Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, djtelis είπε

Rise up  Ryzen 2700x

Τα συνχαρητηρια μου στον  roulis37 που τα καταφερε κατι που οι τεχνικοι δεν καταφεραν, πηγαινοντας τους στο καταστημα να διορθοσουν μου ειπαν  εχει ενα σπασνενο πιν,ενοειτε εκτος εγυησης σε αυτη τη περιπτοση απο λαθος δικο μου

το εστειλαν αθηνα και μου το γυρισαν πισω  και μου ειπαν ειναι αχρηστος για πεταμα ,το πηγα σε αλλο τεχνικο στη πολη μου,και μπροστα μου ειδε 6 σπασμενα και πολλα στραβα μιλησε στο τηλ με αθηνα και δεν φτιαχτεται ,αφου εμπιστευτικα τον ευγενικο και οχι τυχαιο μαστορα και το τονιζω δευτερα τον παρελαβε και σημερα τριτη ταξιδεψα  για τα τον βαλει επανω με απολυτη επιτυχια μπροστα μου

διακοσμιζε το ντεκορ ο 2700χ δεν ειχα να χασω κατι ιδη δουλευει 2 ωρες στο χωρο μου ολα αψογα 

σε υπερ ευχαρηστω φιλε

εικόνα_Viber_2019-09-10_14-21-10.jpg

 

Στις 3/9/2019 στις 1:58 ΠΜ, djtelis είπε

24 ωρες λειτουργειας χωρις προβλημα κανενα https://valid.x86.fr/teiwb3

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 hours ago, Coppermine said:

Υ.Γ. Κωλοτηλέφωνο και μετάφραση του κώλου επίσης.....Αλκετ, τσιράκια μόνο τον ET δεν βρήκα, anyway διορθώθηκε την συγνώμη μου σε όσους έβγαλαν τα μάτια τους

Α χα χα! Μόνο τον ΕΤ ε; Χα χα! Λέω κι΄εγώ...Τόσο πίσω είμαι στην τεχνολογία; Ούτε τον Αλκετ δεν ξέρω;

6 hours ago, conkal said:

Θα υποθεσω οτι είτε μιλαμε για λάθος στην πληκτρολογηση ή για τον εγκληματια Αλκέτ ΡΙΖΆΙ που μπορει να κανει λογοπαιγνιο με τους ryzen δεν ξερω. ή απλα ειναι slang του insomnia που μου διαφευγει. 

Αυτόν μου έβγαλε κι' εμένα το google. Πάλι καλά που δεν μου έβγαλε τον Αλκέτα Παναγούλια...χα χα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν εχθές, πήγα να βγάλω τον 1700 για αλλαγή motherboard, μετά από 2 χρόνια σχεδόν λειτουργίας με την stock ψύκτρα (και πάστα)...

Μιλάμε, τσιμέντο!!! Λες και είχε κολληθεί με καμία εποξική κόλλα 2 συστατικών, να πούμε... Τι σιγά σιγά το πήγα, τι στρίψιμο έκανα, τίποτα! Ξανασύνδεσα την μητρική πάνω στο pc με το cooler ξεσυνδεμένο, για να ανεβάσει λίγη θερμοκρασία, το άφησα να δουλέψει λίγη ώρα στους 65-70 βαθμούς μπας και μαλακώσει από την θερμοκρασία η πάστα, πάλι στρίψιμο πιέζοντας ελαφρώς προς τα κάτω, ΤΙΠΟΤΑ!!!

Στο τέλος και ενώ το πίεζα ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ λίγο - λίγο σε κάθε γωνία προς τα έξω, μπας και κάνει κάπου την αρχή και ξεκολλήσει, ΤΑΚ βγαίνει έξω με την μία μαζί με τον επεξεργαστή.

ΕΥΤΥΧΩΣ, ήμουν τυχερός, και δεν είχαμε απώλεια pins! Ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι καλού κακού έβγαλα τον μοχλό από την θέση του και τον σήκωσα όσο έπαιρνε να ακουμπάει στο cooler, λέω άν είναι να βγει, τουλάχιστον να μην φάει ζόρι...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, mechpanos said:

Λοιπόν εχθές, πήγα να βγάλω τον 1700 για αλλαγή motherboard, μετά από 2 χρόνια σχεδόν λειτουργίας με την stock ψύκτρα (και πάστα)...

Μιλάμε, τσιμέντο!!! Λες και είχε κολληθεί με καμία εποξική κόλλα 2 συστατικών, να πούμε... Τι σιγά σιγά το πήγα, τι στρίψιμο έκανα, τίποτα! Ξανασύνδεσα την μητρική πάνω στο pc με το cooler ξεσυνδεμένο, για να ανεβάσει λίγη θερμοκρασία, το άφησα να δουλέψει λίγη ώρα στους 65-70 βαθμούς μπας και μαλακώσει από την θερμοκρασία η πάστα, πάλι στρίψιμο πιέζοντας ελαφρώς προς τα κάτω, ΤΙΠΟΤΑ!!!

Στο τέλος και ενώ το πίεζα ΠΟΛΥ ΑΠΑΛΑ λίγο - λίγο σε κάθε γωνία προς τα έξω, μπας και κάνει κάπου την αρχή και ξεκολλήσει, ΤΑΚ βγαίνει έξω με την μία μαζί με τον επεξεργαστή.

ΕΥΤΥΧΩΣ, ήμουν τυχερός, και δεν είχαμε απώλεια pins! Ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι καλού κακού έβγαλα τον μοχλό από την θέση του και τον σήκωσα όσο έπαιρνε να ακουμπάει στο cooler, λέω άν είναι να βγει, τουλάχιστον να μην φάει ζόρι...

Τελικά, η στοκ πάστα το δημιουργει ή είναι κατασκευαστικό με τα pins πάνω στην cpu; (παλιά ήταν στην mobo)

Μήπως άργησες να αλλάξεις πάστα;  (2 χρόνια). Αν για παράδειγμα αλλαχτεί νωρίτερα, θα το γλυτώσουμε;  

Την είδα εγώ την πάστα στον 2600...Ενα λεπτό, πολύ κολλώδες στρώμα σε όλη την επιφανεια του cooler

Μήπως θα ήταν καλύτερο να την αφαιρούσαμε από την 1η μέρα και να βάζαμε μια πάστα μόνοι μας; Ποιά βάζουν ρε παιδιά στους Ryzen; Ξέρετε μοντέλο;

Είχαν δεν είχαν, μας αγχώσανε 

Το παθαίνουν βλέπω πολλοί. Δεν είναι τυχαίο

Και μιά ερώτηση: Αν μετακινήσουμε τον μοχλό που συγκρατεί την cpu (όπως έκανε ο φίλος) από την αρχή και τραβήξουμε εντελώς κάθετα πρός τα πάνω να βγεί μαζί με την ψύκτρα, θα έχει πρβλμ ή ο μοχλός δεν απελευθερώνει εντελώς την cpu; Νομίζω αν ξέρουν στην amd το πρβλμ (και οι νέοι intel έχουν τα pins στην cpu;), θα' πρεπε να λένε να φτιάχνουν τον μοχλό οι κατασκευαστές mobo να απελευθερώνει εντελώς την cpu χωρίς να βρίσκει πάνω στο cooler

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Coscas είπε

Και μιά ερώτηση: Αν μετακινήσουμε τον μοχλό που συγκρατεί την cpu (όπως έκανε ο φίλος) από την αρχή και τραβήξουμε εντελώς κάθετα πρός τα πάνω να βγεί μαζί με την ψύκτρα, θα έχει πρβλμ ή ο μοχλός δεν απελευθερώνει εντελώς την cpu; Νομίζω αν ξέρουν στην amd το πρβλμ (και οι νέοι intel έχουν τα pins στην cpu;), θα' πρεπε να λένε να φτιάχνουν τον μοχλό οι κατασκευαστές mobo να απελευθερώνει εντελώς την cpu χωρίς να βρίσκει πάνω στο cooler

Διάβασε το ποστ μου μια σελίδα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να αλλάζεις πάστα day 1 αν είναι να κρατήσεις την στοκ ψήκτρα. Σιγά πόσο έχουν οι πάστες, προκειμένου να ξεριζώσεις τη CPU από το socket ή να κάνεις τον φακίρη για να ανεβάσεις τον μοχλό με την ψήκτρα πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, ilos said:

Διάβασε το ποστ μου μια σελίδα πίσω.

Μωρέ το διάβασα, αλλά την βλέπω να' ρχεται η ζημιά 

Κι' επειδή δεν θα το έδινα να μου το κάνει άλλος, με βλέπω με σπασμένα πινάκια.

Αμαν ρε κατασκευαστές που μας τα αλλάζετε κάθε φορά. Πάνω που έμαθα να αλλάζω σε mobo με πινάκια, τώρα τα έβαλαν στις cpu

Σε λίγο τους βλέπω να τα βάζουν στα cooler...:rolleyes: :lol:

Δεν μου απαντήσατε όμως τι το δημιουργεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πάστα ξεκάθαρα. Εγώ που έχω άλλη πάστα και ψήκτρα με ελατήρια στις βίδες, μόλις την ξεβιδωσω απλά βγαίνει η ψήκτρα χωρίς να κάνω τίποτα..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Η πάστα ξεκάθαρα. Εγώ που εγώ άλλη πάστα και ψήκτρα με ελατήρια στις βίδες, μόλις την ξεβιδωσω απλά βγαίνει η ψήκτρα χωρίς να κάνω τίποτα..

Και όχι όλες οι παρτίδες της. Στον 1600 που την κράτησα 1 χρόνο δε κόλλησε. Αντίθετα διαβάζω από άλλους ότι ακόμα και μετά από 1 μήνα ?! χρήσης είχε τσιμεντώσει. Άμα πάντως κολλήσει καλά κρασιά. Σε ένα duron που μου είχε τύχει παλιά έπρεπε να βάλω ξυραφάκι σιγά σιγά και μιλάμε για cpu χωρίς heatspreader.🤩

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, akoinonitos said:

Τι σκατα ρε σεις ,τόση επιστήμη για να βγάλετε ένα στοκ cooler 😛

Και να σκεφείς, ακόμα δεν το βγάλαμε. Το σκεφτόμαστε (εγώ δλδ). Χα χα!

Εδώ σου λέει τσιμεντώνει

100 πόστς έχει το link που έβαλα. Συμβαίνει και εις Παρισίους ε; (αυτό το λέμε όταν κάτι συμβαίνει και εκτός Ελλάδας. Γιά τους νεώτερους αυτό)

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Coscas είπε

Παιδιά, δείτε πατέντα που διάβασα: 

Αφού λέει ζεστάνουμε την cpu να βάλουμε οδοντικό νήμα ανάμεσα σε coοler και cpu

Καλή φάση! Σκεφτόμουν πατέντες, αλλά δεν χωρούσε τίποτα από κάτω... ωραία πατέντα το νήμα.

Παιδιά ναι επιστήμη, ούτε εγώ το πίστευα πώς είχε τσιμεντώσει έτσι!!!

Ο μοχλός όχι δεν ανεβαίνει αρκετά για να ελευθερωθεί η cpu. Πρέπει να ανέβει κάθετα επάνω. Αλλά είπα μήπως και φάει λιγότερο ζόρι.

Τέλος καλό όλα καλά τελικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Coscas είπε

Παιδιά, δείτε πατέντα που διάβασα: 

Αφού λέει ζεστάνουμε την cpu να βάλουμε οδοντικό νήμα ανάμεσα σε coοler και cpu

+1000000000

Θα το υιοθετήσω πλέον αυτό σε pga cpu's αν χρειαστεί. Το μόνο που πρέπει να προσέχετε είναι αν έχετε αγώγιμη πάστα (AS5, conductonaut κλπ) μη λερώσετε δίπλα smd's κλπ. Αν έχετε Mx4 κλπ go bananas.😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ilos είπε

+1000000000

Θα το υιοθετήσω πλέον αυτό σε pga cpu's αν χρειαστεί. Το μόνο που πρέπει να προσέχετε είναι αν έχετε αγώγιμη πάστα (AS5, conductonaut κλπ) μη λερώσετε δίπλα smd's κλπ. Αν έχετε Mx4 κλπ go bananas.😂

Η "μαμά" ελπίζω να μην είναι...μου γέμισε ο τόπος από δαύτη μέχρι και μέσα στα pins του cpu πήγε, όπου την απομάκρυνα με ένα κομμάτι χαρτί και φύσημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...