Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και τη μάχη με τα Lindwurms και μια παλιότερη τριάρα με δύο leaders που είχες βάλει (το Short 4). Η μάχη με τα Lindwurms μου ήταν πολύ χρήσιμη γιατί δεν τα είχα αντιμετωπίσει ποτέ και δεν ήξερα τι χρειάζονται. Οι Nachzehrers δε σε ενοχλούσαν στην πραγματικότητα, ίσα ίσα που έριξαν και τις πανοπλίες τους. Η τριάρα μάχη ήταν πολύ διασκεδαστική και καθόλου εύκολη, σε αρκετά σημεία είχες μόνο κακές επιλογές διαθέσιμες ενώ το πάνω άνοιγμα, με το ύψωμα στο εντελώς λάθος σημείο ήταν κλασσική παγίδα: το καταλαμβάνεις και ανοίγεσαι, δεν το καταλαμβάνεις και πρέπει να τραβηχτείς πολύ πίσω μην κλείνοντας το άνοιγμα γιατί θα ανέβει κάποιος two-handed ή backliner και καληνύχτα σας. Τυπική μάχη που απλά εύχεσαι να μη στραβώσει κάτι νωρίς, την απόλαυσα.

Στα καθ'ημάς, όταν έλεγα πως ούτε ο Χάρος δε θέλει το δεύτερο Bannerman μου...

 

 

802078673_BattleBrothers2019-05-2901-07-54-42.png.b2088165e260148279bc601bd64d0976.png

Είχε μια στενή επαφή τρίτου τύπου με το two-handed axe ενός Leader που δεν κώλωσε πουθενά, έπεσε στο μέσο της γραμμής και τον φύτεψε πίσω από Shieldwall. Με πείραξε γιατί δεν είχα κάνει κάποιο τακτικό λάθος. Τον κράτησα για μνημείο να πω την αλήθεια, και μέχρι να βρω αντικαταστάτη για τις Geists, σκέφτομαι να τον ονομάσω σε Μαύρο Ιππότη από τους Ιππότες της Ελεεινής Τραπέζης, και ελπίζω σχεδόν να μου εμφανιστούν Geists για να μου είναι χρήσιμος κάπου. Στο κάτω κάτω τι να κάνει ένας κουτσός καρδιακός χαζός πολυτραυματίας συνταξιούχος μισθοφόρος?

Στα εδώ έχουν γίνει ένα κάρο πράγματα. Χρειάζομαι τανκ της προκοπής (δεν πάμε καλά) και δε βρίσκω, έχουν σηκωθεί οι Ancient Dead και με κυνηγούν όλη την ώρα, πήρα δυάρα αποστολή να υπερασπιστώ έναν οικισμό και μου έβγαλε ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ μάχες σερί (βέλαξα με τους backliners τους και χωρίς καθαρό/ά τανκ, ευτυχώς έβγαζε μέχρι honour guard), έπεσα σε δυο Necrosavants που μου έφαγαν έναν προς αντικατάσταση (ευτυχώς) και με έπεισαν να έχω μόνιμα δίχτυα στο inventory και είμαι στο δρόμο για ένα κατιτίς με undead σε κατεύθυνση όπου έχω πληροφορία για named item. Λες να είναι το ίδιο?

Snoob, χρειάζομαι καθαρά τανκ. Από backgrounds έχω κατά νου farmer, builder, daytaler, squire, militia αλλά έχεις να προτείνεις κάτι άλλο?

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Οι Wildmen είναι μια -σχετικά- οικονομική λύση, αν δεν κουβαλάνε κανένα two-handed όπλο που εκτοξεύει την τιμή στρατολόγησης. Υστερούν λίγο σε ranged, αλλά έχουν καλό resolve και fatigue.

Ξυλοκόποι, επίσης. Μια φορά, μου είχε τύχει ένας απίθανος κυνηγός μαγισσών, αλλά ήταν τριάστερος στα επίμαχα, και σε συνδυασμό με το background trait δεν καταλάβαινε ούτε από μάγισες, ούτε από φαντάσματα, τίποτε. Ακλόνητος.

Για necrosavants (τους μισώ με πάθος) θες δίχτυα, heater shield και maces. Δεν θέλεις μέλη με χαμηλό melee, θα τους σταμπάρουν αμέσως (εκτός κι αν κατέβεις με λειψή ομάδα αριθμητικά, ώστε να κλείσεις, ας πούμε, έναν backliner με frontliners γύρω-γύρω, πράγμα όμως που δεν πιάνει αν έχεις μόνο necro απέναντί σου, θα σου χιμήσουν πριν προλάβεις να κάνεις τον κύκλο -το κόλπο πιάνει μόνο σε μεικτές ομάδες με ancient dead). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και άλλη ερώτηση. Οικισμός Ancient Dead με αποστολή. Έχει "Many Legionaries". Μετά από κανά δυο μέρες έχει "A Plethora of Legionaries". Μετά από κανά δυο μέρες πάλι έχει καμιά εικοσαριά άτομα μέσα, Auxiliaries, Legionaries, Honor Guard ΚΑΙ έναν Ancient Priest. Επειδή εκεί δε μπαίνω που να με τραβάνε, θα αλλάξουν οι εχθροί στο πιο εύκολο ή να κλάψω την αποστολή?

Περιττό να πω ότι δεν επιτέθηκα αμέσως γιατί την πρώτη φορά είχα τραυματισμούς, ξεκουράστηκα και μου επιτέθηκαν, τη δεύτερη πλακώθηκα στο ξύλο στο δρόμο με κάτι undead πάλι, την τρίτη βρήκα το παραπάνω. Ολαλά.

Βρήκα επίσης το σημείο με το named item. Έχει λίγο πολύ τα παραπάνω αλλά αντί για priest έκανε έκπτωση, έχει Necrosavants.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στους many (7-10) εγώ θα μπούκαρα. Plethora πρέπει να είναι 14+, αλλά δεν το θυμάμαι σίγουρα.

Δοκίμασε, αν έχεις χρόνο/διάθεση, να γυροφέρνεις στην περιοχή, είτε να προκαλέσεις έξοδο ομάδας, είτε να τους σταμπάρεις όταν φεύγουν. Μου έχει τύχη αποστολή που δεν έβγαινε χωρίς απώλειες/άσχημες ζημιές να βγει αέρα-πατέρα γιατί τους πέτυχα λίγο μετά που έκαναν spawn roaming band. 

Στη φάση που περιγράφεις με Guard και priest, λογικά θα κάνει spawn σύντομα.

Προσωπικά, από τους σιχαμένους νέκρο προτιμώ τον ιερέα, αλλά αυτά είναι γούστα. Θέλεις armor piercing και blunt damage όσο μπορείς, όχι σκέτο piercing (βέλη, λ.χ., άχρηστα τελείως με τους ancients). 

Τανκ, θυμήθηκα τώρα, μπορεί να βγει συμπαθητικό και ο courier, αλλά θέλεις 1 τουλάχιστον καλό trait εκεί, sure footed ή strong. Οι δύο πιο φτηνές κατηγορίες για tank είναι peddler (στη φτήνια τελείως, και ο χειρότερος, σε αρχικά roll, προφανώς, τραγική επίθεση, mid-high 40's) και thief (που μπορεί να σου βγει αστέρι με λίγη τύχη ή/και καλά traits).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίτλοι τέλους :D

Ξέμεινα από χρήματα. Έβγαλε δύο ομάδες που τις απέφυγα, στο ενδιάμεσο κέρδισα μια μάχη απέναντι σε 8 Alps, πήγα - ήρθα στην πόλη δύο φορές για προμήθειες και ΑΚΟΜΑ ήταν ακατέβατο στον 20ρη - 24ρη στρατό. Δε βαριέσαι, έτσι κι αλλιώς με τα μισο-tank που είχα δεν πήγαινα πουθενά. Είχα αρκετά ως πολύ καλή πίσω γραμμή αλλά μπροστά εξακολουθούσα να έχω προβλήματα με τις πολύ χαμηλές άμυνες. Θα μπορούσα να τερματίσω την κρίση αλλά πραγματικά δεν είχα ξαναβρεθεί σε τέτοια κατάσταση. 120 μέρες, 2500 renown.

Πάμε για άλλα, ελπίζω πιο βολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δοκίμασα να ξεκινήσω με beast hunters, αρκετά πιο στρυφνή αφετηρία, συν του ότι ο ένας από τους τρεις αρχικούς μου είναι μεχ, ο άλλος έχει το άθλιο huge, μόνο αυτός που φτιάχνω για τοξότη είναι κάπως πιο κοντά σε αυτό που θέλω.

Τέλος πάντων, στα ίδια settings με την κλασική αφετηρία, ξεκινάς με 900 νομίσματα λιγότερα και έναν ξεγυρισμένο τραυματισμό, ηθικό χάλια και στους 3 αρχικούς (έχει ωραίο origin story).

Έχω καταφέρει και έχω βρει 2-3 συμπαθητικούς, αλλά τίποτε το εξαιρετικό, πάω να φτιάξω 12αδα στις 2 εβδομάδες και το έχω ρίξει στο farming μπας και στρώσει το πράγμα.

Το screenshot είναι από farming μεσημέρι 14ης ημέρας:

Spoiler

 

20190529180604_1.jpg.0cb3418293cbea9c723a6bd911c8e549.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ιστορία.

Campaign το οποίο δεν είχε ξεκινήσει ιδιαίτερα καλά από πλευράς νεοσύλλεκτων αλλά στην πορεία έστρωσε - έχω αποκτήσει μια σχετικά καλή μαγιά, ειδικά στις πίσω γραμμές, αλλά δεν έχω καταφέρει στις 90 μέρες να βρω δεύτερο τοξότη (ξέρω, ξέρω). Κατέφυγα σε διάφορες αλχημείες που γενικά πιάσανε και είμαι σε διαδικασία που ανεβάζω μερικούς αξιόλογους καινούριους, ή που είναι θεωρητικές βελτιώσεις πάνω στους χειρότερους δικούς μου. Έχω νικήσει 2 - 3 βάρβαρους βασιλιάδες, έβγαλα τριάρα αποστολή εναντίον 14 Wolfriders που βλακωδώς επέλεξαν να μου επιτεθούν μέσα σε πυκνό δάσος, και είμαι προ των πυλών για να αποκτήσω την άμαξα με τις 15 χιλιάδες. Ο Οίκος με τον οποίο συνεργάζομαι συνήθως μου προσφέρει συμβόλαιο (δυάρι) για άλλον ένα βάρβαρο βασιλιά που πληρώνει σχεδόν 4 χιλιάδες - ολόκληρη περιουσία. Τα προηγούμενα αντίστοιχα συμβόλαια ήταν 2,5 - 3 χιλιάδες και εμφανώς υπερτιμημένα για αυτό που πρόσφεραν (πχ 11 άτομα, thralls και reavers, αστεία πράγματα). Χωρίς να το πολυσκεφτώ δέχομαι, εξοπλίζομαι και προχωράω.

Και είναι ο Βασιλιάς με 8 Chosen. Στα χιόνια.

Δεν έχω ξαναδεί ποτέ Chosen, οπότε λέω "άντε πάμε και βλέπουμε".Εξοπλίζομαι με αξίνες και ξεκινώ τη μάχη.

Όταν βλέπω τι εστί Chosen, και ξέροντας τη frontline μου, προκειμένου να τελειώσει άδοξα το campaign αποφασίζω να το βάλω στα πόδια. Fearsome δεν είχα, warhammers ή έστω longaxes στις πίσω γραμμές δεν είχα, για την πρώτη γραμμή μου δεν ήμουν σίγουρος, τοξότη δεύτερο δεν είχα για να πεις ότι θα έριχνα πανοπλίες κλπ, σαλπίζω τακτική υποχώρηση και εγκαταλείπω το πεδίο της μάχης. Και τώρα τι κάνουμε στα χιόνια και στις ερημιές?

Βουνό δεν είχε κάπου κοντά να πεις ότι θα ρισκάρω το εδαφικό πλεονέκτημα. Είχε όμως δυο μεγάλες πόλεις, που συνήθως είχαν σοβαρές φρουρές, και το σημαντικότερο υπήρχαν βάλτοι. Αν κατάφερνα να τους έριχνα στο βάλτο και έπιανα σταθερό έδαφος (αν, προφανώς) θα κέρδιζα με ευκολία, καθώς κανείς Chosen δεν είχε ασπίδες. Ρίσκα, αλλά δεν είχα άλλες επιλογές.

Τελικά συνάντησα μια περίπολο 21 ατόμων στο δρόμο, με διοικητή το Sir Balon, και το πράγμα λύθηκε με άνεση - πήρα και μερικά kills στη ζούλα. Δεν ήταν ηρωικό, δεν ήταν τίμιο, δεν ήταν ιστορικό. Ήταν επαγγελματικό. Πήρα τα λεφτά και άφησα τη δόξα στον ιππότη.

(θα δείξω και φωτογραφία της ομάδας μου πιο μετά!)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πράγμα αρχίζει και ζορίζει.

Καταρχάς κυνηγάω Unholds (ψυχασθενής εντελώς) γιατί μου βγάζει συνέχεια αποστολές και πληρώνουν καλά, κοντεύω να τερματίσω την πρώτη κρίση που είναι η αγαπημένη μου - πόλεμος Οίκων - και έχω βρει μερικούς ενδιαφέροντες νεοσύλλεκτους. Πέρασα επίσης μερικές πολύ ενδιαφέρουσες μάχες με σχετική επιτυχία.

Τα προβλήματα τώρα. Ψάχνω βαρβάτο backliner γιατί μετριοκαλούς έχω ήδη. Προσπαθώ να ανεβάσω κάποια σοβαρά tank, που είναι τα πιο δύσκολα με διαφορά να αντέξουν. Προσπαθώ να μαζέψω επιτέλους 10 χιλιάδες για να ολοκληρώσω το ambition που έχει στοιχειώσει. Πρέπει οπωσδήποτε να βρω πανοπλίες της προκοπής, είμαι με 130ρες ακόμα. Πρέπει πάση θυσία να βρω τοξότη γιατί η απουσία του έχει αρχίσει και φαίνεται. Το μεγάλο πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει οικισμός που να τους βγάζει τακτικά, οπότε πρέπει να τζογάρω σχετικές classes με απολύτως μηδενική επιτυχία ως τώρα, ούτε καν κάποιο μέτριο να πεις ότι θα κάνω δουλειά (έβγαλε έναν τριάστερο mason με base roll 35...).

Έχω δύο Οίκους απέναντί μου αλλά ο δικός μου έχει καταλάβει έναν οικισμό και νομίζω πως ο πόλεμος μας πάει καλά. Ολοκλήρωσα επιτυχημένα μια επιδρομή καθώς και μια ακολουθία αποστολών για σημαντική μάχη. Η μάχη αξίζει περιγραφής.

Ξεκίνησα με αριθμητικό πλεονέκτημα, 22-22 με δυο σκυλιά στους απέναντι. Το πρόβλημα ήταν πώς να αποφύγω τους αντίπαλους backliners που είχαν έρθει με πολύ μοβόρικα billhooks και δεν ένιωθα ψυχολογικά έτοιμος να εμπλακώ. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα όταν 3 frontliners του ιππότη αποφάσισαν να επιτεθούν στον κύριο όγκο των αντίπαλων δυνάμεων, ενώ οι απέναντι είχαν κάνει ακριβώς την ίδια πατάτα στο νότιο άκρο μου. Αποφασίζω να εγκαταλείψω τους πάνω για να σκοτώσω περισσότερους εχθρούς κάτω, και κυρίως να ξεκαθαρίσω κάποιους τοξότες που θα μου έδιναν παραπάνω πλεονέκτημα. Με κάποια ταλαιπωρία το καταφέρνω, ο αντίπαλος ιππότης κατεβαίνει με τους δικούς του, ο δικός μου ιππότης γυροφέρνει γύρω γύρω αλλά έχει μείνει με 3 - 4 άτομα και αναγκάζομαι να μπλέξω χωρίς να έχω ξεκάθαρες προοπτικές να αποφύγω τους billhooks. Καταφέρνω να περικυκλώσω κατά 60% τους αντιπάλους, οι φθορές είναι μεγάλες, αρχίζει και ανεβαίνει η κούραση και εδώ αρχίζουν οι καραμπόλες...

Οι δύο ιππότες (με κάποια υποστήριξη από δυο φουκαράδες δικούς μου που περισσότερο προσπαθούν να μην πεθάνουν παρά να βοηθήσουν) παίζουν φάπες μεταξύ τους χωρίς όμως να κάνουν κάτι ουσιαστικό, εγώ προσπαθώ να ξεκαθαρίσω επιτέλους τους πεζικάριους, κάποια Shield Bashes φέρνουν μερικούς δικούς μου σε επικίνδυνη θέση και, κρίσιμα, οι backliners μου αποφασίζουν να αστοχήσουν στις πιο κρίσιμες βολές. Ο ενενηντάρης billhook μου αστόχησε τουλάχιστον δύο φορές σε τρομερά κρίσιμες επιθέσεις, ενώ τον μιμήθηκαν και οι υπόλοιποι. Η μία ήταν εναντίον αντίπαλου billhook που θα τον έβγαζε εκτός μάχης κλπ. Πεθαίνει ο ενενηντάρης, καθώς δε μου βγήκε το ρίσκο, πεθαίνει ένας χρήσιμος πλην μέτριος frontliner, οι υπόλοιποι frontliners αγκομαχούν να ρίξουν έναν περικυκλωμένο πεζικάριο (τα κατάφεραν μετά από ΠΟΛΛΗ προσπάθεια, κούραση, αδικαιολόγητη αστοχία, recover κλπ, ντροπή σκέτη), ο αντίπαλος ιππότης το βάζει στα πόδια και δεν τον προλαβαίνω και επιτέλους μακέλεψα όσους απέμειναν.

Τα λάφυρα μάλλον απογοητευτικά. Έχασα τον ιππότη και άρα τη σημαντικότερη πηγή εξοπλισμού, έχασα δύο άτομα - τον έναν βασικότατο - η αμοιβή ήταν άνευ ουσίας γιατί στο ενδιάμεσο την ξόδεψα και κέρδισα ένα fighting axe, ένα ακόμα billhook, 5 - 6 κράνη των 230 που χρειαζόμουν και κάποιες ασπίδες. Δύσκολο να βγάλω συμπέρασμα.

Ψάχνω τριάστερο backliner και επιθετικό frontliner με προοπτικές συν όλα τα υπόλοιπα, έχω αρχίσει και μένω πίσω από πλευράς εξοπλισμού, το ρόστερ μου έχει πληγεί γιατί ακόμα δεν είχαν ανέβει κάποιοι καλοί εναλλακτικοί και οι απώλειες με πίεσαν, και πρέπει να δείξω πυγμή και υπομονή. Στο ενδιάμεσο είμαι στην ενδοχώρα των εχθρών του Οίκου μου για επιδρομές και με κυνηγά μια περίπολος 18 ατόμων που δεν είμαι καθόλου σίγουρος αν θα τη βγάλω, οπότε κινούμαι προς κάποιους λόφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To προηγούμενο campaign το έχασα με επικό τρόπο: πήγα να κυνηγήσω κάτι βαρβάρους στο βορρά, τους εντόπισα (γελοία ομάδα, 11αρα, με reavers και τον πολέμαρχο), μου πρότειναν να πάω να τους βοηθήσω να πολεμήσουν κάτι undead, δέχομαι και μου σκάνε 24 guard, οι 14 backliners. Καλά να πάθω, εγώ κι η πονοψυχία μου.

Το άφησα για λίγες μέρες, γιατί με απογοήτευσε εκείνη η ήττα, και ξεκίνησα χτες νέο campaign, που είναι ο ορισμός της μετριότητας μέχρι στιγμής: μέτρια τα level up των companions, μέτριοι οι καινούργιοι, γενικά ένα πράγμα που φέρνει σε αγγλικό τσάι αφημένο για μισή ώρα στη βεράντα με το γλυκό ψιλόβροχο της Κορνουάλης να ποτίζει τα γρασίδια.

Τέλος πάντων, σε επίπεδο ambitions μέχρι στιγμής πάει καλά, αν και δεν έχω βρει ακόμη λίγο πριν το μήνα bannerman και θα σκαλώσω (έχω το ambition για undead, αλλά 3 από τα 4 locations που έχω εντοπίσει έχουν gheists, οπότε δεν παίζει...), άρχισα να παίρνω αποστολές για άρχοντες πριν το μήνα:

Spoiler

ambitions.jpg.ecc1909fa2442ee8d83149cb41fbb7df.jpg

Μου έσκασε και το πιο εύκολο named item που μπορώ να θυμηθώ. Μου είπαν στην ταβέρνα πως κάπου ανατολικά, κτλ., κάτι ληστές έχουν ένα τσίλικο κράνος (ψέματα, armor, που μπορεί να σημαίνει πανοπλία ή κράνος), κι επειδή ο χάρτης ανατολικά δεν προχωρούσε πολύ, είπα να ψάξω. Κι όπως κινούμαι προς τα εκεί, βλέπω μια ομάδα ληστών να ανηφορίζει, τους καταδιώκω (άκλαφτοι έφυγαν) και έπειτα ακολούθησα τα ίχνη τους προς το νότο, και με οδήγησαν γραμμή στα ερείπια από όπου έγινε spawn η ομάδα.

Ε, λέω, ένας leader θα υπάρχει, αλλά λάθος το σκέφτηκα. Η μάχη ξεκινάει και αντικρίζω αυτό:

Spoiler

20190606110527_1.jpg.12aa5fbfcb25d2941351d5eed032d9bf.jpg

 Αν τους είχα εντοπίσει πριν το spawn σίγουρα θα είχε κάτι συνθετότερο, αλλά στην πράξη, 4 raiders και 7 thugs δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτε, κι ας ήταν οι δύο backliners (ο ένας χωρίς το κράνος έφαγε βέλος στο κεφάλι, ας πρόσεχε να μην κυκλοφορούσε ασκεπής).

Και το έπαθλο. Συμπαθητικό:

Spoiler

20190606111807_1.jpg.f68e59361e3c6493c31b57709809691c.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάλι στάθηκα τυχερός, η πληροφορία από την ταβέρνα με έστειλε από οικισμό κοντά στο άκρο του χάρτη λίγο νοτιοδυτικότερα, όπου μετά από μάχη με 3 gheists και 16 ζόμπι βρήκα αυτό:

Spoiler

20190606190913_1.jpg.9269b5dffdb8d90c70c1515282a4f2d6.jpg

Στα χέρια ενός killer on the run (35% headshot) πηγαίνει, πριν το headhunter, στο 55%. Σε κάθε χτύπημα.

Το θέμα τώρα είναι να βρω έναν killer on the run της προκοπής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ξανά πολύ καλή -και συγκεκριμένη- πληροφορία από ταβέρνα, ξανά προς ελεγχόμενη κατεύθυνση, κοντά στο τέρμα του χάρτη αλλά σε μικρή απόσταση από την τρέχουσα -allied- βάση μου, μια πόλη στη στέπα.

4 πτωματοφάγοι και 15 ζόμπι, πρακτικά δώρο στον 1,5 μήνα παιχνιδιού (δεν προσφέρεται, όμως, για μάχες απέναντι σε αντιπάλους με όπλα που διαλύουν ασπίδες, πολύ χαμηλή ανθεκτικότητα):

Spoiler

20190607131801_1.jpg.7a2aaacc446c6818abc637d5e84f7487.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι τα έκανα λίγο μαντάρα...

Έχω βρει 2 - 3 αξιόλογες πανοπλίες μπροστά, βρήκα αντικαταστάτη για το χαμένο backliner που προσπαθώ να ανεβάσω, τα tanks μου έχουν αρχίσει και γίνονται πιο αξιόπιστα αν και οι αντίπαλοι backliners πονάνε, και τοξότης ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ. Έχω φτάσει 140 μέρες, δεν έχω δει καν τοξότη σε οικισμό, δεν έχω βρει κανένα που να μπορούσε έστω να γίνει αξιόπιστος και γενικά έχει αρχίσει να γίνεται πρόβλημα. Το κακό?

Έλουσα μια τριάρα αποστολή να κάνω επιδρομή σε αντίπαλη περιοχή.

Πώς την έλουσα? Νόμιζα πως αν καταστρέψω ένα μόνο εργαστήρι θα μου την έδινε. Μου ήρθε μήνυμα ότι ένας μεγάλος στρατός έρχεται προς το μέρος μου, κατάφερα με μανούβρα να καταστρέψω το εργαστήρι και μετά το έβαλα στα πόδια. Επειδή βρισκόμουν μακριά, αποφάσισα να γυρίσω αν και νομίζω ότι προλάβαινα να καταστρέψω και δεύτερο. Σαν κερασάκι στην τούρτα απέφυγα μια περίπολο ΚΑΙ μια αντίπαλη ομάδα μισθοφόρων, την πρώτη γιατί δεν είχα πολλή όρεξη να μπλέξω με billhooks και τη δεύτερη γιατί είχε master archer. Και όταν επέστρεψα, αντί για 4700 πήρα μια κατσάδα και οι σχέσεις μου έπεσαν από τη μέση του Open στο Neutral, μετά από πολλέεεες αποστολές που τους είχα ολοκληρώσει.

Μου έτυχε επίσης κατάσταση όπου μου επιτέθηκαν άοπλοι χωρικοί αλλά τη διαχειρίστηκα διαφορετικά. Χωρίς να τους επιτεθώ τους περικύκλωσα τελείως, τους έριξα το ηθικό, όσοι ήταν fleeing τους εσπρωξα με shield bash ή τραβήχτηκα πίσω και όσοι δεν ήταν έριξα 1 -2 με τα μαχαίρια και έφυγαν. Μόνο ένας από τους 6 σκοτώθηκε κι αυτός γιατί στεκόταν δίπλα σε δικό μου όταν έτρεξε (μα δεν περίμενε λίγο?).

Τέλος, κάτι περίεργο τρέχει με τους 90ρηδες backliners που το έχω παρατηρήσει γενικά. Αστοχούν υπερβολικά συχνά για τα ποσοστά τους, χάνουν σερί χτυπήματα 70 - 90% ενώ μισθοφόροι με χαμηλότερα ποσοστά είναι φανερά πιο εύστοχοι. Έχεις παρατηρήσει κάτι ανάλογο? EDIT - σε πολύ κρίσιμη μάχη τρεις 80-90ρηδες backliners μου έχασαν τις μισές βολές τριών γύρων με +80%. ΣΟΒΑΡΑ???

Τέλος, ερωτήσεις!

1) Αξίζει recover σε τοξότη με τόξο (όχι βαλίστρα)?

2) Αξίζει fast adaptation σε backliner? Το έχω χρησιμοποιήσει με σημαντική επιτυχία για να βελτιώσω μετριομέτριους χαρακτήρες, τόσο μπροστά όσο και πίσω, και σκέφτομαι να θυσιάσω ένα damage perk για να αυξήσω λίγο τα ποσοστά μου.

 

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά, έχω παρατηρήσει πως τις γκαντεμιές μας τις θυμόμαστε ευκολότερα από ό,τι τις επιτυχίες μας.

Λ.χ., χτες σε μάχη με necros (μα πόσο τους σιχαίνομαι...) κατάφεραν και μου έριξαν 3 (ολογράφως, τρία) διαδοχικά χτυπήματα σε shieldwalled tank (που τα ήθελε ο πωπούλης του, αφού έκανε και taunt όντας σε bait position) με ποσοστά 10-12%. Τον έφτασαν στο αμήν, τη γλίτωσε χάρη σε bandage και rotate που τον έφερε στο κέντρο και έκλεισαν όλοι οι άλλοι γύρω του μετά. 

Τα χρειάστηκα τόσο, ώστε έχω σταμπαρισμένους many (7-10) necros σε τοποθεσία που ξέρω από ταβέρνα πως έχει named armor (κράνος ή πανοπλία) και δεν τολμάω να πάω, γιατί φοβάμαι πως θα μου σκοτώσουν κάποιον και οι αναπληρωματικοί μου είναι βιολιά (με εξαίρεση ένα δεύτερο bannerman με συμπαθητικές προοπτικές, αλλά είναι level 1...)

Αργότερα, έμπλεξα σε μια μάχη με bandit leader (το τι μπακατέλα εξοπλισμό μου έχουν βγάλει ως τώρα δεν λέγεται, στις 50 ημέρες μου εμφάνισε έναν με 90αρα πανοπλία όπως του Χόγκαρθ και... round shield με 140αρι κράνος σαν κι αυτό των armored ζόμπι) όπου ο βασικός μου τοξότης (companion) σκότωσε σε ένα γύρο... τρεις, με τρία headshot σε snap shot. Ποσοστά γύρω στο 45%, το δε τρίτο πρέπει να ήταν 30% περίπου. Δεν σκεφτόμουν καν, τακ ο ένας παρ' τον κάτω, δεύτερος το ίδιο, ο τρίτος ήταν λίγο παραπίσω, καθότι τοξότης. Οκ, δεν ήταν κάποιος τρομερός αντίπαλος, δύο raiders και ένας marksman, αλλά το θεώρησα "λογικό". Αν μου το είχε κάνει αντίπαλος τοξότης αυτό (που δεν θα μπορούσε, γιατί έχουμε πει δεν κυκλοφορούμε ασκεπείς ποτέ) θα το θυμόμουν και θα έτριζα τα δόντια.

Όμως, είναι γεγονός πως κάτι "τρέχει" με τα 5%. Νομίζω κάπου έχω screenshot όπου με χτυπάνει τρεις φορές, τρεις διαφορετικοί με... 5%. Καλά, για δικές μου αστοχίες με 70%-90% δεν το συζητάμε, και πέντε διαδοχικές, χαλαρά. Να, χτες με τους necros κάπως έτσι κόντεψα να την πατήσω (συν του ότι είχα σετάρει λάθος την ομάδα...) Εντωμεταξύ, μάπες bakliners έχω σε αυτό το run, έπιασα τους δύο μήνες, μπήκα στον τρίτο (60+ ημέρες) και έχω έναν που θα τερματίσει 11ο επίπεδο με 90 ή 91, και άλλους δύο που δεν θα πιάσουν ούτε 85. Τους μόνους τριάστερους που έχω βρει είναι κάτι ζητιάνοι και πλανώδιοι, που ξεκινάνε από 40, φυματικοί μαυρογάτηδες γκαντέμηδες με ψυχολογικά, δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ. Γενικά, χάλια μου έχει πάει η στρατολόγηση, κι έχω δώσει χρήμα και για sellswords, και για squires. Ο μόνος που μου βγήκε, ήταν ο τωρινός bannerman που έχει μηδέν αστέρια στο resolve, απλά ξεκίνησε από ψηλά (50 ή 51, αν θυμάμαι καλά) και τα πρώτα level up ήταν πολύ καλά (4αρια) και έτσι έχει πιάσει τσάτρα-πάτρα το 100+ με τη σχετική βοήθεια (fortified mind, sash και gifted). Οι υπόλοιποι μάπες. Τώρα μου βγήκε ένας adventurous noble καλός στην επίθεση/άμυνα και υποφερτός στις αντοχές, αλλά με -7 στο ranged περιορίζει πολύ τις καταστάσεις όπου μου είναι χρήσιμος. 2-hander/duelist ούτε για δείγμα στο δίμηνο.

Τοξότες, έχω τον companion που τον προσέχω πάρα πολύ (θα κλείσει στο 90+), έναν με βαλίστρα που θα κλείσει στο 85, περίπου, κι έναν μοναχό που θα κλείσει στο 70-75 κι απλά τον ανεβάζω για να τον έχω για το ambition με 3 τοξότες. Γενικά, ελάχιστα πράγματα και εκεί. Έχω πληρώσει κι αν έχω πληρώσει για τοξότες, αλλά τζίφος. 

Στις ερωτήσεις σου: Το recover αξίζει, αν είναι εύστοχος (90αρης) άρα θα πηγαίνεις σε 2 και 3 βολές το γύρο, και έχει χαμηλή σχετικά αντοχή ή το έβαλες γερή πανοπλία. Δεν θα το έδινα μόνο αν ο χαρακτήρας έχει iron lungs (που πριν το nerf ήταν απλά θεϊκό, και παραμένει πολύ καλό).

Σαφώς το fast adaptation είναι μια λύση, το σκέφτομαι κι εγώ για τους μέτριους backliners μου, αλλά χωράει συζήτηση κατά πόσο θέλεις μακροπρόθεσμα στην ομάδα έναν τύπο που σπαταλάει μια τόσο βασική επίθεση.

Υ.Γ. Killer δεν έχω βρει, αλλά κι έτσι το τσεκούρι με το 20% επιπλέον να βρει κεφάλι θερίζει. Αν βρω killer που να αξίζει, θα τον ονομάσω Γκιλοτίνα. Ήδη με το 45% κλαίνε μανούλες, με 55% θα γράψω βίντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πάλι από φήμη που αλίευσα σε ταβέρνα, αυτή τη φορά πολύ πιο "αόριστη" όμως (μου έλεγε "ανατολικά", προσωπικά για "βορειοανατολικά" θα το έλεγα) αλλά με οδήγησε εκεί μία από τις πλέον άχρηστες αποστολές στο παιχνίδι, ο εντοπισμός τοποθεσίας: συνέπιπτε με τις κατευθύνσεις που είχα.

Ωραιότατο κομμάτι, έχω πλέον έναν με 300+ κεφάλι-σώμα, σε συνδυασμό με battle forged μπορεί να αντέξει αρκετό ξύλο:

Spoiler

20190608075302_1.jpg.91bcd0bf760e6105a48cbe8f7710ec39.jpg

Έχω και δύο πληροφορίες (το ένα, για την ακρίβεια, εντοπισμένο, αλλά είναι με necros) για named items, armor και shield. 

Την ασπίδα την έχουν κάτι goblins, κατά εκεί με βλέπω να τραβάω τώρα, καθώς είμαι στις 70+ ημέρες και η πρώτη κρίση κοντοζυγώνει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Την ασπίδα την είχαν κάτι goblins. 

Δύσκολη μάχη, καθώς είχαν οverseer και ύψωμα, και η άτιμη η βαλίστρα του αρχηγού τους παραλίγο να μου κάνει ζημιά.

Συμπαθητική ασπίδα:

Spoiler

20190608132443_1.jpg.df0a9643cbdc5295a0d0bfbdc6f543a3.jpg

H βαλίστρα πέρασε στα χέρια του βασικού μου crosbowman, μάζεψα και λίγο χρυσάφι από 2 λημέρια νεκρομαντών στην επιστροφή, και τώρα πρέπει να αποφασίσω αν θα πάω για τους necros ή θα αναζητήσω αλλού φήμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...