Προς το περιεχόμενο

Battle Brothers


Tobajara
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Snoob,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Τα Alps είναι άτιμη φάρα, αλλά καθώς τα trophies τους μετατρέπονται σε trinket που δίνει +5 resolve είναι μεγάλος ο πειρασμός να τα κυνηγήσεις. Από τη στιγμή που αποκτάω bannerman, πάντως, τα κυνηγάω, αλλά: θέλουν 1-2 καλούς επιθετικούς (τουλάχιστον high 60s για να μην πω 70s στην αρχή-αρχή, προφανώς παραπάνω στη συνέχεια) και (αντίθετα με ό,τι κάναμε παλιά) αν τα πάρεις σε αποστολή (99% από εκεί τα βρίσκεις, πολύ σπάνια να τα συναντήσεις νύχτα, αν και μου έτυχε μια τέτοια ομάδα), που σημαίνει ότι δεν ξέρεις τι ακριβώς σύνθεση έχει η ομάδα τους, να μην τσιτσιδωθείς, καθώς φαίνεται πως κάποια στιγμή οι Overhype αντιμετώπισαν το exploit των Τσίτσιδων Γκοστ Μπάστερς με το να βάζουν συχνά dire wolves μαζί τους, κι αυτά τα καμάρια αν σε βρουν γυμνό, σε σακατεύουν.

Θέλουμε ρόπαλα οπωσδήποτε (ή αργότερα δίχερα cleavers/duelists κτλ.) ώστε να αντιμετωπίζουμε το teleportation με stun (θεωρητικά και δίχτυα, αλλά τρέχα-γύρευε να κυκλοφορείς με αρκετά δίχτυα συνέχεια μήπως και σου τύχει κάποια τέτοια αποστολή), ιδανικά έναν με ειδίκευση στα maces για πιο αξιόπιστα stuns.

Στα level-ups, αυτούς που θεωρώ στην αρχή του παιχνιδιού ότι έχουν προοπτική, τους δίνω χωρίς δεύτερη σκέψη το student. Καθυστερώ λίγο στο τέλος να τους αναπτύξω πλήρως, αλλά στην αρχή που η εμπειρία μετράει και τα levels είναι πολύτιμα, το +20% exp είναι μεγάλη δουλειά.

Σε άλλα νέα, με νέο έξοχο τριπλό 5% έχασα τον τοξότη που έφτιαχνα για να αντικαταστήσω τον hybrid. Προσέλαβα νέο, αλλά χάθηκε χρόνος.

Για το τέλος κράτησα μία από τις πιο λαχταριστές αλητείες που έχω επιχειρήσει στο Battle Brothers: Μετά τον πόλεμο των ευγενών, και το χρόνο που πέρασε, προφανώς χάθηκαν διάφορα ambitions που πλέον είναι παρωχημένα, και μου βγάζει κάτι πολύ στριφνά/χρονοβόρα. Οπότε, αποφάσισα να θέσω για ambition το να εξοντώσω μια άλλη ομάδα mercenaries. 

Πλην όμως, έχει περάσει τόσος χρόνος, ώστε πλέον οι συνάδερφοι κυκλοφορφούν παρέα με master archers, swordsmen και δεν συμμαζεύεται, 11-12 άτομα. Νικιούνται, θεωρητικά, αλλά θα είχα απώλειες σίγουρα και δεν με παίρνει να πέσω κι άλλο πίσω.

Οπότε εκεί που είχα εντοπίσει μια ομάδα και την ακολουθούσα, περιμένοντας να αντιμετωπίσει αντιπάλους και να έχει απώλειες, ώστε να τους βρω (αριθμητικά, οι AI ομάδες αμέσως μετά από κάθε μάχη είναι σε 100% κατάσταση χωρίς τραυματισμούς, αντίθετα με τους δικούς μας) εξασθενημένους, φτάνουμε μαζί σε ένα χωριό.

Κι εκεί, οι χωρικοί μου ζητάνε να σκοτώσω κάτι απροσδιόριστα ζουλάπια που τους τυρανάνε. Και μου έρχεται η σατανική ιδέα: παίρνω την αποστολή (δεν μπορείς να επιτεθείς σε ουδέτερους mercs όταν έχεις ήδη αποστολή), εντοπίζω τα τέρατα, κι είναι 28 πτωματοφάγοι. Και με κυνηγάνε, γιατί φαντάζονται πως 12 με 28 με έχουν. Τέλεια. Υποχωρώ προς το χωριό, με ακολουθούν, οι άλλοι μισθοφόροι είναι ακόμη εκεί, οπότε περνάω πίσω από το χωριό, έρχονται τα τέρατα και προκαλώ μάχη ώστε να συμμετάσχουν και οι άλλοι μισθοφόροι.

Οι μισθοφόροι, αντίθετα με τους στρατούς των ευγενών, δεν είναι χάπατα στη στρατηγική, παίζουν σαν goblins κι έχουν πολύ καλύτερα stats. Εγώ, όμως, αντί να βοηθήσω, υποχώρησα, και μάλιστα με κάποια swaps έφερα σε δύσκολη θέση αρκετούς από τους άλλους μισθοφόρους. Παλικάρια αυτοί, κι ο swordmaster θάνατος στο riposte, αλλά δεν έπαυαν να είναι 11 απέναντι σε 28, που σημαίνει οι πτωματοφάγοι έβρισκαν πτώματα κάτω, κι όσο περνούσε η μάχη από μικρά γίνονταν μεσαία και μεγάλα.

Μην τα πολυλογώ, στο τέλος από τους 11 μισθοφόρους έμειναν οι 4 και ο swordmaster. Είμαι ακριβώς πάνω στο χωριό όταν λήγει η μάχη, εισπράττω αμέσως την αμοιβή και, ως γνήσιο καθίκι που έχει για θεό το χρήμα, ctrl+click και την πέφτω στους 5 αντιπάλους.

Οι τοξότες του μου έκοψαν δύο καλές βολές κι ο swordmaster τσάκισε τη νεφραμιά ενός νέοπα στην ομάδα μου, όμως ήμασταν 12 και αυτοί 5, κι από τους 12 οι 8 είναι βετεράνοι (lvl 11-13). 

Τελευταίος έμεινε ο swordmaster, χωρίς ίχνος πανοπλίας, να τις τρώει από παντού (και κυρίως από τους τοξότες μου, αν και τον αποτελείωσα με σπαθί, τιμητικά).

Ambition fulfilled :)

edit: Πάνω στη χαρά μου για το λαχταριστά σατανικό σχέδιό μου, δεν τσέκαρα ποιος τους είχε προσλάβει τους συναδέλφους όταν τους λιάνισα. Κι όπως διαπίστωσα, τους είχαν προσλάβει οι άρχοντες που υπηρετούσα μέχρι πριν από λίγες μέρες και τώρα είναι εχθρικοί απέναντί μου. Αν αρχίσουν να με κυνηγάνε οι στρατοί τους, την έκατσα. Οι αλητείες πληρώνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 441
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει, πραγματικα ηταν απιστευτα εθιστικο. Εχω ξοδεψει μερικες χιλιαδες ωρες, ποτε δεν το χα κανει αυτο σε single player παιχνιδι και το εχω σταματησει εδω και δυο χρονια και βαλε. Προλαβα μεχρι το expansion με τον βορρα.. Θα μπορουσα να δωσω τιποτα tips αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν πλεον.

Για παραδειγμα, το στανταρ οπλο μου στις αρχες εκτος του ακοντιου ηταν τα flails που τους βαρας απευθειας στο κεφαλι. Βεβαια ηθελε καλο χαρακτηρα και καλο fatigue αν θυμαμαι καλα, αλλα ηταν πολυ καλο ειδικα εναντιον των πρωτων raiders, οπου αρκετοι δεν ειχαν κρανη. Η αγαπημενο οπλο ηταν τα "μαγικα" orc cleavers, αποδεκατιζαν κυριολεκτικα σχεδον τους παντες, αλλα ηθελε παλι χαρακτηρα με καλο fatigue. 

Δεν το εχω ξεκινησει ξανα γιατι φοβαμαι θα κολλησω παλι ασχημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα flails είναι ταμάμ για farming των ληστών στην αρχή, καθώς κάμποσοι κυκλοφορούν ξεσκούφωτοι.

Στην πορεία, καθώς φτιάχνεις άμυνες, αποκτάς πανοπλίες κτλ. τα μαχαίρια είναι εξαιρετικά για farming, αλλά ρισκάρεις περισσότερο.

Κάποια στιγμή μπορείς να φαρμάρεις και τα ζόμπι, που κυκλοφορούν με 115αρες πανοπλίες και 140αρια κράνη, αλλά θέλει προσοχή (στην αρχή δεν το προτείνω) καθώς αυτά δεν έχουν ηθικό και μπορεί να χτυπάνε μόνο μία φορά το γύρο, αλλά χτυπάνε μέχρι τέλους.

Γενικά, έχει πάρα πολλά να πεις για αυτό το παιχνίδι.

edit: κι αφού τα έσπασα με τους νότιους άρχοντες, αποφάσισε κι η ζούγκλα να με στρώσει στο κυνήγι...

Spoiler

image.png.97940381f07fde2d7fec8a364c8e80ba.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Με lone wolf παίζει κανείς η μπα?

Πρέπει να παίξω, γιατί χρωστάω το achievement.

Πάρα πολύ απαιτητικό origin, προφανώς.

Κι ένα τρυφερό ενσταντανέ, μετά από ντου σε γκομπλινοχώρι:

Spoiler

image.png.9e7257654a7de7516397571fb480f443.png

All rounder ασπίδα, και με πάρα πολύ καλή αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Tαλαιπωρήθηκα γερά επί ενάμιση μήνα, μετά τη θεσπέσια αλητεία που περιέγραφα νωρίτερα, καθώς έχασα την πρόσβαση σε φτηνά και αρκετά εργαλεία, καθώς και τις δύο καλύτερες βάσεις στρατολόγησης. 

Συχνά αναγκαζόμουν να κινούμαι μακριά από τους δρόμους, για να φτάσω σε όσους οικισμούς με δέχονταν ακόμη, καθώς οι περίπολοι των -μέχρι πρότινος- εργοδοτών μου με κυνηγούσαν με το που με εντόπιζαν, κι αυτό στοίχιζε σε χρόνο και χρήμα.

Σταδιακά, κι αφού προσέλαβα το διαπραγματευτή στο retinue, άρχισε να βελτιώνεται κάπως η κατάσταση. Οι άρχοντες είναι ακόμη εχθρικοί, άρα δεν έχω πρόσβαση στα δύο πέτρινα το ένα ξύλινο οχυρό, ούτε και στις αποστολές τους, όμως πλέον όλα τα χωριά και οι πόλεις με δέχονται.

Αν μετανιώνω για αυτό που έκανα και τίναξα στον αέρα συνεργασία και πιστές υπηρεσίες 146 ημερών;

Ούτε στιγμή.

Τώρα ψάχνω να βρω ένα ακόμη λημέρι γκόμπλινς μπας και ξεμπερδέψω με το ambition που έχω (να ξεπατώσω 4 λημέρια τους). Ο χάρτης δεν βοηθάει, αφού είναι τίγκα στα δάση, σίγουρα υπάρχουν χωμένα εκεί πέρα λημέρια, αλλά τα δάση είναι πελώρια και πλέον κυκλοφορούν ακόμη και 6-7 scrats, ενώ τα 8 unholds είναι απόλυτα συνηθισμένα, άρα να γυροφέρνεις στα μέρη με το χειρότερο οπτικό πεδίο, ειδικά νύχτα, δεν λέει.

Κάπως έτσι, ψάχνοντας να βρω το λημέρι, έπεσα πάνω σε ένα σημείο με undead, 2 necrosavants (τους σιχαίνομαι) και 20 ανάκατους legionaries. Οι τύποι με τις ασπίδες είναι ενοχλητικοί αλλά ελάχιστα απειλητικοί πλέον, αυτοί με τα pikes όμως, αν τους κάτσουν τα 10-20% χτυπήματα που επιχειρούν (κι όταν σε κοπανάνε 8-10 τέτοιοι, όλο και κάτι θα κάτσει) είναι πρόβλημα.

Και παρότι μου έκατσε τέλεια να περάσουν οι necros στο καλύτερο τανκ μου, οπότε τους άρχισε στα taunts όσο οι υπόλοιποι, με μπροστάρη τον τύπο που κουβαλάει το αγοραστό δίχερο σφυρί, τσάκιζαν τα pikes, τα σιχαμένα βαμπίρ κατάφεραν κάμποσα χτυπήματα ώστε να εξαφανίσουν τη 250αρα πανοπλία του τανκ μου. Κινδύνεψε ο καλύτερος αμυντικός μου, αλλά στο μεταξύ είχα ξεπαστρέψει τους legionaries, οπότε σταμάτησα τα taunts και επιτέθηκα με ό,τι ρόπαλο και σπαθί είχα.

Ευτυχώς ήταν μόνο 2 τα βαμπίρ, αν ήταν περισσότερα θα είχα θέμα. 

Η ανταμοιβή, όμως, πλουσιοπάροχη:

Spoiler

image.png.ff1bb97241a935a873405369614bc423.png

Η ασπίδα δίνει +28 στο melee defense με 60 αντοχή, ενώ το polehammer χτυπάει με 201% τη θωράκιση. 

Για να δούμε αν θα καταφέρω να ξετρυπώσω εκείνα τα γκόμπλινς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/09/2023 at 13:21, Snoob said:

Ambition fulfilled :)

Εκπλήσσομαι πώς οι 12 μισθοφόροι δεν έκαναν τους Nachzehrers με τα κρεμμυδάκια, 7 νεκροί μου φαίνονται πολλοί ακόμα και για το ΑΙ. Από περιέργεια, δεν υπήρχε τρόπος να γίνει ένα ωραίο χαοτικό 3v3 όπως μερικά ωραία που έκανα κάποτε?

Να πω την αλήθεια, σε Ironman η αποστολή με τις Alps θα ήταν game over γιατί, αν και είχα ακόντια για όλους, τα στατιστικά τους ήταν για κλάμματα.

Σε κάθε περίπτωση, ένα σύντομο βίντεο με τις 12 Μετριότητες που μάζεψα μέχρι τώρα. @Snoob, τα φώτα σου!

https://youtu.be/k3aAchMMGUI

 

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
  • Λύση

Τα Nachzehrers, σε κανονική μάχη (όχι auto-resolve στο χάρτη) είναι ζόρι για την ΑΙ, γιατί πρέπει να καλύπτει τα πτώματα, πρωτίστως, ώστε να μην τους δίνει τροφή.

Ο swordmaster, θέριζε μεν, αλλά άφηνε πτώματα γύρω του και τρέφονταν τα άλλα. 

Τα alps θέλουν πολύ συγκεκριμένο τρόπο να τα παίξεις, τα αφήνεις να παίξουν τη σειρά τους όλα πριν κάνεις επιθέσεις (ιδίως στην αρχή της μάχης) και φροντίζεις αν δεν μπορείς να κρατάς αποστάσεις ώστε να τους δίνεις μία επίθεση κι όχι δύο (στις δύο γίνεται η ζημιά), να πας μπουλούκι, ώστε να αλληλοϋποστηρίζονται, να ξυπνάνε μεταξύ τους οι χαρακτήρες.

Κι από κοντά ο bannerman, που με το rally the troops τους ξυπνάει όλους τους κοιμισμένους σε ακτίνα 4 hex.

Τώρα, για το βίντεο:

Ο Ηjalmar για early game μια χαρά είναι. Τα extra wounds σε χαρακτήρα που θα ήθελα να τον κρατήσω σε βάθος χρόνου δεν θα τα έδινα, γιατί στους πραγματικά δύσκολους αντιπάλους (orcs, fallen heroes/undead guard) δεν πιάνουν, στους ανθρώπους που πιάνουν δεν είναι τόσο καθοριστική η αξία του skill, μπορείς να το βάλεις σε κάτι που έχει συχνότερη χρησιμότητα. Θα φτάσει στα 11 level πάνω από 80 επίθεση, με συμπαθητική άμυνα. Τίμια περίπτωση.

Ο Helferich ο companion είναι ένα συμπαθητικό mid/late game damage dealer. Διαφωνώ με τα skills όμως. Τα wounds τα εξήγησα, το backstabber είναι χρήσιμο για μαχαιροβγάλτες, όχι για χαρακτήρα που τον πας για δίχερο/heavy damage.

O wildman είναι τανκ αξιολογότατο, μια χαρά τα skills του. Μακάρι να έβρισκα κι εγώ τόσο νωρίς ένα τόσο καλό τανκ.

Ο Caspar είναι για αποστρατεία. Μια χαρά ηθικό, με προοπτικές, αλλά αυτά πριν τους τραυματισμούς (πλέον έχει προβληματικό fatigue recovery) και ούτως ή άλλως δεν έχει επίθεση. Bannerman που είναι μόνο για να εμποδίζει το σπάσιμο του ηθικού είναι αβάσταχτη πολυτέλεια, σε οποιοδήποτε στάδιο του παιχνιδιού.

Ο Dirk έχει αστέρια για pikeman, αλλά με το clumsy ξεκινάει από απαγορευτικά χαμηλά. Το bleeder επίσης προβληματικό. Για αντικατάσταση και αυτός.

Ο Alberich επίσης δεν λέει κάτι. Οι κλέφτες είναι από τα καλύτερα backgrounds, στο early game είναι το κάτι άλλο, γενικά μπορούν να σταθούν, αλλά αυτός δεν έχει καθόλου αστέρια. Στο πρόγραμμα για αντικατάσταση.

Gerulf, τέλεια αστέρια στο ranged, αλλά ξεκινάει από απαγορευτικά χαμηλά, στοιχίζει διαρκώς σε φαγητό και κάποια στιγμή θα παχύνει, οπότε θα κάψει fatigue. Αντικατάσταση.

Ο Bertel, αν είχε 2 αστέρια στο ηθικό, θα ήταν πολύ καλή περίπτωση bannerman. Ως έχει, θα βγει μέτριος, συν του ότι πάσχει στην επίθεση (ό,τι έγραφα και για τον Caspar, δεν μπορείς να έχεις bannerman χωρίς μια στοιχειώδη επίθεση). Δεν απορρίπτεται όμως από χέρι, μπορεί να κάνει καλά level up. Τον κρατάς μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Για οικονομικές λύσεις στην αρχή κοιτάς νεκροθάφτες, τζογαδόρους, μοναχούς, τυμβωρύχους. Για τα wounds τα είπαμε.

Ο τοξότης από τους companions στο βασικό ξεκίνημα (turotial/new company) είναι ο μόνος που εγγυημένα αντέχει -και διακρίνεται- μέχρι και το late game: με το gifted (που το θεωρώ πρακτικά δεδομένο σε τοξότη, εκτός κι αν μιλάμε για κυνηγό τριάστερο στο ranged, που κι εκεί χωράει κουβέντα) ξεπερνάει τα 90. Διαφωνώ με τα skills.

O βοσκός (Bertel no. 2), ενώ έχει πολύ καλά αστέρια για pikeman, έχει εξόχως προβληματικά traits. Κι αν πούμε πως δεν σε νοιάζει τόσο το ηθικό, το να είσαι τάπας (malus στο damage) είναι πρόβλημα για χαρακτήρα που τον θες για το damage του.

O άχρωμος-άγευστος-άοσμος companion, εξαρτάται από το τι level ups θα σου κάνει. Για αρχή είναι μια πολύ καλή μονάδα στήριξης, κι ανάλογα τα level ups και τι κενά/ανάγκες έχεις τον χτίζεις. Στο late game, εκτός κι αν τα level ups ήταν πολύ καλά, είναι μια χρυσή μετριότητα.

Ο Vokler (τοξότης στις εφεδρείες) είναι μια χαρά, με το gifted επίσης θα ξεπεράσει τα 90 στο ranged. Θέλει λίγο στήριξη στο ranged defense του, αν είχε τα δύο αστέρια στο ranged defense θα ήταν τέλειος, κι έτσι μια χαρά είναι. Κράτα τον ζωντανό και δώσε του student/gifted/fast adaptation/τόξο για αρχή. Εξαιρετικές προοπτικές.

Ο άλλος στην εφεδρεία, έφυγε. Τοξότης χωρίς αστέρια στο ranged, δεν λέει. Με 1 αστέρι στο ranged κρατάς μόνο κυνηγούς (ιδανικά πάνω από 55 αφετηρία), όλους τους άλλους κοιτάς να τους αλλάξεις, εκτός κι αν είσαι άτυχος και δεν έχεις βρει σχετικά νωρίς δεύτερο τοξότη της προκοπής. Εσύ, έχεις τον Vokler, έχεις και τον companion, σπίτι του ο άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Kαι τώρα θα σας πω το χειρότερο σχεδιαστικό λάθος του Battle Brothers και πώς μου στοίχισε ένα πάρα πολλά υποσχόμενο run:

Έχει το retire ακριβώς πάνω από το save & quit (δεν υπάρχει save campaign στο ironman, μόνο save & quit) και όταν πατάς retire δεν σου ζητάει επιβεβαίωση.

Κι έτσι, κουρασμένος χτες (κι εξακολουθώντας να μην έχω βρει το 4ο λημέρι γκόμπλινς) αντί για quit μου έφυγε ο πόντικας προς τα πάνω και πάτησα retire. Τουλάχιστον είχα προχωρήσει αρκετά το campaign ώστε να έχω ένα αρκετά καλό επίλογο, αλλά δεν θέλετε να ξέρετε τι έλεγα για αρκετή ώρα μετά...

Τέλος πάντων, ξεκίνησα άλλο campaign, συμπαθητικός χάρτης, συμπαθητικοί companions, και ο πρώτος που κάνω hire (στα τυφλά, που συνήθως το αποφεύγω ακόμη και στην αρχή-αρχή, καθώς ορισμένα traits καθιστούν τελείως άχρηστους τους low-background/low-rank χαρακτήρες και δεν σε παίρνει να σκορπας 200αρια-400αρια στην αρχή) είναι αυτός εδώ:

Spoiler

image.png.69d09c444e07a741d80780f0af10ffa7.png

Το οποίο από τη μια είναι ευλογία, προφανώς (χαρακτήρας που έχει ορίζοντα το 90+ στο melee και τουλάχιστον 30 στο defense (τουλάχιστον 31 πλέον, στο μεταξύ πήρε το πρώτο level και ήταν 4αρι) κι από την άλλη είναι τεράστιο άγχος, αφού στην αρχή ακόμη και ο πιο ξεφτίλας αντίπαλος μπορεί να σε τσακίσει. Κι ο συγκεκριμένος είναι asset, λίγη ενίσχυση θέλει στο stamina που δεν έχει αστέρια, το ηθικό του θα βελτιωθεί με trinkets και αρένα, τα hit points λίγη τόνωση θέλουν επίσης.

Εννοείται μπήκε back rank μέχρι να μαζέψει λίγη άμυνα και να βρω/αγοράσω καμιά πανοπλία της προκοπής.

Σε άλλα νέα του νέου campaign, έπιασα το friendly relations μέσα σε 2 μέρες. Μόνο που δεν έπαιξα σωστά τη μία αποστολή και ο ουδέτερος companion τσίμπησε άσχημο τραυματισμό (split hand) που σημαίνει για ένα διήμερο είναι πρακτικά εκτός μάχης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Kαι τώρα θα σας πω το χειρότερο σχεδιαστικό λάθος του Battle Brothers και πώς μου στοίχισε ένα πάρα πολλά υποσχόμενο run:

Έχει το retire ακριβώς πάνω από το save & quit (δεν υπάρχει save campaign στο ironman, μόνο save & quit) και όταν πατάς retire δεν σου ζητάει επιβεβαίωση.

Κι έτσι, κουρασμένος χτες (κι εξακολουθώντας να μην έχω βρει το 4ο λημέρι γκόμπλινς) αντί για quit μου έφυγε ο πόντικας προς τα πάνω και πάτησα retire. Τουλάχιστον είχα προχωρήσει αρκετά το campaign ώστε να έχω ένα αρκετά καλό επίλογο, αλλά δεν θέλετε να ξέρετε τι έλεγα για αρκετή ώρα μετά...

Τέλος πάντων, ξεκίνησα άλλο campaign, συμπαθητικός χάρτης, συμπαθητικοί companions, και ο πρώτος που κάνω hire (στα τυφλά, που συνήθως το αποφεύγω ακόμη και στην αρχή-αρχή, καθώς ορισμένα traits καθιστούν τελείως άχρηστους τους low-background/low-rank χαρακτήρες και δεν σε παίρνει να σκορπας 200αρια-400αρια στην αρχή) είναι αυτός εδώ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.69d09c444e07a741d80780f0af10ffa7.png

Το οποίο από τη μια είναι ευλογία, προφανώς (χαρακτήρας που έχει ορίζοντα το 90+ στο melee και τουλάχιστον 30 στο defense (τουλάχιστον 31 πλέον, στο μεταξύ πήρε το πρώτο level και ήταν 4αρι) κι από την άλλη είναι τεράστιο άγχος, αφού στην αρχή ακόμη και ο πιο ξεφτίλας αντίπαλος μπορεί να σε τσακίσει. Κι ο συγκεκριμένος είναι asset, λίγη ενίσχυση θέλει στο stamina που δεν έχει αστέρια, το ηθικό του θα βελτιωθεί με trinkets και αρένα, τα hit points λίγη τόνωση θέλουν επίσης.

Εννοείται μπήκε back rank μέχρι να μαζέψει λίγη άμυνα και να βρω/αγοράσω καμιά πανοπλία της προκοπής.

Σε άλλα νέα του νέου campaign, έπιασα το friendly relations μέσα σε 2 μέρες. Μόνο που δεν έπαιξα σωστά τη μία αποστολή και ο ουδέτερος companion τσίμπησε άσχημο τραυματισμό (split hand) που σημαίνει για ένα διήμερο είναι πρακτικά εκτός μάχης. 

Καλός χαρακτήρας για αρχή, εγώ θα τον έβαζα backliner η στην καλύτερη περίπτωση με two handed sword. Έχει πολύ χαμηλό αρχικό defence για να είναι το κυρίως tank και ας έχει αστέρια και κανένα αστέρι στο fatigue. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τανκ δεν είναι, με τέτοια αστέρια, damage dealer είναι. Με το gifted πηγαίνει 91 στο 11ο level και θα έχει τουλάχιστον 31 defense. Κι είναι κρίμα να πετάξεις τέτοιο defense σε pike. Προφανώς, μέχρι να μαζέψει αρκετό defense και να βρω εξοπλισμό θα κάθεται πίσω, ήδη με ένα δίκρανο που αγόρασα έχει κόψει κάμποσες κατακεφαλιές.

Για αυτά τα λεφτά (190 νομίζω ήταν η πρόσληψη, σίγουρα κάτω από 250) και τέτοιο μισθό, είναι εξαιρετική περίπτωση. Στα δύο level ups έχει πάρει +7 stamina. Κι έχει και μια -σχετική- φυσική αντοχή σε injuries, που κι αυτό χρήσιμο είναι.

Προφανώς, άλλα backgrounds έχουν πολύ καλύτερη αφετηρία (αλλά και τελείως άλλο κόστος).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Snoob είπε

Τανκ δεν είναι, με τέτοια αστέρια, damage dealer είναι. Με το gifted πηγαίνει 91 στο 11ο level και θα έχει τουλάχιστον 31 defense. Κι είναι κρίμα να πετάξεις τέτοιο defense σε pike. Προφανώς, μέχρι να μαζέψει αρκετό defense και να βρω εξοπλισμό θα κάθεται πίσω, ήδη με ένα δίκρανο που αγόρασα έχει κόψει κάμποσες κατακεφαλιές.

Για αυτά τα λεφτά (190 νομίζω ήταν η πρόσληψη, σίγουρα κάτω από 250) και τέτοιο μισθό, είναι εξαιρετική περίπτωση. Στα δύο level ups έχει πάρει +7 stamina. Κι έχει και μια -σχετική- φυσική αντοχή σε injuries, που κι αυτό χρήσιμο είναι.

Προφανώς, άλλα backgrounds έχουν πολύ καλύτερη αφετηρία (αλλά και τελείως άλλο κόστος).

 

Δεν είναι άχρηστο το defence στους πίσω, θα σε εξυπηρετήσει σε μάχες με necrosavants, orc warriors κτλ. Μπορείς να τον κανεις και hybrid με άλλο melee όπλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aπό την εμπειρία μου, αν φτάσουν οι orc warriors πίσω (δεν λέμε για 1-2 περικυκλωμένους) είναι το τέλος της ομάδας.

Για necrosavants δεν το συζητάω, εδώ κόντεψαν να μου σκοτώσουν τανκ που με την ασπίδα έφτανε το 80 defense. Οι necros θέλουν stuns/taunts, δεν πρέπει με τίποτε να φτάσουν πίσω, επίσης.

Από απορία, τι θεωρείς καλή άμυνα για επιθετικό;

edit: δεύτερη πολύ ευνοϊκή μεικτή ομάδα thugs και raiders (εδώ, μόνο ένας) στην αρχή του παιχνιδιού. Να βραθείς μέσα στο πρώτο δεκαήμερο με τέτοιες πανοπλίες και όπλα είναι σημαντική μαγιά.

Spoiler

image.png.8726fc6aeeaef13c383589e8672db2a8.png

Πορεύομαι πολύ επιθετικά, όμως, μεροδούλι-μεροφάι, πριν την προηγούμενη μάχη δεν είχα καν τα επόμενα μεροκάματα. Όχι πως τώρα είμαι πολύ καλύτερα, αλλά με δύο πολεμιστές πλέον εξοπλισμένους σε επίπεδο raider και έναν τρίτο στα μισά, με βελτιωμένα πλέον και τα στατιστικά τους στο επίπεδο 3-4, αισθάνομαι πολύ πιο αισιόδοξος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο πολύ συμφωνούμε. Επίσης υπάρχουν δύο Hjalmar, και οι δύο συμπαθητικοί. Ο πρώτος στην πολύ αρχή του βίντεο με τρία αστέρια στο stamina και δύο στο melee (αλλά 3 base melee defence χωρίς αστέρια) έχει προοπτικές για frontliner νομίζω, θα βαράει χωρίς αύριο. Ο δεύτερος, με (F), και αυτός τίμιος αλλά τον βλέπω να αντικαθίσταται σε βάθος χρόνου. Το Helferich δεν έχω την πολυτέλεια να τον κάνω two-hander με τόσο ελλιπές ρόστερ, οπότε προτιμώ να τον στήσω σα frontliner. Αν καθήσουν πολύ καλά level up στο melee defence θα το σκεφτώ. Η αλήθεια είναι πως τα 2/3, μην πω τα 3/4 της ομάδας, είναι προσωρινές λύσεις οπότε τους έστησα με λογική επιβίωσης, όχι μακρόχρονου ρόλου. Ο εκτελών χρέη bannerman στάθηκε πολύ τυχερός στα level up και καθώς ο Giselher με τα τρία αστέρια του ξεκινούσε από - ήμαρτον - 34, δεν το πολυσκέφτηκα. Η επίθεσή του βελτιώνεται με FA, το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν και δούλεψε ικανοποιητικά.

Για τα skills, επειδή αντικειμενικά δεν είμαι πολύ καλός στο παιχνίδι προτιμώ να έχω τα επιπλέον χτυπήματα από το Backstabber στην πρώτη γραμμή. Κρατάω επίσης το σχόλιο για το Crippling Strikes που όντως δε βοηθά απέναντι σε undead, αλλά στο στάδιο που είμαι τώρα είναι απαραίτητο. Από ότι θυμάμαι επίσης οι Orcs τραυματίζονται κανονικά.

Οπότε ερώτηση - ποια είναι η μόδα σε builds για Frontliner και Two-Hander?

Στα δικά σου:

Ο Χάρτμουτ θα έχει πρόβλημα στο fatigue για τανκ. Ανάλογα τα rolls θα τον έκανα off-tank και σίγουρα front line sword-and-shield με όπλο που δεν τρώει πολύ fatigue ή εν πάσει περιπτώσει το θες να χτυπήσει μια φορά και τέλος, όπως flail. To 0 στην άμυνα αποκλείει το two-hander, θα τρώει ξύλο με τη σέσουλα.

Το προηγούμενο campaign που πήγε άκλαφτο είναι ΠΙΚΡΑ. Τα θερμά μου συλληπητήρια.

Καλή τύχη με το επόμενο, φαίνεται να ξεκινάει καλά!

EDIT: Και λίγες δικές μου ιστορίες. Αφού έχω βγάλει ό,τι μπορώ να βγάλω από το μικρό κομμάτι γης γύρω από την έναρξη, και οι αποστολές που υπάρχουν είναι απλησίαστες τριάρες Unholds και Webknechts (μπλιαχ), αποφασίζω να ασχοληθώ με κάποια οχυρά που είχα βρει. Κατέστρεψα έναν καταυλισμό βαρβάρων, ένα άντρο ληστών (που επιτέλους μου έδωσαν Flail και κάποιες καλές πανοπλίες) και κάτι Ορκ (young συν Warrior) που έτυχε να περνάνε, και κάπου εκεί εμφανίστηκε τριάρα αποστολή να συνοδεύσω ένα καραβάνι τέσσερεις μέρες μακριά στο νότο. Αφού σιχτίρισα τους τσιφούτηδες της περιοχής, φόρτωσα ένα τσουβάλι πλιγούρι και ξεκίνησα.

Και κάπου στο δρόμο εμφανίζονται κάτι Ορκ (στοίχημα θα είναι το πρώτο Crisis), εννιά τον αριθμό, και μου λένε "ΓΚΡΟΥΑΡ ΓΚΡΑΛΦ ΑΡΡ ΑΡΡΡ". Για καλοί μου τύχη αυτοί που τα έλεγαν ήταν Young συν τρεις Berserkers, γιατί αν είχαν Warrior θα έκλαιγα. Ένα Flail, ένα Sword κι ένα Cleaver σε συνδυασμό με τα δύο Pikes που είχα πίσω ευτυχώς έκαναν δουλειά (ο εκτελών χρέη Bannerman δε χτυπάει ούτε με αίτηση), το ηθικό κατέρρευσε και προσέλαβα και αυτό τον...κλέφτη? Είναι lvl 1 και με ασπίδα έχει όσο άμυνα έχει και το 5 lvl tank μου. Ξέρω, ξέρω, fatigue κλπ αλλά δεν έχω πολλά περιθώρια.

2023-09-17_1421_1.png.4a50e496ac65727489fceeb38b04592a.png

Τα προβλήματα αρχίζουν και φαίνονται, καθώς χρειάζομαι καλύτερο εξοπλισμό, Crossbow αλλά και λίγη τύχη στη στρατολόγηση. Για χρήματα ούτε λόγος, το μεροκάματο του τρόμου. Αρχίζω και λιγουρεύομαι Bandit Leaders μήπως και...

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Spoiler

image.png.f0ec2cad2d25a6773dbf83d03988ff3c.png

Στο spoiler έχω απλά την τωρινή ομάδα, με τον εξοπλισμό που τρέχω τη 12η ημέρα του παιχνιδιού. Αν εξαιρέσουμε το δίκρανο και το λευκό υφασμάτινο σκούφο (συν το απλό δόρυ και 3 ασπίδες που είχα/αγόρασα την πρώτη μέρα), όλα τα άλλα είναι farmed/found (εκτός από το λάβαρο προφανώς). Κάθισαν πολύ καλά οι ομάδες με raiders.

Για 12η μέρα είναι καλά. Προφανώς οι τοξότες υστερούν σε εξοπλισμό, αλλά επειδή μόλις τελείωσα το ambition με το λάβαρο και δεν ξόδευα τίποτε, δεν πήγα να αγοράσω οτιδήποτε. Αυτό που έχω να πω είναι ότι εκτίμησα πραγματικά τη δύναμη των woodsman axes σε αυτό το run. Τώρα ανηφορίζω σε μια αποστολή παράδοσης ενός πακέτου από τη Battle Brothers Couriers και η επόμενη στάση είναι το κάστρο.

Τα χαρωπά πρόσωπα είναι αποτέλεσμα των διαδοχικών νικών και των τριών ambitions σε δώδεκα μέρες, δεν είμαστε πάντοτε έτσι πανευτυχείς :)

Γενικά, θέλει farming, ειδικά στην αρχή. Θυμάμαι run που μου έβγαλε leader στις δύο εβδομάδες (προφανώς ούτε κουβέντα για farming πανοπλίας/κράνους) και μου έμεινε το όπλο του, ένα mace lvl. 3. Απλά τσάκιζε, σε εκείνο το στάδιο του παιχνιδιού.

edit (ok, auto-merge για την ακρίβεια): Έχει καθοριστική σημασία ο εξοπλισμός, αν σου κάτσει καλά στην αρχή είναι μεγάλο το ξεπέταγμα της ομάδας.

H σημασία του farming νωρίς στο παιχνίδι είναι απλά καθοριστική. Εδώ, τρεις μέρες μετά την παραπάνω φωτογραφία, ανέλαβα αποστολή σε νεκροταφείο και (σπάνια έκβαση) ήταν πράγματι τυμβωρύχοι αυτοί που σκάλιζαν τους τάφους:

Spoiler

image.png.ff525c7f3a066ca3aecd638f3599739b.png

Σε κάθε μάχη, είναι σημαντικό να αξιολογούμε κινδύνους και ευκαιρίες. Εδώ, επειδή οι τυμβωρύχοι δεν έχουν καθόλου ranged όπλα, ορμάνε κατευθείαν στη γραμμή μου. Επιθετικά, ο τύπος με το flail χωρίς ασπίδα είναι εξαιρετικά επικίνδυνος, καθώς το όπλο του παρακάμπτει κάθε άμυνα που έχω από τις ασπίδες μου και επειδή είναι όπλο του ενός χεριού που το κρατάει και με τα δύο, έχει 25% επιπλέον ζημιά. Αυτός, πρέπει να βγει οπωσδήποτε. Από πίσω έρχεται το δίχερο τσεκούρι και, προφανώς, τα δύο pikes, κυρίως το κάτω (+10% cth).

Στα θετικά, οι πολύ χαμηλές πανοπλίες των αντιπάλων. Οπότε, στόχος μου ήταν, ανάλογα πώς θα πάει η μάχη μπροστά, να δω τι farming μπορούσα να κάνω στα δύο pikes. Και παρότι δεν απέφυγα δύο χτυπήματα (και στάθηκα άτυχος στο roll για το καλό pike, που στις δύο εβδομάδες είναι θεϊκό όπλο), όπως φαίνεται στο επόμενο screenshot το farming πήγε καλά στις πανοπλίες:

Spoiler

image.png.bd653990d118911acf6a2b7f43ae8017.png

Κέρδος λοιπόν μία 110αρα και μία 80αρα πανοπλία, ένα κράνος στα 110, ένα στα 105 και ένας μεταλλικός σκούφος στα 70, συν το πολύ καλό flail (δεν πρόλαβε να ρίξει ούτε ένα χτύπημα) και το λιγότερο καλό pike, συν διάφορα ψιλολοΐδια για αντικαταστάσεις χτυπημένων κομματιών ή πούλημα.

Το κακό είναι πως στο 4ο ambition δεν είχε επιλογή pass και οι τέσσερις επιλογές ήταν χρονοβόρες. Αποφάσισα να κατηφορίσω στο νότο, για να εκπληρώσω 5 συμβόλαια εκεί. Ήλπιζα να μου έβγαζε άλλες προτάσεις, αλλά στο Battle Brothers μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι τις καταστάσεις που προκύπτουν. Αυτή είναι όλη η ουσία του παιχνιδιού, να παίξεις τα χαρτιά που σου μοιράζει το παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...