Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

150 που θα πουλήσω τον i5-8400

κομματάκι χλωμό να τον δώσεις τόσο μτχ όταν

https://www.skroutz.gr/s/17125425/Intel-Core-i5-9400F-Box.html

εκτός αν κάποιος χρειάζεται οπωσδήποτε την igpu αλλά και πάλι.

tbh εγώ στη θέση σου θα περίμενα λίγο να τον σπρώξω γιοτί πάλι ακούγονται shortages σε intel και ίσως τα σαπάκια πάλι πάρουν αξία,😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, ilos είπε

κομματάκι χλωμό να τον δώσεις τόσο μτχ όταν

https://www.skroutz.gr/s/17125425/Intel-Core-i5-9400F-Box.html

εκτός αν κάποιος χρειάζεται οπωσδήποτε την igpu αλλά και πάλι.

tbh εγώ στη θέση σου θα περίμενα λίγο να τον σπρώξω γιοτί πάλι ακούγονται shortages σε intel και ίσως τα σαπάκια πάλι πάρουν αξία,😂

Θα ξαναδούμε 7350k @ 200€ φάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μεταξύ μας τώρα, με είχες αποκαλέσει και παλαβό (ή τρελοκόμειο, κάτι παρόμοιο) καθώς και βαμμένο σιχαμένο fanboy, επειδή στα reviews του 3600 είπα οτι δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε gaming απο τα αντίστοιχα Intel :P 

Και οτι οι γονείς μου μου αγόρασαν 8700k μου είχες πεί βέβαια, και ότι τελικά δεν έχω 8700k και απλά παριστάνω για να μπορώ να κράζω κλπα κλπα. Αλλά ντάξει, αφού πλέον είσαι πιο συνενοήσιμος, όλα καλά, περασμένα ξεχασμένα. Aγάπη μόνο.

 

 

Ναι τα είχα πει αυτά και ζητάω συγγνώμη αν σε προσέβαλα. Τουλάχιστον εσύ είσαι συνεννοήσιμος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Θα ξαναδούμε 7350k @ 200€ φάση?

Ειπαμε τι θα γινει με τους i3. Θα βγει ο game changer i3 με τα 8threads σε λιγους μηνες σε νεο socket(wifi6 μητρικες)το οποιο την ιδια χρονια θα βγει DOA λογω επομενης κυκλοφοριας των ddr5 μνημων.

Δηλαδη αυτος ο οποιος δεν εχει ακομα PC,δεν θα αγορασει καποιο απο τους τωρινους επεξεργαστες σε Intel/amd μερια.θα περιμενει μεχρι το 2020 να φτιαξει νεο συστημα και να αγορασει......4πυρηνο i3 :)

Επισης αλλο αστειο αυτο με το Intel shortage,την ιδια περιοδο που ταχα μου υπεγραψε συμφωνια με Samsung για την κατασκευη των τσιπ και επισης στην αγορα δεν πουλαει καθολου καλα λογω των ρυζιων.

Το δουλεμα παει συννεφο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ειπαμε τι θα γινει με τους i3. Θα βγει ο game changer i3 με τα 8threads σε λιγους μηνες σε νεο socket(wifi6 μητρικες)το οποιο την ιδια χρονια θα βγει DOA λογω επομενης κυκλοφοριας των ddr5 μνημων.

Δηλαδη αυτος ο οποιος δεν εχει ακομα PC,δεν θα αγορασει καποιο απο τους τωρινους επεξεργαστες σε Intel/amd μερια.θα περιμενει μεχρι το 2020 να φτιαξει νεο συστημα και να αγορασει......4πυρηνο i3 :)

Επισης αλλο αστειο αυτο με το Intel shortage,την ιδια περιοδο που ταχα μου υπεγραψε συμφωνια με Samsung για την κατασκευη των τσιπ και επισης στην αγορα δεν πουλαει καθολου καλα λογω των ρυζιων.

Το δουλεμα παει συννεφο.

Πάντως 4/8 σε τιμή i3 (~100€) το θεωρώ game changer. Ήδη φτάσαμε το max πυρήνων που χρειάζεται ένας mainstream χρήστης, το 4/8 στα 100€ είναι αρκετά δυνατό για οτιδήποτε entry level και ακόμα και high end gaming, οπότε δεν μπορεί να παίξει το παιχνίδι των πυρήνων πλέον η AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πάντως 4/8 σε τιμή i3 (~100€) το θεωρώ game changer. Ήδη φτάσαμε το max πυρήνων που χρειάζεται ένας mainstream χρήστης, το 4/8 στα 100€ είναι αρκετά δυνατό για οτιδήποτε entry level και ακόμα και high end gaming, οπότε δεν μπορεί να παίξει το παιχνίδι των πυρήνων πλέον η AMD. 

Μπα, 4/8 κλειδωμένος στα 100€ με απέναντι έναν ξεκλείδωτο APU (NAVI) με ZEN 2 (4/8) στα 120€, πάλι δεν πάει πουθενά.

Αργησε η Intel, θα συμπιεστούν οι τιμές στην κατηγορία όσο δεν πάει, για να μείνει εκτός αγοράς ακόμα και ο 4/8 Ι3 .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Θα ξαναδούμε 7350k @ 200€ φάση?

Μπορεί να ξαναδούμε τις καταστάσεις όπως με τον 8400 στα 280 πέρσι. Έχεις καταλάβει τι παίζει με τα shortages την intel?. Μειώνονται τα έσοδα από τις πωλήσεις στα DIY (αλλά αρχίζει και στους OEM σιγά σιγά), τσουπ ξαφνικά υπάρχει πρόβλημα στη παραγωγή! Αυξάνονται οι τιμές, εξισορροπούνται τα έσοδα και δε μας παραπονιούνται οι μαφιόζοι μέτοχοι (ίδια περίπου κατάσταση όπως και με τη συντεχνία και αγία τριάδα στις μνήμες). Αφού έτσι και αλλιώς όποιος είναι να πάρει intel, θα το πάρει no matter what. Δε πα να είναι το χειρότερο σαπάκι, το πολύ πολύ αν είναι ξυπνιτζής θα παρακαλάει ή θα κάνει αβάντα να πάρει ο κόσμος ρύζια μήπως πέσουν και λίγο οι τιμές στα μπλε.😁

Πάντως φιλικά theo εγώ από 8400 μόνο σε octacore Θα πήγαινα για upgrade. Αν δεις δε πήγα από 1600 σε 3600 (που θα μου στοίχιζε μόνο ένα 100ρικο σύνολο γιατί θα κράταγα μητρική και μνήμες και ήδη είχα αγοραστή για τον 1600), αλλά προτίμησα νέο build.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ilos είπε

Πάντως φιλικά theo εγώ από 8400 μόνο σε octacore Θα πήγαινα για upgrade. Αν δεις δε πήγα από 1600 σε 3600 (που θα μου στοίχιζε μόνο ένα 100ρικο σύνολο γιατί θα κράταγα μητρική και μνήμες και ήδη είχα αγοραστή για τον 1600), αλλά προτίμησα νέο build.

 

Δεν είχα budget για οκταπύρηνο συν του ότι το θεωρώ υπερβολή για μένα. Δεν κάνω ούτε streaming , encoding κλπ και παίζω κυρίως Single Player games.  Οπότε ο i7 είναι κάτι παραπάνω από αρκετός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Πάντως 4/8 σε τιμή i3 (~100€) το θεωρώ game changer. Ήδη φτάσαμε το max πυρήνων που χρειάζεται ένας mainstream χρήστης, το 4/8 στα 100€ είναι αρκετά δυνατό για οτιδήποτε entry level και ακόμα και high end gaming, οπότε δεν μπορεί να παίξει το παιχνίδι των πυρήνων πλέον η AMD. 

Κατσε πρωτα να δεις day one i3 στα 100ευρω και φυσικα σε αναλογες χρηματικα μητρικες και αξιολογη ψυκτρα μεσα στο κουτι και τα λεμε μετα για game changer,τιμες και προηγουμενης γενιας i7 που γραφτηκε πιο πισω.

Και μην ξεχναμε οτι σε αυτο το price range,ο αλλος ουτε καρτες των 600+ευρω θα εχει,ουτε σε 1080p 144hz monitor παιζουν ολοι για να θελουν το κατι παραπανω των intel.
Και μεχρι να κυκλοφορησει αυτος στην αγορα,κατσε να δεις και τι τιμη θα φτασει ο 3600.

Ηδη ο 2600 ειναι αυτη την στιγμη αμεσα διαθεσιμος στα 120ευρω(αν καταφερεις να βγαλεις και ΦΠΑ πεφτει κατω απο 100ευρω).

Και ασε την intel εν ετη 2019 να σου πλασαρει τους 6c/12thred ως ειδος πολυτελειας.

Η μονη ελπιδα που υπαρχει απο Intel μερια ειναι με την επομενη γενια DDR5 μνημων. Μονο αν καταφερει και συνεχισει να τρωει σφαλιαρες απο την Amd,θα δουμε απο 2022μερια κατι αξιολογο απο Intel,ελπιζω και σε πιο λογικες τιμες.

 

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Πάντως φιλικά theo εγώ από 8400 μόνο σε octacore Θα πήγαινα για upgrade. 

Καλα αν εβαζε 8πυρηνο στην μητρικη που εχει απο intel μεριακαι μολις ανοιγε και το turbo boost,θα του εμενε η μητρικη στο χερι μετα.

Ο μονος 8πυρηνος που αξιζε για την περιπτωση του Theo στα χρηματα αυτα ειναι οι ryzen 2700x,αλλα δεν ηθελε να παει σε ρυζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι σχετικά με τις θερμοκρασίες. Δοκίμασα να παίξω BF 5. Μετά από 2 match conquest με τα γραφικά στα Ultra και DX11 (μιας και με το 12 είχα crashes πριν καιρό), οι θερμοκρασίες είναι οι παρακάτω:

image.png.255c620e886dbde0b174dfcf33a8478c.png

 

Όπως το βλέπω εγώ είναι αρκετά χαμηλές (μιας και το CPU δεν ξεπέρασε τους 72), το μόνο πρόβλημα είναι στα VRM MOS που φτάνει τους 78. Είναι ευτυχώς μέσα σε λογικά πλαίσια και εκεί και σίγουρα δεν φτάνει τους 100+ όπως συνέβαινε με torture test στυλ Prime95. Οπότε για stock καταστάσεις σε φυσιολογική χρήση και όχι σε ακραία σενάρια  και με CPU με χαμηλό TDP είναι μια χαρά η μητρική.  Για CPU με 95 Watt TDP και OC, τέτοιες μητρικές απαγορεύονται δια ροπάλου. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν ασχολούμαι με τέτοια.

Συνοπτικά αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με OC πρέπει να επενδύσει σε καλή μητρική με καλή ψύξη των VRM, ήτοι να δώσει 150-200 €. Αλλιώς αν δεν τον ενδιαφέρει το άθλημα και με μητρική των 100 € κάνει την δουλειά του, τουλάχιστον εάν προτιμήσει Intel, με τους AMD Ryzen δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο. Εάν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Αυτά. :)

 

 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vrm εχουν rated 125c. Οι 78 βαθμοι ειναι απολυτα λογικοι μην ανησυχεις καθολου. Να χαρεις τον υπολογιστη σου ειναι κατι παραπανω απο αξιολογος και μην κοιτας συνεχεια θερμοκρασιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Τα vrm εχουν rated 125c. Οι 78 βαθμοι ειναι απολυτα λογικοι μην ανησυχεις καθολου. Να χαρεις τον υπολογιστη σου ειναι κατι παραπανω απο αξιολογος και μην κοιτας συνεχεια θερμοκρασιες. 

 

Ευχαριστώ, απλώς σε torture test Prime 95 είχαν φτάσει τους 124 και είχα τρομάξει. Αλλά από ότι φαίνεται αυτό είναι απλά ένα πολύ ακραίο σενάριο και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Ευχαριστώ, απλώς σε torture test Prime 95 είχαν φτάσει τους 124 και είχα τρομάξει. Αλλά από ότι φαίνεται αυτό είναι απλά ένα πολύ ακραίο σενάριο και τίποτα άλλο.

Το prime 95 δινει παραλογα νουμερα σε θερμοκρασιες που δεν προκειται να δεις ποτε σε κανονικη χρηση. Για stability κοιτας Intel burn test σε very high η realbench. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a)Τα εχουμε γραψει εδω και χρονια αυτα που λες αγαπητε. Τοσα video μαλιστα εχουμε ανεβασει ειδικα απο περυσι για τα Vrm των μητρικων.

b)Ναι μονο που δεν ισχυει αυτο που γραφεις γενικα και αοριστα.Το γραψαμε και πιο πισω αλλα κλασσικα δεν εδωσες σημασια.

Ακομα και με το overclock να μην ασχολεισαι,υπαρχει το turbo boost που δινει μπολικο ρευμα για να ανεβασει τα ρολογια.

Για δοκιμασε να βαλεις τον 9900κ σε μητρικη των 100ευρω και δες τι παρτυ θα γινει οταν σε παιχνιδια δουλεψει το turbo boost :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μαλλον δεν καταλαβαινουν οτι σε intel μερια οι Zμητρικες που κοστιζουν ακριβοτερα απο τις B και H κατηγοριες,ειναι μητρικες οι οποιες προοριζονται για overclock. Γιαυτο και κοστιζουν και ακριβοτερα μεταξυ αλλων πραγματων που προσφερουν οσο ανεβαινει το ποσο.

Αν καποιος δεν θελει να ασχοληθει με overclock και θελει να αγορασει αποκλειστικα κλειδωμενο επεξεργαστη και να τον δουλευει σε stock(που με αυτη την λογικη για ποιο λογο να αγορασεις i7 και i9?),θα παει σε H310 και B365.

Ολα αυτα ισχυουν πανω απο 5-6χρονια με τις κατηγοριες μητρικων και τους Intel επεξεργαστες......

Τελος καποιος πρεπει να διαβασει καλυτερα τι ειναι το Turbo Boost και πως λειτουργει ακομα και στους κλειδωμενους επεξεργαστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...