Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπήρχε το κολοινσομνια το 1994 που είχα κάψει έναν Pentium 200 mmx με τσιμπιδακι γιατί άλλαζα τα jumper όταν ήταν στο ρεύμα. θα μου το είχε κάνει doa το memo computers και θα γλυτωνα 200 χιλιάδες δραχμές στον νταντι... α και τις μπατσες που έφαγα. 

 

οπότε δίκιο έχει ο συμφουρομιτης. λαμογια ενάντια στην παιδική βία από πατεράδες με καμμενους επεξεργαστές.

Επεξ/σία από karaLRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, karaLRS είπε

δεν υπήρχε το κολοινσομνια το 1994 που είχα κάψει έναν Pentium 200 mmx με τσιμπιδακι γιατί άλλαζα τα jumper όταν ήταν στο ρεύμα. θα μου το είχε κάνει doa το memo computers και θα γλυτωνα 200 χιλιάδες δραχμές στον νταντι... α και τις μπατσες που έφαγα. 

οπότε δίκιο έχει ο συμφουρομιτης. λαμογια ενάντια στην παιδική βία από πατεράδες με καμμενους επεξεργαστές.

Δεν υπήρχαν 200ρηδες MMX το 94 μόνο τίποτα 100ρηδες το πολύ. Το θυμάμαι γιατί είχα πρωτοπάρει έναν το 97 με το που βγήκε.🤩

Υ.Γ. Και ναι υπήρχε insomnia ή το 97 ή το 98 γιατί τότε γράφτηκα μέλος.😋

Επεξ/σία από ilos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εβαλα και παιζει κανονικα πιθανον το pin που εσπασε να ειναι γειωσης 

γιατι να μην εχει βιδες η stock ψυκτρα του ryzen 2700x και να μπαινει με αυτον τον ηλιθιο τροπο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, killertol είπε

Τον εβαλα και παιζει κανονικα πιθανον το pin που εσπασε να ειναι γειωσης 

γιατι να μην εχει βιδες η stock ψυκτρα του ryzen 2700x και να μπαινει με αυτον τον ηλιθιο τροπο

Κι όμως αυτός είναι πολύ καλύτερος από τον αντίστοιχο της Ιντελ.

Επεξ/σία από STORM1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, killertol είπε

Τον εβαλα και παιζει κανονικα πιθανον το pin που εσπασε να ειναι γειωσης 

γιατι να μην εχει βιδες η stock ψυκτρα του ryzen 2700x και να μπαινει με αυτον τον ηλιθιο τροπο

Μπορεί και να ήταν και απο τις RAM και να μη δουλεύει κάποιο slot κλπ. Ένιγουει, με προσοχή την επόμενη φορά και καλή απόλαυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, killertol είπε

Τον εβαλα και παιζει κανονικα πιθανον το pin που εσπασε να ειναι γειωσης 

γιατι να μην εχει βιδες η stock ψυκτρα του ryzen 2700x και να μπαινει με αυτον τον ηλιθιο τροπο

Τουλαχιστον με ακουσες (και 150 αλλους που ρωτησες σε 100 ομαδες στο FB) και τον εβαλες πανω αν δεις αν ειναι GND το pin ;)
Ας μας ελεγες και εκει τουλαχιστον οτι ολα ειναι καλα να ξερουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω αναστήσει RYZEN 2700X (cpu που δεν είχε κάνει καν boot) ισιώνοντας καμιά 40αριά pins και βάζοντας 7 pins από 478 κατευθείαν στο socket στη θέση των σπασμένων. Είναι μακρύτερα του 478 (ακόμα και από am2 που είχα) αλλά επειδή ήταν σπασμένα περιμετρικά κάθισε ο επεξεργαστής ίσια. Δούλεψε κανονικά και ο πελάτης μου γλύτωσε μια 300αρα . Το ωραίο με τα pins του 478 ειναι οτι οταν τα τραβαγα με πενσάκι, εβγαιναν και η πανω επιφάνεια ήταν σαν κεφάλι απο καρφάκι.η πίεση από το cpu cooler τα κρατάει όλα σε επαφη. Επίσης, επειδή είναι σαν καρφάκια δεν προκειται να φύγουν μεσα στο socket.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες το pinout να δεις τι ειναι το σπασμενο pin.

Σιγουρα για να λειτουργει ειναι ταση η γειωση αλλα δες ποσα εφεδρικα ιδια pins εχει ακομα απο αυτο.

Αν ειναι ας πουμε πανω απο 3 δεν υπαρχει κανενα προβλημα για μελλοντικα ουτε θα επηρεαστει η διαρκεια ζωης της cpu...

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως με πλαισιο ΑΜΔ εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, djtelis είπε

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως με πλαισιο ΑΜΔ εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

Μόνο με ειδικό εξοπλισμό από ειδικό τεχνικό. Αλλά υπάρχει και περίπτωση να τον βάλεις επάνω και να παίζει.

Θυμάμαι παλια είχα στραβωσει έναν Pentium 1 mmx, τον έφερα λίγο μέχρι που έμπαινε στο tray τον κουμπωσα και βγήκε ολόισιος. Αλλά άλλες εποχές, άλλες ανοχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, djtelis είπε

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως με πλαισιο ΑΜΔ εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

Εγω το πήγα στην irepair και μου ισιώσανε τα pins, το σπασμενο pin πρεπει να ηταν pin για γειωση γιατι τον εβαλαν πανω και δουλευε απ' ότι μου ειπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, djtelis είπε

τον πηγα irepair 4 πιν σπασμενα και μερικα στραβωμενα δεν φτιαχνετε 

ευχαρηστω

Για να φτιαχτεί δύσκολο...τώρα υπάρχει πατέντα, να βάλεις σε ένα σόκετ τα σπασμένα πινς αν τα έχεις (ή να αγοράσεις άλλα χύμα πουθενά!) στις θέσεις που πρέπει, να ισιώσεις πολύ προσεκτικά όσα είναι στραβωμένα, και μετά να βάλεις επάνω την cpu και να δεις αν παίζει και αν είναι όλα καλά από θερμοκρασίες και σταθερότητα...με κίνδυνο να προξενήσεις μεγαλύτερη ζημιά, όμως :( απλά το κάνεις σαν έσχατη λύση για να μην πετάξεις το CPU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισιωνε πινάκια ο Χαράλαμπος εδώ παιδιά. Με είχε στείλει μέλος από δώ αλλά τότε είχε πρβλμ η μητρική επίσης, οπότε πήγε άκυρο το ίσιωμα των pins. Είχε και ένα μηχάνημα με leds που τσέκαρε αν έχει μπεί σωστά η cpu. Δεν ξέρω άν αυτό κάνει και γιά τις νεες cpu (εμένα ήταν core duo E8400) 

Αν θέλει όποιος έχει πρβλμ, να του δώσω περαιτέρω πλφρ γιά τον Χαράλαμπο , ας στείλει πμ. Αν και νομίζω έχει φύγει από Αθήνα. Κάπου Δράμα νομίζω και δεν ξέρω αν ακόμα φτιάχνει

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...