Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα εδω μεχρι και η intel μετα απο ποσα χρονια και ξαφνικα κυκλοφορησε επεξεργαστες πολυ μεγαλυτερου κοστους χωρις γραφικα.

Επισης η intel αντι να βελτιωσει τις ψυκτρες στους K επεξεργαστες,τις εβγαλε τελειως ενω το κοστος των επεξεργαστων χτυπησε κοκκινο.

Δεν λεω οτι και η Amd ειναι τελεια,εχει και αυτη πραγματα που εχει φαει κραξιμο στο διπλα θεμα για καποιες απο τις επιλογες της.

Τελος μιας και ανεφερα και τα των μητρικων πιο πισω,να θυμισω τι αισχος ειναι οι budget Z390 μητρικες μιας και σε θυμαμαι που εγραψες στο διπλα θεμα οτι ο 9900κ λεει δουλευει τελεια σε μητρικες των 85ευρω.

Και σκεψου αυτες του video ειναι Z390 που υποτιθεται οτι ειναι σχεδιασμενες για 9700κ και κυριως 9900κ. Φαντασου οι Z370 που ανεφερες εσυ των 85ευρω,τι ωραια που θα τρεχει ο 9900κ σε αυτες.

Δηλαδη με λιγα λογια εσυ πιστευεις οτι ο 9900κ δουλευει τελεια σε μια μητρικη οπως αυτη

https://www.skroutz.gr/s/13312174/Gigabyte-Z370P-D3-rev-1-0.html

Ας κοιταξει ο @Sheogorathκαι οι υπολοιποι μονο τα ''πανεμορφα''Vrm της και προσπαθησει να μην γελασει.

Παλι καλα δηλαδη που της εκοψε της Gigabyte και εβαλε καλα VRM στις μεσαιας κατηγοριας z390 της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χειρότερα από ότι φανταζόμουν, damn. Κοιτά με top down ψυκτρα και κλειστό mce θα δουλεύει, αλλά ετσι θα είναι πιο αργός και από 3700Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Καλα εδω μεχρι και η intel μετα απο ποσα χρονια και ξαφνικα κυκλοφορησε επεξεργαστες πολυ μεγαλυτερου κοστους χωρις γραφικα.

Επισης η intel αντι να βελτιωσει τις ψυκτρες στους K επεξεργαστες,τις εβγαλε τελειως ενω το κοστος των επεξεργαστων χτυπησε κοκκινο.

Δεν λεω οτι και η Amd ειναι τελεια,εχει και αυτη πραγματα που εχει φαει κραξιμο στο διπλα θεμα για καποιες απο τις επιλογες της.

Τελος μιας και ανεφερα και τα των μητρικων πιο πισω,να θυμισω τι αισχος ειναι οι budget Z390 μητρικες μιας και σε θυμαμαι που εγραψες στο διπλα θεμα οτι ο 9900κ λεει δουλευει τελεια σε μητρικες των 85ευρω.

Και σκεψου αυτες του video ειναι Z390 που υποτιθεται οτι ειναι σχεδιασμενες για 9700κ και κυριως 9900κ. Φαντασου οι Z370 που ανεφερες εσυ των 85ευρω,τι ωραια που θα τρεχει ο 9900κ σε αυτες.

Δηλαδη με λιγα λογια εσυ πιστευεις οτι ο 9900κ δουλευει τελεια σε μια μητρικη οπως αυτη

https://www.skroutz.gr/s/13312174/Gigabyte-Z370P-D3-rev-1-0.html

Ας κοιταξει ο @Sheogorathκαι οι υπολοιποι μονο τα ''πανεμορφα''Vrm της και προσπαθησει να μην γελασει.

Παλι καλα δηλαδη που της εκοψε της Gigabyte και εβαλε καλα VRM στις μεσαιας κατηγοριας z390 της.

Ολα είναι σχετικά , μπορεί να βάλεις τον 9900KS να παίξει ένα παιχνίδι να είναι στο 30-40% usage και να παίζει μια χαρά με την ποιο φθηνή Ζ370. 

Μπορεί να βάλεις μια εργασία πoυ χρησιμοποιεί AVX2 και να σκάσει στο 2ο λεπτό λειτουργίας.

Το σωστό είναι ότι το μηχάνημα πρέπει να είναι ισορροπημένο. Οχι ακριβές cpu με φθηνές m/b ή το ανάποδο.

Προσωπικά μου είχε ξεμείνει αυτή η συγκεκριμένη παμφθηνη Ζ370 και της έβαλα "δοκιμαστικά" Ι7 9700Κ που παίζει default. Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα (δουλεύει πάρα πολλές ώρες αλλά δεν κάνει κάποια απαιτητική εργασία)   και τελικά δεν την άλλαξα.

ΥΓ

Στο είχα γράψει στο θέμα εκείνο ότι ήταν ειρωνεία γιατί είχες γράψει τον 3900Χ να μην μπει με ακριβή 570 m/b. Μην επανερχόμαστε.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΥΓ

Στο είχα γράψει στο θέμα εκείνο ότι ήταν ειρωνεία γιατί είχες γράψει τον 3900Χ να μην μπει με ακριβή 570 m/b. Μην επανερχόμαστε.

Ναι το ειχα γραψει γιατι οντως στα ρυζια δεν υπαρχει αυτο το προβλημα με τα VRM και τις μητρικες που εχουν οι intel.

Τι παει να πει αυτο.

Μπορεις να βαλεις οποιονδηποτε 8πυρηνο 1ης,2ρης και φυσικα 3ης γενιας πανω στις φθηνοτερες οχι μονο x370 και 470 αλλα μεχρι και στην ακομα φθηνοτερη κατηγορια των B450 μητρικων.

Αν θες να παρεις τον 3900x που ειναι 12πυρηνος,μπορεις να τον βαλεις πανω σε X470 μητρικη ακομα και σε φθηνοτερες.Βασικα μεχρι και σε B450 μητρικες οπως εχουν δει δουλευει(οσο επιτρεπει η μητρικη παντα).

Στην intel αν βαλεις τον 9900κ σε κλειδωμενες B μητρικες,θα γινει μπουρλοτο και φανταζομαι μια απο τα ιδια και του χρονου με τον 10πυρηνο.

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, δεν κατανοώ για ποιον λόγο συζητάτε με τα μπλε τρελόπαιδα.

Έχει αποδειχθεί ότι χάνετε τον χρόνο σας, την ηρεμία σας και τα μαλλιά σας.

Αστειευτείτε μαζί τους και τέλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HWU έχει δοκιμάσει συνολικά όλες τις x570. Εκτός από την νέα unify νομίζω (που είναι όπως ακριβώς η ace) και αυτές του 1000ρικού. Από όλες τις μητρικές που δοκίμασαν η μόνη που throttlαρέ σε 3900x (PBO+AutoOC ΟΧΙ Stock) ήταν η msi x570-A. Σε x470/b450 λογικά θα είναι αρκετές αυτές που δε θα αντέξουν αυτό το torture test, αλλά δε παίρνεις οποιαδήποτε x470 για τον 3900x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής. Έτρεξα για 40 λεπτά το stress test OCCT Linpack και έχω αυτές τις θερμοκρασίες. Περίπου ίδιες ήταν και μετά από 30 λεπτά stress test του AIDA64 extreme. 

Είναι καλές για το σύστημα μου ;

temps.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Παιδιά έχω το σύστημα της υπογραφής. Έτρεξα για 40 λεπτά το stress test OCCT Linpack και έχω αυτές τις θερμοκρασίες. Περίπου ίδιες ήταν και μετά από 30 λεπτά stress test του AIDA64 extreme. 

Είναι καλές για το σύστημα μου ;

temps.jpg

Mε βάση το vcore που δίνει που είναι λίγο τσιμπημένο καλά είσαι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Mε βάση το vcore που δίνει που είναι λίγο τσιμπημένο καλά είσαι.

 

Πως μπορώ να περιορίσω το Vcore;;

Επίσης έτρεξα για λίγο και το Prime 95 torture test και εκεί έγινε πανηγύρι γιατί έφτασε τους 85. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε αυτό το test μετά από λίγο τα VRM MOS έφτασαν (με βάση το HWinfo) τους 124 βαθμούς!! Υπάρχει ενδεχόμενο να προκλήθηκε κάποια βλάβη; Μέχρι τώρα μια χαρά λειτουργεί το PC και όταν το άνοιξα να το ξεσκονίσω δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο στην μητρική, καμιά μαυρίλα ας πούμε ή κάτι καμένο.

Πάντως μακριά από Prime 95, είναι ικανό να σου κάψει το PC!!

 

 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Πως μπορώ να περιορίσω το Vcore;;

Επίσης έτρεξα για λίγο και το Prime 95 torture test και εκεί έγινε πανηγύρι γιατί έφτασε τους 85. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε αυτό το test μετά από λίγο τα VRM MOS έφτασαν (με βάση το HWinfo) τους 124 βαθμούς!! Υπάρχει ενδεχόμενο να προκλήθηκε κάποια βλάβη; Μέχρι τώρα μια χαρά λειτουργεί το PC και όταν το άνοιξα να το ξεσκονίσω δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο στην μητρική, καμιά μαυρίλα ας πούμε ή κάτι καμένο.

Πάντως μακριά από Prime 95, είναι ικανό να σου κάψει το PC!!

Τα VRM mos είναι τα VRM που τροφοδοτούν το CPU. Απο τη μία μου φαίνονται πολλά για 8700 non k, από την άλλη μιλάμε για low end μητρική με μπόλικο Vcore ,το 1.236 που δίνει οταν turbizei είναι πάρα πολύ, σκέψου με 1.26-1.28 κάποιο παίζουν 5ghz all core και ο 8700 είναι στα 4.2-4.3? Βλάβη δεν έπαθε, απλά μειώνεις το ωφέλιμο ζωής των VRM με τέτοιες θερμοκρασίες, μιας και έχουν ωφέλιμο ζωής Χ ώρες σε Υ θερμοκρασίες, οπότε όσο αυξάνεις το Υ  μειώνεις το Χ. Βέβαια στα 124 που λές δεν είναι απίθανο να κάνει και κανά ΤΣΑΦ αλλά okay, μιλάμε για prime.

Όπως σε βλέπω δεν έχεις λόγο να ασχοληθείς περαίτερω, οι θερμοκρασίες CPU είναι okay, οπότε μη τρέχεις τέτοια benches. Τα VRM παρακολουθά λίγο, το ιδανικό είναι κάτω απο 80 (θα έλεγα και 70 αλλά με τη μητρική που έχεις δεν το βλέπω δυνατό), ίσως χρειαστεί να δώσεις λίγο airflow αμα είναι συνεχώς πάνω απο 80. Να έχεις το hwinfo ανοιχτό στο taskbar και πρίν κλείσεις το PC βλέπε τι average και max έπιασε σε normal χρήση που κάνεις καθημερινά. Αυτά και καλοδούλευτο

 

PS1. Α είδα με ρώτησες και για VCORE. Με non k CPU δεν έχω ιδέα τι σε αφήνει να πειράξεις απτο bios. Μπες και ρίξε μια ματιά, στο advanced voltage settings θα σου έχει κάπου τα volts, δες αν ειναι ξεκλείδωτα και μπορείς να παίξεις. Κάπου 1.15-1.18 θα είναι το ιδανικό, λογικά πάει και πιο κάτω αλλά δεν σε κόβω να θες να μανουριάζεις με stability tests. 

 

PS2. Τόση ώρα σου γράφω μαλακίες. Τώρα είδα ότι τρέχεις hwmonitor, και αυτά που δείχνει είναι VID και όχι το Vcore. Το VID δεν μας νοιάζει, ψάξε κάπου στις ενδείξεις της μητρικής θα σου δείχνει το Vcore. Δνε το ξέρω το hwmonitor, εγώ hwinfo τρέχω.

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Πως μπορώ να περιορίσω το Vcore;;

Επίσης έτρεξα για λίγο και το Prime 95 torture test και εκεί έγινε πανηγύρι γιατί έφτασε τους 85. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε αυτό το test μετά από λίγο τα VRM MOS έφτασαν (με βάση το HWinfo) τους 124 βαθμούς!! Υπάρχει ενδεχόμενο να προκλήθηκε κάποια βλάβη; Μέχρι τώρα μια χαρά λειτουργεί το PC και όταν το άνοιξα να το ξεσκονίσω δεν παρατήρησα κάτι ιδιαίτερο στην μητρική, καμιά μαυρίλα ας πούμε ή κάτι καμένο.

Πάντως μακριά από Prime 95, είναι ικανό να σου κάψει το PC!!

βρες μέσα στο bios εκεί που θα λέει vcore και περιόρισε το.....too much για κλειδωμένο 8700.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τα VRM mos είναι τα VRM που τροφοδοτούν το CPU. Απο τη μία μου φαίνονται πολλά για 8700 non k, από την άλλη μιλάμε για low end μητρική με μπόλικο Vcore ,το 1.236 που δίνει οταν turbizei είναι πάρα πολύ, σκέψου με 1.26-1.28 κάποιο παίζουν 5ghz all core και ο 8700 είναι στα 4.2-4.3? Βλάβη δεν έπαθε, απλά μειώνεις το ωφέλιμο ζωής των VRM με τέτοιες θερμοκρασίες, μιας και έχουν ωφέλιμο ζωής Χ ώρες σε Υ θερμοκρασίες, οπότε όσο αυξάνεις το Υ  μειώνεις το Χ. Βέβαια στα 124 που λές δεν είναι απίθανο να κάνει και κανά ΤΣΑΦ αλλά okay, μιλάμε για prime.

Όπως σε βλέπω δεν έχεις λόγο να ασχοληθείς περαίτερω, οι θερμοκρασίες CPU είναι okay, οπότε μη τρέχεις τέτοια benches. Τα VRM παρακολουθά λίγο, το ιδανικό είναι κάτω απο 80 (θα έλεγα και 70 αλλά με τη μητρική που έχεις δεν το βλέπω δυνατό), ίσως χρειαστεί να δώσεις λίγο airflow αμα είναι συνεχώς πάνω απο 80. Να έχεις το hwinfo ανοιχτό στο taskbar και πρίν κλείσεις το PC βλέπε τι average και max έπιασε σε normal χρήση που κάνεις καθημερινά. Αυτά και καλοδούλευτο

 

 

Ευχαριστώ!

Κάποτε κάποιοι λέγανε θερμάστρες τους AMD και τώρα αποδεδειγμένα θερμάστρες είναι οι της Intel. Πως αλλάζουν οι εποχές...Ίσως έπρεπε να πήγαινα σε κάνα R5 3600 αλλά τώρα ότι έγινε έγινε...3 χρόνια θα το κρατήσω το συστηματάκι και μετά μάλλον θα πάω σε DDR5 και Ryzen αν συνεχίσει τις μπούρδες η Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...