Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπορεί κάποιος να με βοηθήσει το 2019 είχα πάνω από 200 ένσημα τραυματίστηκα και χειρουργήθηκα στην σπονδυλική στήλη όλο αυτό το διάστημα έπαιρνα αναρρωτική άδεια 10 μήνες αμέσως μετά απολύθηκα γιατί δεν είμαι ικανός ακόμη να δουλέψω και έτσι ξεκίνησα να κάνω ηλεκτρονικά αίτηση για Ταμείο Ανεργίας και απορρίφθηκε Γιατί δεν υπάρχουν  125 ένσημα στους τελευταίους 14 -2 μήνες που είχα αναρρωτική είναι δίκαιο αυτό Μήπως πρέπει να κάνω κάτι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Σε άτομο το οποίο δουλεύει με 3 μηνες σύμβαση δίνουν επίδομα αν γίνει απόλυση;  

https://www.oaed.gr/anergia-kai-paroxes-asfalishs-misthwtwn?tab=boithimata-epidomata&tab2=eidiko-voithima-meta-apo-trimini-paramoni-sto-mitrwo-anerghon&tab3=proypotheseis

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Αυτό το ποσό δεν ανεβαίνει όταν υπάρχουν παιδιά; 

IMG_20210616_010520.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το ποσό του βοηθήματος ισούται με δεκαπέντε (15) ημερήσια επιδόματα και προσαυξάνεται κατά 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος.

δεν είναι επίδομα , ουσιαστικά παίρνεις κανα 200άρι αφού παραμείνεις 3 μήνες απο τη στιγμή που κάνεις την αίτηση. Υπόψιν οι 60 μέρες που ζητάνε είναι απο το προηγούμενο έτος .

Ούτε για φαγητό δεν αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα μια διευκρίνιση αν γνωρίζει κάποιος. 

Για ασφαλισμένους που επιδοτούνται για πρώτη φορά - δηλαδή η περίπτωσή μου - ο ΟΑΕΔ αναφέρει μεταξύ άλλων ότι πρέπει να υπάρχουν

"ογδόντα (80) ημέρες εξαρτημένης εργασίας σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη πριν από  την έναρξη της επιδότησής τους"

Για επιδότηση το 2021 θα κοιτάξουν τις  ημέρες εργασίας του 20-21 ή του 19-20 ; 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά καλησπέρα αν μπορεί κάποιος να βοηθησει.Μπηκε το πρώτο επίδομα ανεργίας 18/6 και τώρα έχουμε 30/7 και δεν έχει μπει το δευτερο.μου είχαν στείλει ένα μέιλ να μου προτείνουν μια δουλειά αλλά δεν απάντησα υπάρχει περίπτωση να το χάσω γι'αυτό ; 😬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Insoele είπε

  μου είχαν στείλει ένα μέιλ να μου προτείνουν μια δουλειά αλλά δεν απάντησα υπάρχει περίπτωση να το χάσω γι'αυτό ; 😬

εννοείται υπάρχει περίπτωση και υπάρχει ολόιδιο ποστ και είχα λινκ με τον κανονισμό του ΟΑΕΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοείται υπάρχει περίπτωση και υπάρχει ολόιδιο ποστ και είχα λινκ με τον κανονισμό του ΟΑΕΔ

Δεν το βρήκα 😒και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να ξαναμπώ αν ξέρεις ;ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Insoele είπε

Δεν το βρήκα 😒και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση μπορώ να ξαναμπώ αν ξέρεις ;ευχαριστώ 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/773381-oaeδ-εργασία-κάρτα-ανεργίας/?do=findComment&comment=58697704

διαγράφεσαι απο το μητρώο οριστικά . Έπρεπε να απαντήσεις και με μια καλή δικαιολογία αν ήθελες να αρνηθείς.

Άλλο τι προβλέπεται και άλλο τι θα κάνουν. Εξαρτάται απο τον/την υπεύθυνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, προσφατα μπηκα στο ταμειο ανεργιας, εχω εναν συγγενή ομως με πολυ σοβαρο προβλημα υγείας στο εξωτερικο που ειναι αμφιβολο ποσο θα ζησει και θελω οσο μπορω να τον βοηθαω και να ειμαι διπλα του αυτες τις στιγμες, οποτε ειναι σημαντικο να μη χασω το ταμειο, πρέπει να λειψώ οπωσδηποτε 4-5 μηνες. Ρωτησα στον οαεδ και μόυ ειπαν πως πρεπει να ενημερώσω οπωσδήποτε εκεινους γία να μου αναστείλουν το ταμειο οσο καιρο θα λειπω κατι που φυσικα δεν θελω σε καμια περίπτωση για ευνόητους λογους, οι ιδιοι ισχυρίζονται πως αν περασουν 20 μερες δηλαδη την 21 μερα εκτος Ελλαδας χωρις να τους εχω ενημερωσεί θα μου διακόψουν το ταμειο.

Και η ερωτηση ειναι η εξης, απ τη στιγμη πού πλεον οι παρουσιες εχουν γινεί μονο ηλεκτρονικές και οχι φυσικες οπως παλια σε περιπτωση που δεν τους ενημερώσεις μιας και η περιπτωση μου ειναι δυσκολη και δεν θελω να μου κοψουν σε καμια περίπτωση το ταμειο ουτε καν να το αναστείλουν, υπαρχει περιπτωση να το ελέγξουν και να σου κόψουν το ταμειο αν δεν τους ενημερωσεις και απλα εισαι εξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειώνει το ταμείο μου Αύγουστο, θέλω να πάρω τα 200 για 12 μήνες. 

Με 2 παιδιά και 14 χιλιάρικα το δίνουν Η να φάω πόρτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ...ειχα κανει αιτηση για ένταξη στο ταμειο 6/7 και εγκρίθηκε 28/7 μου λεει οτι αρχιζει η πληρωμή απο 6/8 δηλαδη χθες Παρασκευή αλλα δεν γραφει τιποτα στις πληρωμες και δεν πληρωθηκα χθες.. η πρωτη παρουσια μου ειναι 6 Σεπτεμβρίου.. ξερει κανεις ποτε θα πληρωθω; Και αν θα παρω τα λεφτα του ιουλιου; οποιος γνωριζει ας μου πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...