Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ναι 75-77 ειναι φυσιολογικό αν έχεις 35 Coolant (liquid) temp. Άμα δοκίμασες να την βάλεις και επάνω και δεν είδες διαφορά τότε όχι δεν έχει να κάνει με τη θέση. Νομίζω όπως και να τη βάλεις λόγω της αντλίας το νερό θα κάνει τον κύκλο του. Ίσως είναι θέμα CPU. Ξανά ρωτάω γιατί δεν είδα αν μου είπες. Άλλη ψυξη δοκίμασες; 

Οχι αλλα πχ ο 1600 στα 1.38v ηταν στους ~55 σε cinebench με ολα σε silent. Την επομενη μερα πηρα 8700k και βαραγα 80αρες σε 1.15 με ολα turbo (τα fans εννοω). Ετσι και αλλιως σκοπευα να αλλαξω ΑΙΟ, απλα πολυ φοβαμαι οτι δεν φταιει  καημενη 😛 

Παντως πχ αυτη τη στιγμη σε idle με 0 fan το gpu ειναι 38, το cpu 39, 45 τα vrms και το coolant 34.3. Πως να κατεβει το coolant πιο κατω οταν ηδη ειναι ambient? 

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Οχι αλλα πχ ο 1600 στα 1.38v ηταν στους ~55 σε cinebench με ολα σε silent. Την επομενη μερα πηρα 8700k και βαραγα 80αρες σε 1.15 με ολα turbo (τα fans εννοω). Ετσι και αλλιως σκοπευα να αλλαξω ΑΙΟ, απλα πολυ φοβαμαι οτι δεν φταιει  καημενη 😛 

Νομίζω τότε πως η AIO σου δουλεύει φυσιολογικά για να μην πω υποδειγματικά, έχει και τα χρονάκια της φαντάζομαι. Εγώ θα έλεγα να στείλεις το CPU όχι στην Intel αλλά στο κατάστημα αγοράς για έλεγχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Νομίζω τότε πως η AIO σου δουλεύει φυσιολογικά για να μην πω υποδειγματικά, έχει και τα χρονάκια της φαντάζομαι. Εγώ θα έλεγα να στείλεις το CPU όχι στην Intel αλλά στο κατάστημα αγοράς για έλεγχο. 

Tις στροφες στα ανεμιστηρια της AIO ποσο τις εχει να πεφτουν? Ισως να φταιει οτι τα εχω χαμηλα εξου και το coolant που βαρεσε 45+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Παίδες αν η cpu δεν βγάζει errors σε prime95 με όλα στοκ η κάποιο άλλο stability test δεν πρόκειται να την αλλάξουν και 300 βαθμούς να φτάνει.

Kατι τετοιο φανταζομαι και εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Kατι τετοιο φανταζομαι και εγω..

Ναι αλλά βγάζει; Δοκίμασέ το δε χάνεις κάτι ;) 

 

30 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Tις στροφες στα ανεμιστηρια της AIO ποσο τις εχει να πεφτουν? Ισως να φταιει οτι τα εχω χαμηλα εξου και το coolant που βαρεσε 45+.

Τις κρύες μέρες έτρεχαν στα 300 RPM  idle. 

K6otCyH.jpg

Και εγώ στοκ τρέχω με τη σειρά μου γιατί δεν μπόρεσα να ασχοληθώ ακόμη με το OC στην AORUS Master. Έκανα μια απόπειρα αλλά δεν έβγαλα άκρη, μου δώσε ο @DiaperCh@nger101 κάποιες οδηγίες πως να κινηθώ αλλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πάλι. Αυτή τη στιγμή έχω 22.1 μέσα στο σπίτι 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Ενταξυ αλλο η αεροψυξη του 30ρικου που αναφερεις και αλλο η H100i που εχει ο συμφορουμιτης.

Εσενα μαλιστα σκεψου σε ''σωζει''που ειχε 6λιγοτερα threads απο τον 8700κ.

Ειναι βεβαια γνωστο οτι θερμικα αυτοι οι επεξεργαστες θελουν και αναλογες ψυξεις και καλα σε airflow κουτια.

Ντάξει και ο δικός μου 8600k χτυπάει εύκολα κάτι 65αρια με γομαρο ψύκτρα (Thermalright HR-02 Macho Rev.B), σε gaming και με Light OC (4.3 all cores.. ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ilos είπε

@strawman το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι η delid ή lapping. Άλλη λύση δε βλέπω να υπάρχει και στα 2 χαιρετάς εγγύηση εννοείται.

Tι lapping ρε χαχαχαχα! Δες που μας καταντησε η Ιntel! 

Αυριο παραλαμβανω conductonaut και Δευτερα το kit για delid. 

Τεσπα, απο AIO ποια μετραει σημερα? 360 ή 280? 

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Οι fanboys της AMD ποιοι ειναι ομως? Ο illos? O akoinonitos? O kostas_anes? Συγκρινονται τωρα αυτοι με τα fanboys της Intel (interisen / jgeorgiou/ dr73) ? Οι πρωτοι εχουν κανταρια γνωσεις, και οι 2οι σου προτεινουν 8700 σε μητρικη 30€ με 12 fans να βαρανε τα vrm's. Οι πρωτοι θα σου προτεινουν Intel αν το usecase σου τους καθιστα καλυτερους, οι 2οι απλα θα σε παρουν στο λαιμο τους με 2133 μνημες για να τους βγει πιο φτηνο το Ιντελ πακετακι. Δεν εχουν benchari ποτε τιποτα, δεν ξερουν να διαβαζουν τα bench, απλα προτεινουν. 

Φωτεινη εξαιρεση ο pirmen, ο οποιο παρολο το fanboyliki ξερει 5 πραματα. Καμια σχεση με τα υπολοιπα "οργανα". Το αστειο βεβαια ειναι οτι εμενα που με λενε amd fanboy, στο νημα των amd τσακωνομουν με τον amdtakh για το ποσο γαμαει ο 8700k και οι coffeelake γενικοτερα....παρε και καταλαβε :P 

Λοιπόν αν μπεις με τον κανονικό σου λογαριασμό που δείχνει ότι πήρες RYZEN , απογοητεύτηκες και μετά αγόρασες μετά INTEL να κάνεις προκοπή θα σου πω τι  φταίει στην περίπτωση σου. Αν πας να επιστρέψεις τον Ι7 πίσω όπως σου προτείνουν θα φας πόρτα από το face-control , ούτε καν μέσα δεν θα μπεις να πεις τον πόνο σου.

Αλλά θα μπεις με τον σωστό λογαριασμό πρώτα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Λοιπόν αν μπεις με τον κανονικό σου λογαριασμό που δείχνει ότι πήρες RYZEN , απογοητεύτηκες και μετά αγόρασες μετά INTEL να κάνεις προκοπή θα σου πω τι  φταίει στην περίπτωση σου. Αν πας να επιστρέψεις τον Ι7 πίσω όπως σου προτείνουν θα φας πόρτα από το face-control , ούτε καν μέσα δεν θα μπεις να πεις τον πόνο σου.

Αλλά θα μπεις με τον σωστό λογαριασμό πρώτα.

τι παει να πει αυτο ? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Λοιπόν αν μπεις με τον κανονικό σου λογαριασμό που δείχνει ότι πήρες RYZEN , απογοητεύτηκες και αγόρασες μετά INTEL να κάνεις προκοπή θα σου πω τι  φταίει στην περίπτωση σου. Αν πας να επιστρέψεις τον Ι7 πίσω όπως σου προτείνουν θα φας πόρτα από το face-control , ούτε καν μέσα δεν θα μπεις να πεις τον πόνο σου.

Αλλά θα μπεις με τον σωστό λογαριασμό πρώτα.

Φιλε ο κανονικος λογαριασμος εχει φαει αποκλεισμο μεχρι 30 Μαιου γιατι εκραζα εναν απτο στρατοπεδο σου που προτεινε 7400 με 2133 μνημες σαν και σενα καλη ωρα :P 

Ποτε δεν το εκρυψα αλλωστε ποιος ειμαι, σε λαθος πορτα νιαουριζεις. 


Οσο για την απογοητευση, μεγαλη. Τα ιδια ελεγες και στο αλλο thread, οτι τον "σκοτωσα". 

 

1) Τον 1600 τον εβαλα αγγελια Δεκεμβριο του 2017, οταν πηρα 144hz monitor και 1080ti. Οπως ειχα γραψει πολλακις, οταν αποκτησω αυτα τα 2, θα παρω και i7. Ε τα απεκτησα και το πηρα

2) Μου στειλανε σε ΑΝΕΝΕΡΓΗ αγγελια 3 μηνες μετα!! Καιγομουν τοσο πολυ να τα δωσω που δεν ειχα ανανεωσει την αγγελια απτον Δεκεμβρη! Τα πουλησα καπου Φλεβαρη - Μαρτη!
3) Η τιμη ηταν εξωφρενικη. Οπως λες και συ, τα σκοτωσα. Πηγαινε τωρα στις αγγελιες μου και δες ποσα τα εδωσα να κλαψεις! Αληθεια, θα κλαψεις. Για να σε βγαλω απτο κοπο, R5 1600 αγορα στα 215€ (ή 211, δεν θυμαμαι), b350 strix στα 120-125 και 1060 3gb στα 235, τα πουλησα 550€! Οπως τα πες, τα σκοτωσα. Εχασα 10€ σε εως και 1 ετους μεταχειρο hardware. LOL! Ελα, φυγε μη σε βλεπω

 

PS1. Την αλλη οψη δεν μας την ειπες ομως. Αμα αντι για τον 1600 αγοραζα αυτα που προτεινες εσυ στα ιδια λεφτα, δηλαδη 7500  θα τα κραταγα? Δεν θα τα πουλαγα? Αυτο μας λες τωρα? Οχι πεστο να το καταλαβω :P 

PS2. Γραψε ακυρο, 30 Μαρτιου τα δωσα. Σε 4+ μηνων ΑΝΕΝΕΡΓΗ αγγελια μου στειλανε. Τετοια η απογοητευση μου και η καψουρα να τα πουλησω που ουτε ανανεωση την αγγελια δεν εκανα! 

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Tι lapping ρε χαχαχαχα! Δες που μας καταντησε η Ιntel! 

Αυριο παραλαμβανω conductonaut και Δευτερα το kit για delid. 

Τεσπα, απο AIO ποια μετραει σημερα? 360 ή 280? 

Αν εχεις μερος για 360 τοτε πηγαινε για 360. Αλλιως παιζεις μεταξυ Η150i platinum και x62. 

Σε 360 θα προτεινα την παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/11924390/Fractal-Design-Celsius-S36.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αν εχεις μερος για 360 τοτε πηγαινε για 360. Αλλιως παιζεις μεταξυ Η150i platinum και x62. 

Σε 360 θα προτεινα την παρακατω

https://www.skroutz.gr/s/11924390/Fractal-Design-Celsius-S36.html

Eχω για 3*360 :P Προτιμω 280 να πω την αληθεια γιατι ειναι ελαχιστα μικροτερο το radiator αλλα οι 140 ανεμιστηρες μετρανε, αλλα δεν ξερω κιολας. Η x62 δεν ειναι 360 νομιζω, 280 ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Φιλε ο κανονικος λογαριασμος εχει φαει αποκλεισμο μεχρι 30 Μαιου γιατι εκραζα εναν απτο στρατοπεδο σου που προτεινε 7400 με 2133 μνημες σαν και σενα καλη ωρα :P 

Ποτε δεν το εκρυψα αλλωστε ποιος ειμαι, σε λαθος πορτα νιαουριζεις. 


Οσο για την απογοητευση, μεγαλη. Τα ιδια ελεγες και στο αλλο thread, οτι τον "σκοτωσα". 

1) Τον 1600 τον εβαλα αγγελια Δεκεμβριο του 2017, οταν πηρα 144hz monitor και 1080ti. Οπως ειχα γραψει πολλακις, οταν αποκτησω αυτα τα 2, θα παρω και i7. Ε τα απεκτησα και το πηρα

2) Μου στειλανε σε ΑΝΕΝΕΡΓΗ αγγελια 3 μηνες μετα!! Καιγομουν τοσο πολυ να τα δωσω που δεν ειχα ανανεωσει την αγγελια απτον Δεκεμβρη! Τα πουλησα καπου Φλεβαρη - Μαρτη!
3) Η τιμη ηταν εξωφρενικη. Οπως λες και συ, τα σκοτωσα. Πηγαινε τωρα στις αγγελιες μου και δες ποσα τα εδωσα να κλαψεις! Αληθεια, θα κλαψεις. Για να σε βγαλω απτο κοπο, R5 1600 αγορα στα 215€ (ή 211, δεν θυμαμαι), b350 strix στα 120-125 και 1060 3gb στα 235, τα πουλησα 550€! Οπως τα πες, τα σκοτωσα. Εχασα 10€ σε εως και 1 ετους μεταχειρο hardware. LOL! Ελα, φυγε μη σε βλεπω

PS1. Την αλλη οψη δεν μας την ειπες ομως. Αμα αντι για τον 1600 αγοραζα αυτα που προτεινες εσυ στα ιδια λεφτα, δηλαδη 7500  θα τα κραταγα? Δεν θα τα πουλαγα? Αυτο μας λες τωρα? Οχι πεστο να το καταλαβω :P 

PS2. Γραψε ακυρο, 30 Μαρτιου τα δωσα. Σε 4+ μηνων ΑΝΕΝΕΡΓΗ αγγελια μου στειλανε. Τετοια η απογοητευση μου και η καψουρα να τα πουλησω που ουτε ανανεωση την αγγελια δεν εκανα! 

Επειδή σε συμπαθώ κατα΄βαθος

α) Σε έχω ρωτήσει πολλές φορές να μου πεις σε ποιο μνμ έχω προτείνει τον 7400 και πάντα το καταπίνεις. Αν έχω αναφερθεί ποτέ στον Ι5 7400 είναι ως παράδειγμα προς αποφυγή λόγω χαμηλού single core speed. Επίσης από τότε σου είχα πει , φέρε τον R1600 να τον βάλουμε δίπλα σε έναν Ι5 7500 με την ποιο φθηνή μνήμη/μητρική που θα στοιχίσει 100ευρώ λιγότερα από το σετάκι του R1600 και εκεί έκανες πίσω.

ΠΑρόλα αυτά θα σου απαντήσω αν και η απάντηση δεν θα σ'αρέσει.

β) Φίλε μου η CPU σου έχει υποστεί degrade και ξέρεις καλά γιατί το έπαθε. ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΣΑΙ από την εγγύηση. Προσωπικά έχω δείξει σε πολλούς τεχνικούς (με πλήρωσαν γι'αυτό) τα βήματα για να τσεκάρεις αν ένα cpu έχει υποστεί degrade λόγω άτσαλου o/c 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...