Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Σε idle ειναι 46.6. Τωρα δεν ξερω αν το sensor δουλευει βεβαια...

Κατι παιζει straw 100%. 46 βαθμους idle ειναι υπερβολικη θερμοκρασια. Η AIO που εχεις ειναι απο τις πολυ καλες. Καποιο fault μυριζομαι και εφοσον εισαι στην εγγυηση αλλαξε την σιγουρα. Ισως ετυχε συμπτωση να χαλασει μολις εβαλε τον 8700 τι να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αμπλαουμπλας να προσθέσω δοκίμασε να την κανεις να βάζει αέρα από το να βγάζει αφού κανεις όλα τα αλλά πρώτα. Εγώ πάντως πιστεύω είναι fault γιουνιτ

Δες και αυτά που σου είπα στην προηγούμενη σελίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Το liquid έπρεπε να είναι 7-8 βαθμούς πάνω από την ambient , η οποία θα έπρεπε να είναι 3-4 βαθμούς μαξ πάνω από την δωματίου. Μαξ δηλαδή έπρεπε να βλέπεις 34-35 σε φουλ Load. Παίζει να έχει θέμα και η υδροψυξη να ξέρεις. Δοκίμασε να βάλεις EXTREME το PUMP από το iCUE/LINK και από το BIOS Full Speed CPU FAN ή όπου κουμπωσες το 3pin. Και ξανά πες μου νούμερα. Βάλε από LINK έστω. Επίσης αν θες, συνδεσε το USB για το μονιτορινγκ μια να τα εξετάσουμε όλα τα ενδεχόμενα κρίμα είναι. Ο επεξεργαστής ψήνεται...

To pump τρεχει 2250 σταθερα, max δηλαδη. Το 3pin δεν το εχω κουμπωσει πουθενα. Το usb το εχω κουμπωσει κανονικα.

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

@Αμπλαουμπλας να προσθέσω δοκίμασε να την κανεις να βάζει αέρα από το να βγάζει αφού κανεις όλα τα αλλά πρώτα. Εγώ πάντως πιστεύω είναι fault γιουνιτ

Δες και αυτά που σου είπα στην προηγούμενη σελίδα 

Τα δοκιμασα και πανω και κατω και exhaust και οτι πιθανο και απιθανο συνδυασμο μπορεις να φανταστεις :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με 1.15volt ρε παιδια και στο performance η AIO 10 CB να τρεξω πανω απο 65 δεν θα παει η θερμοκρασια. Κατι αλλο συμβαινει.

50 βαθμους το liquid? Γιατι ειμαι στους 28-33 βαθμους στην x62? Μηπως παει για αλλαγη η corsair βρε συ?

Και μένα εκεί παίζει η kraken, και πιο χαμηλά αλλά για την περίπτωση του φίλου:

1. Και πάλι δεν δικαιολογεί τέτοιες θερμοκρασίες cpu

2. Λέει ότι έχει δοκιμάσει και άλλες ψυκτρες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

To pump τρεχει 2250 σταθερα, max δηλαδη. Το 3pin δεν το εχω κουμπωσει πουθενα. Το usb το εχω κουμπωσει κανονικα.

Τα δοκιμασα και πανω και κατω και exhaust και οτι πιθανο και απιθανο συνδυασμο μπορεις να φανταστεις :P 

 

Άρα γιατι δε μπορείς να μου στείλεις από το iCUE? Βάλε το 3pin στο CPU FAN... και βάλτο στο BIOS FULL SPEED. Και πάμε ξανά από την αρχή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Και μένα εκεί παίζει η kraken, και πιο χαμηλά αλλά για την περίπτωση του φίλου:

1. Και πάλι δεν δικαιολογεί τέτοιες θερμοκρασίες cpu

2. Λέει ότι έχει δοκιμάσει και άλλες ψυκτρες

Εμένα η Η115ι γιατι παίζει μέχρι 34 σε prime? Ίσως φταίει και η καμπύλη  😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Stamer είπε

Και μένα εκεί παίζει η kraken, και πιο χαμηλά αλλά για την περίπτωση του φίλου:

1. Και πάλι δεν δικαιολογεί τέτοιες θερμοκρασίες cpu

2. Λέει ότι έχει δοκιμάσει και άλλες ψυκτρες

Αν εχει δοκιμασει και αλλες ψυκτρες τοτε φταιει η cpu δεν κανει καλη επαφη μεσα το die και βραζουν οι πυρηνες. Παντως η θερμοκρασια του υγρου ειναι παρα πολυ μεγαλη σε idle 28-30 επρεπε να ειναι και σε load να παει 35-40 το πολυ. Μετα καλοκαιρι που ανεβαινει και αλλο το ambient τσιμπαει ακομα 4-5 βαθμους το πολυ σε πολυωρο load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Εγω που βλεπω στα fora τους βαραει 40-45 σε load. Δηλαδη τα 50 που εχω δεν ειναι τοσο extreme, αν αναλογιστουμε θερμοκρασιες ελλαδας.

Υπερβολικά πολύ είναι, σου εξήγησα πως δουλεύει 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Άρα γιατι δε μπορείς να μου στείλεις από το iCUE? Βάλε το 3pin στο CPU FAN... και βάλτο στο BIOS FULL SPEED. Και πάμε ξανά από την αρχή 

Δεν την βλεπει το icue, ειναι παλια. Μονο η v2 δουλευει στο icue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Δεν την βλεπει το icue, ειναι παλια. Μονο η v2 δουλευει στο icue

Ααααα δεν είναι η V2? Άκυρο τότε! Άλλη ψυκτρα είπες κουμπωσες; Δοκίμασε πάντως και το 3πιν στο cpu fan που σου λέω και φουλ σπιντ στο μπάιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ααααα δεν είναι η V2? Άκυρο τότε! Άλλη ψυκτρα είπες κουμπωσες; Δοκίμασε πάντως και το 3πιν στο cpu fan που σου λέω και φουλ σπιντ στο μπάιος

Tα βαλα ολα turbo, 8 ανεμιστηρια να κανουνε τζερτζελο. Σε idle 37.7 η h100i, σε cinebench πηγε 43 (εκει σταματησε, δεν ανεβαινει αλλο) και 77 το CPU. Αλλα στο δωματιο δεν καθεσαι...


Για τα temps παιζει να φταιει οτι την εχω με περιεργη γωνια και δεν δουλευει σωστα το pump :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

Τι εννοείς περίεργη γωνία; 

E δες το 011 dynamic, η ψυκτρα ειναι στα 2 πανω πλαινα slots. Οποτε ειναια σχεδον παραλληλα. 

Οσο το αφηνω τοσο πεφτει το water temp, τωρα ειμαι 35 και βαραει 40 σε cinebench. Το CPU παντως σταθερα 75-77. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 75-77 ειναι φυσιολογικό αν έχεις 35 Coolant (liquid) temp. Άμα δοκίμασες να την βάλεις και επάνω και δεν είδες διαφορά τότε όχι δεν έχει να κάνει με τη θέση. Νομίζω όπως και να τη βάλεις λόγω της αντλίας το νερό θα κάνει τον κύκλο του. Ίσως είναι θέμα CPU. Ξανά ρωτάω γιατί δεν είδα αν μου είπες. Άλλη ψυξη δοκίμασες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...