Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

https://www.techpowerup.com/forums/threads/share-your-aida-64-cache-and-memory-benchmark-here.186338/page-27

Δεν θυμάμαι που είχα δει σκορ κοντά στα 35ns. Πάντως με tweaking και oc μπορείς να το κάνεις. Το αντίστοιχο σε Ryzen δεν θυμάμαι να δίνει κάτω από 60ns. Αυτός εδώ έβγαλε με ram 2666(DDR3) και πολύ σφτιχτά timings 38,5ns.

spacer.png

Αν έχεις μνήμες που κρατάνε καλά timings σε πολύ υψηλές συχνότητες(π.χ. 4.200Mhz) γιατί να μην μπορείς να πετύχεις χαμηλό latency σε χαμηλότερες;

Εδώ στέκονται στο απόλυτο νούμερο και το ψειρίζουν αν ισχύει ή αν είναι 2ns πάνω. Βλέπουν το δέντρο και όχι το δάσος. Την τεράστια διαφορά latency με ryzen που χτυπάει αλύπητα σε games. Και που ίσως να μην είναι το μοναδικό αδύνατο σημείο.

Το memory  latency εξαρτάται και από τα mhz της cpu όσο πιο ψηλά χρονισμενη  τόσο χαμηλότερο latency θα έχεις. 

Ένας ryzen με τεζαρισμενη ram μέχρι στιγμής έχει παρόμοιο latency με έναν στοκ 8700k ας πούμε με 2800-3000 μνήμες γύρω στα 56-58 ns νομιζω  με τα ρυζια να εχουν λιγο καλυτερο memory bandwidth μετρώντας πάντα με aida γτ το κάθε μετροπρογραμμα θα σου βγάλει διαφορετικό νούμερο.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από το ίδιο θρεντ που ανέβασα προηγουμένως:

spacer.png

υ.γ.: Πρέπει να κάνεις και δοκιμές με διάφορες ταχύτητες για να δεις που ελαχιστοποιείται το latency.

Εγώ με νορμάλ corsair vengeance(micron) 3200, 1,36 τάση και 14-16-34 βγάζω γύρω στα 44-46 ns. Χωρίς tweaking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Από το ίδιο θρεντ που ανέβασα προηγουμένως:

spacer.png

υ.γ.: Πρέπει να κάνεις και δοκιμές με διάφορες ταχύτητες για να δεις που ελαχιστοποιείται το latency.

Εγώ με νορμάλ corsair vengeance(micron) 3200, 1,36 τάση και 14-16-34 βγάζω γύρω στα 44-46 ns. Χωρίς tweaking.

Καταλαβαίνεις ότι τα 4900mhz με cl18 από 3200cl14 δεν παίζει να είναι stable ούτε με το Θεό μπάρμπα έτσι? 

Άρα λογικά τα 56-58 θα τα είχα δει σε χαμηλότερη συχνότητα για 8700k 2666-2800mhz?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Καταλαβαίνεις ότι τα 4900mhz με cl18 από 3200cl14 δεν παίζει να είναι stable ούτε με το Θεό μπάρμπα έτσι? 

Άρα λογικά τα 56-58 θα τα είχα δει σε χαμηλότερη συχνότητα για 8700k 2666-2800mhz.

Αυτοί που αγοράζουν ram στα 4000 Mhz και πάνω δεν τις παίρνουν για την ταχύτητα(θα ψήσουν τον imc), αλλά για το πολύ χαμηλό τους latency σε πιο λογικά ρολόγια.

Αν έχεις καλή ram, είτε δοκιμάσεις με ψηλά ρολόγια και χαλαρά timings είτε με πιο λογικά ρολόγια και πολύ σφικτά timings θα πετύχεις παρόμοιο latency. Και υπάρχει κάποιος συνδυασμός, συνήθως κάτω από τη μέγιστη ταχύτητα της ram, που θα σου δώσει το καλύτερο latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Αυτοί που αγοράζουν ram στα 4000 Mhz και πάνω δεν τις παίρνουν για την ταχύτητα(θα ψήσουν τον imc), αλλά για το πολύ χαμηλό τους latency σε πιο λογικά ρολόγια.

Αν έχεις καλή ram, είτε δοκιμάσεις με ψηλά ρολόγια και χαλαρά timings είτε με πιο λογικά ρολόγια και πολύ σφικτά timings θα πετύχεις παρόμοιο latency. Και υπάρχει κάποιος συνδυασμός, συνήθως κάτω από τη μέγιστη ταχύτητα της ram, που θα σου δώσει το καλύτερο latency. 

Δεν ισχύει ρε συ αυτό που λες δεν έχει νόημα να πάρεις ένα κιτ 4600 mhz  ξέρω γω και να το χρονισεις στα 3600 ας πούμε, τα ίδια timings θα καταφέρεις και με ένα κιτ 3600c15 ακόμα και με 3200c14 που θα είναι και πολύ φθηνότερα.

Το 99,9% που παίρνει κιτάκια πάνω από 4000mhz είναι για να benchάρει καθαρά. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε
12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

τι να σου πω ρε jgeorgiou ,αμα δεν καταλαβαινεις οτι ο psycho μιλαει στον Μπαμπη για το memtest και οχι για το latency των ryzen οτι και να σου πω εγω το ιδιο σκραπας θα μεινεις...

Τι έχουμε εδώ; Double account; Διπλοβάρδιες τα παιδιά.... Ελπίζω να πληρώνεστε τα βαρέα και ανθυγιεινά σας....

Λοιπόν παιδιά καταλάθως μπήκα σαν intelrisen,  να μου απαντάτε εδώ. Κάνω και κάτι μαθήματα εγγαστρίμυθου και είπα να τα δοκιμάσω εδώ.

ΥΓ(από κάτω) μπαναρίστικα και δεν το έμαθα?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Λοιπόν παιδιά καταλάθως μπήκα σαν intelrisen,  να μου απαντάτε εδώ.

Τι έγινε ρε σε ξεμπαναρανε?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να κάνω πλάκα με την υποψία σου περι διπλού λογαριασμού. Προσωπικά ΔΕΝ μπαίνω από κοινόχρηστες IP και οι admins μπορούν να με τσεκάρουν εύκολα.  Επίσης δεν έχω καμία διάθεση να πικάρω τον συνομιλητή από δεύτερο λογαριασμό ή να αυτο-ικανοποιούμαι με καρδούλες.

Δεν χαλάω άλλο το θέμα συνεχίστε να μιλάτε για τους καφέδες (που και που σας διαβάζω όποτε έχω χρόνο γιατί λέτε μερικά ενδιαφέροντα)

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Λοιπόν παιδιά καταλάθως μπήκα σαν intelrisen,  να μου απαντάτε εδώ. Κάνω και κάτι μαθήματα εγγαστρίμυθου και είπα να τα δοκιμάσω εδώ.

ΥΓ(από κάτω) μπαναρίστικα και δεν το έμαθα?

Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Αν πληρώνεσαι βαρέα και ανθυγιεινά, είμαι μαζί σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Είπα να κάνω πλάκα με την υποψία σου περι διπλού λογαριασμού. Προσωπικά ΔΕΝ μπαίνω από κοινόχρηστες IP και οι admins μπορούν να με τσεκάρουν εύκολα.  Επίσης δεν έχω καμία διάθεση να πικάρω τον συνομιλητή από δεύτερο λογαριασμό ή να αυτο-ικανοποιούμαι με καρδούλες.

Δεν χαλάω άλλο το θέμα συνεχίστε να μιλάτε για τους καφέδες (που και που σας διαβάζω όποτε έχω χρόνο γιατί λέτε μερικά ενδιαφέροντα)

Spoiler

Μαλλον θα πηγες στο ιδιο σχολειο τοτε με τον intelrisen για την λεξη "μπενς" μονο απο εσας του δυο την εχω διαβασει εδωμεσα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την μλκια μου, αλλά όσο δίκιο να έχετε οι των AMD, πολλές φορές είστε πιο φανμποϋδες από τους μπλε.

Φιλικα το λέω χωρίς να "βάφω" κάποιον συγκεκριμένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Να πω και εγώ την μλκια μου, αλλά όσο δίκιο να έχετε οι των AMD, πολλές φορές είστε πιο φανμποϋδες από τους μπλε.

Φιλικα το λέω χωρίς να "βάφω" κάποιον συγκεκριμένα.

Η AMD ανέκαθεν είχε πιο φανατικό κοινό...και θα συνεχίσει να έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Fan boy της τσέπης σας και μόνο να είστε. Λες και κάθε Intel AMD Nvidia νοιάζεται για τον κόσμο. Μόνο τα λεφτά σας θέλουν. 

Να το καταλάβαινε κιόλας ο κόσμος καλά θα ήταν. Πόλωση και πάλι πόλωση μέχρι και στην τεχνολογία ρε φίλε. Αυτοί είμαστε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αυτοί που αγοράζουν ram στα 4000 Mhz και πάνω δεν τις παίρνουν για την ταχύτητα(θα ψήσουν τον imc)

Ο imc δεν ψήνεται από mhz ποτέ, αλλά μόνο από τα αυξημένα vccio and vccsa (άστα daily 1.25+ v.  και πάνω και θα δεις φτύσιμο του Imc ακόμα και στα 3000mhz).... Αυτό εγκυκλοπαιδικα και μόνο το αναφέρω προς αποφυγή παρεξηγήσεων εδώ μέσα από συμφορουμιτες από πράγματα που ακούνε εδώ μέσα. 

 

5 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Από το ίδιο θρεντ που ανέβασα προηγουμένως:

spacer.png

υ.γ.: Πρέπει να κάνεις και δοκιμές με διάφορες ταχύτητες για να δεις που ελαχιστοποιείται το latency.

Εγώ με νορμάλ corsair vengeance(micron) 3200, 1,36 τάση και 14-16-34 βγάζω γύρω στα 44-46 ns. Χωρίς tweaking.

Δεν ειναι έγκυρο για παράδειγμα αυτό.... APEX μητρική και daily χρήση δεν την παίρνει κάποιος χρήστης.... Και δεύτερο και κυριότερο 4900mhz και cl18 μια χαρά timmings είναι, αλλά από μόνα τους δεν λένε και κάτι.... Ας δώσει και τα σημαντικά vdimm / vccio and vccsa να σου πω σε πόσο καιρό θα πάρει τα dimmakia στο χέρι λόγω υψηλού vdimm ή αν πιο γρήγορα θα φτύσει ο Imc στραγάλια λόγω των υψηλών  vccio &  vccsa! Απλά τα 35ns δεν στέκουν σε daily χρονισμούς.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...