Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Πουλας και την μητρικη ομως αν πας σε 3600 😛 

Απο θεμα κοστους σου βγαιναν τα λεφτα ρε συ, δεν είναι εκεί το θέμα. Με 330 που έδωσες αγόραζες και 3600 + mobo. Οι υπόλοιπες πράξεις δεν κατάλαβα που κολλάνε, και στις 2 περιπτώσεις θα πούλησεις τον 8400, απλά σε περίπτωση που πήγαινες για ρύζι θα πούλαγες και το mobo. 

Απλα είπαμε, η ευκόλια άλλο πράμα απτο να φας ενα απόγευμα να κάνεις χειρουργείο.

 

Αυτό είναι το πιο βασικό συν του ότι ήθελα να δώσω όσον το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ξυλωμα ολου του pc λεγεται ειτε οταν πας απο το τωρινο σου κουτι σε ενα αλλο,ειτε οταν αλλαζεις σχεδον ολα τα πραγματα του τωρινου σου κουτιου με νεα,και οχι η αλλαγη μητρικης/cpu.

Οκ μιλαμε για παραπανω δουλεια απο το να βγαλεις μια gpu ή μνημες ram,αλλα σε καμια περιπτωση δεν θεωρειται αυτο ξυλωμα/αλλαγη ολου του pc.

Δηλαδή η αλλαγή της μητρικής τι διαφορά έχει από το να αλλάξεις κουτί, ειδικά για αυτόν που δεν έχει υδρόψυξη? Άντε πες δεν χρειάζεται να ξυλώσεις το τροφοδοτικό. Κατά τα λοιπά η ίδια δουλειά είναι. Αμα εσύ το κάνεις σε 10 λεπτά κομπλέ, εγώ είμαι noobas και θα χρειαστώ καμιά ώρα το λιγότερο.

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Αυτό είναι το πιο βασικό συν του ότι ήθελα να δώσω όσον το δυνατόν λιγότερα χρήματα.

Ε πιο φτηνά θα σου έβγαινε ο ρύζις. Θα έπαιρνες καλύτερη μητρική από αυτή που έχεις με 80-90€, θα δούλευες με το stock ανεμιστηράκι και θα πούλαγες CPU + mobo που έχεις τώρα. Παίζει να σου έβγαινε 100€ πιο κάτω. 

Εννοώ αντί για 330 θα έδινε 280-290, και θα πούλαγες και τη μητρική που έχεις τώρα. Άντε πες την πουλάς 50 (λίγα λέω αλλα φακ ιτ), σου μένουν 90-100€. Τέσπα, δεν έχει νόημα, ο καθένας κοστολογεί το χρόνο του με δικα του κριτήρια. Εσύ διάλεξες να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη αντί να στήνεις όλο το PC ξανά για 100€. Λογικά και εγώ το ίδιο θα έκανα :P 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Δηλαδή η αλλαγή της μητρικής τι διαφορά έχει από το να αλλάξεις κουτί, ειδικά για αυτόν που δεν έχει υδρόψυξη? Άντε πες δεν χρειάζεται να ξυλώσεις το τροφοδοτικό. Κατά τα λοιπά η ίδια δουλειά είναι. Αμα εσύ το κάνεις σε 10 λεπτά κομπλέ, εγώ είμαι noobas και θα χρειαστώ καμιά ώρα το λιγότερο.

Δεν ειπα οτι ειναι δουλεια του 5λεπτου ρε συ.Απλα ειπα οτι δεν ειναι το ιδιο πραγμα με το να βαλεις ολα τα πραγματα απο το ενα κουτι σε καποιο αλλο που αυτο θεωρειται στην πραξη ξυλωμα.

Για παραδειγμα περαν απο τροφοδοτικο,δεν θα χρειαστει ουτε σκληρους δισκους/ssd να τους αλλαξεις και ασε που σε αλλαγη μητρικης βολευει πολλους αν θελουν να προσθεσουν και nvme πχ.

Θελει την ωρα του προφανως η ολη διαδικασια δεν ειπα το αντιθετο,ειδικα μιας και μιλαμε για αλλαγη πλατφορμας αλλα απο την αλλη αν το τελικο αποτελεσμα αξιζει,λες στο τελος χαλαλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δηλαδή η αλλαγή της μητρικής τι διαφορά έχει από το να αλλάξεις κουτί, ειδικά για αυτόν που δεν έχει υδρόψυξη? Άντε πες δεν χρειάζεται να ξυλώσεις το τροφοδοτικό. Κατά τα λοιπά η ίδια δουλειά είναι. Αμα εσύ το κάνεις σε 10 λεπτά κομπλέ, εγώ είμαι noobas και θα χρειαστώ καμιά ώρα το λιγότερο.

Ε πιο φτηνά θα σου έβγαινε ο ρύζις. Θα έπαιρνες καλύτερη μητρική από αυτή που έχεις με 80-90€, θα δούλευες με το stock ανεμιστηράκι και θα πούλαγες CPU + mobo που έχεις τώρα. Παίζει να σου έβγαινε 100€ πιο κάτω. 

Εννοώ αντί για 330 θα έδινε 280-290, και θα πούλαγες και τη μητρική που έχεις τώρα. Άντε πες την πουλάς 50 (λίγα λέω αλλα φακ ιτ), σου μένουν 90-100€. Τέσπα, δεν έχει νόημα, ο καθένας κοστολογεί το χρόνο του με δικα του κριτήρια. Εσύ διάλεξες να κάνεις τη ζωή σου ευκολότερη αντί να στήνεις όλο το PC ξανά για 100€. Λογικά και εγώ το ίδιο θα έκανα :P 

 

Όπως το λες λαμακία πρέπει να έκανα αλλά ήθελα να ταλαιπωρηθώ όσο το δυνατόν λιγότερο δηλαδή να μην βάζω/βγάζω μητρικές κλπ. Τώρα τελείωσε έτσι κι αλλιώς. Άλλωστε και R5 3600 να έβαζα το ίδιο θα μου κρατούσε (3 χρονάκια)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν ειπα οτι ειναι δουλεια του 5λεπτου ρε συ.Απλα ειπα οτι δεν ειναι το ιδιο πραγμα με το να βαλεις ολα τα πραγματα απο το ενα κουτι σε καποιο αλλο που αυτο θεωρειται στην πραξη ξυλωμα.

Για παραδειγμα περαν απο τροφοδοτικο,δεν θα χρειαστει ουτε σκληρους δισκους/ssd να τους αλλαξεις και ασε που σε αλλαγη μητρικης βολευει πολλους αν θελουν να προσθεσουν και nvme πχ.

Θελει την ωρα του προφανως η ολη διαδικασια δεν ειπα το αντιθετο,ειδικα μιας και μιλαμε για αλλαγη πλατφορμας αλλα απο την αλλη αν το τελικο αποτελεσμα αξιζει,λες στο τελος χαλαλι.

Kάλα τώρα που το σκέφτομαι, με τα 100€ που θα γλύτωνε μπορούσε να πάει σε μαγάζι να του το στήσουν :P 

Βέβαια πάλι, βαβούρα. Κουβάλα PC να το πας, και πότε θα στο συναρμολογήσουν κλπα κλπα. Παντώς τον βλέπω σε λίγο καιρό με τα VRM που ψήνονται (που είναι ο georgiou με τους 9900k σε μητρικές των 80€ ρεεεε) να τα βάλει όλα αγγελία να πάει σε ryzen :P 

Πάντως 2 πράματα. Πρώτον, οι φτηνές z370 είναι όντως κάκιστες, δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης πλέον. Και δεν μιλάω για τον 8700 που το παλεύει, έστω και με 124 βαθμούς (!!) σε τελείως stock, αλλά άμα βάλεις καναν k πάνω με mild oc πάει έκλασε. Δεύτερον, όντως βγαίνει πιο φτηνά ο 3600 μαζί με mobo (και να σκεφτούμε ότι έχει και decent ανεμιστηράκι μέσα). Τι σκατά χαρταετό πετάει η Intel θα ήθελα να ήξερα...

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ναι δεν ήξερα να σου δώσω αναφορά για το τι θα αγοράσω. Και αναφορά να σου έδινα, πάλι λες μπούρδες.

 

οχι βρε Theo με μενα δεν βγαζεις ακρη,ενω βγαζουν οι αλλοι ακρη με σενα με αυτα που απο την μια λες και απο την αλλη κανεις.

Επισης ειπαμε.Ολοι οι υπολοιποι στο forum μια ζωη μπουρδες λεμε,ενω εσυ εισαι το τερας λογικης εδω μεσα.

Εντυπωση μαλιστα μου εκανε και τον 8400 γιατι τον αλλαξες αφου παλιοτερα μας ειχες πει οτι σε παιχνιδια αποδιδει καλυτερα απο τα ρυζια(τα οποια πριν 1εβδομαδες για αγνωστο λογο τα αποθεωνες)......

Επισης και για τις θερμοκρασιες που σου κανουν εντυπωση λογικο ειναι μιας και η  ψυκτρα που αγορασες ειναι αρκετα κακη σε αποδοση σε σχεση με τις υπολοιπες ψυκτρες των 30ευρω.

10βαθμους πανω σε σεναρια που ανεβει παραπανω η ταση(οπως με το turbo boost)σε σχεση με Coolermaster 212 και Be quiet Pure Slim

https://www.ukgamingcomputers.co.uk/blog/coolermaster-hyper-411r-review/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

οχι βρε Theo με μενα δεν βγαζεις ακρη,ενω βγαζουν οι αλλοι ακρη με σενα με αυτα που απο την μια λες και απο την αλλη κανεις.

Επισης ειπαμε.Ολοι οι υπολοιποι στο forum μια ζωη μπουρδες λεμε,ενω εσυ εισαι το τερας λογικης εδω μεσα.

Εντυπωση μαλιστα μου εκανε και τον 8400 γιατι τον αλλαξες αφου παλιοτερα μας ειχες πει οτι σε παιχνιδια αποδιδει καλυτερα απο τα ρυζια(τα οποια πριν 1εβδομαδες για αγνωστο λογο τα αποθεωνες)......

Επισης και για τις θερμοκρασιες που σου κανουν εντυπωση λογικο ειναι μιας και η  ψυκτρα που αγορασες ειναι αρκετα κακη σε αποδοση σε σχεση με τις υπολοιπες ψυκτρες των 30ευρω.

10βαθμους πανω σε σεναρια που ανεβει παραπανω η ταση(οπως με το turbo boost)σε σχεση με Coolermaster 212 και Be quiet Pure Slim

https://www.ukgamingcomputers.co.uk/blog/coolermaster-hyper-411r-review/

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε τις αγορές του άλλου, κυρίως κατόπιν εορτής. Δεν διαφωνώ με αυτά που λές, αλλά δεν έχει νόημα να την λές σε κάποιον αφού ψώνισε, απλά του χαλάς τη χαρά αυτού που αγόρασε. Μια χαρά τέρας είναι το CPU μη λέμε λαλακίες τώρα, και το cooler ντάξει, τον κρατάει 85 σε prime, τι παραπάνω να ζητήσει. Μπορούσε να ψωνίσει καλύτερα σίγουρα αλλά okay, δεν νομίζω να αντιμετώπισει θέμα ούτε σε επιδόσεις ούτε σε θερμοκρασίες (μια πισίνη κρατάω με τη μητρική) :P 

PS1. Η μόνη ένσταση μου αφορά την αναβάθμιση απο 8400 σε 8700. Δεν ξέρω αν αξίζει, την δεδομένη στιγμή με τις δεδομένες τιμές. Κοστίζει τα διπλάσια για να πάρεις 6 threads. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε


Πάντως 2 πράματα. Πρώτον, οι φτηνές z370 είναι όντως κάκιστες, δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης πλέον. Και δεν μιλάω για τον 8700 που το παλεύει, έστω και με 124 βαθμούς (!!) σε τελείως stock, αλλά άμα βάλεις καναν k πάνω με mild oc πάει έκλασε. Δεύτερον, όντως βγαίνει πιο φτηνά ο 3600 μαζί με mobo (και να σκεφτούμε ότι έχει και decent ανεμιστηράκι μέσα). Τι σκατά χαρταετό πετάει η Intel θα ήθελα να ήξερα...

Εγω τα ελεγα για τις φθηνοτερες Z μητρικες οτι ειναι μαπα το καρπουζι και παλιοτερα στον Theo που ρωτουσε για 9900κ,τα εγραψα και πιο πισω με τις πιο καινουργιες Z390 μητρικες.

Περαν τουτου μην ξεχνας στα των θερμοκρασιων οτι ο 8700 που αναφερουμε ειναι και αυτος με οδοντοπαστα,ενω τα ρυζια ειναι soldered,εξου και τα spikes στις θερμοκρασιες στον 8700.

Γιατι με το που χτυπησει το turbo boost,ανεβαινει και στα καπακια για πλακα η θερμοκρασια.

 

6 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν είναι σωστό να κρίνουμε τις αγορές του άλλου, κυρίως κατόπιν εορτής. Δεν διαφωνώ με αυτά που λές, αλλά δεν έχει νόημα να την λές σε κάποιον αφού ψώνισε, απλά του χαλάς τη χαρά αυτού που αγόρασε. Μια χαρά τέρας είναι το CPU μη λέμε λαλακίες τώρα, και το cooler ντάξει, τον κρατάει 85 σε prime, τι παραπάνω να ζητήσει. Μπορούσε να ψωνίσει καλύτερα σίγουρα αλλά okay, δεν νομίζω να αντιμετώπισει θέμα ούτε σε επιδόσεις ούτε σε θερμοκρασίες (μια πισίνη κρατάω με τη μητρική) :P 

Παμε παλι. Δεν σχολιασα ουτε το αν ο cpu ειναι δυνατος ή αδυναμος,ουτε εγραψα να παει να τα πουλησει ολα να παρει ρυζια. Ας αγορασει και 9900κ και την ακριβοτερη Z390 μητρικη,δικαιωμα του.

Εγω σχολιασα καθαρα με βαση προηγουμενο σχολιο του 1εβδομαδας περιπου που τοτε αλλα ελεγε,οπως αλλα ελεγε και παλιοτερα με τα ρυζια οτι ο 8400 ειναι ο καλυτερος gaming cpu στο διπλα θεμα.Τα θυμασαι πολυ καλα και εσυ αυτα γιατι τοτε εσυ συγκεκριμενα του ειχες απαντησει αναλογα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω σχολιασα καθαρα με βαση προηγουμενο σχολιο του 1εβδομαδας περιπου που τοτε αλλα ελεγε,οπως αλλα ελεγε και παλιοτερα με τα ρυζια οτι ο 8400 ειναι ο καλυτερος gaming cpu στο διπλα θεμα.Τα θυμασαι πολυ καλα και εσυ αυτα γιατι τοτε εσυ συγκεκριμενα του ειχες απαντησει αναλογα.

Από τότε έστρωσε χαρακτήρα και έγινε καλό παιδί όμως :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αν κρινω απο τους πιο πισω χαρακτηρισμους,δεν θα το ελεγα αλλα τελος παντων.

Πάντως αστείο, στο παρόν θέμα σελίδα 55 γράφω για την gigabyte aorus gaming, η οποία είναι χειρότερη από αυτην που έχει ο theo, πως δεν κάνει για 9700k ο οποίος βαράει 1.3 σε AUTO ρεύμα.. Πετάγονται οι πανεπιστήμονες dr73 και jrgeorgiou να μου πούνε οτι λέω βλακείες!! Και τώρα μας λέει ο theo βάρεσε 124 (έστω και σε prime) στον πολύ πιο mild και προσγειωμένο 8700....τι να πώ. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Τα VRM mos είναι τα VRM που τροφοδοτούν το CPU. Απο τη μία μου φαίνονται πολλά για 8700 non k, από την άλλη μιλάμε για low end μητρική με μπόλικο Vcore ,το 1.236 που δίνει οταν turbizei είναι πάρα πολύ, σκέψου με 1.26-1.28 κάποιο παίζουν 5ghz all core και ο 8700 είναι στα 4.2-4.3? Βλάβη δεν έπαθε, απλά μειώνεις το ωφέλιμο ζωής των VRM με τέτοιες θερμοκρασίες, μιας και έχουν ωφέλιμο ζωής Χ ώρες σε Υ θερμοκρασίες, οπότε όσο αυξάνεις το Υ  μειώνεις το Χ. Βέβαια στα 124 που λές δεν είναι απίθανο να κάνει και κανά ΤΣΑΦ αλλά okay, μιλάμε για prime.

Όπως σε βλέπω δεν έχεις λόγο να ασχοληθείς περαίτερω, οι θερμοκρασίες CPU είναι okay, οπότε μη τρέχεις τέτοια benches. Τα VRM παρακολουθά λίγο, το ιδανικό είναι κάτω απο 80 (θα έλεγα και 70 αλλά με τη μητρική που έχεις δεν το βλέπω δυνατό), ίσως χρειαστεί να δώσεις λίγο airflow αμα είναι συνεχώς πάνω απο 80. Να έχεις το hwinfo ανοιχτό στο taskbar και πρίν κλείσεις το PC βλέπε τι average και max έπιασε σε normal χρήση που κάνεις καθημερινά. Αυτά και καλοδούλευτο

PS1. Α είδα με ρώτησες και για VCORE. Με non k CPU δεν έχω ιδέα τι σε αφήνει να πειράξεις απτο bios. Μπες και ρίξε μια ματιά, στο advanced voltage settings θα σου έχει κάπου τα volts, δες αν ειναι ξεκλείδωτα και μπορείς να παίξεις. Κάπου 1.15-1.18 θα είναι το ιδανικό, λογικά πάει και πιο κάτω αλλά δεν σε κόβω να θες να μανουριάζεις με stability tests. 

PS2. Τόση ώρα σου γράφω μαλακίες. Τώρα είδα ότι τρέχεις hwmonitor, και αυτά που δείχνει είναι VID και όχι το Vcore. Το VID δεν μας νοιάζει, ψάξε κάπου στις ενδείξεις της μητρικής θα σου δείχνει το Vcore. Δνε το ξέρω το hwmonitor, εγώ hwinfo τρέχω.

Δε θα κάνει τσαφ, το πιο πιθανό είναι μετά τους 120-130 να θροτλάρει και να ρίξει τα ρολόγια του 8700 στο 1 Ghz μέχρι να κρυώσει πάλι. Βέβαια ακόμα και σήμερα μπορείς να πετύχεις κάποια μητρική χωρίς καθόλου power limits ή σένσορες για thermal throtling και εκεί πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω σχολιασα καθαρα με βαση προηγουμενο σχολιο του 1εβδομαδας περιπου που τοτε αλλα ελεγε,οπως αλλα ελεγε και παλιοτερα με τα ρυζια οτι ο 8400 ειναι ο καλυτερος gaming cpu στο διπλα θεμα.Τα θυμασαι πολυ καλα και εσυ αυτα γιατι τοτε εσυ συγκεκριμενα του ειχες απαντησει αναλογα.

 

 

Δεν παλεύεσαι με τίποτα. Είχα πει ότι είναι καλύτερος στο gaming από R5 1600 και 2600, ειδικά τον πρώτο. Ο R5 3600 είναι αρκετά πιο μπροστά, δεν υπάρχει σύγκριση με αυτόν. 

Μη ξεχάσεις την επόμενη φορά να διαστρεβλώσεις ξανά τα λεγόμενα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πάντως αστείο, στο παρόν θέμα σελίδα 55 γράφω για την gigabyte aorus gaming, η οποία είναι χειρότερη από αυτην που έχει ο theo, πως δεν κάνει για 9700k ο οποίος βαράει 1.3 σε AUTO ρεύμα.. Πετάγονται οι πανεπιστήμονες dr73 και jrgeorgiou να μου πούνε οτι λέω βλακείες!! Και τώρα μας λέει ο theo βάρεσε 124 (έστω και σε prime) στον πολύ πιο mild και προσγειωμένο 8700....τι να πώ. 

Μα λογικο ειναι ρε συ,ανεφερε και πισω σε τι ακριβως εννοουσε.

να τον εχεις τον 8700κ και 9700κ απλα για να σερφαρεις στο internet.Γιατι αν τον ζορισεις και ανοιξει το turbo boost,τοτε να δεις πως θα ανεβουν οι θερμοκρασιες.

 

Στις 21/10/2019 στις 1:14 ΜΜ, jgeorgiou είπε

Προσωπικά μου είχε ξεμείνει αυτή η συγκεκριμένη παμφθηνη Ζ370 και της έβαλα "δοκιμαστικά" Ι7 9700Κ που παίζει default.

Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα (δουλεύει πάρα πολλές ώρες αλλά δεν κάνει κάποια απαιτητική εργασία)   και τελικά δεν την άλλαξα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Δεν παλεύεσαι με τίποτα. Είχα πει ότι είναι καλύτερος στο gaming από R5 1600 και 2600, ειδικά τον πρώτο. Ο R5 3600 είναι αρκετά πιο μπροστά, δεν υπάρχει σύγκριση με αυτόν. 

Μη ξεχάσεις την επόμενη φορά να διαστρεβλώσεις ξανά τα λεγόμενα μου...

Μεταξύ μας τώρα, με είχες αποκαλέσει και παλαβό (ή τρελοκόμειο, κάτι παρόμοιο) καθώς και βαμμένο σιχαμένο fanboy, επειδή στα reviews του 3600 είπα οτι δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε gaming απο τα αντίστοιχα Intel :P 

Και οτι οι γονείς μου μου αγόρασαν 8700k μου είχες πεί βέβαια, και ότι τελικά δεν έχω 8700k και απλά παριστάνω για να μπορώ να κράζω κλπα κλπα. Αλλά ντάξει, αφού πλέον είσαι πιο συνενοήσιμος, όλα καλά, περασμένα ξεχασμένα. Aγάπη μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...