Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Throttle σε z370 με κλειδωμένο 8700....

Σκεψου ενας κλειδωμενος 9900 τι παρτυ κανει

Ναι βγαινει και κλειδωμενος ο 9900 στα ιδια χρηματα με τον ξεκλειδωτο 9900k

https://www.skroutz.gr/s/19127488/Intel-Core-i9-9900-Box.html

Κατα τα αλλα ειναι που αν αγορασεις κλειδωμενο επεξεργαστη,εισαι μια χαρα και απο πλευρας μητρικης και φυσικα ψυξης λογω χαμηλου TDP :)

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, ilos είπε

Throttle σε z370 με κλειδωμένο 8700....

Και power virus να έτρεχες αυτά δε θα έπρεπε να συμβαίνουν όχι σε z370, ούτε σε b360.

Και εγώ μια giga έχω για τον 8600k (μια ακριβότερη), αλλά αν μου συνέβαινε αυτό μετά από oc θα είχα σπαστεί.

Εφόσον συμβαίνει μόνο σε  AVX/AVX2 κλαιν. Λογικά και εσύ αν τρέξεις αυτό θα έχεις μεγάλα temps. Είναι πολύ απαιτητικό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Εσένα σε σώζει το γεγονός πώς έχεις 2060 και παίζεις σε ultra.

Διορθωση στο παραπανω αλλα 1660ti εχει(το γραφει και στην υπογραφη του),οχι οτι διαφερει και πολυ απο την 2060 βεβαια :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Εφόσον συμβαίνει μόνο σε  AVX/AVX2 κλαιν. Λογικά και εσύ αν τρέξεις αυτό θα έχεις μεγάλα temps. Είναι πολύ απαιτητικό αυτό.

Στην x570 που έχω ούτε 70 βαθμούς δεν έχω realbench AVX.😁 Αλλά είμαι με h500p mesh + wraith prism (topdown) και τον 3700x stock. Ούτε με τον 8600k νομίζω να χτυπάω 100 πόσο μάλλον να αρχίσω να θροτλάρω στους 120+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ilos είπε

Στην x570 που έχω ούτε 70 βαθμούς δεν έχω realbench AVX.😁 Αλλά είμαι με h500p mesh + wraith prism (topdown) και τον 3700x stock. Ούτε με τον 8600k νομίζω να χτυπάω 100 πόσο μάλλον να αρχίσω να θροτλάρω στους 120+.

Για τα λεφτά που είχα δώσει αναμενόμενο. Όπως και να έχει είναι άπλα worst case scenario , καμιά σχέση με gaming κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Στην x570 που έχω ούτε 70 βαθμούς δεν έχω realbench AVX.😁 Αλλά είμαι με h500p mesh + wraith prism (topdown) και τον 3700x stock. Ούτε με τον 8600k νομίζω να χτυπάω 100 πόσο μάλλον να αρχίσω να θροτλάρω στους 120+.

Καλα ρε συ τι συγκρινεις τωρα. Η x570 asus εχει vrm τα οποια παιζουν στην ιδια κατηγορια σε σχεση με τα της z390 aorus master :P

Γενικα οι Z μητρικες περαν των Z390 aorus της gigabyte κατω απο 200ευρω ειναι για τα μπαζα οσον αφορα τα vrm.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _Theo_ είπε

Λοιπόν από περιέργεια έκανα κάποια τεστ. BF 5 δεν έτρεξα γιατί βαριόμουν. :P Δοκίμασα να τρέξω το OCCT, το οποίο έχω την εντύπωση είναι από τα πιο δημοφιλή stress test. Επέλεξα το OCCT stress test καθότι παλαιότερα που είχα τρέξει το Intel Linpack μου φάνηκε πιο ελαφρύ και οι θερμοκρασίες ήταν ακόμα καλύτερες. Το LLC είναι στο auto. Τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα:

Α) OCCT με σετ εντολών AVX2. Throttle στους 123 C. Worst case scenario:

temps.jpg.43b8f40c83b403f48c8148dbd4717cf4.jpg

Β) OCCT χωρίς AVX. Max VRM MOS θερμοκρασία σταθερά 89 βαθμοί μετά από 20 λεπτά:

temps1.jpg.a791c7b74d47e59dead35aadbe51d5dd.jpg

Λογικά το δεύτερο τέστ είναι και το πιο ρεαλιστικό καθώς ελάχιστες εφαρμογές απαιτούν AVX instuction set για να τρέξουν, πόσο μάλλον τα παιχνίδια. Οπότε σε πραγματικές συνθήκες δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός αν θες να τρέξεις προγράμματα με υποστήριξη AVX/AVX2. Θα τρέξω κάποια στιγμή και BF 5 όλα Low να δω και εκεί temps.

Απλά βλέπω το ρεύμα που δίνει πλέον το mobo σου είναι πολύ πιο κάτω. 1.12 χωρίς AVX από 1.24 που έδειχνε χτες. Τώρα ξαναλέω, το cpuid δεν το παλεύω, δεν καταλαβαίνω αν το διαβάζω σωστά.

Όταν παίζεις πάντως σκέψου ότι έχεις και 250-300watt της κάρτας μέσα στο κουτί (αν έχεις τίποτα 2080 ή εκεί τριγύρω). Επίσης ναι μεν το OCCT έστω και χωρίς AVX είναι από τα βαριά προγράμματα, το έτρεξες όμως μόλις 20 λεπτά. Ένα AC odyssey ας πούμε, ίσως να μην είναι εξίσου βαρύ (αν και όρκο δεν παίρνω να σου πώ την αλήθεια, όταν είσαι CPU bound βαράς τρελά temps), αλλά δεν θα παίξεις 20 λεπτά αλλά κάμποσες ώρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Απλά βλέπω το ρεύμα που δίνει πλέον το mobo σου είναι πολύ πιο κάτω. 1.12 χωρίς AVX από 1.24 που έδειχνε χτες. Τώρα ξαναλέω, το cpuid δεν το παλεύω, δεν καταλαβαίνω αν το διαβάζω σωστά.

Όταν παίζεις πάντως σκέψου ότι έχεις και 250-300watt της κάρτας μέσα στο κουτί (αν έχεις τίποτα 2080 ή εκεί τριγύρω). Επίσης ναι μεν το OCCT έστω και χωρίς AVX είναι από τα βαριά προγράμματα, το έτρεξες όμως μόλις 20 λεπτά. Ένα AC odyssey ας πούμε, ίσως να μην είναι εξίσου βαρύ (αν και όρκο δεν παίρνω να σου πώ την αλήθεια, όταν είσαι CPU bound βαράς τρελά temps), αλλά δεν θα παίξεις 20 λεπτά αλλά κάμποσες ώρες. 

Σωστό. Απλώς το σταματησα στα 20 λεπτά γιατί είδα ότι πλέον ήταν σταθερά τα temps στα VRM (max 89 και έπεφτε στους 88). Με καμιά RTX 2080 δεν ξέρω τι θα συνέβαινε αλλά έτσι κι αλλιώς δίνω το πολύ 400 € για GPU (δηλ μελλοντικά ίσως κάποια RTX 3060 ξέρω γω...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν φαντάζομαι τι θα γινόταν αν έτρεχε intel burn test.......αν στο occt σηκώνει τόσο.....

Επεξ/σία από BabisTs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, BabisTs είπε

δεν φαντάζομαι τι θα γινόταν αν έτρεχε intel burn test.......αν στο occt σηκώνει τόσο.....

Έτρεξα και το Intel Linpack και το Intel Stress test του Intel Extreme Tuning Utility. Πάνω κάτω τα ίδια ήταν. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ryzenlake 

2 ματσάκια BF 5 Conquest, το πρώτο 1080p/low και καπάκι το δεύτερο 720p/low. Ευτυχώς το πρόβλημα είναι μόνο σε βαριά και ακραία σενάρια (AVX/AVX2 stress tests). Τα VRM MOS είναι το TMPIN4.

 

temps.jpg

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο η 4.00 έκδοση του BIOS που έρχεται η νέα Asrock z390 phantom itx δεν δείχνει τη θερμοκρασία της μητρικής. Βασικά δείχνει αλλά δεν έχει την ένδειξη πουθενά > VR VCC Temperature (SVID) ( HWINFO64 )

που υπήρχε στη παλιά μητρική.

 

Να δοκιμάσω να φλασαρω το 1.20 μπορώ; γιατί λέει αυτό στη σελίδα.

 " User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version. " https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390 Phantom Gaming-ITXac/index.asp#BIOS

Πιστεύω το γράφει για όσους έχουν κάποιον επεξεργαστή f / kf που μπήκε στο compatibility μετά από την κυκλοφορία (;) οπότε δε θα έχω θέμα με 8700Κ, σωστά;

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Για κάποιο λόγο η 4.00 έκδοση του BIOS που έρχεται η νέα Asrock z390 phantom itx δεν δείχνει τη θερμοκρασία της μητρικής. Βασικά δείχνει αλλά δεν έχει την ένδειξη πουθενά > VR VCC Temperature (SVID) ( HWINFO64 )

που υπήρχε στη παλιά μητρική.

Να δοκιμάσω να φλασαρω το 1.20 μπορώ; γιατί λέει αυτό στη σελίδα.

 " User will not able to flash to previous BIOS once upgrading to this BIOS version. " https://www.asrock.com/MB/Intel/Z390 Phantom Gaming-ITXac/index.asp#BIOS

Πιστεύω το γράφει για όσους έχουν κάποιον επεξεργαστή f / kf που μπήκε στο compatibility μετά από την κυκλοφορία (;) οπότε δε θα έχω θέμα με 8700Κ, σωστά;

 

Κοίτα, εγώ έχω πάγια τακτική να βάζω πάντα το τελευταίο BIOS, θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο. Όσο για το ερώτημα σου πιστεύω θα έχεις θέμα και με τον i7-8700k αφού σε προειδοποιεί στην σελίδα του κατασκευαστή. Γνώμη μου είναι να κάνεις το Update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...