Προς το περιεχόμενο

Σπασμένο Pin σε Ryzen 2700X


killertol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ρε παιδιά έχω κι΄εγώ έναν Ryzen 2600 με την μαμά ψύκτρα (wraith cooler) κι ' επειδή σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή ν' αλλάξω πάστα, έχει κίνδυνο να σπάσω τπτ; Κολλάει η πάστα στην ψύκτρα και βγαίνει μαζί με την cpu; Αφού η cpu είναι ασφαλισμένη με τον μοχλό

Με φοβάμαι γιατί είμαι επιρρεπής σε ζημιές. Εχω στραβώσει πινάκια σε μιά 775 mobo. Πήγε στα θυμαράκια. Οχι όμως απ'  αυτό.

Μου έφτιαξε ο Χαράλαμπος από το Insomnia τα πινάκια αλλά είχε καεί η Northbridge (μου είχε ανατιναχτεί το Enermax που είχα). Kρίμα

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2019 στις 1:58 ΠΜ, djtelis είπε

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως με πλαισιο ΑΜΔ εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

για ποιο λόγο είσαι δυσαρεστημένος από το Πλαίσιο και από την AMD???

επειδή δεν αντικατέστησαν τον επεξεργαστή που χάλασες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Coscas είπε

Επειδή ρε παιδιά έχω κι΄εγώ έναν Ryzen 2600 με την μαμά ψύκτρα (wraith cooler) κι ' επειδή σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή ν' αλλάξω πάστα, έχει κίνδυνο να σπάσω τπτ; Κολλάει η πάστα στην ψύκτρα και βγαίνει μαζί με την cpu; Αφού η cpu είναι ασφαλισμένη με τον μοχλό

Με φοβάμαι γιατί είμαι επιρρεπής σε ζημιές. Εχω στραβώσει πινάκια σε μιά 775 mobo. Πήγε στα θυμαράκια. Οχι όμως απ'  αυτό.

Μου έφτιαξε ο Χαράλαμπος από το Insomnia τα πινάκια αλλά είχε καεί η Northbridge (μου είχε ανατιναχτεί το Enermax που είχα). Kρίμα

Φίλε coscas όταν πας να βγάλεις την ψύχρα σε ryzen πάντα να κοιτάς άμα πάει να βγει με το ζόρι, τότε σταματάς βάλε το cpu να ζεσταθεί είτε με κάποιο πρόγραμμα-παιχνιδι και μετά κάνεις το απλό αντί να τραβάς προς τα πάνω να στρίβεις την ψυχτρα δεξιά αριστερά σιγα σιγα κ έτσ θα δεις ότι θα βγει..

Αν έχει γίνει πέτρα η πάστα κυριολεκτικά  και βλεπεις ότι δεν βγαίνει μο το τρόπο που ανέφερα προτείνω να το αφήσεις κ να το πας σε κάποιο τεχνικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/03/2019 at 20:51, 3DJIN said:

απλο

οπως μετακινειται ο λεβιες απο την ακρη που τον ακουμπας  με το χερι, ετσι μετακινειται και απο την αλλη ακρη εσωτερικα στο σοκετ με το μπρος πισω της κολλημενης πανω στον επεξεργαστη ψυκτρας,χαλαρωνει και βγαινει επεξεργαστης κολλημενος στην ψυκτρα  με πιθανοτητα μια στις 100 να σπασει πιν

Εξήγησε ο φίλος εδω αλλά δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να βαλεις τρομερή δύναμη γιά ν' απασφαλιστεί ο μοχλός

Δλδ με την παραμικρή πίεση απασφαλίζεται;

1 minute ago, roulis37 said:

Φίλε coscas όταν πας να βγάλεις την ψύχρα σε ryzen πάντα να κοιτάς άμα πάει να βγει με το ζόρι, τότε σταματάς βάλε το cpu να ζεσταθεί είτε με κάποιο πρόγραμμα-παιχνιδι και μετά κάνεις το απλό αντί να τραβάς προς τα πάνω να στρίβεις την ψυχτρα δεξιά αριστερά σιγα σιγα κ έτσ θα δεις ότι θα βγει..

Αν έχει γίνει πέτρα η πάστα κυριολεκτικά  και βλεπεις ότι δεν βγαίνει μο το τρόπο που ανέφερα προτείνω να το αφήσεις κ να το πας σε κάποιο τεχνικο.

Μα το δεξιά αριστερά θα τα σπάσει

Το πιό λογικό είναι να τραβήξεις κάθετα και προς τα πάνω. Ποτέ δεν είχα θέμα μ' αυτό. Ισως κάποιες πάστες να το προκαλούν 

Ευχαριστώ πάντως γιά τις οδηγίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Coscas είπε

Εξήγησε ο φίλος εδω αλλά δεν καταλαβαίνω. Πρέπει να βαλεις τρομερή δύναμη γιά ν' απασφαλιστεί ο μοχλός

Δλδ με την παραμικρή πίεση απασφαλίζεται;

Τίποτα στα ηλεκτρονικά δεν θέλουν δύναμη  και πότε τρομερή ειδικά..

Όταν θα πας να βγάλεις την ψυχτρα με των τρόπο που ανέφερα ο λεβιές θα παραμείνει κάτω στην ασφαλησμενη θέση ,όταν κ όταν μόνο έχεις βγάλει την ψυχτρα μπορείς να σκεφτείς τα υπόλοιπα. 

Όχι δεν απασφαλιζεται εύκολα μόνο φύγει το cpu κολλημένο πάνω στην ψυχτρα.

 

Επεξ/σία από roulis37
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

για ποιο λόγο είσαι δυσαρεστημένος από το Πλαίσιο και από την AMD???

επειδή δεν αντικατέστησαν τον επεξεργαστή που χάλασες εσύ?

απο εμενα δεν φταιει σε κατι το πλαισιο η AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, roulis37 said:

Τίποτα στα ηλεκτρονικά δεν θέλει δύναμη  και πότε τρομερή ειδικά..

Όταν θα πας να βγάλεις την ψυχτρα με των τρόπο που ανέφερα ο λεβιές θα παραμείνει κάτω στην ασφαλησμενη θέση ,όταν κ όταν μόνο έχεις βγάλει την ψυχτρα μπορείς να σκεφτείς τα υπόλοιπα. 

Ε ναι! Παντα με προσοχή. Εγω στα πινάκια στην 775, έκανα άλλη βλακεία. Δεν την λέω γιατί ακόμα το κράξιμο και το μπούλινγκ που έφαγα τότε στο Insomnia , δεν τα έχω ξεπεράσει...Χα χα! 

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εσύ το έγραψες πιο πάνω

απο οπου και να ειχε αγοραστει το ιδιο ειναι

το λαθος ειναι δικο μου για αυτο και δυσαρεστημενος με εμενα δεν φταιει το πλαισιο ουτε η AMD για κατι που χαλασα εγω

εχω 4 ryzen 1700 που το πουλαω γιατι φτιαχτηκε ο 2700χ εναν 1700χ και 3700χ και ενα λαπτοπ ryzen 7

απλα θα προτιμω οπως τους αλλους επεξεργαστες κλπ να τα αγοραζω απο insomnia,skroytz,πιο φθηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2019 στις 1:58 ΠΜ, djtelis είπε

καλησπερα το ιδιο επαθα και εγω σε 2700χ οταν προσπαθησα να τον βγαλω για να βαλω τον 3700χ ειταν κολλημενος στη ψυκτρα  τον ξεκολησα προσεχτικα και ειχαν στραβωσει τα πιν τον πηγα στο πλαισιο και μου ειπε δεν ειναι ο πρωτος ρυζεν που βλεπουν πολοι το εχουν παθει προσπαθησε να το φτιαξει αλλα μου ειπε εχει σπασμενο πιν τον εστειλαν αθηνα πλαισιο και μετα απο εβδομαδα περιπου ,σημερα μου τον επεστρεψαν χωρις εγγηηση 

υπαρχει τροπος να φτιαχτει αν γνωριζει καποιος η καποια ιδεα?

δυσαρεστηενος εντελως  εχω αλλους 3ρυζεν 7 και ενα λαπτοπ ρυζεν 7

ευχαριστω προκαταβολικα

ryzen 2700x back.jpg

ryzen 2700x front.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, roulis37 είπε

Φίλε coscas όταν πας να βγάλεις την ψύχρα σε ryzen πάντα να κοιτάς άμα πάει να βγει με το ζόρι, τότε σταματάς βάλε το cpu να ζεσταθεί είτε με κάποιο πρόγραμμα-παιχνιδι και μετά κάνεις το απλό αντί να τραβάς προς τα πάνω να στρίβεις την ψυχτρα δεξιά αριστερά σιγα σιγα κ έτσ θα δεις ότι θα βγει..

Αν έχει γίνει πέτρα η πάστα κυριολεκτικά  και βλεπεις ότι δεν βγαίνει μο το τρόπο που ανέφερα προτείνω να το αφήσεις κ να το πας σε κάποιο τεχνικο.

ότι σου είπε + όταν θα στρίψεις δεξια-αριστερά ΜΗΝ τραβάς και προς τα πάνω. Για να είσαι σίγουρος ότι δεν τραβάς και προς τα πάνω μπορείς να πιέζεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ και προς τα κάτω.

Αν δε στρίβει με τίποτα ακόμα και μετά από stress test που θα έχει ζεσταθεί η πάστα, σαν ΥΣΤΑΤΗ λύση μπορείς να κάνεις το εξής με αρκετή δόση ρίσκου.

Λύσε την ψύκτρα και μετά αν έχεις χώρο και σου επιτρέπεται απασφάλισε και τράβα το λεβιέ του socket τέρμα πίσω ενώ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ κρατάς και τη ψύκτρα χωρίς να τραβάς προς τα πάνω καθώς ελευθερώνεις το socket για να μη πέφτει όλο το βάρος της στα ξεκλείδωτα pins. 2 άτομα θα ήταν το ιδανικό ένας ναβαστά τη ψύκτρα, όσο ο άλλος ελευθερώνει λεβιέ. Έπειτα αυτός που βαστά τη ψύκτα και αφού ο λεβιες είναι τέρμα πίσω την σηκώνει ήρεμα και ΚΑΤΑΚΟΡΥΦΑ προς τα πάνω. Αν η ψύκτρα είναι σχετικά βαριά όμως υπάρχει μεγάλο ρίσκο να στραβώσεις pin με το που γυρίσεις το λεβιέ, αν δε τη βαστήξετε σωστά. Be prepared. Αν η ψύκτρα εμποδίζει τον λεβιέ προφανώς μην επιχειρήσεις τίποτα από αυτά.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μηχανισμός απασφαλισης του σοκέτ σε amd είναι ίδιος από την εποχή της λάσπης μόνο στον threadripper διαφοροποιήθηκε δεν μπορώ να καταλάβω πως το καταφέρνουν ορισμένοι και καταστρέφουν τα τσιπάκια όταν λέει κάποιος στρίψε λίγο δεξιά αριστερά εννοεί ίσα να εφαρμόσει μια ελάχιστη πίεση όχι να κάνει κεφαλοκλειδωμα στην ψυκτρσ ΑΝ πάλι είναι τοσο κολλημένο με ένα πιστολάκι μαλλιών στο ζεστό στα fins της ψυκτρας για λίγο ίσα να ζεσταθεί και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μη βγει

Υ.Γ. πιστολάκι μαλλιών έγραψα που χρησιμοποιεί η κοπέλα σας όχι φλογοβόλο

Υ.Γ. Κωλοτηλέφωνο και μετάφραση του κώλου επίσης.....Αλκετ, τσιράκια μόνο τον ET δεν βρήκα, anyway διορθώθηκε την συγνώμη μου σε όσους έβγαλαν τα μάτια τους

Επεξ/σία από Coppermine
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω 4 απορίες:

Ποιός είναι ο Αλκέτ, ποιά είναι η εποχή της λάσπης, τι ειν' τα τσιράκια (εκτός αν εννοεί λογικά "τσιπάκια") και τι τα fins

Αμάν ρε insomnia με τους ακαταλαβίστικους όρους που ούτε το google δεν μπορεί να βρεί

5 hours ago, djtelis said:

απο οπου και να ειχε αγοραστει το ιδιο ειναι

το λαθος ειναι δικο μου για αυτο και δυσαρεστημενος με εμενα δεν φταιει το πλαισιο ουτε η AMD για κατι που χαλασα εγω

εχω 4 ryzen 1700 που το πουλαω γιατι φτιαχτηκε ο 2700χ εναν 1700χ και 3700χ και ενα λαπτοπ ryzen 7

απλα θα προτιμω οπως τους αλλους επεξεργαστες κλπ να τα αγοραζω απο insomnia,skroytz,πιο φθηνα!

Ασε φίλε μου. Δεν χρειάζεται να εξηγείς και να διορθώνεις. Αλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν.  Και μπαίνουν και μανουριασμένοι ε; Χα χα! Εγώ, μιά χαρά κατάλαβα τι έγραψες και δεν κατηγόρησες παρά εσένα.

Το "service" του Πλαισίου, το έχουμε φάει όλοι στη μάπα. Αγενέστατοι, προκλητικοί και άσχετοι. Γι' αυτό και δεν μας ξαναείδαν 

 

Επεξ/σία από Coscas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2019 στις 8:58 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Δε μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να σπάτε όλοι τα πιν από τους Ryzen... Αγόρασε έναν CPU AMD και πάρε το πιν. Είναι σίγουρο ότι δε δουλεύει χωρις το πιν; 

Δες ποιο πιν έσπασε και με τι σχετίζεται. 

Καποιο παλικάρι κολλούσε πινς αλλά δε θυμάμαι ποιος

Εχει περασει καιρος πλεον αλλα το ειχα δοκιμασει σε ιντελ. στην υπογραφη μου 

12 ώρες πριν, Coscas είπε

Εχω 4 απορίες:

Ποιός είναι ο Αλκέτ, ποιά είναι η εποχή της λάσπης, τι ειν' τα τσιράκια (εκτός αν εννοεί λογικά "τσιπάκια") και τι τα fins

Αμάν ρε insomnia με τους ακαταλαβίστικους όρους που ούτε το google δεν μπορεί να βρεί

Θα υποθεσω οτι είτε μιλαμε για λάθος στην πληκτρολογηση ή για τον εγκληματια Αλκέτ ΡΙΖΆΙ που μπορει να κανει λογοπαιγνιο με τους ryzen δεν ξερω. ή απλα ειναι slang του insomnia που μου διαφευγει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...