Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Stamer είπε

@Αμπλαουμπλας τι ψυκτρα έχεις πάνω τώρα? Πάντα σε τέτοιες θερμοκρασίες έπαιζες?

h100i. Οχι, το χειμωνα σε normal χρηση ειμουνα -20. Σε τπτ cinebenchia βεβαια παλι κοντευα 80αρες. Τωρα που καλοκαιριαζει αντιο ζωη, λογικα σε κανα μηνα αμα δεν αναψω AC ουτε σε stock δεν θα δουλευει

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

h100i. Οχι, το χειμωνα σε normal χρηση ειμουνα -20. Σε τπτ cinebenchia βεβαια παλι κοντευα 80αρες. Τωρα που καλοκαιριαζει αντιο ζωη, λογικα σε κανα μηνα αμα δεν αναψω AC ουτε σε stock δεν θα δουλευει

Τι κουτι εχεις?

Αν εισαι σιγουρος οτι η παστα και η ψυκτρα παταει καλα και εχεις κουτι με καλο airflow(το οτι εχεις πολλα φανακια δεν λεει κατι),τοτε προσωπικα θα εκανα αιτηση για rma στην intel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

h100i. Οχι, το χειμωνα σε normal χρηση ειμουνα -20. Σε τπτ cinebenchia βεβαια παλι κοντευα 80αρες. Τωρα που καλοκαιριαζει αντιο ζωη, λογικα σε κανα μηνα αμα δεν αναψω AC ουτε σε stock δεν θα δουλευει

Κάτι έχει γίνει, δεν γίνεται να είσαι τόσο χαμηλά χειμώνα και τώρα να βαράς 80αρια. Και αφου λες οτι έχεις δοκιμάσει κι άλλες ψύκτρες και δεν... κάτι γίνεται ή με cpu ή με το "πάτημα" όπως είπε ο Sheo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

h100i. Οχι, το χειμωνα σε normal χρηση ειμουνα -20. Σε τπτ cinebenchia βεβαια παλι κοντευα 80αρες. Τωρα που καλοκαιριαζει αντιο ζωη, λογικα σε κανα μηνα αμα δεν αναψω AC ουτε σε stock δεν θα δουλευει

και σε μένα ο 8600k είναι οριακός το καλοκαίρι στα 4.7 και 1.18v με την Arctic Freezer 33 esports.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ilos είπε

και σε μένα ο 8600k είναι οριακός το καλοκαίρι στα 4.7 και 1.18v με την Arctic Freezer 33 esports.

Ενταξυ αλλο η αεροψυξη του 30ρικου που αναφερεις και αλλο η H100i που εχει ο συμφορουμιτης.

Εσενα μαλιστα σκεψου σε ''σωζει''που ειχε 6λιγοτερα threads απο τον 8700κ.

Ειναι βεβαια γνωστο οτι θερμικα αυτοι οι επεξεργαστες θελουν και αναλογες ψυξεις και καλα σε airflow κουτια.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ενταξυ αλλο η αεροψυξη του 30ρικου που αναφερεις και αλλο η H100i που εχει ο συμφορουμιτης.

Εσενα μαλιστα σκεψου σε ''σωζει''που ειχε 6λιγοτερα threads απο τον 8700κ.

Το ξέρω, απλά το αναφέρω σαν μέτρο σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το φουλ μπιλντ straw? Και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο για αυτό προτείνω RMA στην Intel, βέβαια μην τους πεις για το 1.14 ότι είναι manual γιατι θα σου πούνε περαστικά όπως πήγαν να πούνε και εμένα, και όταν τους λέω, όταν η μητρική δίνει 1.37 σε στοκ και θα χτυπούσα 100+ σημαίνει ότι είχα καλή πάστα; Μου απάντησαν ΜΟΝΟ 1 φορά στο μέιλ, την πρώτη και δεν ξανά ασχολήθηκαν μαζί μου και στραβωσα παρά μα παρά πολύ. 

Αναγκαστικά μετά πήγα σε live chat. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι κουτι εχεις?

Αν εισαι σιγουρος οτι η παστα και η ψυκτρα παταει καλα και εχεις κουτι με καλο airflow(το οτι εχεις πολλα φανακια δεν λεει κατι),τοτε προσωπικα θα εκανα αιτηση για rma στην intel.

o11 dynamic.

Ρε συ ολα παγωμενα ειναι μεσα στο κουτι, η καρτα σε stress ειναι 55-58, τα vrms 63-64. Απλα το cpu τα πινει...

Αφου μονο stock λειτουργια σου εγγυαται, στο ΡΜΑ τι να τους πω? Δυσκολο το βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

o11 dynamic.

Ρε συ ολα παγωμενα ειναι μεσα στο κουτι, η καρτα σε stress ειναι 55-58, τα vrms 63-64. Απλα το cpu τα πινει...

Αφου μονο stock λειτουργια σου εγγυαται, στο ΡΜΑ τι να τους πω? Δυσκολο το βλεπω.

Τι να τους πεις?Τις φωτογραφιες που μας εδειξες πιο πισω. Οτι με μολις 1.15ρευμα περιπου και σε ενα cinebench που δεν κραταει και πολυ,βλεπεις ο cpu να φτανει κοντα 90ρια με ψυξη Corsair h100i παρακαλω,αν εισαι παντα σιγουρος οτι δεν φταιει κατι αλλο.

Παιδια γιαυτο υπαρχουν τα rma,δεν ειναι μονο αν σταματησει να δουλευει το μηχανημα.

Και ασε που ουτως ή αλλως υπευθυνος για το rma ειναι ο πωλητης που εγινε η αγορα,μιας και απο αυτον εγινε η αγορα,οχι κατευθειαν απο την intel.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ποιο είναι το φουλ μπιλντ straw? Και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο για αυτό προτείνω RMA στην Intel, βέβαια μην τους πεις για το 1.14 ότι είναι manual γιατι θα σου πούνε περαστικά όπως πήγαν να πούνε και εμένα, και όταν τους λέω, όταν η μητρική δίνει 1.37 σε στοκ και θα χτυπούσα 100+ σημαίνει ότι είχα καλή πάστα; Μου απάντησαν ΜΟΝΟ 1 φορά στο μέιλ, την πρώτη και δεν ξανά ασχολήθηκαν μαζί μου και στραβωσα παρά μα παρά πολύ. 

Αναγκαστικά μετά πήγα σε live chat. 

Εμ , αμα δεν μπορω να τους πω οτι στο 1.14 βαραω 90αρες, τι θα τους πω τοτε? :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ποιο είναι το φουλ μπιλντ straw? Και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο για αυτό προτείνω RMA στην Intel, βέβαια μην τους πεις για το 1.14 ότι είναι manual γιατι θα σου πούνε περαστικά όπως πήγαν να πούνε και εμένα, και όταν τους λέω, όταν η μητρική δίνει 1.37 σε στοκ και θα χτυπούσα 100+ σημαίνει ότι είχα καλή πάστα; Μου απάντησαν ΜΟΝΟ 1 φορά στο μέιλ, την πρώτη και δεν ξανά ασχολήθηκαν μαζί μου και στραβωσα παρά μα παρά πολύ. 

Αναγκαστικά μετά πήγα σε live chat. 

Αυτοι δεν ασχολουνται με το τι κανουν τα καρναβαλια οι αλλες εταιρειες με τις μητρικες τους που δινουν οτι να ναι ρευματα σε auto(εξου και τα one click 5ghz που λενε).

Αυτοι θελουν 1-2 screenshot να τους δειξεις(οπως εγινε πιο πισω)και τελος οταν μιλαμε για θερμοκρασιες επεξεργαστη.

Το 1.14 δεν εχει σημασια αν ειναι manual ή οχι οταν μιλαμε για ξεκλειδωτο επεξεργαστη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι να τους πεις?Τις φωτογραφιες που μας εδειξες πιο πισω. Οτι με μολις 1.15ρευμα περιπου και σε ενα cinebench που δεν κραταει και πολυ,βλεπεις ο cpu να φτανει κοντα 90ρια με ψυξη Corsair h100i παρακαλω,αν εισαι παντα σιγουρος οτι δεν φταιει κατι αλλο.

Παιδια γιαυτο υπαρχουν τα rma,δεν ειναι μονο αν σταματησει να δουλευει το μηχανημα.

Και ασε που ουτως ή αλλως υπευθυνος για το rma ειναι ο πωλητης που εγινε η αγορα,μιας και απο αυτον εγινε η αγορα,οχι κατευθειαν απο την intel.

Aφου ειμαι εκτος specs ρε συ, αμα τους στειλω την φωτο βγαινω εκτος εγγυησης :P 

Βασικα παω να δοκιμασω να ανοιξω rma, αντε να δουμε

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Αυτοι δεν ασχολουνται με το τι κανουν τα καρναβαλια οι αλλες εταιρειες με τις μητρικες τους που δινουν οτι να ναι ρευματα σε auto(εξου και τα one click 5ghz που λενε).

Αυτοι θελουν 1-2 screenshot να τους δειξεις(οπως εγινε πιο πισω)και τελος οταν μιλαμε για θερμοκρασιες επεξεργαστη.

Το 1.14 δεν εχει σημασια αν ειναι manual ή οχι οταν μιλαμε για ξεκλειδωτο επεξεργαστη.

Αυτό που λέει ο Αμπλαουμπας. Βγαίνει εκτός εγγύησης. Και τις φωτο να δουν θα του στείλουν το Intel Test και θα του πει να το τρέξει και να τους στείλει φωτο με όλα στοκ πλην του XMP. Μήπως δίνεις μεγάλα VSA/Vccio?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Αυτό που λέει ο Αμπλαουμπας. Βγαίνει εκτός εγγύησης. Και τις φωτο να δουν θα του στείλουν το Intel Test και θα του πει να το τρέξει και να τους στείλει φωτο με όλα στοκ πλην του XMP. Μήπως δίνεις μεγάλα VSA/Vccio?

Και αυτα τα εχω ριξει κατω χειροκινητα, 1 και 1.05. Δεν νομιζω να βγαλω ibt με ολα stock πλην xmp. To xmp δινει 1.25 και 1.3 σε vsa / vccio και 1.18-1.2 σε CPU. Καταλαβαινεις τι θα γινει :P 

To κακο / καλο (οπως το βλεπει ο καθενας) ειναι οτι λογικα μου χει κατσει καλο κομματι, παιζει με 1.13 all core 4.7 ghz. Αλλα....

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα το 1903 update των Windows και τα spectre/meltdown 2 patches ειπα να τρεξω 2 cinebench να δουμε αν αλλαξε κατι. 

Voltage 1.184

VCCIO/VCCSA 1.12 

Ram 3300CL16

Ανεμιστηρες  κουτιου 450 στροφες και ψυκτρας 470. Ambient εχουμε 25. 

Συχνοτητα 4.8ghz

 

Το πρωτο ειναι το cinebench 15

Screenshot-1.png

 

Και cinebench 20

Screenshot-2.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...