Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Snoob, είδα την τριάρα μάχη με τους bandits στο επεισόδιο 10. Μερικές σκέψεις.

1) Με το που ξεκινάει η μάχη γιατί δεν τραβήχτηκες στα υψώματα κάτω αριστερά, στις φτέρες? Ήταν αρκετά να καλύψουν κάπου τη μισή ομάδα σου. Οι bandits δεν είχαν backliners οπότε και να καταλάμβαναν τα υψώματα δε θα κινδύνευες, ενώ οι τοξότες τους ήταν ήδη σε λόφους. Αν δεν ανέβαιναν έβγαινες κερδισμένος, αν ανέβαιναν ήσουν στα ίδια

2) Αξιοζήλευτο ξεκίνημα με headshots, όπου έφυγε κρισιμότατα ο ένας αντίπαλος τοξότης και 1 - 2 δικοί τους. Εκεί βγήκε η μισή μάχη και βάλε. Σε πήγε πολύ καλά.

3) Σε έχασα λίγο όταν πλησίασαν οι δύο leaders. Άρχισες να αμφιταλαντεύεσαι ανάμεσα στο farming και να επιβιώσεις. Αφού αποφάσισες να σκοτώσεις τον τύπο με το σπαθί δεν ανέβασες ένα backliner στο λοφάκο από όπου κατέβασες τον δικό σου με το flail (ίσως γιατί φοβήθηκες χτύπημα στην ίδια ευθεία, αλλά νομίζω δε θα είχες πρόβλημα), όπου έφτανε και τους δύο leaders αν κάτι πήγαινε στραβά. Δεν έβαλες τους δύο frontliners σε shieldwall ενώ κινδύνευες από το σπαθί του αλλά προτίμησες recover, με αποτέλεσμα ο frontliner σχεδόν να μείνει στον τόπο. Επίσης δεν έσπασες με το τσεκούρι την ασπίδα του άλλου leader για να τελειώνεις μια ώρα αρχύτερα. Γενικά αντί να τελειώνεις με τον εναν χτυπώντας τον με ό,τι είχες από backliners μοιράστηκες στους δύο.

Προφανώς εκ του αποτελέσματος ήταν θρίαμβος και δεν είχες και τον κατάλληλο εξοπλισμό για να τα βγάλεις πέρα με τέτοια μάχη σχετικά άνετα, απλά νομίζω κάπου έκανες τη ζωή σου πιο δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Snoob, πού είσαι? Με φάγαν κάτι Ορκ :D

Πήρα αποστολή για καραβάνι που πλήρωνε πρακτικά 2 φορές τους μισθούς μου, ελλείψει οτιδήποτε άλλου συμφέροντος στην περιοχή (μόνη εναλλακτική μια τριάρα σε named οικισμό goblins που παραήταν). Στο δρόμο άρχισαν να με γυροφέρνουν 3 - 4 ομάδες Orcs και Goblins, σε ένα σημείο μου επιτίθονται 12 Goblins που τα τέλειωσα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, και μετά αποφασίζουν να μου επιτεθούν 10 Orcs: 1 Berserker, 4 Young, 5 Warriors. Το level μου ήταν 5 - 7, οι πανοπλίες μου ήταν 115 - 130, οι ασπίδες μου kite (δεν έβγαλα τις Ork shields λόγω fatigue), μόνο ένα τανκ είχε indomitable οπότε αντίο frontline, οι backliners μου είχαν εξελιχθεί σε μέτριες μετριότητες (ο τριάστερος είχε ranged attack roll 3 επί τρία συνεχή levels, αν έχεις το θεό σου) και πλην ενός με halberd (που δεν πολυβάραγε κιόλας) είχαν όλοι pikes.

Μετά από όχι-και-τόσο ηρωική προσπάθεια η μάχη έλαβε τέλος, παρά τη στρατηγική μου. Αν θες να τη δεις από περιέργεια έχω κρατήσει το save, νομίζω έχει ενδιαφέρον (άκυρο, λάθος).

Για να γκρινιάξω, αυτή την ηλιθιότητα μετά τις μάχες που όλοι κινούνται αλλά το καραβάνι σου είναι σταθερό για κάποια δευτερόλεπτα πρέπει να τη φτιάξουν.

Πάμε για άλλα! Καλά πέρασα με τα αγόρια, είχαν ξεκινήσει με πολύ καλές προοπτικές που δεν τις επαλήθευσαν και γενικά το party έπασχε στη backline από ένα σημείο και μετά. Έκανα λάθη, έχασα χρόνο, ο χάρτης δεν πολυβόλευε, αλλά είμαι έτοιμος για το επόμενο campaign!

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπόν, έχω κι εγώ νέα, αλλά όχι σε βίντεο, με την άλλη την ομάδα που έφτιαξα για κάτι δοκιμές.

Λοιπόν, μου έτυχε ο πρώτος champion, από αποστολή που μου έδωσε πόλη (δηλαδή, δεν τον πέτυχα ξεκάρφωτο).

Είμαι στο μήνα (30 ημέρες για την ακρίβεια), στις πανοπλίες έχω μείνει πίσω, όπλα τίποτε το συγκλονιστικό ακόμη, και μου λέει ένας άρχοντας στο βορρά (είναι αποστολή από οίκο ευγενών, 2αρα μου τη χαρακτήρισε) πως κυκλοφορεί στην περιοχή ένας βάρβαρος που ορέγεται μεγαλεία και αυτοαποκαλείται "βασιλιάς του βορρά".

Μου έδωσε γενικές κατευθύνσεις (δεν υπάρχουν ίχνη να ακολουθήσεις) και στάθηκα τυχερός, γιατί προς εκεί που μου είπε να πάω είχε τούνδρα αλλά βρήκα λόφους, και όπως ανέβαινα εκεί τον στάμπαρα. 

Spoiler

 

20190521120245_1.jpg.2dce7cf054d3e1dbab17ea158615873a.jpg

Νύχτωσε, οπότε άρχισα να τον ακολουθώ. Η ομάδα του δεν ήταν τίποτε το τρομερό από άποψη επιπέδου, ένας ο champion, ένας τυμπανιστής, few Reavers (άρα 2-3), many thralls (άρα 7-10) και some μαντρόσκυλα (άρα 4-6) το νέο είδος, είναι κάπως πιο ανθεκτικά αλλά και βραδυκίνητα).

Παραξενεύτηκα που απομακρυνόταν, δεν πίστευα πως 18 βάρβαροι & σκύλοι μπορεί να φοβούνται τους 12 δικούς μου.

Ξημερώνοντας, όμως, με στάμπαρε κι αυτός, κι άρχισε να κινείται καταπάνω μου. Άρα, μπορούσα εύκολα να διαλέξω πεδίο μάχης. Προτίμησα πεδιάδα, γιατί ό,τι απώλειες έχω ως τώρα (τίποτε το φοβερό, αν εξαιρέσουμε έναν τύπο που θα μπορούσε να γίνει καλός τοξότης, γενικά πάσχω στη front line) τις έχω από απίθανα χτυπήματα τοξοτών (marksmen, goblins) που τους πέτυχα σε υψώματα και ο χάρτης τους βγήκε ευνοϊκός και δεν θέλω να ρισκάρω με τα ακόντια και τα τσεκούρια που σίγουρα θα κουβαλάνε οι thralls. Πλάτωμα, πιο καλά.

Τέλος πάντων, ξεκινάει η μάχη και βλέπω αυτό:

Spoiler

 

20190521120611_1.jpg.deca88b0e2ec5e115ae53166f9c8c431.jpg

Δύο reavers (o ένας ασκεπής, άρα πιο βατός στόχος, αλλά μου τον έβγαλε στην πλευρά που δεν είχα flail), δέκα thralls, τέσσερις σκύλοι, ο τυμπανιστής και ο αρχηγός.

Φτου σκουληκομυρμηγκότρυπα, είναι με 2-handed. Βέβαια, βάρβαρος πολέμαρχος είναι, τι περίμενα να κρατάει, βελόνες πλεξίματος;

Οπότε, το σχέδιο έχει ως εξής: να κρατήσω γραμμή άμυνας, με γωνίες στα άκρα, για να αργήσει η περικύκλωση, και να βγάλω τους thralls από τη μέση. Αδύνατο να κερδίσω δεν είναι, πλην όμως είναι ο πρώτος μου champion, θέλω το όπλο του, και θέλω και ό,τι άλλο έχει: κυρίως με ιντριγκάρει η πανοπλία, με αυτά τα πελώρια κέρατα, αλλά και το κράνος δείχνει εντυπωσιακό.

Αυτό που παρατηρώ από πολύ νωρίς είναι πως ο champion γομάρι μεν, αλλά αγαπάει τους συντρόφους του και πληγώνεται όταν τους βλέπει να σκοτώνονται. Οπότε, ρίχνω όλο το βάρος στα thralls. Οι backliners βγάζουν τη χοντρή δουλειά (πρακτικά όλη τη δουλειά) καθώς σε αυτή τη μάχη οι βάρβαροι έχουν τυμπανιστή, ο οποίος παίζει "Τα Καγκέλια" και τους φτιάχνει το κέφι (τους ρίχνει το fatigue) άρα οι frontliners είναι μονίμως με τις ασπίδες σε θέση άμυνας.

Ο champion βλέπει το μέτωπο να έχει μπουκώσει και επιχειρεί να το παρακάμψει (καλό αυτό, χάνει χρόνο και αργεί να χρησιμοποιήσει αυτό το θεριό που βαστάει) και μετά χάνει κι άλλο γύρο, σπάζοντας την ασπίδα του flail μου (είναι 40αρης αυτή τη στιγμή, συμπαθέστατη άμυνα, companion). Εντωμεταξύ οι backliners και οι τοξότες θερίζουν κόσμο, το ηθικό του γομαριού πέφτει και καταλήγουμε εδώ:

Spoiler

 

20190521121812_1.jpg.743a1895ff36a1a70cf54f2a117b9121.jpg

Ήταν οριακή σε 2-3 σημεία η μάχη: πρώτα (όπως φαίνεται στο παραπάνω screenshot) ο δικός μου με τη λευκή ασπίδα με το κόκκινο X έφαγε άγριο ξύλο και τη σκαπούλαρε οριακά. Αφ' ενός γκαντεμιά, γιατί το κακό ξεκίνησε όταν του έσκασε stun από αρκουδοπάτουσο ρόπαλο με πιθανότητα 19%, από την άλλη βλακεία μου που τον πήρα στη μάχη, είναι νιούφης τριάστερος στην άμυνα με προοπτικές για τανκ, και δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να πάρει καλή εμπειρία.

Επίσης, ο ένας reaver (φαίνεται το πτώμα του στο screenshot πάνω από τον pikeman με το 110αρι κράνος) έφτασε τους τον δικό μου με τη βαλίστρα, αλλά πρόλαβαν και τον σκότωσαν οι pikemen και 1-2 frontliners που ξεμπέρδεψαν με τους thralls και ήρθαν για ενισχύσεις.

Οριακό ήτνα και πως τη σκαπούλαρε ο καλός τοξότης μου (με το hunting bow), γιατί τον πρόλαβε ο champion, αλλά μπόρεσα να ξεμπουκώσω τις γραμμές μου αρκετά ώστε να γλιτώσει με το footwork. Μετά ο champion έχασε γύρο σπάζοντας την ασπίδα του flail (ο τύπος αριστερά του, στο screenshot) και τελικά δεν είχα καμία απώλεια. 

Δεν είχα ιδανικό match-up με τα σκυλιά (στο screenshot φαίνεται ο δικός μου με το axehammer να παιδεύτεραο ακόμη με ένα σκύλο, περίμενα πως θα πίεζε το κέντρο μου με τους reavers, αλλά τελικά πήγε να με πλαγιοκοπήσει. Κατά τα άλλα, τη σκαπούλαρε ο τυμπανιστής, οι υπόλοιποι εχθροί έμειναν για πάντα στο πεδίο της μάχης.

Και το loot, 3/3, axe (εγώ να πω την αμαρτία μου για hammer το είχα περάσει), πανοπλία και κράνος:

Spoiler

 

20190521122439_1.jpg.b47bed13f526bd8ad3466569d0edd098.jpg

 

20190521122458_1.jpg.a06c46ac623085d94a94392c892c60c9.jpg

 

20190521122506_1.jpg.5ecbf3c2bd3948fe684b174d8cb9b60d.jpg

 

Προφανώς ευχαριστημένος είμαι, θα άξιζε να το είχα γράψει σε βίντεο αλλά δεν το αποφάσισα εγκαίρως.

Τώρα, το μόνο που μου λείπει είναι να βρω έναν πολεμιστή με τόνους fatigue, άμυνα 3αστερη και επίθεση τουλάχιστον 2αστερη, για να μπορέσει να τα αξιοποιήσει όλα αυτά.

 

EDIT: Αποφεύγω τα καραβάνια όπως ο διάολος το λιβάνι. Πρέπει να είναι το χειρότερο είδος αποστολής που υπάρχει αυτή τη στιγμή στο παιχνίδι. Από απόγνωση, αν είναι χάλια τα οικονομικά μου στην αρχή, μπορεί να ασχοληθώ, στη συνέχεια μόνο για να προκαλέσω well supplied σε κάστρο, αν έχω μαζέψει λεφτά, μήπως μου εμφανίσει named item. Αν και υποψιάζομαι πως πλέον οι champions θα αποτελέσουν τη βασική πηγή εξασφάλισης τέτοιων αντικειμένων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω πώς πέρασες αυτή τη μάχη στο μήνα.

Το campaign που μόλις παράτησα είχε εξελιχθεί μετριότατο. Είχα φτάσει κάπου στους 6 μήνες (πρώτη κρίση Ork invasion) αλλά είχα βρει ελάχιστους leaders να περιφέρονται οπότε και ελάχιστο farming. Πολύς χαμένος χρόνος για περπάτημα, καθώς ο χάρτης ήταν γραμμικός, και πολλή καθυστέρηση με τα ambitions. Έχοντας καεί πολλές φορές, έπαιξα πάρα πάρα πολύ επιφυλακτικά κάνοντας συνέχεια εύκολες και δυάρες αποστολές (τριάρα δεν έκανα καμία) ενώ δεν επιτέθηκα και σε οικισμό εκτός αποστολής. Γενικά ήταν αργόσυρτο campaign που οι δικοί μου δεν είχαν εξελιχθεί και ιδιαίτερα καλά, οπότε δεν έχασα κάτι.

Εν τω μεταξύ μου έφυγε το κόμπλεξ του να μη μου πεθάνει κανείς οπότε είμαι πιο χαλαρός. Θα παίξω μερικά δοκιμαστικά που θα πάρω ρίσκα για να μάθω καλύτερα τα περιθώριά μου στην αρχή.

Έχεις να μου συστήσεις κάποιο δωρεάν πρόγραμμα για εγγραφή βίντεο?

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για το βίντεο, χρησιμοποιώ το Shadowplay της Nvidia. Το PlayTV με είχε βολέψει πολύ στο Darkest Dungeon, αλλά αν πας να γράψεις BB σου λέει "δεν είναι συμβατό".

Εντωμεταξύ, δεν πρόλαβα να χαρώ και το ευλογημένο το ζάρι μου έκανε τεράστια αβαρία:

Είμαι σε άμυνα απέναντι σε orc (young/beserkers), έχω 6 στη σειρά με τις ασπίδες τους, περιμένω να δεχτώ την πρώτη επίθεση, και πάει ο ένας ο άτιμος ο beserker και ρίχνει στον flail companion (80+ επίθεση, 40+ άμυνα με την ασπίδα) μία στο σώμα, έφυγε όλη η πανοπλία (115) και το μισό health+ (40 περίπου hp) τον φέρνει στο αμήν, με 6/100 πιθανότητες. Πριν προλάβω να κάνω οτιδήποτε (rotate, bash για να τον αποσύρω, κάτι) σκάει δεύτερο χτύπημα και τον ξαπλώνει, με πιθανότητες 5/100, από young. 

Δεν σκοτώθηκε, μεν, αλλά κονόμησε collapsed lung (-40% fatigue) οπότε πρακτικά αχρηστεύτηκε. Δεν μου κάνει καρδιά να τον διώξω, πραγματικά.

Τεράστια ζημιά, ήταν ο καλύτερος επιθετικός μου στη front line και βασικό εργαλείο για farming. Τώρα, πρέπει να πάρω σβάρα τα κάστρα, μήπως βρεθεί αντικαταστάτης.

Να πεις, "έκανα βλακεία", οκ, να διδαχτείς κάτι. Τώρα, τι να διδαχτώ; Πώς να μη δέχομαι δύο διαδοχικά χτυπήματα με 6% και 5% πιθανότητες;

Εντωμεταξύ, μου βγάζει απίστευτη σαβούρα στο recruit, όχι για late game, ούτε για mid: σε ένα κάστρο, από τους 5 που πλήρωσα να δω traits, οι 3 ήταν ασθματικοί, ο ένας είχε διπλό fear (undead/beasts) και ο άλλος craven.

Τώρα έχω σκαλώσει (περίπου στις 45 ημέρες) στο 8ο ambition, γιατί ήταν και τα τρία μάπα ή μακριά από το επίπεδό μου, περιμένω να κάνω και έναν τρίτο archer για να ξεκολήσω κι από εκεί.

Για να μην το κλείσω απαισιόδοξα, να και τα τρόπαια (ακόμη δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, πρέπει να τον ανεβάσω κι αλλο στην άμυνα):

 

Spoiler

 

TEST2.jpg.545369409236ad0c562695636ba68f61.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δύο σύντομα βίντεο (14 και 17 λεπτά), από μάχες με bandit leaders.

Spoiler

 

Στη δεύτερη μάχη, υπήρχε πληροφορία για named item στη γενική κατεύθυνση όπου ήταν αυτή η αποστολή. 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ες αύριον τα σπουδαία:

Spoiler

13 στο σύνολο, ένας ο πολέμαρχος, ένας ο τυμπανιστής, άρα thralls και reavers θα είναι 5 και 6. Προφανώς προτιμάω να είναι 6 οι thralls :)

20190521220011_1.jpg.cf8b4d19ce514657a2f4130378ea14fd.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ ένα καλό.

Τυπική αρχική αποστολή (κάπου πριν το μήνα, lvl 3 - 4 βαριά) που κυνηγάς τους κλέφτες μέσα στη νύχτα. Τους ακολουθώ πάνω από λόφους προς μια πεδιάδα όπου βρίσκεται βάλτος και πυκνό δάσος. Τους προλαβαίνω ακριβώς πριν μπουν στο δάσος σε σημείο που κανονικά είχε βάλτο. Και πριν ξεκινήσει η μάχη ακούω την καραμούζα που σημαίνει όταν ανακαλύπτεις κάτι στο χάρτη.

Εμφάνισε νεκροταφείο ΑΚΡΙΒΩΣ τη στιγμή που ξεκινούσε η μάχη ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω στο σημείο που ήταν η μάχη ΑΚΡΙΒΩΣ τη στιγμή που πάταγα πάνω του, έτσι για να μην έχω επιλογή.

Ξεκινάμε λοιπόν, βγάζει για κάποιο ανεξήγητο λόγο πυκνό δάσος, και αντί για 7 εχθρούς βλέπω 13. Λέω "θα έχει τίποτα Nachzerers, άντε τίποτα Armored Wiedergangers". Αμ δε!

Είχε Gheists.

Είχε εμφανίσει 6 Geists σε party lvl 3, που δεν έχει καν banner (δεν το συζητώ για bannerman) και resolve να το κλαιν κι οι ρέγγες. Olala, Που θα έλεγε η Μαρία Αντουανέτα.

Τελικά πέρασα τη μάχη χωρίς απώλειες συν τρεις chainmails από τους raiders. Οι κλέφτες ξέκαναν 1 - 2 στην πολύ αρχή, ευτυχώς είχα αρκετούς με spears οπότε σκότωσα ένα βιαστικό στα γρήγορα, με υπομονή σκότωσα άλλα δύο και το τελευταίο νομίζω το σκότωσε ένας raider. Περιττό να αναφερθώ σε πανικόβλητους κλέφτες ή και δικούς μου που έτρεχαν γύρω γύρω. Στο τέλος είχαν μείνει τρεις κλέφτες από τους 7, όπου είχα σκοτώσει άλλους δύο νομίζω, οι οποίοι τετέλεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κοιλοπονούσε το βουνό και γέννησε ποντίκι:

Spoiler

 

Αυτό που περιγράφεις, @Tobajara, είναι μεγάλη γκαντεμιά. Μου έχει συμβεί κι εμένα (trigger μάχης με roaming band και location) αλλά ποτέ με gheists (έχω δει και στις 15 μέρες, αλλά όχι έξι, έως 3-4).

Το καλό είναι ότι οι undead και οι ancient dead είναι εχθροί με τους πάντες, οπότε αν παίξεις καλή άμυνα ή αρχίσει το 2ο αντίπαλο faction τα καουμποΐλίκια, κερδίζεις χρόνο αφού οι undead κυνηγούν τους ευκολότερους στόχους και, όπως στην περίπτωσή σου, μπορεί και να έχουν απώλειες μέχρι να φτάσουν σε εσένα.

Τώρα κοντεύω στις 60 ημέρες, θα αρχίσω να πλακώνομαι με necrosavants γιατί πρέπει να βγάλω το ambition με τις 4 τοποθεσίες των undead.

O δεύτερος BK, meh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τριάρα αποστολή: και champion έχει, και πολλά κι ενδιαφέροντα έχει:

Spoiler

 

Aυτό που μου διευκρίνισε ένας από τους devs είναι πως οι Barbarian Kings δεν είναι απαραίτητο να έχουν named items. Όσο μεγαλύτερος ο βαθμός δυσκολίας μιας αποστολής, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες για κάποιο καλό αντικείμενο.

Το βίντεο είναι μεγαλούτσικο, στα 3/4 της ώρας, αλλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο.

Σχόλια, απορίες, διαφωνίες, καλοδεχούμενα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο παιχνίδι τελικά. Όταν λέω "με αυτούς στην ομάδα μου θα κάνω μεγάλα πράγματα" κάτι θα πάει τελείως στραβά, είτε στο ζάρι είτε στον κόσμο, και θα καταλήξω στο χώμα. Όταν δεν υπάρχουν προοπτικές, όπως το τρέχον campaign, πηγαίνω αρκετά καλά.

Δε μπαίνω καν στον κόπο να δείξω τι έχω μαζέψει. Θα πω μόνο πως οι δύο καλύτεροι είναι companions, έχω κάτι μισοtank και κάτι μισοbackliners που δε μπορούν τα παλικάρια όμως, έχω έναν δεύτερο τριάστερο τοξότη που τον ανεβάζω σα frontliner με βασικό roll 41 νομίζω (ίσως και χαμηλότερα, ήταν για κλάματα, τώρα είναι στο 57 αλλά δεν έχω βρει καν δεύτερο crossbow), ένα μελλοντικό bannerman με τριάστερο resolve και roll 35 (και melee 49, γιατί έτσι), δεν έχω ένα τανκ της προκοπής αλλά έχω πολλούς διάστερους και τριάστερους σε ranged defence (τους οποίους δε μπορώ να κάνω backliners γιατί δεν έχουν melee attack), κάτι απόπειρες να βρω squire ή monk κατέληξαν να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο (γενικά οποιαδήποτε απόπειρα να βρω κανά χριστιανό-ή μη, δεν κάνω διακρίσεις - ήταν μια τρύπα στο νερό) και γενικά ένα τσίρκο, παρτάλια, ταγάρια, ένα δύο είμαστε χυμείο.

Τι έχει καταφέρει το πλήρωμα του τρόμου?

Στο μήνα να είναι σχεδόν όλοι με chainmails και οι backliners να έχουν τρία pikes (οι μπροστά είναι λίγο φτωχοί), να έχουν σκοτώσει τρεις Unholds, να καθαρίσουν ένα Leader ντυμένο στην πένα (του τα πήραν όλα), να μη δυσκολεύονται καθόλου στις δυάρες που βγαίνουν με raiders κλπ και γενικά να μην έχουν κολλήσει.

Ακόμα. Γιατί φαίνεται ότι δε θα πάνε μακριά. Βέβαια και όταν μου τύχαιναν οι παρά-κάτι-ιδανικοί μισθοφόροι τι έκανα? Μια τρύπα στο νερό.

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για μένα, το βασικότερο πρόβλημα είναι το ζάρι.

Λ.χ., έχασα τον καλύτερό μου τοξότη (τοποθετημένο σε +1 ύψωμα...) από δύο πεντάρια headshots. Δεν έχω λόγια. Απλά, δεν... Εντωμεταξύ, ενδεχομένως να σημάδευαν οι αντίπαλοι ένα νιούφη front line που είχα μπροστά του, μακριά από τη μάχη, σαν ασπίδα ας πούμε, για να μαζεύει σιγά-σιγά επίπεδα.

Είναι όπως τότε που μου σακατεύτηκε ο companion/flail, όταν δέχτηκε πάλι 2 διαδοχικά χτυπήματα (5% και 6%). Δεν υπάρχει άμυνα σε αυτό το πράγμα. Τουλάχιστον, άμυνα που να έχω βρει εγώ. Κουμπωμένες ασπίδες, max 2 αντίπαλοι, κι όμως. (Πάντως, βρήκα μια χρησιμότητα γι' αυτόν και πολύ χάρηκα που δεν τον έβγαλα στη σύνταξη).

Το δεύτερο μεγαλύτερο πρόβλημα, αν στραβώσει κάτι, είναι το πώς αντικαθιστάς την απώλεια. Έχω ξοδέψει χιλιάδες, και βρήκα 2 μέτριους τοξότες, οι οποίοι όμως επίσης σκοτώθηκαν πολύ σύντομα, γιατί είναι μανίκι να τους βάζεις σε μάχες -πανεύκολες για τους άλλους, παλούγια για τους ίδιους, όμως- στις 70-80 ημέρες.

Αφού είδα κι απόειδα, άφησα το save να υπάρχει, να ξελαμπικάρει λίγο το μυαλό, και ξεκίνησα ένα καινούργιο. Είναι, βέβαια, πάρα πολύ νωρίς ακόμη, αλλά μέχρι στιγμής έχω τους 3 companions και τίποτε άλλο: κάτι χρυσές μετριότητες και ούτε.

Εντωμεταξύ, τα καλά backgrounds είναι (λογικά, γιατί έτσι και σου κάτσει καλός από αυτά φτιάχτηκες) πανάκριβα: 10.000 ήθελε ένας hedge knight... Προφανώς προσπέρασα.

Πάντως, μπράβο που έβγαλες unholds στο μήνα, προσωπικά τους αποφεύγω αλλά δείχνει πως έχεις βρει τον τρόπο να τους αντιμετωπίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aυτό που έλεγα με το ζάρι:

Fivepercent.jpg.b37ca9479b6f2144ae73d6811fabaeee.jpg

Στάθηκα τυχερός μέσα στην ατυχία μου, αφενός γιατί δεν ήταν one-shot kill (headshot, ας πούμε) αφετέρου γιατί είχα καλές γραμμές, σκότωσα αυτόν που κατάφερε το χτύπημα πριν επιτεθεί ξανά και μπλόκαρα με άλλο frontliner ένα raider με 2-handed wooden flail που ερχόταν από πίσω.

Απλά, δεν υπάρχει άμυνα σε αυτό το πράγμα. Τουλάχιστον στη συγκεκριμένη μάχη ήταν το μοναδικό 5% χτύπημα που δέχτηκα, ειδικά απέναντι σε goblin ambushers ή bandit marksmen βαριέμαι να μετράω 5αρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο ζάρι συμβαίνουν πολλά περίεργα, ειδικά στους πρώτους δύο μήνες ενός campaign. Καταλαβαίνω πολύ καλά τις πιθανότητες και πως κάποια στιγμή θα σου κάτσουν και τα δύο σερί 5% (ίσως και στο κεφάλι). Για τοξότες μπορώ να το καταλάβω περισσότερο λόγω του Fast Adaptation, που σημαίνει πως κάποια στιγμή θα σε πετύχουν, αλλά πώς εξηγείται πχ...

*) Δύο χτυπήματα από breaking Thug (ή Raider?) στο σώμα σε δικό μου πίσω από shieldwall

*) Δύο χτυπήματα στο κεφάλι από wavering Nachzehrer σε δικό μου πίσω από shieldwall (ή και χωρίς shieldwall, μου έχει τύχει και αυτό)

*) Βέλος στο κεφάλι από του διαόλου τη μάνα σε δικό μου που είχε σχεδόν όλο το κράνος του

*) Δύο αποκεφαλισμοί στον ίδιο γύρο από breaking Ork σε δικούς μου που κρατούσαν ασπίδα μεν, δεν είχαν shieldwall δε

Και αυτά είναι μόνο όσα θυμάμαι από τις πρόσφατες απόπειρές μου. Συνεχόμενα χτυπήματα από εχθρούς με (αρκετά) χαμηλότερα στατιστικά από τα δικά μου. Δέχομαι το critical, δέχομαι το headshot, δέχομαι το απρόσμενο, αλλά τα αλυσιδωτά απρόσμενα δεν εξηγούνται εύκολα.

Από την άλλη, για να πούμε του στραβού το δίκιο, είναι αρκετά καλύτερο από το XCOM πχ, που τα ποσοστά είναι διακοσμητικά και οι δικοί σου αστοχούν εξ επαφής με 99% πιθανότητα.

Οι Unholds βγήκαν με κάποιους τραυματισμούς, βέβαια, αλλά απλά έριχνα σα να μην υπήρχε αύριο. Είχα 4 pikemen συν ένα τοξότη, επειδή οι frontliners είχαν χαμηλές άμυνες έτσι κι αλλιώς προτίμησα να το ρισκάρω και να μη χάσω επιθέσεις, και μου βγήκε. Τα χρειάστηκα σε κάποια μαζικά χτυπήματα που βρήκαν στόχο πολλούς μαζί αλλά τελικά όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μου έτυχε και εμένα μάχη με δύο unholds, στις 17 ημέρες. Στο άσχετο τελείως, κανονικά για αλλού ήταν να πάω, είχα αναλάβει αποστολή να εντοπίσω μια τοποθεσία, στο δρόμο είδα τη φρουρά της πόλης και ενός watchtower να κινητοποιείται (σημάδι πως πλησίασε πολύ εχθρός), κινήθηκα προς τα εκεί, ήταν bandits μαζί με έναν marksman, βρέθηκα με μια kite shield και μια καλύτερη βαλίστρα στο τέλος. Κι όπως πάω να επιστρέψω (είχα έρθει από βόρεια, ο συντομότερος δρόμος τώρα ήταν από το νότο) βλέπω δύο unholds σε μάχη, πλησιάζω και αποτελείωναν ένα καραβάνι, οπότε το αποφάσισα.

Βασικός παράγοντας για να πάρω την απόφαση, το ότι λίγο νωρίτερα είχα αγοράσει μια heater shield, οπότε ο καλός μου αμυντικός έχει άμυνα 43 (+confident, άρα κάπου 47-48) και ήμουν σε αρκετά καλή κατάσταση, με 4 backliners (1 specialized με pike, 2 εκπαιδευόμενους με το λάβαρό μας και ένα δίκρανο, και 1 που τον προορίζω για τοξότη και απλά δεν είχα τόξο και του έδωσα ένα δίκρανο...) και τον companion τοξότη.

Κατάφερα και μπλόκαρα τα unholds με τους δύο καλύτερους αμυντικούς μου τελικά, και στους 9 γύρους βγήκε η μάχη μονάχα με ένα throw (10 damage). Βέβαια, 9 γύροι σημαίνει πως επί 7 δεχόμουν επιθέσεις, στους 5 και από τους δύο (20 χτυπήματα δηλαδή, 2 x 2 x 5) και στους δύο τελευταίους άλλα 4. Σε 24 χτυπήματα (τα δύο χωρίς shieldwall) δεν με πέτυχαν ούτε μία, ο βασικός μου αμυντικός έδινε 5% πάντοτε, ο δεύτερος καλύτερος εκεί γύρω στο 12%-15% και 30% στον ένα γύρο που ξέμεινε από fatigue.

Ακόμη έχω πολύ χαμηλές πανοπλίες (110 η καλύτερή μου), κράνη κάπως καλύτερα (140) και επίθεση από 64 έως 70 οι backliners και από 48 έως 72 οι frontliners. Οπότε, κανένα παράπονο, πρακτικά άθικτος βγήκα από τη μάχη και τσίμπησα και δύο κόκαλα. 

Υ.Γ. Τα βέλη στο κεφάλι από του διαόλου τη μάνα, ειδικά όταν έχεις απέναντί σου κάμποσους τοξότες (σαμιαμίδια ή ανθρώπους) είναι επικίνδυνα, γι' αυτό και μια σχολή builds επιμένει πως οι τοξότες (ειδικά τα αστέρια, δεν λέμε για κάποιον που θα τερματίσει στο 75%) θέλουν οπωσδήποτε steel brow.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...