοινό είναι μόνο στραβά pin όχι σπασμένα, και πότε τόσα πολλά όπως σε αυτή την περίπτωση..

Τώρα τιμη δεν μπορώ να σου πω γιατι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική (ανάλογα που είναι σπασμένα) αλλά σίγουρα δεν υπερβαίνει την αξία του cpu.

 Απλά ήθελα να δείξω ότι είναι δυνατόν η επισκευή γιατί κάτι μεγάλα ονόματα στο χώρο απλά λένε είναι αδύνατο.

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτή τη δουλειά πάντως (για τα σπασμένα) χρειάζεσαι εργαλεία σαν αυτά που έχουν οι χρυσοχόοι. Επίσης υποθέτω θέλει χέρι και μάτι αλφαδιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ilos είπε

Για αυτή τη δουλειά πάντως (για τα σπασμένα) χρειάζεσαι εργαλεία σαν αυτά που έχουν οι χρυσοχόοι. Επίσης υποθέτω θέλει χέρι και μάτι αλφαδιά.

Είναι παλούκι δουλειά πράγματι και αν έχει πιει ένα δύο καφέδες είναι αδύνατη,αλλά με υπομονή όλα γίνονται.

Τώρα από εργαλεία μην νομίζεις δεν χρειάζεσαι τίποτα τρέλα πράγματα (ναι μεν έχω μικροσκόπιο δεν χρειάστηκε όμως, σταθμό αέρα και καλό κολλητήρη) αλλά γίνεται με απλά εργαλεία αν θέλεις έτσι λέω τουλάχιστον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, roulis37 είπε

Είναι παλούκι δουλειά πράγματι και αν έχει πιει ένα δύο καφέδες είναι αδύνατη,αλλά με υπομονή όλα γίνονται.

Τώρα από εργαλεία μην νομίζεις δεν χρειάζεσαι τίποτα τρέλα πράγματα (ναι μεν έχω μικροσκόπιο δεν χρειάστηκε όμως, σταθμό αέρα και καλό κολλητήρη) αλλά γίνεται με απλά εργαλεία αν θέλεις έτσι λέω τουλάχιστον. 

Τι κολλητήρι έβαλες το μικρότερο pen?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ilos είπε

Τι κολλητήρι έβαλες το μικρότερο pen?

Έχω το κινεζο hakko σταθμό και είχα βάλει μια μύτη t12 ils. Άλλη φορά θα δοκιμάσω ζεστό αέρα μήπως κ είναι πιο εύκολο αλλά αμφιβάλλω πολύ. 

1517559760-1238984855.jpg

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, roulis37 είπε

Απλά ήθελα να δείξω ότι είναι δυνατόν η επισκευή γιατί κάτι μεγάλα ονόματα στο χώρο απλά λένε είναι αδύνατο.

Το θέμα είναι οτι για να ασχοληθεί κάποιος με τέτοια επισκευή πού

-έχει μεγάλο ρίσκο να μην πετύχει

-και χρειάζεται αρκετό χρόνο

Θα πρέπει να είναι ενήμερος ο πελάτης α) ότι θα πληρώσει ένα σεβαστό ποσό αποδεχόμενος το ρίσκο να μην πετύχει β) δεν θα αρχίσει πρώτα να δώ αν πέτυχε και μετά θα σε πληρώσω...

Από τα παραπάνω βλέπεις ότι ο σκοπός είναι με τις δυο αυτές προυποθέσεις να μπει κάποιος στην διαδικασία της επισκευής, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να μπλέξει κάποιος, κάτι που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι οτι έχει διαφορά κάτι να το κάνεις επαγγελματικά σε σχέση με ένα χομπίστα που έχει άπειρο χρόνο και τον διαθέτει έτσι γιατί την βρίσκει, αλλά επαγγελματικά

-Θα ασχοληθεί κάποιος με βλάβες επιλύσιμες και cost effective

-Θα ψαχτεί κάπου που δεν γνωρίζει άμεσα μόνο ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ανάλογα

-Και φυσικά ΔΕΝ θα ασχοληθεί με βλάβες που θα πληρωθεί πενταροδεκάρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Coppermine είπε

Το θέμα είναι οτι για να ασχοληθεί κάποιος με τέτοια επισκευή πού

-έχει μεγάλο ρίσκο να μην πετύχει

-και χρειάζεται αρκετό χρόνο

Θα πρέπει να είναι ενήμερος ο πελάτης α) ότι θα πληρώσει ένα σεβαστό ποσό αποδεχόμενος το ρίσκο να μην πετύχει β) δεν θα αρχίσει πρώτα να δώ αν πέτυχε και μετά θα σε πληρώσω...

Από τα παραπάνω βλέπεις ότι ο σκοπός είναι με τις δυο αυτές προυποθέσεις να μπει κάποιος στην διαδικασία της επισκευής, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να μπλέξει κάποιος, κάτι που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι οτι έχει διαφορά κάτι να το κάνεις επαγγελματικά σε σχέση με ένα χομπίστα που έχει άπειρο χρόνο και τον διαθέτει έτσι γιατί την βρίσκει, αλλά επαγγελματικά

-Θα ασχοληθεί κάποιος με βλάβες επιλύσιμες και cost effective

-Θα ψαχτεί κάπου που δεν γνωρίζει άμεσα μόνο ΑΝ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ανάλογα

-Και φυσικά ΔΕΝ θα ασχοληθεί με βλάβες που θα πληρωθεί πενταροδεκάρες

Πάνω σε αυτό, έχεις δίκιο...Κάποτε, είχα ρωτήσει σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών της πόλης μου, να μου τοποθετήσει σε ένα router της πλάκας, μια εξωτερική κεραία (έτσι μου την είχε βαρέσει)...Ρε φίλε μου λέει, εγώ για να σου το κάνω αυτό τι να σου πάρω, δεν αξίζει...από εκεί και πέρα να σου δώσω τα το κάνεις μόνος σου, δεν θα πετύχει σου το λέω από τώρα... Αν θες να χαλάσεις 5€ τράβα πιες καφέ καλύτερα!!! :)

Άλλη περίπτωση βέβαια...όταν έχεις έναν ryzen που έχεις πληρώσει 300€ και έχεις σπασμένα pin, το σκέφτεσαι καλύτερα να τον φτιάξεις παρά να δώσεις άλλα 300 να πάρεις καινούριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Rise up  Ryzen 2700x

Τα συνχαρητηρια μου στον  roulis37 που τα καταφερε κατι που οι τεχνικοι δεν καταφεραν, πηγαινοντας τους στο καταστημα να διορθοσουν μου ειπαν  εχει ενα σπασνενο πιν,ενοειτε εκτος εγυησης σε αυτη τη περιπτοση απο λαθος δικο μου

το εστειλαν αθηνα και μου το γυρισαν πισω  και μου ειπαν ειναι αχρηστος για πεταμα ,το πηγα σε αλλο τεχνικο στη πολη μου,και μπροστα μου ειδε 6 σπασμενα και πολλα στραβα μιλησε στο τηλ με αθηνα και δεν φτιαχτεται ,αφου εμπιστευτικα τον ευγενικο και οχι τυχαιο μαστορα και το τονιζω δευτερα τον παρελαβε και σημερα τριτη ταξιδεψα  για τα τον βαλει επανω με απολυτη επιτυχια μπροστα μου

διακοσμιζε το ντεκορ ο 2700χ δεν ειχα να χασω κατι ιδη δουλευει 2 ωρες στο χωρο μου ολα αψογα 

σε υπερ ευχαρηστω φιλε

εικόνα_Viber_2019-09-10_14-21-10.jpg

 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από djtelis
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...