Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελει προσοχη γιατι καλες παστες το στριβεις ελαφρος παραλιγο να κανω κ εγω μαλακια και το καταλαβα  δεν βγαινει ευκολα κολαει σαν βεντουζα θελει στριψιμο και ελαφρος προς τ πανω κ στριψιμο και σιγα σιγα ιθα βγει  δεν ειναι σαν τους ιντελ η ryzen κολανε τα πινακια σαν να σφιγκοντε κριμα και φοβαμαι και εγ μην το παθω και κανεις ζημια και στην μητρικη γτ ειναι ευεστητες να ρωτησω αν ξεκολαει ενα πινς μπορουμε να το φτιαξουμε ασχετος αν ξερουμε η οχι υπαρχει ζωη σε ενα επεξεργαστη ryzen? με οποιια ζημια εχει παθει  με θεμα πινς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimockal92 είπε

θελει προσοχη γιατι καλες παστες το στριβεις ελαφρος παραλιγο να κανω κ εγω μαλακια και το καταλαβα  δεν βγαινει ευκολα κολαει σαν βεντουζα θελει στριψιμο και ελαφρος προς τ πανω κ στριψιμο και σιγα σιγα ιθα βγει  δεν ειναι σαν τους ιντελ η ryzen κολανε τα πινακια σαν να σφιγκοντε κριμα και φοβαμαι και εγ μην το παθω και κανεις ζημια και στην μητρικη γτ ειναι ευεστητες να ρωτησω αν ξεκολαει ενα πινς μπορουμε να το φτιαξουμε ασχετος αν ξερουμε η οχι υπαρχει ζωη σε ενα επεξεργαστη ryzen? με οποιια ζημια εχει παθει  με θεμα πινς?

Μωρέ μερικές φορές γίνεται σαν τσιμέντο, δεν ξεκολλάει με τίποτα.

Είχα δει ένα κόλπο στο YouTube με οδοντικό νήμα για τέτοιες περιπτώσεις, κάτι τέτοιο.

Άμα σου σπάσει πιν αν δεν πας σε expert τεχνικό, θες πολλή τύχη για να παίξει απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες έτυχε να δω το θέμα και θα σας πω περιληπτικά τη δική μου ιστορία, πριν 2 χρόνια πάω να βάλω nzxt x42 στον 1600 και με το που βγαζω τη στοκ, βγαίνει μαζί το cpu από το socket και έπαθα πλάκα..χωρίς να σηκώσω την "ασφάλεια" ..και είχε μείνει τσιμεντομενο πάνω στο cooler ..ευτυχώς το τράβηξα πλαγίως και βγήκε ..δεν έσπασε κανά πιν..και σήμερα άλλαξα προσεκτικά πάστα όλα καλά..για την περίπτωση αυτή βέβαια που διάβασα εδώ δεν ξέρω να προτεινω κάποια άποψη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Levs είπε

Μάγκες έτυχε να δω το θέμα και θα σας πω περιληπτικά τη δική μου ιστορία, πριν 2 χρόνια πάω να βάλω nzxt x42 στον 1600 και με το που βγαζω τη στοκ, βγαίνει μαζί το cpu από το socket και έπαθα πλάκα..χωρίς να σηκώσω την "ασφάλεια" ..και είχε μείνει τσιμεντομενο πάνω στο cooler ..ευτυχώς το τράβηξα πλαγίως και βγήκε ..δεν έσπασε κανά πιν..και σήμερα άλλαξα προσεκτικά πάστα όλα καλά..για την περίπτωση αυτή βέβαια που διάβασα εδώ δεν ξέρω να προτεινω κάποια άποψη..

Κι εγώ πέρυσι χρειάστηκε να αλλάξω μητρική, είχα διαβάσει post σαν κι αυτό εδώ και ήμουν ΦΟΥΛ προσεκτικός!!! Μέχρι που είχα βάλει να κάνω stress test στον επεξεργαστή για να μου ανεβάσει θερμοκρασία και να μαλακώσει η πάστα, τίποτα είχε τσιμεντώσει! Στο τέλος προσπάθησα να ανοίξω τις ασφάλειες για να φύγει ο επεξεργαστής άνετα, αλλά άνοιγε μόνο η μία και κλασσικά τον πήρα κι εγώ μαζί με το cooler ευτυχώς χωρίς να σπάσει πιν. Μετέπειτα σκεφτόμουν ότι δεν μπορεί, κάποιο κόλπο θα υπάρχει, και βρήκα αυτό με το οδοντικό νήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον είχα χρησιμοποιήσει 1 μισή ώρα πριν αλλάξω παστα χθες..μπορεί να με έσωσε αυτό..36° είχε που κοίταξα πριν τον κλείσω.. σε 15 μέρες θα αλλάξω cpu, ελπίζω μη γίνει καμία στραβή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Levs είπε

Εγώ τον είχα χρησιμοποιήσει 1 μισή ώρα πριν αλλάξω παστα χθες..μπορεί να με έσωσε αυτό..36° είχε που κοίταξα πριν τον κλείσω.. σε 15 μέρες θα αλλάξω cpu, ελπίζω μη γίνει καμία στραβή..

Ε καλά θα σου βγει εύκολα...εμένα μου είχε τσιμεντώσει γιατί τον είχα ενάμιση χρόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πάτε να βγάλετε την ψυκτρα πάνω από τον επεξεργαστή, πρέπει να ανοίξετε τον υπολογιστή να δουλέψει κανένα 5λεπτο και να κάνετε κάποια εργασία ωστε να πιάσει 50 βαθμούς ώστε να υγροποιηθει η παστα, η οποία γίνεται σαν στόκος όταν είναι κρυα, με αποτέλεσμα να μη ξεκολλάει και να βγαίνει μαζί και ο επεξεργαστής. Αλλά και πάλι αφού ζεσταθεί, πρέπει με αργές και μικρέ κινήσεις περιστροφικες δεξιά αριστερά να γλυστραει και μετά να τραβήξετε προς τα πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎24‎/‎9‎/‎2019 στις 5:06 ΜΜ, Coscas είπε

Τελικά, η στοκ πάστα το δημιουργει ή είναι κατασκευαστικό με τα pins πάνω στην cpu; (παλιά ήταν στην mobo)

Μήπως άργησες να αλλάξεις πάστα;  (2 χρόνια). Αν για παράδειγμα αλλαχτεί νωρίτερα, θα το γλυτώσουμε;  

Την είδα εγώ την πάστα στον 2600...Ενα λεπτό, πολύ κολλώδες στρώμα σε όλη την επιφανεια του cooler

Μήπως θα ήταν καλύτερο να την αφαιρούσαμε από την 1η μέρα και να βάζαμε μια πάστα μόνοι μας; Ποιά βάζουν ρε παιδιά στους Ryzen; Ξέρετε μοντέλο;

Είχαν δεν είχαν, μας αγχώσανε 

Το παθαίνουν βλέπω πολλοί. Δεν είναι τυχαίο

Και μιά ερώτηση: Αν μετακινήσουμε τον μοχλό που συγκρατεί την cpu (όπως έκανε ο φίλος) από την αρχή και τραβήξουμε εντελώς κάθετα πρός τα πάνω να βγεί μαζί με την ψύκτρα, θα έχει πρβλμ ή ο μοχλός δεν απελευθερώνει εντελώς την cpu; Νομίζω αν ξέρουν στην amd το πρβλμ (και οι νέοι intel έχουν τα pins στην cpu;), θα' πρεπε να λένε να φτιάχνουν τον μοχλό οι κατασκευαστές mobo να απελευθερώνει εντελώς την cpu χωρίς να βρίσκει πάνω στο cooler

Σε AMD τουλάχιστον μετα τον Athlon 650 που ήταν slot ( δουλεύει ακόμα παρεπιπτωντος ) όλοι είχαν pin πάνω στην cpu. Η Intel είχε τα pins και εχει στο socket. O Phenom 960 με τον ίδιο τρόπο έφυγε από την ζωή. Σήκωσα την ψυχτρα και είδα κενο το σοκετ με την απορία μα καλα που είναι.... μεχρι που είδα το θαύμα πάνω στην ψύχτρα. 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο αυτο το κολπο? γενικα ποσο παστα πρεπει να βαζουμε καμια φορα προεξεχει κ μ ξενερωνει εχεις παρατηρηση διαφορα θερμοκρασιας αναλογος ποσο παστα βαζεις?

επειδη ειναι κρεμα η παστες η καλε κολανε σαν χλαπατσα πολλες φορες της στριβω ελαφρος προς τ πανω η λιγο αριστερα δεξια θα βγει υπομονη να εχουμε και παντα προσεκτικα να  ρωτησω κατι φιλη μου το συστημα της μητρικης βλεπω καμια φορα ανεβαζει λιγο θερμοκρασια δηλαδη απο 29 που ηταν εχει απει 33 34 chipset κατω δεξια και αυτο με παρεξενευη τοσο ευεστητα ειναι η μητρικες τι θελει παστα και να βγει αυτο που ειναι σαν χλαπατσα αν τα εχετε εξερευνηση?  msi b450 a pro max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 12:08 ΠΜ, mechpanos είπε

Μωρέ μερικές φορές γίνεται σαν τσιμέντο, δεν ξεκολλάει με τίποτα.

Είχα δει ένα κόλπο στο YouTube με οδοντικό νήμα για τέτοιες περιπτώσεις, κάτι τέτοιο.

Άμα σου σπάσει πιν αν δεν πας σε expert τεχνικό, θες πολλή τύχη για να παίξει απροβλημάτιστα.

Όντως πλάκα κάνεις . Ωχ μου την σπάει που καμία φορά αλλάξα και Μ τ γρατζουνισε τον επεξεργαστή μάλλον στην αρχή έβαλα λίγο ποιος ξέρει εντάξει ίσως βλακεία να αλλάζουμε πιστεύω ότι ηamd μας έχει κατακτήσει με την Ίντελ δεν ξέρω τι παίζει εντάξει κάτι κάνει αλλα είναι πολύ ακριβή για αυτό που θέλουμε να κάνουμε δουλειές δεν ξέρω αν έκανα να Μ πεις καμία γνώμη έχω πάρει σε ευκαιρίες MSI B450 A PRO MAX καλή αλλά όλα προσοχή καλή μητρική την βρήκα καινούρια 90 ευρώ έχει καλές θερμοκρασίες το σύστημα στην αρχή 29 μέχρι στιγμής φτάνει κυριλέ 33 34 το τσιπακι κάτω δεν το νιώθω ζεστό το βάζω ανεμηστηρακι και δεν θέλει κοντό heatsink μάλλον κάνεις παρεμβολές και στα. Αλλά μάλλον γιατί το δικό του  δες το είναι δροσερό αρκετά γιατί δοκίμασα ένα άλλο με ανεμηστηρα που ταίριαζε και βλέπω ότι ανεβάζει κατά διό μονάδες ίσως και τ MOS Vrm κατά 3% δηλαδή παίζουν Πόλλα ρόλο δηλαδή ένα ανεμηστηρα στα πλαι ξεχωριστά πατέντα είναι δροσερή πλακέτα βγήκε εν τέλη 2019 2020 διαφορά από τα άλλα b450  γνώμη έχω πάρει στα 50 Ryzen 3 2200g μεταχειρισμένο τ πήρα και έχω θερμοκρασίες  όταν δεν κάνω κάτι είναι στα 34 35 36 να μπεί όμορφα η πάστα και δεν ξέρω αν στο τσιπακι της AMD Ryzen βάζουν πάστα που είναι το heatsink τ λογότυπο μέσα από τους πυρήνες? Αν με νιώθεις και διό χρόνια το είχε άλλος δουλεύει καλά και παίζω gtav χωρίς κλοκαρισμα 30 φπς και δεν πάει πάνω από 60 βαθμούς 55 καλό? Προτείνεις κάποιο άλλο να επερνα ? Ενσωματωμένα γραφικά αξίζει να το κρατήσω και μια κάρτα γραφικών θα τον κάνει κάτι παραπάνω η να περιμένω να βγάλουν ? Τι λες Renoir  θα βγάλουν αλλο. Καινούριο με ενσωματωμένα γραφικά καινούρια? Στης b450?  Μια γνώμη δίκαια σου γενικά για όλα 

Στις 1/7/2020 στις 12:08 ΠΜ, mechpanos είπε

Μωρέ μερικές φορές γίνεται σαν τσιμέντο, δεν ξεκολλάει με τίποτα.

Είχα δει ένα κόλπο στο YouTube με οδοντικό νήμα για τέτοιες περιπτώσεις, κάτι τέτοιο.

Άμα σου σπάσει πιν αν δεν πας σε expert τεχνικό, θες πολλή τύχη για να παίξει απροβλημάτιστα.

Τσιμέντο εγώ πήρα γιατί δεν βρήκα το mx 2 νομίζω η ακρυλικές είναι καλές και να ξέρεις αντέχουν χρόνια δηλαδή δεν γίνονται ξέρεις σαν άλλες που είδα πήρα μια άλλη γιατί δν είχε της power tech thermal paste PT,-492 κάνω δοκιμές να δω αυτή  αντέχει όντως βλέπω είναι καλή αλλά με την mx2 που είχα δοκιμάσει κρατάει σταθερά κάτω κάπως η power tech η αλλες έχουν κάτι άλλο υλικό? Γράφω έτσι να έχουμε γνώμες να πούμε  

Στις 2/7/2020 στις 12:20 ΜΜ, onty είπε

Πριν πάτε να βγάλετε την ψυκτρα πάνω από τον επεξεργαστή, πρέπει να ανοίξετε τον υπολογιστή να δουλέψει κανένα 5λεπτο και να κάνετε κάποια εργασία ωστε να πιάσει 50 βαθμούς ώστε να υγροποιηθει η παστα, η οποία γίνεται σαν στόκος όταν είναι κρυα, με αποτέλεσμα να μη ξεκολλάει και να βγαίνει μαζί και ο επεξεργαστής. Αλλά και πάλι αφού ζεσταθεί, πρέπει με αργές και μικρέ κινήσεις περιστροφικες δεξιά αριστερά να γλυστραει και μετά να τραβήξετε προς τα πάνω. 

Όντως? Μετά από πόσο καιρό μπορούμε να δούμε κάτι τέτοιο να μην είναι υγρή? Γιατί και μετά από ένα μήνα που άλλαξα εγώ είδα ήταν ακόμα και να ρωτήσω κάτι η mx4 mx2  με διάφορα από άλλα power tech PT-492 πήρα πριν λίγο καιρό γιατί δεν είχε στο μαγαζί την άλλην θερμική το άλλο Arctic nomizo  mx4 mx2  σιλικόνη που σημαίνει είναι τ καλύτερο.? Η άλλη που έχει κάπως σκόνη άλλο υλικό είναι ποιο σφυχτο δεν είναι τόσο κρέμα ? Δεν είναι τόσο δροσερή όσο η συλικονη? Και υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό?  Να ετοιμάσουμε να φτιάξουμε καμία χαχα να ρωτήσω στη μητρική κάνει στο chipset PCH?  Γιατί έχει το heatsink  MSI B450 A PRO MAX έχω έχει ένα σαν λαστιχένιο πλαστελίνη τετραγωνακι είναι καλή αυτή θα προτείναμε να βάζαμε κάτι? Όσο χοντρό heatsink τόσο το καλύτερο πάχος?  Μαθαίνω με τα χρόνια τόσα έχουμε περάσει με υπολογιστές χαχα πειραματα  μπας κ δουλέψει όπως πάθαμε με τα Ίντελ αργά

Στις 1/7/2020 στις 5:12 ΠΜ, Levs είπε

Μάγκες έτυχε να δω το θέμα και θα σας πω περιληπτικά τη δική μου ιστορία, πριν 2 χρόνια πάω να βάλω nzxt x42 στον 1600 και με το που βγαζω τη στοκ, βγαίνει μαζί το cpu από το socket και έπαθα πλάκα..χωρίς να σηκώσω την "ασφάλεια" ..και είχε μείνει τσιμεντομενο πάνω στο cooler ..ευτυχώς το τράβηξα πλαγίως και βγήκε ..δεν έσπασε κανά πιν..και σήμερα άλλαξα προσεκτικά πάστα όλα καλά..για την περίπτωση αυτή βέβαια που διάβασα εδώ δεν ξέρω να προτεινω κάποια άποψη..

Πάλι καλά σε νιώθω έχω msi b450 a pro max μητρική με Ryzen 3 2200g σκυλιά επεξεργαστές καλές θερμοκρασίες ούτε κόλλημα έχω ακούσει καλά για 1600 η AF?  Κάρτα γραφικών δεν έχω πάρει ακόμα θερμική πάστα υπάρχει καμία ακόμα καλή από την Arctic mx2 mx4 ? Καλές είναι συλικονουχες ? Γιατί πήρα μία power tech PT-492idle 35 36 πήρα αυτή γιατί δεν είχε άλλες πριν είχα πάρει αρκτικ και Μ φάνηκε πόιο κρεμώδες αυτή τώρα Μ φαίνεται λίγο παχιά η έχει άλλο υλικό μέσα σαν σκόνη και κάτι άλλο μέσα τι διαφορά έχουν και υπάρχει μια καλή  από αυτές ?

Στις 24/9/2019 στις 1:24 ΜΜ, mechpanos είπε

Λοιπόν εχθές, πήγα να βγάλω τον 1700 για αλλαγή motherboard, μετά από 2 χρόνια σχεδόν λειτουργίας με την stock ψύκτρα (και πάστα)...

Μιλάμε, τσιμέντο!!! Λες και είχε κολληθεί με καμία εποξική κόλλα 2 συστατικών, να πούμε... Τι σιγά σιγά το πήγα, τι στρίψιμο έκανα, τίποτα! Ξανασύνδεσα την μητρική πάνω στο pc με το cooler ξεσυνδεμένο, για να ανεβάσει λίγη θερμοκρασία, το άφησα να δουλέψει λίγη ώρα στους 65-70 βαθμούς μπας και μαλακώσει από την θερμοκρασία η πάστα, πάλι στρίψιμο πιέζοντας ελαφρώς προς τα κάτω, ΤΙΠΟΤΑ!!!

Στο τέλος και ενώ το πίεζα ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ λίγο - λίγο σε κάθε γωνία προς τα έξω, μπας και κάνει κάπου την αρχή και ξεκολλήσει, ΤΑΚ βγαίνει έξω με την μία μαζί με τον επεξεργαστή.

ΕΥΤΥΧΩΣ, ήμουν τυχερός, και δεν είχαμε απώλεια pins! Ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι καλού κακού έβγαλα τον μοχλό από την θέση του και τον σήκωσα όσο έπαιρνε να ακουμπάει στο cooler, λέω άν είναι να βγει, τουλάχιστον να μην φάει ζόρι...

Σωστός πρέπει να έχουμε καλή θερμική πάστα Μ τν σπάει που γρατζουναει πως γίνεται αυτό? Να βλέπω ξαφνικά γρατσουνιές λίγες μια στο πάλι στο τετράγωνο του επεξεργαστη? Να ρωτήσω κάτι  στο επεξεργαστη στους πυρήνες έχουν βάλει θερμική πάστα και από πάνω το λογότυπο AMD Ryzen?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, άλλαξα πάστα χτες στον 2600 με την stock  Wraith Stealth Cooler μετά από 1 χρόνο και βγήκε μιά χαρά

Είχα τρέξει πριν το Odyssey και είχα φτάσει 84+ βαθμούς

Αμέσως ξεσυνέδεσα το pc και το άνοιξα. Ξεβίδωσα τις 4 βίδες της ψύκτρας και έστριψα αριστερά δεξιά την ψύκτρα και κύλησε άνετα. Την τράβηξα μετά επάνω και η cpu έμεινε στο socket 

Καθάρισμα με οινόπνευμα την παλιά πάστα σε ψύκτρα και cpu και έβαλα την Arctic mx4

Επεσα στους 71 βαθμούς (χωρίς έξτρα ανεμιστήρα στο κουτί αλλά το έχω ανοικτό)

Η Arctic mx4, "τσιμεντώνει" κι' αυτή; Αν και αφού δεν μου τσιμέντωσε η στοκ πάστα του 2600, δεν έχω να φοβάμαι τπτ

Οοουφφφ!!! Μου έφυγε το άγχος να έσπαγα κανά πινάκι

Στρες τέστ λοιπόν πρώτα στην cpu και μετά όλα οκ (λογικά) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...