Προς το περιεχόμενο

Επίδομα ανεργίας ΟΑΕΔ


skrill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Teots20 είπε

Γεια σας. Σήμερα πήρα δώρο Πάσχα μόλις 95, 82 ευρώ. Ενώ έχω πάρει επίδομα ανεργίας για Ιανουαριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο. Οι δύο τελευταίοι μήνες ηταν από την παράταση. Για τρεις μήνες επιδότηση δεν θα έπρεπε να υπήρχαν επιπλέον 47 ευρώ για δώρο Πάσχα; Τα 92,82 αφορούν μόνο 2 μήνες. Εσείς τι λέτε; Τι χρήματα πήρατε εσείς με την παράταση για δώρο Πάσχα;

 

Ακριβώς ίδια περίπτωση με εσένα, 95,82 πήρα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, greekbusters είπε

Εμένα που η δίμηνη  παράταση έληξε τώρα αυτό το μήνα, τον Απρίλιο, από τι βλέπω μ έβαλαν 143€ ως δώρο 

Εσύ πήρες επίδομα για 4 μήνες οπότε έπρεπε να πάρεις 199 ευρώ για δώρο Πάσχα. Μάλλον  δίνουν δώρο Πάσχα μόνο για έναν μήνα της παράτασης φαντάζομαι και όχι για τους δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 3:20 ΜΜ, jkuc είπε

Γνωρίζετε αν δικαιούνται δώρο Πάσχα οι μακροχρόνια άνεργοι?Πρόσφατα μπήκα στο ταμείο μακροχρονίως ανέργων.

Οχι δυστυχώς. Μόνο από επίδομα τακτικής ανεργίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2021 στις 3:16 ΜΜ, Teots20 είπε

Εσύ πήρες επίδομα για 4 μήνες οπότε έπρεπε να πάρεις 199 ευρώ για δώρο Πάσχα. Μάλλον  δίνουν δώρο Πάσχα μόνο για έναν μήνα της παράτασης φαντάζομαι και όχι για τους δύο. 

Όχι, τουλάχιστον για εμένα (από τι μου είπε σε μέιλ ο οαεδ) έπρεπε να λήγει 30/4 η επιδότηση αλλά εμενα τελείωνε 21. Για να πιάσει ολόκληρος ο μήνας πρέπει να λήγει τελευταία μέρα αλλιώς δεν παίρνεις δώρο για καμμια μέρα του μήνα αυτού. Ίσως ισχύει κάτι τέτοιο και στην δική σ περίπτωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2021 στις 5:30 ΜΜ, greekbusters είπε

Όχι, τουλάχιστον για εμένα (από τι μου είπε σε μέιλ ο οαεδ) έπρεπε να λήγει 30/4 η επιδότηση αλλά εμενα τελείωνε 21. Για να πιάσει ολόκληρος ο μήνας πρέπει να λήγει τελευταία μέρα αλλιώς δεν παίρνεις δώρο για καμμια μέρα του μήνα αυτού. Ίσως ισχύει κάτι τέτοιο και στην δική σ περίπτωση 

Μάλλον έτσι, 16 τελείωνε εμένα.

Στις 13/4/2021 στις 3:20 ΜΜ, jkuc είπε

Γνωρίζετε αν δικαιούνται δώρο Πάσχα οι μακροχρόνια άνεργοι?Πρόσφατα μπήκα στο ταμείο μακροχρονίως ανέργων.

Οχι δυστυχώς. Μόνο από επίδομα τακτικής ανεργίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 4:09 ΜΜ, Teots20 είπε

Γεια σας. Σήμερα πήρα δώρο Πάσχα μόλις 95, 82 ευρώ. Ενώ έχω πάρει επίδομα ανεργίας για Ιανουαριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο. Οι δύο τελευταίοι μήνες ηταν από την παράταση. Για τρεις μήνες επιδότηση δεν θα έπρεπε να υπήρχαν επιπλέον 47 ευρώ για δώρο Πάσχα; Τα 92,82 αφορούν μόνο 2 μήνες. Εσείς τι λέτε; Τι χρήματα πήρατε εσείς με την παράταση για δώρο Πάσχα;

Screenshot_2021-04-12-16-05-43-292_com.opera.browser.jpg

Και εγω ακριβως τοσο πηρα,που εληξε τον μαρτιο. Τωρα αναρωτιεμαι θα παρουμε αλλους δυο μηνες παραταση εμεις? γιατι ακομα δεν εχει μπει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβάνω επίδομα τακτικής ανεργίας 2 μήνες τώρα. Είναι πρώτη φορά που βγαίνω ταμείο και δεν έχω καμία άλλη εμπειρία με τον ΟΑΕΔ (μιας και όλα έγιναν ηλεκτρονικά)

Μου ήρθε email για τηλεφωνικό ραντεβού με εργασιακή σύμβουλο του ΟΑΕΔ την άλλη εβδομάδα.

Έχει κανείς εμπειρία περί τίνος πρόκειται; Πρέπει να προσέξω κάτι γενικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, MikeJ είπε

...Μου ήρθε email για τηλεφωνικό ραντεβού με εργασιακή σύμβουλο του ΟΑΕΔ την άλλη εβδομάδα. Έχει κανείς εμπειρία περί τίνος πρόκειται; Πρέπει να προσέξω κάτι...

Τους είχες ζητήσει κάτι και περίμενες απάντηση;

Ίσως έχει να κάνει με τη συμπλήρωση ΑΣΔ (Ατομικό Σχέδιο Δράσης). Αν είναι αυτό, πρόκειται απλά για ένα ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεις προκειμένου να δηλώσεις τι είδους απασχόληση αναζητάς. Αλλά νομίζω ότι μπορείς να το συμπληρώσεις και ηλεκτρονικά από τις e-Services του ΟΑΕΔ.

Υπάρχει φυσικά και η πιθανότητα να βρέθηκε μια θέση εργασίας ή κάποιο σεμινάριο κατάλληλο για σένα και να θέλει να σου φτιάξει τη συστατική-παραπεμπτικό για τα επόμενα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, tedybear said:

Τους είχες ζητήσει κάτι και περίμενες απάντηση;

Ίσως έχει να κάνει με τη συμπλήρωση ΑΣΔ (Ατομικό Σχέδιο Δράσης). Αν είναι αυτό, πρόκειται απλά για ένα ερωτηματολόγιο που συμπληρώνεις προκειμένου να δηλώσεις τι είδους απασχόληση αναζητάς. Αλλά νομίζω ότι μπορείς να το συμπληρώσεις και ηλεκτρονικά από τις e-Services του ΟΑΕΔ.

Υπάρχει φυσικά και η πιθανότητα να βρέθηκε μια θέση εργασίας ή κάποιο σεμινάριο κατάλληλο για σένα και να θέλει να σου φτιάξει τη συστατική-παραπεμπτικό για τα επόμενα βήματα.

Για το ΑΣΔ είναι το ραντεβού σύμφωνα με το e-mail. Το ερωτηματολόγιο το είχα συμπληρώσει μέσω της πλατφόρμας του ΟΑΕΔ και γενικά έχω συμπληρώσει και το βιογραφικό πάλι στη σελίδα τους, για αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο μήπως θέλουν κάτι άλλο.

Γενικά δε ξέρω αν πλέον εφαρμόζουν πολιτικές όπως σε άλλες χώρες. Εγώ ψάχνω εργασία αποκλειστικά online (μέσω LinkedIn, kariera και διάφορων άλλων ιστοσελίδων) και μιας και πλέον γίνεται χρήση online φορμών, δεν έχω αποδείξεις για το πχ πόσα βιογραφικά έχω στείλει και πόσες συνεντεύξεις έχω κάνει. Έχω και τη τάση να κρατάω το Inbox μου άδειο, οπότε διαγράφω πάντα e-mail αφότου δε τα χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 10:21 ΠΜ, MikeJ είπε

Για το ΑΣΔ είναι το ραντεβού σύμφωνα με το e-mail. Το ερωτηματολόγιο το είχα συμπληρώσει μέσω της πλατφόρμας του ΟΑΕΔ και γενικά έχω συμπληρώσει και το βιογραφικό πάλι στη σελίδα τους, για αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο μήπως θέλουν κάτι άλλο.

Γενικά δε ξέρω αν πλέον εφαρμόζουν πολιτικές όπως σε άλλες χώρες. Εγώ ψάχνω εργασία αποκλειστικά online (μέσω LinkedIn, kariera και διάφορων άλλων ιστοσελίδων) και μιας και πλέον γίνεται χρήση online φορμών, δεν έχω αποδείξεις για το πχ πόσα βιογραφικά έχω στείλει και πόσες συνεντεύξεις έχω κάνει. Έχω και τη τάση να κρατάω το Inbox μου άδειο, οπότε διαγράφω πάντα e-mail αφότου δε τα χρειάζομαι.

Γνωρίζει κάποιος ποτέ θα πληρωθεί η διμηνη παραταση για ανέργους που το ταμείο ανεργίας έληξε το Μάρτιο? 

4 λεπτά πριν, gsrm2121 είπε

Γνωρίζει κάποιος ποτέ θα πληρωθεί η διμηνη παραταση για ανέργους που το ταμείο ανεργίας έληξε το Μάρτιο? 

Γνωρίζει κάποιος ποτέ θα πληρωθεί η διμηνη παραταση για ανέργους που το ταμείο ανεργίας έληξε το Μάρτιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 10:21 ΠΜ, MikeJ είπε

Για το ΑΣΔ είναι το ραντεβού σύμφωνα με το e-mail. Το ερωτηματολόγιο το είχα συμπληρώσει μέσω της πλατφόρμας του ΟΑΕΔ και γενικά έχω συμπληρώσει και το βιογραφικό πάλι στη σελίδα τους, για αυτό μου φάνηκε λίγο περίεργο μήπως θέλουν κάτι άλλο.

Γενικά δε ξέρω αν πλέον εφαρμόζουν πολιτικές όπως σε άλλες χώρες. Εγώ ψάχνω εργασία αποκλειστικά online (μέσω LinkedIn, kariera και διάφορων άλλων ιστοσελίδων) και μιας και πλέον γίνεται χρήση online φορμών, δεν έχω αποδείξεις για το πχ πόσα βιογραφικά έχω στείλει και πόσες συνεντεύξεις έχω κάνει. Έχω και τη τάση να κρατάω το Inbox μου άδειο, οπότε διαγράφω πάντα e-mail αφότου δε τα χρειάζομαι.

Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αγχωνει. Θα σε ρωτησει για τους τίτλους σπουδών, αν έχεις κάποια πιστοποίηση ξένης γλώσσας, υπολογιστών και το αντικείμενο εργασίας που σε ενδιαφέρει.

Επιπλέον θα σε ενημερώσει για το αν τρέχει κάποιο πρόγραμμα για ανέργους με επιδότηση, όταν προσλαμβάνονται στον ιδιωτικό τομέα.

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά την πρώτη δόση της παράτασης για τα επιδόματα που έληξαν τον Μάρτιο την πήρε κανείς; Γιατί εγώ ακόμα περιμένω σαν τον ηλίθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, JacoTheSlime είπε

Παιδιά την πρώτη δόση της παράτασης για τα επιδόματα που έληξαν τον Μάρτιο την πήρε κανείς; Γιατί εγώ ακόμα περιμένω σαν τον ηλίθιο.

Όχι ούτε εγώ έχω πάρει... Τελευταία μέρα τους βλέπω να βαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...