Προς το περιεχόμενο

Spotmechanics και έμποροι


Born sleepy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/3/2019 στις 1:45 ΜΜ, Born sleepy είπε

Εχεις ενα δικιο. Οταν τους ανακαλυψα εχθες, χαρηκα πολύ.
Μερικές ώρες αργότερα διαπίστωσα οτι πουλάνε και αυτοί και τότε αρχισα να τους υποπτεύομαι. Ειναι πολύ λυπηρό σε αυτή τη χωρα να μην μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν.

Πιστεύεις οτι αν παρω μεταχερισμένο απο επίσημη αντιπροσωπεία είναι καλύτερα απ'οτι απο μάντρα? Εννοώ γυρισμένα χιλιόμετρα, κρυμμένα προβλήματα κτλ. Να πάρω και για εκεί μηχανικό να το δεί?

Δεν είναι στάνταρ ότι θα πάρεις πιο αξιόπιστο από αντιπροσωπεία. Φίλος άφησε το δικό του σε αντιπροσωπεία για ανταλλαγή και ούτε το κοίταξαν. Και μιλάμε για ακριβό μεταχειρισμένο, 10.000€+. Ήταν καλό το αυτοκίνητο βέβαια αλλά αυτοί στα τυφλά του το πήραν για να πουλήσουν το καινούργιο δικό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομίζω ότι μερικοί γράφουν τα αυτονόητα εδώ μέσα...για να ξέρουμε και τι λέμε όταν αγοράζουμε ένα μτχ κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει καινούργια ελαστικά, τακάκια, λάδια και γενικά αλλαγή όλων των υγρών-λιπαντικών στοιχείων και στην χειρότερη αλλαγή αμορτισέρ και συμπλέκτη. αν έχει βαμμένο προφυλακτήρα ή κάποιο τοπικό βάψιμο δεν σημαίνει ότι τρακάρε σε σημείο που να επηρεάζει την ακαμψία του πλαισίου. απλά να ξέρουμε και τι λέμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pananton είπε

νομίζω ότι μερικοί γράφουν τα αυτονόητα εδώ μέσα...για να ξέρουμε και τι λέμε όταν αγοράζουμε ένα μτχ κατά πάσα πιθανότητα θα θέλει καινούργια ελαστικά, τακάκια, λάδια και γενικά αλλαγή όλων των υγρών-λιπαντικών στοιχείων και στην χειρότερη αλλαγή αμορτισέρ και συμπλέκτη. αν έχει βαμμένο προφυλακτήρα ή κάποιο τοπικό βάψιμο δεν σημαίνει ότι τρακάρε σε σημείο που να επηρεάζει την ακαμψία του πλαισίου. απλά να ξέρουμε και τι λέμε...

Οταν πληρωνεις ατρακαριστο, περιμενεις να παρεις ατρακαριστο. Καλυτερα να ξερεις αν ειναι τρακαρισμενο και φτιαγμενο και να το παρεις εν γνωσει σου γιατι οπως λες μπορει να ηταν μονο μια επιφανειακη ζημια χωρις αλλη συνεπεια. Και υπαρχει πολυς κοσμος που δεν εχει ιδεα απο αυτοκινητα οποτε το να γνωριζει επακριβως το τι παιρνει, αυτο που σου προσφερει δηλαδη η spot, ειναι παρα παρα πολυ σημαντικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η spotmechanic απλά επισημαίνει ότι βλέπει στο αυτοκίνητο με αιτιολογία και φωτογραφίες. Οι μαντράδες που δεν τους δέχονται απλά πετάνε την πιο εύκολη δικαιολογία περί ανταγωνισμού, στην πραγματικότητα όμως έχουν λερωμένη τη φωλιά τους.

Η sm δεν υπάρχει περίπτωση να πει πχ  πως το αυτοκίνητο έχει διαρροές και να μην τις επισημάνει με φωτογραφίες, το ίδιο και για το οτιδήποτε άλλο βρει. Για μένα είναι πολύ θετικό το ότι πουλάνε και οι ίδιοι, αυτό σημαίνει ότι προσπαθούν να βρουν και το παραμικρό κουσούρι όταν τους ζητήσεις να ελέγξουν ένα αυτοκίνητο ώστε να προωθήσουν και τα δικά τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Δε νομίζω ότι ένα μικρό χτύπημα - γρατσουνιά - βαθούλωμα που έχει επισκευαστεί θεωρείται τρακάρισμα πάντως.

Εμενα με χτυπησαν απο πισω σε στοπ σε κατηφορα. Χαλασε μονο ο προφυλακτηρας και το φαναρι. Αλλα ηθελαν αλλαγη και τα δυο. Αλλη ζημια δεν εγινε, αλλα δε μπορω να πω οτι ειναι ατρακαριστο. Κι ομως ενα τετοιο "ατυχημα" θα το εκαναν γαργαρα πολλοι εμποροι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εμενα με χτυπησαν απο πισω σε στοπ σε κατηφορα. Χαλασε μονο ο προφυλακτηρας και το φαναρι. Αλλα ηθελαν αλλαγη και τα δυο. Αλλη ζημια δεν εγινε, αλλα δε μπορω να πω οτι ειναι ατρακαριστο. Κι ομως ενα τετοιο "ατυχημα" θα το εκαναν γαργαρα πολλοι εμποροι. 

Ναι εννοείται ότι το δικό σου όπως το λες θα έφευγε ως ατρακάριστο.Και σχεδόν είναι.Αλλα αν ο προφυλακτήρας αντί να αντικατασταθεί,στοκαριστει και κακοβαφτεί από τον μπάρμπα Μήτσο είναι το ίδιο;Αν έχει και μπροστά αντίστοιχο ατύχημα;Και ακόμα ένα στο πλάι;Πάλι ατρακάριστο;Μπορεί να μην επιρεαζεται η ασφάλεια του αυτοκινήτου αλλά το θέμα είναι ότι όταν δεν γίνει καλή δουλειά και ειδικά σε κάποια χρώματα κάνει μπαμ.Και εννοείται ότι αν δεν γίνει πολύ καλή δουλειά δεν έχει και την αντοχή του εργοστασιακού βαψίματος.Αυτα θα έπρεπε να τα αναφέρουν και να γίνεται ανάλογη έκπτωση από ένα όντως αβαφτο αυτοκίνητο.Οταν είναι ένα αμάξι 5ετιας χτυπημένο και βαμμένο γύρω γύρω,και θέλει και λάστιχα και service μεγάλο και μπαταρία και σου λέει ο άλλος δεν θέλει ευρώ,σαν καινούριο,ατρακάριστο κλπ σίγουρα θα χάσει πελάτες αν ελεγχθεί σωστά το αμάξι.Ατρακάριστο είναι αυτό που λέει η λέξη.Αμαξι που δεν έχει τρακάρει.Αντίστοιχα αγρατζουνιστο είναι αμάξι που δεν έχει ούτε μια γρατζουνιά.Και αβαφο αυτό που δεν έχει βαφτεί.Οι μαντράδες λένε ατρακάριστο όλα τα οχήματα που δεν είναι κομμένα στη μέση,αλλά το διευκρινίζουν μόνο αφού τους δείξεις την πόρτα που είναι άλλο χρώμα από το υπόλοιπο αμάξι.Και φυσικά οι περισσότεροι που δεν ξέρουν ακούν ατρακάριστο και νομίζουν ότι το αμάξι είναι όπως βγήκε από το εργοστάσιο και η super ευκαιρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις μανισιο καινουριο βαμμένο προφυλακτήρα και μανισιο καινούριο φανάρι,δεν νομίζω να έχει κανένας πρόβλημα,απεναντίας θα είναι καλυτερο.Φυσικά θα το πεις στον αγοραστή.

Εγώ είχα χτυπήσει μόνος πριν 12 χρόνια περιπου Γερμανία στις πλαϊνές μπάρες μιας στροφής,με χαμηλή ταχύτητα. Έσπασε το μπροστινό φανάρι,το πίσω φανάρι,και χτυπήθηκε ο μπροστινος και πίσω προφυλακτήρας και το καπώ. Το πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία, και λόγω μεικτής ασφάλειας αντί να κάτσουν να στοκαρουν και να βαψουν τα χτυπημένα,τα εβαλαν όλα καινούρια πανω.Το αμάξι έγινε σαν καινουριο και ακομα ετσι ειναι,χωρίς γρατζουνια,χωρίς χτύπημα πουθενά.Κόστος 7.300 ευρώ, πληρωσα 300 συμμετοχή.

Φυσικά δεν έχω προθεση να το πουλησω ποτε,έφτασε τα 310.000χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nτάξει μην κάνουμε την τρίχα τριχιά. Ένας αλλαγμένος προφυλακτήρας ή φτερό είναι πταίσμα και σίγουρα το να χαρακτηριστεί ατρακάριστο είναι ΟΚ. Επίσης ένας ξαναβαμμένος προφυλακτήρας δε σημαίνει απαραίτητα τρακάρισμα, μπορεί να έγινε χάλια από τα πετραδάκια και ο προηγούμενος να το έβαψε. Γενικά λέμε για τα μεταχειρισμένα αλλά και ο Έλληνας αγοραστής θέλει να πάρει μεταχειρισμένο σε τιμή τροπέτου και κατάσταση βιτρίνας. :lol:

Αν σας έλεγα τι είδα στο δικό μου και παρόλα αυτά το πήρα το 90% υποψήφιων αγοραστών δε θα το έπαιρνε, θα προτιμούσε ένα καλογυαλισμένο με πεντακάθαρο κινητήρα και έως 90.000χλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jmmys είπε

Αν βάλεις μανισιο καινουριο βαμμένο προφυλακτήρα και μανισιο καινούριο φανάρι,δεν νομίζω να έχει κανένας πρόβλημα,απεναντίας θα είναι καλυτερο.Φυσικά θα το πεις στον αγοραστή.

Εγώ είχα χτυπήσει μόνος πριν 12 χρόνια περιπου Γερμανία στις πλαϊνές μπάρες μιας στροφής,με χαμηλή ταχύτητα. Έσπασε το μπροστινό φανάρι,το πίσω φανάρι,και χτυπήθηκε ο μπροστινος και πίσω προφυλακτήρας και το καπώ. Το πήγα στην επίσημη αντιπροσωπεία, και λόγω μεικτής ασφάλειας αντί να κάτσουν να στοκαρουν και να βαψουν τα χτυπημένα,τα εβαλαν όλα καινούρια πανω.Το αμάξι έγινε σαν καινουριο και ακομα ετσι ειναι,χωρίς γρατζουνια,χωρίς χτύπημα πουθενά.Κόστος 7.300 ευρώ, πληρωσα 300 συμμετοχή.

Φυσικά δεν έχω προθεση να το πουλησω ποτε,έφτασε τα 310.000χλμ.

Δε βαζουν μαμισιο προφυλακτηρα οταν φυγει πανω απο καποια ηλικια το αυτοκινητο. Ιμιτασιον μονο 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Δε βαζουν μαμισιο προφυλακτηρα οταν φυγει πανω απο καποια ηλικια το αυτοκινητο. Ιμιτασιον μονο 😕

Ποιοι δεν βαζουν μανισιους;

Δεν ξέρω για τι ηλικία μιλάς,για ποια συνεργεια και για ποιες μάρκες,πάντως η επίσημη αντιπροσωπεία Mercedes στη Κολωνία, έβαλε τους μανισιους.Δεν βάζει ιμιτασιον.Κανει μπαμ ο γνήσιος με τον aftermarket.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Ποιοι δεν βαζουν μανισιους;

Δεν ξέρω για τι ηλικία μιλάς,για ποια συνεργεια και για ποιες μάρκες,πάντως η επίσημη αντιπροσωπεία Mercedes στη Κολωνία, έβαλε τους μανισιους.Δεν βάζει ιμιτασιον.Κανει μπαμ ο γνήσιος με τον aftermarket.

Στην Ελλάδα οι ασφαλιστικές σε οχήματα πάνω από 5 ετών δεν καλύπτουν πλήρως τις ζημιές με καινούρια ανταλλακτικά.Δηλαδη αν έχεις αυτοκίνητο 5+ετών και έρθω εγώ και σου σπάσω τον προφυλακτήρα η ασφάλεια θα σου πει ή βάζεις ιμιτασιον ή αν θες γνήσιο πληρώνεις τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...