Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Maknight είπε

Όσοι είχαν 10μηνη επιδότηση και άρα δεν δικαιούνται το επίδομα μακροχρόνια ανέργων (200€ για 12 μηνες) καθώς έπρεπε να έχουν εξαντλήσει την 12μηνη επιδότηση τους, εάν πάρουν την δίμηνη παράταση μπορούν να κάνουν αίτηση και για το επίδομα μακροχρονια ανέργων.. 

Σου το είπαν απο τον ΟΕΑΔ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 294
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, korakios είπε

εμένα γιατί μου είπαν ποτέ να μην ανανεώσω την κάρτα κατα τη διάρκεια της επιδότησης ? Απλή (υποχρεωτική) δήλωση παρουσίας το διάστημα που ορίζεται στην απόφαση της ένταξης λήψης

Επειδή είναι βολεμενα ζώα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Τα ίδια είπαν και στην σύζυγο μου -της το σημείωσαν και πάνω στο χαρτί ότι χρειάζεται απλά να παρεβρεθεί και όχι να την κάνει ηλεκτρονικα - με αποτέλεσμα να μην μπορεί να θεωρηθεί πλεον μακροχρόνια άνεργη. Όταν πήρα τηλέφωνο ,καθώς λόγω κοβιντ δεν δέχονται κοσμο, κάναν την πάπια βγάζοντας μας τρελούς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Επειδή είναι βολεμενα ζώα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.. Τα ίδια είπαν και στην σύζυγο μου -της το σημείωσαν και πάνω στο χαρτί ότι χρειάζεται απλά να παρεβρεθεί και όχι να την κάνει ηλεκτρονικα - με αποτέλεσμα να μην μπορεί να θεωρηθεί πλεον μακροχρόνια άνεργη. Όταν πήρα τηλέφωνο ,καθώς λόγω κοβιντ δεν δέχονται κοσμο, κάναν την πάπια βγάζοντας μας τρελούς

Άλλο ανανέωση κάρτας και άλλο παρουσία. Την ημερομηνία παρέβρεσης αν πήγαινε η ίδια, είτε θα ενημέρωνε κάποιος στην είσοδο οτι γίνεται ηλεκτρονικά , ή θα είχαν σχετική ανακοίνωση . Μπορεί να ξεχάστηκε θέλω να καταλήξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

Άλλο ανανέωση κάρτας και άλλο παρουσία. Την ημερομηνία παρέβρεσης αν πήγαινε η ίδια, είτε θα ενημέρωνε κάποιος στην είσοδο οτι γίνεται ηλεκτρονικά , ή θα είχαν σχετική ανακοίνωση . Μπορεί να ξεχάστηκε θέλω να καταλήξω

Αυτό εξηγώ. Έγραφε χειρογραφα ανανέωση/παρουσία και την ημερομηνία. Πήγαμε ρωτήσαμε αν όλα καλά αν χρειάζεται κάποια ενέργεια ακόμα , λάβαμε αρνητική απάντηση και αποχωρησαμε. Εντελώς τυχαία σε κουβέντα με έναν γνωστό μετά από κάποιο διάστημα μάθαμε ότι την ανανέωση πλέον την κάνουν μόνο ηλεκτρονικά. Μπήκα στο σύστημα είδα ότι έληξε η κάρτα και όταν κάλεσα -πλεον δεν δεχοταν φυσική παρουσία στα γραφεία ελέω κοβιντ-και ανέφερα το πρόβλημα καθώς και  ότι το έγραψε συνάδελφος τους το ανανέωση/παρουσία , άκουσα ως απάντηση: και που ξέρουμε κύριε ότι δεν το γράψατε εσείς... Το δημόσιο είναι κράτος εν κράτει, τέλος. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Σου το είπαν απο τον ΟΕΑΔ ?

Δεν μου το είπαν στον ΟΑΕΔ, 

Έκανα τις ενεργειες ηλεκτρονικά για την σύζυγο μου και εγκρίθηκε.. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Εληξε η συμβαση μου τον Ιουνιο του 20 και δεν παιρνω την τακτικη επιδοτηση. ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για το Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στο Μητρώο Ανέργων? οταν ολοκληρωθει το τριμηνο  ή πιο πριν? εχω πανω απο 60 εργασιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

Ο αδερφός μου παίρνει επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και ξεκίνησε τον Νοέμβριο, έχει κάνει την 1η ηλεκτρονική παρουσία κανονικά μέσα από την πλατφόρμα του ΟΑΕΔ αλλά δεν υπάρχει πλέον η επιλογή "ανανέωση δελτίου ανεργίας τώρα" όπως υπήρχε παλιά.

Αυτό φαντάζομαι γίνεται γιατί δηλώνει ηλεκτρονική παρουσία για το επίδομα έτσι και αλλιώς? Η κάρτα ανεργίας λήγει 7/2/2021 αλλά χωρίς επιλογή στο σύστημα για ανανέωση της.

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix7 είπε

Η κάρτα ανεργίας λήγει 7/2/2021 αλλά χωρίς επιλογή στο σύστημα για ανανέωση της.

Ας δει απο Δευτέρα αν λήγει η επιδότηση . Αν πήρε παράταση θα γίνει αυτόματα.

Φυσικά καλό είναι να τα ρωτήσει ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

Ας δει απο Δευτέρα αν λήγει η επιδότηση . Αν πήρε παράταση θα γίνει αυτόματα.

Φυσικά καλό είναι να τα ρωτήσει ο ίδιος

Η επιδότηση είναι 1 χρόνο λόγω απόλυσης, στην ουσία 2 μήνες έχει πάρει μόνο ανεργία, η επιδότηση δεν λήγει σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Phoenix7 είπε

Η επιδότηση είναι 1 χρόνο λόγω απόλυσης, στην ουσία 2 μήνες έχει πάρει μόνο ανεργία, η επιδότηση δεν λήγει σίγουρα

κανονικά θα έπρεπε να δείχνει οτι λήγει μετά απο 12 μήνες και απλά κάνει παρουσίες ηλεκτρονικά. Είναι σίγουρος για το έτος και όχι 7/2/2022 ?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

κανονικά θα έπρεπε να δείχνει οτι λήγει μετά απο 12 μήνες και απλά κάνει παρουσίες ηλεκτρονικά. Είναι σίγουρος για το έτος και όχι 7/2/2022 ?

 

Και όμως έχεις δίκιο 2022 λέει, ούτε καν το είδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/1/2021 στις 1:09 ΜΜ, Spirosninja είπε

Καλησπερα σας! Εληξε η συμβαση μου τον Ιουνιο του 20 και δεν παιρνω την τακτικη επιδοτηση. ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για το Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στο Μητρώο Ανέργων? οταν ολοκληρωθει το τριμηνο  ή πιο πριν? εχω πανω απο 60 εργασιμες.

έπρεπε ήδη να είχες κάνει

2 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Και όμως έχεις δίκιο 2022 λέει, ούτε καν το είδα

κομπλέ , τις ηλεκτρονικές παρουσίες να έχει στο νου του απαραίτητα :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα . Η επιδότηση μου στον ΟΑΕΔ έληξε 20/12/2020 (11 μήνες έπαιρνα) αλλά λεφτά για τον πρώτο μήνα παράτασης δεν έχω πάρει ακόμα.

Ξέρει κάποιος πότε θα μπουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konstantinospatra είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα . Η επιδότηση μου στον ΟΑΕΔ έληξε 20/12/2020 (11 μήνες έπαιρνα) αλλά λεφτά για τον πρώτο μήνα παράτασης δεν έχω πάρει ακόμα.

Ξέρει κάποιος πότε θα μπουν?

Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις μέιλ στο τοπικό σου οαεδ να σου απαντήσουν. Απαντούν σχετικά άμεσα σε αυτά σε αντίθεση με το τηλέφωνο, τουλάχιστον στο δικό μ. Όταν πάρεις απάντηση γράψε εδώ τι σ είπαν, με ενδιαφέρει κ μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα εμεις που πηραμε παραταση 2 μηνων αρχες του 20 και ξανα βγηκαμε σε επιδομα τακτικης ανεργειας παιρνουμε ξανα παραταση δυο μηνες?γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...