Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee-Lake CPUs (Συζήτηση)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μεινουμε και λιγο στο topic. Πηρα εργαλεια απο amazon για εγχειριση. Τα temps οσο καλοκαιριαζει γινονται τραγικα. Με 1.15v και βαραω 80αρια. Τι fans αλλαξα, τι παστα αλλαξα, τι καινουργιο κουτι πηρα για τουμπανο airflow, δεν μασαει ο 8700k. Αμα κατσεις σε αγκιναρα κομματι σαν το δικο μου μονο νυστερι σε σωζει. Διαβαζω εδω που λενε χωρις delid παιζεις στα 1.25 με αερα και λεω τι φαση ρε παιδες, αλλο cpu εχω εγω :P 


Σαν κακομαθημενη γκομενα ειναι αυτο το CPU, πρεπει να τα σταξεις για να δουλεψει.

Για μνημες τι να τρεξω για stability? Κατι που να μην θελει 24ωρα παιζει? Ειμαι τωρα 3400@c16, βγαζει acorigins σε 360p (μη το γελατε, πανβαρο stress test). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Για να μεινουμε και λιγο στο topic. Πηρα εργαλεια απο amazon για εγχειριση. Τα temps οσο καλοκαιριαζει γινονται τραγικα. Με 1.15v και βαραω 80αρια. Τι fans αλλαξα, τι παστα αλλαξα, τι καινουργιο κουτι πηρα για τουμπανο airflow, δεν μασαει ο 8700k. Αμα κατσεις σε αγκιναρα κομματι σαν το δικο μου μονο νυστερι σε σωζει. Διαβαζω εδω που λενε χωρις delid παιζεις στα 1.25 με αερα και λεω τι φαση ρε παιδες, αλλο cpu εχω εγω :P 


Σαν κακομαθημενη γκομενα ειναι αυτο το CPU, πρεπει να τα σταξεις για να δουλεψει.

Για μνημες τι να τρεξω για stability? Κατι που να μην θελει 24ωρα παιζει? Ειμαι τωρα 3400@c16, βγαζει acorigins σε 360p (μη το γελατε, πανβαρο stress test). 

Mπας και δεν πατάει καλά η ψύκτρα (ή το μπλοκ); Δεν παίζει τόσο χάλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Mπας και δεν πατάει καλά η ψύκτρα (ή το μπλοκ); Δεν παίζει τόσο χάλια...

Tι να σου πω τα ανοιξα και τα αλλαξα ολα. Ανεμιστηρια παστες κουτια. Απτην μερα που το πηρα τα ιδια σκατα ειναι. Μαλιστα τα καλοπαιδα εδω με λεγανε και ψευτη 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Tι να σου πω τα ανοιξα και τα αλλαξα ολα. Ανεμιστηρια παστες κουτια. Απτην μερα που το πηρα τα ιδια σκατα ειναι. Μαλιστα τα καλοπαιδα εδω με λεγανε και ψευτη 😛 

Delid μόνο τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Delid μόνο τότε.

Γιαυτο μου την βιδωνε οταν κατι τυπακια (ονοματα δεν λεμε) σου λενε δεν θελει ακριβες ψυκτρες και μπλα μπλα μπλα. Τι λες ρε μαν να ουμε, μπορει σε σενα που κατσε καλη βαζελινη απο κατω, σε μενα που μου κατσε η οδοντοκρεμα τι φαση? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Αμπλαουμπλας είπε

Γιαυτο μου την βιδωνε οταν κατι τυπακια (ονοματα δεν λεμε) σου λενε δεν θελει ακριβες ψυκτρες και μπλα μπλα μπλα. Τι λες ρε μαν να ουμε, μπορει σε σενα που κατσε καλη βαζελινη απο κατω, σε μενα που μου κατσε η οδοντοκρεμα τι φαση? 
 

Τυχαίνει, εσύ να έχεις ζαβό καπάκι ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Αμπλαουμπλας είπε

Για να μεινουμε και λιγο στο topic. Πηρα εργαλεια απο amazon για εγχειριση. Τα temps οσο καλοκαιριαζει γινονται τραγικα. Με 1.15v και βαραω 80αρια. Τι fans αλλαξα, τι παστα αλλαξα, τι καινουργιο κουτι πηρα για τουμπανο airflow, δεν μασαει ο 8700k. Αμα κατσεις σε αγκιναρα κομματι σαν το δικο μου μονο νυστερι σε σωζει. Διαβαζω εδω που λενε χωρις delid παιζεις στα 1.25 με αερα και λεω τι φαση ρε παιδες, αλλο cpu εχω εγω :P 


Σαν κακομαθημενη γκομενα ειναι αυτο το CPU, πρεπει να τα σταξεις για να δουλεψει.

Για μνημες τι να τρεξω για stability? Κατι που να μην θελει 24ωρα παιζει? Ειμαι τωρα 3400@c16, βγαζει acorigins σε 360p (μη το γελατε, πανβαρο stress test). 

TM5.rar

κατεβασε το ανοιξε το και πατα load config&exit και φορτωσε το MT file Οπως στην φωτο , μετα τρεξτο ως admin ,θα κανει καμια ωριτσα περιπου

mt.png.6d820dac70cc87fafef27f677cae1cb0.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δειτε δω χαλι....με 6*120 και 2*140 σε στροφες που φτηνουν θανατο

 

Untitled.png.157f79dc20f1a4f8806c6b0434f238d8.png

12 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Υποθέτω RMA δεν παίζει για τέτοιο λόγο έτσι; 

Αφου δουλευει σε στοκ, φανταζομαι οχι..

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μα ίσα ίσα, αφού δουλεύει σε στοκ, και μάλιστα με τόσο χαμηλό Vcore είναι έγκλημα αυτές οι θερμοκρασίες. 

Ιntel. Τωρα  πηρα τα delid tools, τα conductonauts, 6 ανεμιστηρια και κουτι...αλλα ξερεις, αμα κατεβασω κανα καντηλι στην Intel ειναι επειδη ειμαι AMD fanboy 😜 Koιτα να δεις που ο dr73 με τα 12 fans ειχε δικιο...

Επεξ/σία από Αμπλαουμπλας
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα δύσκολο κομμάτι 8700Κ τους έστειλα ένα μέιλ και μου λένε άμα κανεις UV θα βγεις εκτός εγγύησης. Και ότι είναι όλα ελεγχόμενα και κομπλέ μπλα μπλα. Τουλάχιστον μου έκατσε καλό κομμάτι στον 9900Κ όταν και είπα ας ρίξω άλλη μια ζαριά στο σιλικον λοτερι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αγιε δισκοποτηρε ,περιμενω να βγεις στο συνταγμα να ξερεις...

https://www.userbenchmark.com/UserRun/17150743

https://www.userbenchmark.com/UserRun/17150478

Κάπου εκεί είναι ~3 ns και η διαφορά μεταξυ stock 1600 χωρίς CPB και all core 3.8 στις AFR μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Και εγώ είχα δύσκολο κομμάτι 8700Κ τους έστειλα ένα μέιλ και μου λένε άμα κανεις UV θα βγεις εκτός εγγύησης. Και ότι είναι όλα ελεγχόμενα και κομπλέ μπλα μπλα. Τουλάχιστον μου έκατσε καλό κομμάτι στον 9900Κ όταν και είπα ας ρίξω άλλη μια ζαριά στο σιλικον λοτερι 

Ξερεις τι ειναι το τραγικο? Δεν μιλαμε οτι ψαχνω τιποτα απολυτα οc's με ρολογια και ρευματα στο θεο. Σε 1.15volts ειμαι (!!!!!), με κορυφαιο κουτι, υψιστο airflow, 200 ανεμιστηρια και βαραω τετοια temps σε cinebench, που το λες και χαλαρο workload. Αμα ειχα το παλιο μου κουτι με καμια ψυκτρα του 50αρικου και ετρεχα οτιδηποτε βαρυ ξερω γω θα τρωγα thermal throttle για πλακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...