Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Και αυτα τα εχω ριξει κατω χειροκινητα, 1 και 1.05. Δεν νομιζω να βγαλω ibt με ολα stock πλην xmp. To xmp δινει 1.25 και 1.3 σε vsa / vccio και 1.18-1.2 σε CPU. Καταλαβαινεις τι θα γινει :P 

To κακο / καλο (οπως το βλεπει ο καθενας) ειναι οτι λογικα μου χει κατσει καλο κομματι, παιζει με 1.13 all core 4.7 ghz. Αλλα....

Όχι IBT. Intel Diagnostic Tool εννοώ . Το ΙΒΤ δεν είναι δικό τους κιολας 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τι να τους πεις?Τις φωτογραφιες που μας εδειξες πιο πισω. Οτι με μολις 1.15ρευμα περιπου και σε ενα cinebench που δεν κραταει και πολυ,βλεπεις ο cpu να φτανει κοντα 90ρια με ψυξη Corsair h100i παρακαλω,αν εισαι παντα σιγουρος οτι δεν φταιει κατι αλλο.

Παιδια γιαυτο υπαρχουν τα rma,δεν ειναι μονο αν σταματησει να δουλευει το μηχανημα.

Και ασε που ουτως ή αλλως υπευθυνος για το rma ειναι ο πωλητης που εγινε η αγορα,μιας και απο αυτον εγινε η αγορα,οχι κατευθειαν απο την intel.

Κοιτα σε παρακαλω τις θερμοκρασιες που εδωσα μολις απο cinebench. Και δες και στροφες της AIO πρακτικα ηταν σαν να μην δουλευε. Με 1.32 voltage φτανουμε 90αρια

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως κατι αλλο συμβαινει? Μολις τωρα τα ετρεξα τα 2 benches δες και το hwinfo αναλυτικα που εβαλα θερμοκρασιες ανεμιστηρες κτλ. Ambient 25 και 1.184 core voltage. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Αμπλαουμπλας Μπορείς να ποστάρεις 1) Φωτο από το iCUE με τις ρυθμίσεις σου, 2) Φωτο με το dashboard του iCUE ενώ τρέχει το CB ή/και με prime95 για 10’ και να ποστάρεις φωτο από το ICUE μέσα από την καρτέλα της υδροψυξης για να δω Liquid Temp. Σημαντική ερώτηση, το ψυγείο που είναι mounted? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thetiesthatbind είπε

@Αμπλαουμπλας Μπορείς να ποστάρεις 1) Φωτο από το iCUE με τις ρυθμίσεις σου, 2) Φωτο με το dashboard του iCUE ενώ τρέχει το CB ή/και με prime95 για 10’ και να ποστάρεις φωτο από το ICUE μέσα από την καρτέλα της υδροψυξης για να δω Liquid Temp. Σημαντική ερώτηση, το ψυγείο που είναι mounted? 

Κατι τρεχει με το συγκεκριμενο rig και πιο παλια οι θερμοκρασιες ηταν παραλογες και δεν μπορουσαμε να το εξηγησουμε. Η εχει λιγη παστα στην ψυκτρα? Δεν ξερω παντως εγω τρεχω οσα bench θελετε πανω απο 90 βαθμους εχω δει με 1.37voltage στα 5.2ghz με 27-28ambient.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι εκτος specs καθεστε και λετε?

Ο 8700κ δεν ειναι ενας επεξεργαστης ο οποιος πωλειται με την προοπτικη να δουλεψει stock.

Ουτε μιλαμε για πολυ υψηλο ρευμα/ταση και επισης δεν εχει κανει delid.

Η εγγυηση ενος επεξεργαστη καλυπτει και τις μη φυσιολογικες θερμοκρασιες.

Προσωπικα αν ημουν στην θεση του συμφορουμιτη ουτε καν με την ιδια την intel δεν θα μιλουσα. Θα πηγαινα στον πωλητη που εκανα την αγορα,θα του εδειχνα μεσω κινητου τις θερμοκρασιες  απο τις πιο πισω φωτογραφιες(που αν μιλαμε για σκρουτζομαγαζο παιζει να μην εχει ιδεα κιολας)αυτες που εχω με τον επεξεργαστη και θα του ελεγα να το στειλει το τσιπακι οπως ειναι στην intel.

Αυτα βεβαια αν ειχα σιγουρευτει οτι δεν φταιει κατι αλλο οπως ειπα πιο πανω.

Δεν ειναι φυσιολογικο δηλαδη να ανεβουν απο το πουθενα οι θερμοκρασιες 20 βαθμους κατω χωρις καν να εχουμε μπει στο καλοκαιρι(κοινως εξω ουτε 28βαθμους δεν εχει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Ρε παιδια τι εκτος specs καθεστε και λετε?

Ο 8700κ δεν ειναι ενας επεξεργαστης ο οποιος πωλειται με την προοπτικη να δουλεψει stock.

Ουτε μιλαμε για πολυ υψηλο ρευμα/ταση και επισης δεν εχει κανει delid.

Η εγγυηση ενος επεξεργαστη καλυπτει και τις μη φυσιολογικες θερμοκρασιες.

Προσωπικα αν ημουν στην θεση του συμφορουμιτη ουτε καν με την ιδια την intel δεν θα μιλουσα. Θα πηγαινα στον πωλητη που εκανα την αγορα,θα του εδειχνα μεσω κινητου τις θερμοκρασιες  απο τις πιο πισω φωτογραφιες(που αν μιλαμε για σκρουτζομαγαζο παιζει να μην εχει ιδεα κιολας)αυτες που εχω με τον επεξεργαστη και θα του ελεγα να το στειλει το τσιπακι οπως ειναι στην intel.

Αυτα βεβαια αν ειχα σιγουρευτει οτι δεν φταιει κατι αλλο οπως ειπα πιο πανω.

Δεν ειναι φυσιολογικο δηλαδη να ανεβουν απο το πουθενα οι θερμοκρασιες 20 βαθμους κατω χωρις καν να εχουμε μπει στο καλοκαιρι(κοινως εξω ουτε 28βαθμους δεν εχει).

Ετσι ακριβως. Δεν ειναι φυσιολογικες αυτες οι θερμοκρασιες και του το εχω ξανα πει πιο παλια του strawman. Εκτος αν εχει υποψιες οτι κατι συμβαινει με την AIO που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Tι θελει να πει ο ποιητης παλι? Οτι λεω ψεμματα να φανταστω, οπως την αλλη φορα...τουρουρου

Και εγω παντως με Noctua U14s(καλη αεροψυξη αλλα οχι κορυφαια))σε cinnebench με τετοιο ρευμα τετοιες θερμοκρασιες δεν εβλεπα ουτε για πλακα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thetiesthatbind είπε

@Αμπλαουμπλας Μπορείς να ποστάρεις 1) Φωτο από το iCUE με τις ρυθμίσεις σου, 2) Φωτο με το dashboard του iCUE ενώ τρέχει το CB ή/και με prime95 για 10’ και να ποστάρεις φωτο από το ICUE μέσα από την καρτέλα της υδροψυξης για να δω Liquid Temp. Σημαντική ερώτηση, το ψυγείο που είναι mounted? 

Στο πλαι exhaust. Δεν εχω συνδεσει το 4pin της h100i οποτε δεν φαινεται απτο icue, μονο απο corsair link. To liquid ειναι 50-51 σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1.15volt ρε παιδια και στο performance η AIO 10 CB να τρεξω πανω απο 65 δεν θα παει η θερμοκρασια. Κατι αλλο συμβαινει.

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Στο πλαι exhaust. Δεν εχω συνδεσει το 4pin της h100i οποτε δεν φαινεται απτο icue, μονο απο corsair link. To liquid ειναι 50-51 σταθερα.

50 βαθμους το liquid? Γιατι ειμαι στους 28-33 βαθμους στην x62? Μηπως παει για αλλαγη η corsair βρε συ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ρε παιδια τι εκτος specs καθεστε και λετε?

Ο 8700κ δεν ειναι ενας επεξεργαστης ο οποιος πωλειται με την προοπτικη να δουλεψει stock.

Ουτε μιλαμε για πολυ υψηλο ρευμα/ταση και επισης δεν εχει κανει delid.

Η εγγυηση ενος επεξεργαστη καλυπτει και τις μη φυσιολογικες θερμοκρασιες.

Προσωπικα αν ημουν στην θεση του συμφορουμιτη ουτε καν με την ιδια την intel δεν θα μιλουσα. Θα πηγαινα στον πωλητη που εκανα την αγορα,θα του εδειχνα μεσω κινητου τις θερμοκρασιες  απο τις πιο πισω φωτογραφιες(που αν μιλαμε για σκρουτζομαγαζο παιζει να μην εχει ιδεα κιολας)αυτες που εχω με τον επεξεργαστη και θα του ελεγα να το στειλει το τσιπακι οπως ειναι στην intel.

Αυτα βεβαια αν ειχα σιγουρευτει οτι δεν φταιει κατι αλλο οπως ειπα πιο πανω.

Δεν ειναι φυσιολογικο δηλαδη να ανεβουν απο το πουθενα οι θερμοκρασιες 20 βαθμους κατω χωρις καν να εχουμε μπει στο καλοκαιρι(κοινως εξω ουτε 28βαθμους δεν εχει).

Ε τι αλλο να φταιει ρε παιδες, ολα τα αλλαξα. Ειχα πανω στην ιδια ψυκτρα 3 CPU, ολα παγος. Με το που μπηκε ο 8700k δεν νομιζω να αποφασισε να χαλασει :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Ε τι αλλο να φταιει ρε παιδες, ολα τα αλλαξα. Ειχα πανω στην ιδια ψυκτρα 3 CPU, ολα παγος. Με το που μπηκε ο 8700k δεν νομιζω να αποφασισε να χαλασει :P 

Δεν ειναι φυσιολογικο το temp της AIO.

Aπο cam

 

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με 1.15volt ρε παιδια και στο performance η AIO 10 CB να τρεξω πανω απο 65 δεν θα παει η θερμοκρασια. Κατι αλλο συμβαινει.

50 βαθμους το liquid? Γιατι ειμαι στους 28-33 βαθμους στην x62? Μηπως παει για αλλαγη η corsair βρε συ?

Σε idle ειναι 46.6. Τωρα δεν ξερω αν το sensor δουλευει βεβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Στο πλαι exhaust. Δεν εχω συνδεσει το 4pin της h100i οποτε δεν φαινεται απτο icue, μονο απο corsair link. To liquid ειναι 50-51 σταθερα.

Το liquid έπρεπε να είναι 7-8 βαθμούς πάνω από την ambient , η οποία θα έπρεπε να είναι 3-4 βαθμούς μαξ πάνω από την δωματίου. Μαξ δηλαδή έπρεπε να βλέπεις 34-35 σε φουλ Load. Παίζει να έχει θέμα και η υδροψυξη να ξέρεις. Δοκίμασε να βάλεις EXTREME το PUMP από το iCUE/LINK και από το BIOS Full Speed CPU FAN ή όπου κουμπωσες το 3pin. Και ξανά πες μου νούμερα. Βάλε από LINK έστω. Επίσης αν θες, συνδεσε το USB για το μονιτορινγκ μια να τα εξετάσουμε όλα τα ενδεχόμενα κρίμα είναι. Ο επεξεργαστής ψήνεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...