Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

vcore γράφει στα 1,236v

Αυτό πάνω είναι από το sensor της mobo? Δεν ξέρω δεν το καταλαβαίνω καθόλου το hwmonitor (noobas) , μου φαίνεται πολυ μπερδεμένο. HWINFO for the win

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ευχαριστώ!

Κάποτε κάποιοι λέγανε θερμάστρες τους AMD και τώρα αποδεδειγμένα θερμάστρες είναι οι της Intel. Πως αλλάζουν οι εποχές...Ίσως έπρεπε να πήγαινα σε κάνα R5 3600 αλλά τώρα ότι έγινε έγινε...3 χρόνια θα το κρατήσω το συστηματάκι και μετά μάλλον θα πάω σε DDR5 και Ryzen αν συνεχίσει τις μπούρδες η Intel.

Αν δεν είχες ήδη μητρική όντως ο 3600 θα ήταν καλύτερη επιλογή, κυρίως λόγω κόστους. Απο επιδόσεις στα ίδια είσαι.

Απλά αυτά να τα διαβάζουν κάποιοι που μας λέγανε για 9900k σε μητρικές των 80€ και πόσο άψογα τα πάνε....

Όσο για τις θερμάστρες, έπεσες σε καλό κομμάτι κιόλας. Να σου πώ για το δικό μου που με ψύκτρα των 150€ βάραγε 95αρια σε cinebench? :P 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BabisTs είπε

βρες μέσα στο bios εκεί που θα λέει vcore και περιόρισε το.....too much για κλειδωμένο 8700.....

 

Με γεια τον i9-9900k!! Νομίζω δεν με αφήνει να αλλάξω το Vcore γιατί είναι κλειδωμένο. Το μόνο που μπορώ να αλλάξω είναι το LLC (έχει auto, extreme, turbo, perfomance και ένα άλλο που δεν θυμάμαι...).

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Με γεια τον i9-9900k!! Νομίζω δεν με αφήνει να αλλάξω το Vcore γιατί είναι κλειδωμένο. Το μόνο που μπορώ να αλλάξω το LLC (έχει auto, extreme, turbo, perfomance και ένα άλλο που δεν θυμάμαι...).

Thanx...........Z370 και δεν σε αφήνει να αλλάξεις vcore?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Με γεια τον i9-9900k!! Νομίζω δεν με αφήνει να αλλάξω το Vcore γιατί είναι κλειδωμένο. Το μόνο που μπορώ να αλλάξω το LLC (έχει auto, extreme, turbo, perfomance και ένα άλλο που δεν θυμάμαι...).

Το turbo αν δουλεύει όπως στη δικιά μου Gigabyte σου κρατάει το VCORE με ελάχιστο vdrop. Δοκίμασε το σε turbo, αν δείς να κάνει offshoot προς τα πάνω όπως τώρα κατέβασε το σε performance και ξανα δες. Θα πρέπει να μένεις κάτω απο 1.2 σε all core loads

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Thanx...........Z370 και δεν σε αφήνει να αλλάξεις vcore?

 

Δε γίνεται τελικά, μόνο το LLC μπορώ να αλλάξω...

42 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Το turbo αν δουλεύει όπως στη δικιά μου Gigabyte σου κρατάει το VCORE με ελάχιστο vdrop. Δοκίμασε το σε turbo, αν δείς να κάνει offshoot προς τα πάνω όπως τώρα κατέβασε το σε performance και ξανα δες. Θα πρέπει να μένεις κάτω απο 1.2 σε all core loads

 

Οκ θα το κάνω και θα επανέλθω.

 

 

Edit:

Λοιπόν έτρεξα από ένα run στο Cinebench.

Η πρώτη εικόνα είναι με LLC Turbo, η δεύτερη με LLC Perfomance και η Τρίτη με το τελευταίο LLC (λιγότερη κατανάλωση).

 

Από ότι βλέπω "λογικό" Vcore έχω μόνο στην τελευταία σκάλα του LLC. Να το αφήσω εκεί ή στο auto; Θα χάσω σε επιδόσεις αν το έχω στη τελευταία σκάλα;;

vcore.jpg

vcore1.jpg

vcore2.jpg

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 3ο ss λογικά είχε τελειώσει το bench όταν το εβγαλες οπότε δεν βλέπω τι ρεύμα δίνει σε load. Αλλά άμα είσαι stable το αφήνεις, δεν χάνεις επιδόσεις αλλά stability. Αυτό σε ενδιαφέρει κυρίως σε oc. 

Πάντως για cinebench τα vrms ψήνονται.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2019 στις 8:01 ΜΜ, _Theo_ είπε

αυτή την στιγμή είναι απείρως πιο συμφέρουσα αγορά από τους CL σε οποιαδήποτε κατηγορία χρηστών. Ειδικά ο R5 3600 είναι λουκούμι.

Όλα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε. 

Ηταν επειδη κατα τα αλλα ειναι πιο συμφερουσα η αγορα των ρυζιων απο τους καφεδες,και μετα απο μια εβδομαδα...καφεδες:lol:

Ειναι σαν την nvidia.Ολοι την κραζουν για αυτα που κανει ακομα και με το RTX,και μετα σχεδον ολοι με RTX καρτες.

Τι καθεστε και το παιζετε ταχα μου ουδετεροι για τα ματια του κοσμου ρε παιδια.Παρτε οτι ειναι να παρετε και αφηστε το τι ειναι πιο συμφερον αγορα και τι οχι.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ηταν επειδη κατα τα αλλα ειναι πιο συμφερουσα η αγορα των ρυζιων απο τους καφεδες,και μετα απο μια εβδομαδα...καφεδες:lol:

Ειναι σαν την nvidia.Ολοι την κραζουν για αυτα που κανει ακομα και με το RTX,και μετα σχεδον ολοι με RTX καρτες.

Τι καθεστε και το παιζετε ταχα μου ουδετεροι για τα ματια του κοσμου ρε παιδια.Παρτε οτι ειναι να παρετε και αφηστε το τι ειναι πιο συμφερον αγορα και τι οχι.....

Αφού είχε z370 έτοιμο. Το upgradebility που πολλοί κοροϊδεύουν στα ρυζια είναι καλό για αυτό το λόγο. Βγάζεις cpu, βάζεις cpu, έτοιμος αντί να ξηλώνεις όλο το pc κάθε φορά. Γιαυτό πολλοί αναβάθμισαν από 1st gen ρυζια σε 2nd gen. Γιατί είναι 3 λεπτά δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Αφού είχε z370 έτοιμο. Το upgradebility που πολλοί κοροϊδεύουν στα ρυζια είναι καλό για αυτό το λόγο. Βγάζεις cpu, βάζεις cpu, έτοιμος αντί να ξηλώνεις όλο το pc κάθε φορά. Γιαυτό πολλοί αναβάθμισαν από 1st gen ρυζια σε 2nd gen. Γιατί είναι 3 λεπτά δουλειά 

Ο 3600 μαζι με b450 μητρικη βγαινει στα ιδια χρηματα με τον 8700 σκετο.

Ουτως ή αλλως δεν ειχε καμια ακριβη Z370 μητρικη για να πεις οτι θα παει χαμενος.

Εγω δεν το ανεφερα το πιο πισω,για να πηγαινε ουτως ή αλλως στα ρυζια.

Αλλα για να δειξω την κλασσικη περιπτωση του''αλλα λεμε,και αλλα κανουμε'',εξου και το παραδειγμα μου περι Nvidia.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Στο 3ο ss λογικά είχε τελειώσει το bench όταν το εβγαλες οπότε δεν βλέπω τι ρεύμα δίνει σε load. Αλλά άμα είσαι stable το αφήνεις, δεν χάνεις επιδόσεις αλλά stability. Αυτό σε ενδιαφέρει κυρίως σε oc. 

Πάντως για cinebench τα vrms ψήνονται.. 

 

Άστα...Ελπίζω σε gaming να είναι πιο φυσιολογικές οι θερμοκρασίες. Οπότε θα αφήσω το LLC στην τελευταία σκάλα. Τουλάχιστον οι θερμοκρασίες CPU είναι νορμάλ ας πούμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο 3600 μαζι με b450 μητρικη βγαινει στα ιδια χρηματα με τον 8700 σκετο.

Ουτως ή αλλως δεν ειχε καμια ακριβη Z370 μητρικη για να πεις οτι θα παει χαμενος.

Εγω δεν το ανεφερα το πιο πισω,για να πηγαινε ουτως ή αλλως στα ρυζια.

Αλλα για να δειξω την κλασσικη περιπτωση του''αλλα λεμε,και αλλα κανουμε'',εξου και το παραδειγμα μου περι Nvidia.

 

Μα δε μιλάω για το κόστος αλλα για την ευκολία. Για να πάει σε 3600 πρέπει να ξυλωσει όλο το pc ενώ τώρα απλά έβγαλε / έβαλε cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο 3600 μαζι με b450 μητρικη βγαινει στα ιδια χρηματα με τον 8700 σκετο.

Ουτως ή αλλως δεν ειχε καμια ακριβη Z370 μητρικη για να πεις οτι θα παει χαμενος.

Εγω δεν το ανεφερα το πιο πισω,για να πηγαινε ουτως ή αλλως στα ρυζια.

Αλλα για να δειξω την κλασσικη περιπτωση του''αλλα λεμε,και αλλα κανουμε'',εξου και το παραδειγμα μου περι Nvidia.

 

Ναι δεν ήξερα να σου δώσω αναφορά για το τι θα αγοράσω. Και αναφορά να σου έδινα, πάλι λες μπούρδες.

 

300 ευρώ μου κόστισε ο i7-8700 + 30 η ψύκτρα. 330-150 που θα πουλήσω τον i5-8400 μας κάνει 180. Άντε σου λέω εγώ να φύγει στα 140 ο i5-8400 (με ένα χρόνο εγγύηση) μας κάνει 190 €.

Από ποιο σοβαρό κατάστημα μπορείς να αγοράσεις R5 3600 + μια μεσαία μητρική με 190 €; Από κανένα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς κάποιες φορές...

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα δε μιλάω για το κόστος αλλα για την ευκολία. Για να πάει σε 3600 πρέπει να ξυλωσει όλο το pc ενώ τώρα απλά έβγαλε / έβαλε cpu. 

 

Άσε δεν βγάζεις άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Μα δε μιλάω για το κόστος αλλα για την ευκολία. Για να πάει σε 3600 πρέπει να ξυλωσει όλο το pc ενώ τώρα απλά έβγαλε / έβαλε cpu. 

Ξυλωμα ολου του pc λεγεται ειτε οταν πας απο το τωρινο σου κουτι σε ενα αλλο,ειτε οταν αλλαζεις σχεδον ολα τα πραγματα του τωρινου σου κουτιου με νεα,και οχι η αλλαγη μητρικης/cpu.

Οκ μιλαμε για παραπανω δουλεια απο το να βγαλεις μια gpu ή μνημες ram,αλλα σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται αυτο ξυλωμα/αλλαγη ολου του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Ναι δεν ήξερα να σου δώσω αναφορά για το τι θα αγοράσω. Και αναφορά να σου έδινα, πάλι λες μπούρδες.

300 ευρώ μου κόστισε ο i7-8700 + 30 η ψύκτρα. 330-150 που θα πουλήσω τον i5-8400 μας κάνει 180. Άντε σου λέω εγώ να φύγει στα 140 ο i5-8400 (με ένα χρόνο εγγύηση) μας κάνει 190 €.

Από ποιο σοβαρό κατάστημα μπορείς να αγοράσεις R5 3600 + μια μεσαία μητρική με 190 €; Από κανένα.

Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς κάποιες φορές...

Πουλας και την μητρικη ομως αν πας σε 3600 😛 

Απο θεμα κοστους σου βγαιναν τα λεφτα ρε συ, δεν είναι εκεί το θέμα. Με 330 που έδωσες αγόραζες και 3600 + mobo. Οι υπόλοιπες πράξεις δεν κατάλαβα που κολλάνε, και στις 2 περιπτώσεις θα πούλησεις τον 8400, απλά σε περίπτωση που πήγαινες για ρύζι θα πούλαγες και το mobo. 

Απλα είπαμε, η ευκόλια άλλο πράμα απτο να φας ενα απόγευμα να κάνεις χειρουργείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...